Harangvezérlés bekötése

Indította jbenedek, 2012. augusztus 26., 15:39:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

jbenedek

Tisztelt fórumtársak!
Szakmai tanácsot, segítséget szeretnék kérni a következõ(k) bekötéséhez: egy harangmozgató tekercs (2-3 A, 230V-DC) táplálását kellene megoldani, amihez adottak: a tekercs, a harang karjára erõsített higanykapcsoló, diódahíd, mágneskapcsoló.
Eddig így mûködött: a mágneskapcsoló NO érintkezõje után volt kötve a diódahíd, majd a higanykapcsoló és így a tekercs. Mivel a higanykapcsolóban nagy ív keletkezett, átkötöttem:
higanykapcsoló a mágneskapcsolót vezérli; ennek NO érintkezõje elõtt a diódahíd, utána pedig a tekercs. Így meg a mágneskapcsoló érintkezõi égtek szét, sejtem az egyenáram-megszakítás okozta nagy ívtõl.
Megpróbálnám most a diódahidat közvetlenül a tekercs elé beilleszteni, a hídra menõ váltóáramot megszakítva, csak azt nem tudom, alkalmas-e (kibírja-e hosszabb távon) a diódahíd a percenkénti 30-40 ilyen váltóáram-rátáplálást?
Erre a kérdésre a választ, vagy bármilyen más építõ tanácsot, segítséget hálásan fogadok és köszönök!
Üdv, BJ

Marton

A dióda a gyakori kapcsolgatást kibírja. Nem mozgó alkatrész, nem kopik. A tönkremenetele oka a túláram illetve a túlfeszültség tud lenni. Ezek kivédhetõek. Itt a "veszélyt" a terhelés, azaz a tekercs okozza. Nem bekapcsoláskor, hanem kikapcsoláskor van túlfeszültség, pontosabban önindukciós túlfesz. Ez ellen egyenáramú tekercs esetén legegyszerübben a polaritással ellentétesen, a tekerccsel párhuzamosan kötött védõdióda a megoldás. Továbbá használható kigészítésként varisztor is. A mágneskapcsoló kiválaszásánál törekedni kell a túlméretezésre értelmes mértékben. Így sem lesz örök életü a gyakori kapcsolási szám miatt. Meg kell nézni, hogy hány kapcsolási számot adnak meg rá élettartamként, ismerve a harangozások ill. lengések számát, megjósolható a csere idõpontja