Villanyszerelési hiányosságok a kivitelezés során

Indította Novill, 2013. január 30., 22:09:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ezt az új témát azért indítottam, hogy ki cseréljük a gyakorlatban feltárt villanyszerelési hiányosságokat. Tekintve, hogy a fórumon sok kezdő kolléga van így nekik különösen hasznos lehet ez a topik. Az itt leírásra kerülő hiányosságok elgondolkoztatóak lehetnek, esetleg vitatni is lehet olykor őket. Ez mind a gyakorlat része.
Ma voltam egy elkészült villanyszerelési munkát  szakvéleményezni a helyszínen. Ebből néhány részt itt közé teszem.
A mérőhelynél az üzemi földelő alumax szorítóval volt össze hozva az MKh 6-os vezetékkel. Itt kifogásoltam a PE vezető keresztmetszetét és érhüvely hiányát. A mért földelési ellenállás értéke 7,8 ohm volt. Nem volt kialakítva a nullázás a bejövő mért ponton. Nem volt EPH kialakítás. A dugaszoló aljzatnál a mért hurok ellenállás érték 15,69 ohm volt, ami nem megfelelő.  Ennyit egyenlőre majd holnap folytatom a hiba listát.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nagy LÁJK, azaz like!! Végre nekünk is lesz síratófalunk, mert van miért sírni, az egyszer biztos... Én épp ezért csak úgy szoktam sk szerelést vállalni, főként kertes családi házak esetében, hogy először kíméletlenűl bontok, majd utána elindulok a kályhától és ez hatványozottan igaz a haveri, ismerősi körre! Ja és nem hagyom magam befolyásolni a noname, gagy chint, xbs és egyéb nettó horror villanyászai cikkszabásúak irányába történő elterelésre, hanem inkább én szedeget(ett)em össze a Henselt, Csatárit, AEG/GE-t, Legrandot, Merlint, egyéb finomságokat. Pl legutóbb fullos Fagerhult FD-D 26W-os kompakt fcsöves lámpatesteket szereztem az egyik havernak, mely sztem kategóriájában a legjobb, hiszen kibillenthető a foglalata, jár hozzá borostyán "csingi-lingi dísz, miegymás és 1 lámpa tokkal-vonóval 3 rugó alatt volt. Szóval, ha én szerelek, akkor teljes supportot vállalok, nehogy lehúzzák az üf-ömet, illetve ez esetben én nem picsoghatok, hogy ez, vagy az a cucc milyen szar, gagyi, hiszen azt én szereztem be, ill az én instrukcióim alapján vette meg a delikvens... 8)

Novill

Ezt nem sirató falnak szántam  :). Gondoljunk bele, hogy az iskolákban megtanított dolgokat a gyakorlatban hasznosítjuk. Régen is most is az elvégzett munka után van általában az átvétel. Ha például egy műszaki ellenőr kifogásolja a munkánkat és meg is tudja jól indokolni. Akkor kénytelenek vagyunk elismerni a szakmai hiányosságot. Ez sok esetben nem is olyan eget rengető probléma. Hibát csak az tud elkövetni aki dolgozik. Az évek során  gyűlik össze a kellő szakmai gyakorlat. Minden felvetett hibákból csak tanulni tudunk. Ez talán régen könnyebb, mivel az építőiparunk dinamikusabb volt. Lehet, hogy az a kolléga aki a hibát elköveti nem is rossz szándékkal követte el, csak egyszerűen nem tudta, nem figyelt oda. Ha most bele olvas ezekbe a felvetett hibákba, feltehetően ő is jobban oda figyel. Ezért hasznosnak ezek felvetését, tehát nem szapuló szándékkal, inkább a segítő szándék motiváljon bennünket.
Előzőekben felvetett hibáknál arra akartam rávilágítani, hogy még a földelő vezetőnél is tilos össze kötni az alu és rézvezetéket, helyes vezeték keresztmetszetre . Az érintés védelem helyes kialakítására nagyon oda kell figyelni. Emlékezzünk vissza, hogy az egyik nagyon aktív tagunkat mennyire foglalkoztatta PEN vezető szétválasztása N -ra és PE  vezetőre. Az előzőekben említett hiányosság valós probléma volt a vizsgálat során. A műszeres vizsgálat hurokellenállás mérés során azonnal kiderült.  Egyébként ÁVK sem volt beépítve. Ebből hiányosságból kiindulva ez az adott rossz esetben súlyos veszély forrást jelenthet. Ezen kívül találtam olyan részt ahol az MCu vezeték simán a gipszkarton mögött volt vezetve. ki volt a doboz helye faragva a gipszkartonban, de elágazó doboz hiányzott.  A fővezeték méretezése nem volt megfelelő, a zárlati áram védelemben és az egyenlő teher elosztás is voltak gondok. Az áramköri hova tartozások jelölése hiányzott. Itt voltak gagyi anyagok például wagó utánzat, de ezzel nem lehet mit csinálni, - mert volt megfelelő mű bizonylata.

JUVILL


Nem nevezném siratófalnak. :)
Ezek tények. Kivitelezés, felhasznált anyagok minősége, és szaktudás alkalmazása.
Az anyagminőségen lehet vitatkozni. A minőség pénz kérdése. Nem biztos, hogy a drága anyag az idő folyamán nem lesz gazdaságosabb. Gondolok itt a meghibásodásokra, és a "gagyi" termék utáni javítási költségekre.
De hogy hogyan van villamosan szerelve, az már szakmai kérdés. Ez nagymértékben függ a kivitelező felkészültségétől, gyakorlatától és lelkiismeretes munkájától.
A műszaki ellenőr naplózásainak nem örül senki. Természetesen nem mindegy milyen a felkészültsége. Még mindig jobb a kivitelezés alatt korrigálni a hibákat, mint az első felülvizsgálat után. És akkor kevesebbszer fordul elő, hogy a réz vezeték alumínium bilinccsel (ALUMAX) lesz toldva, illetve összefogva, a PEN vezető szétválasztása után a kiselosztók PE és N sínjei rejtett nullázásban nem lesznek összekötve, a vezetékek terhelhetőségéhez megfelelő biztosító lesz alkalmazva, a gipszkarton mögött is szabványosan lesz szerelve.
De az sem baj, ha a kivitelező ismeri a szabvány előírásokat, és az OTSZ-t. ;)

flatskerrobert

     Aki dolgozik az tévedhet csak az nem mindegy, hogy mennyit!!!!


Az utóbbi időkben ez 5-10 évet takar azt vettem észre, hogy új létesítményekben jelen esetben hotelek és szállodákban, az álmennyezet felett nem csak, hogy káoszos a helyzet ha nem az elágazódobozokat egyszerűen nem rögzítik, csak úgy lógnak a levegőben. Nem egy darabról van szó ha nem több százról.


Ennél már csak az a jobb amikor a 230 V kapszula izzós lámpatest szilikonos vezetéke az álmennyezet felett egy sima mezei csokival, doboz és szigetelés nélkül van összekötve az MBcu kábellel. Ez a kötés pedig a gépészeti csövek között lóg. Az álmennyezet baromi sok mindent eltakar. Ebbe az a szomorú, hogy nem is biztos, hogy a szerelő a hibás. Ha a főnöke azt mondja neki, hogy kösd össze így, akkor összeköti, aztán kész.

Novill

Visszatérve a téma indításban felvetett hiányosságok kifogásolásának szabványossági alapjai megalapozottak. A szerelés az elmúlt évfolyamán lett elvégezve. Ennél fogva az áramütés elleni védelem tekintetében az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány pontjai a mérvadóak. Sajnos ma is vannak még új lakások ahova ÁVK-t nem építenek be. Ennek lehet, hogy az az oka egyszerűen, hogy a kolléga nem olvasta a szabványt. Lehet, hogy nem fért hozzá csak. Ezért itt a fórumon hasznos ha az adott szabvány pontjára hivatkozunk. Tehát ma már nem lehet kivédeni a lakásoknál kötelező az ÁVK alkalmazását. A dugaszoló aljzatok vonatkozásában az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 411.3.3 szakasza és a fürdőszobánál az MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány 701.415.1 szakaszát kell elolvasni és értelmezni. Az EPH kialakítás vonatkozásában az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány411.3.1.2. szakasza és az MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány 543.1.3 szakasza tartalmazza a követelményeket. A kifogásolásokat tehát így a szabvány pontokra való hivatkozással célszerű megtenni. Ez jó mert ezzel segítjük egymásunk szakmai fejlődését. Vannak olyan esetek amikor rutinos szakembernek természetes egy feladat megoldása, de ez nem mindenkinél van így. Ezek egy részére nem is lehet ráhúzni a szabványokat. Itt a képzések során kiadott szakkönyvekre és a kialakult szakmai etikettre lehet hivatkozni.
Ma kisgépeket vizsgáltam felül. Itt is  vannak hiányosságok. Ezek sok esetben sérült kábelek, sérült műanyag burkolatok, dugaszoló aljzatok formájában jelenik meg. Itt az I.év.osztályú és kettős szigetelésű gépek vannak jelentős számban. Előfordulnak hiányzó adat táblájú gépek. A vizsgálat egyik része az alapos szemrevételezés. A másik része a szigetelés vizsgálat. Ezenkívül a SEL/PELV körbe tartozó vizsgálatoknál, primer-szekunder oldal feszültség vizsgálatok tartoznak még, stb.. Ezért a munkaterületen járva villanyszerelőként látunk hiányosságokat hívjuk fel rá ember társunk figyelmét.
flatskerrobert: igen ez az álmennyezet külön megér egy misét  :). Ez tűzvédelmi szempontból is aggályos. Valahogy a láthatatlan helyeken lévő ( álmennyezet mögött, padlás) dobozok nem igen szerencsés megoldások. De amit említesz a csokival való kötés doboz nélkül az katasztrófa 400V/230 V esetén. Én is találkoztam már ilyennel. Na az ilyen szerelések esetén az időszakos felülvizsgálatoknál  sem derül ki, mert nem bonthatjuk meg a gipszkartont. Viszont ha villamos tűz keletkezik megkezdődik az egymásra mutogatás.


Gyurmaúr(fi-relé)

Altat, befed, eltakar; ez a (magyarosch) gipszkartonozás! Hál Istennek, a héten - többek közt ezért is csak ma tudok hozzászólni a "sirtatófalas" témához- végeztem én is egy combosabb gipszkarton álmennyezet szereléssel, így 1. kézből mondhatom, hogy a jövőben nem ez lesz nálam a fő sodorvonal! Pláne nem egy olyan épületben, ahol nincs 2 normális derékszögű falszakasz, iletve pár méter hosszú falszakaszok eleje és vége közt !6-8cm! eltérés, "hullám" van!!! :'( Egész elképesztő, hogy dolgoznak kőművesek, akik sértődni kiválóan tudnak, mikor is a villanyász -amúgy jogosan- lecseszi őket, mert rendre telenyomták vakolattal a süllyesztékeket, sittel töltötték fel a födémáttöréseket, mely sitt ránehezült az áttörés alatt húzódó kábeltálcára, stb... Szóval, mint említettem, a gipszkarton rejtette "világ" nálam kábeltálcát, a kábeltálca "homlokára" ,azaz oldalára erősített -főként OBO A11 típusú- membrános elágdobozokat és MBCU/ MT kábeleket tartalmaz és persze kiterjedt EPH-t, melybe 1-2 helyen a gipszkartont tartó CD és UD traverzek is be vannak kötve, mert bár a süllyesztett fénycsöves lámpatestek sehol nem érintkeznek a profilokkal, de azért jobb a békesség...
Íme, 1-2 kép:

Marcika

A gipszkartonossal volt pár meccsem egy korábbi kivitelezésen. Azt csinálta, hogy az állmenyezett ott legyen ahova neki egyszerűbb a következőt csinálta.  A fém függesztett kábel tálcát felnyomta a menyezettig tele kábellel, és alá támasztotta sz álmennyezet profil szerkezetével kiegészítő alátámasztás nélkül.  Hiába magyaráztam, hogy a kábelek fele sincs behúzva nem érdekelte. Amikor meg telibe húztuk kábellel és leszakadt neki állt feljebb. A kőműves meg a külső homlokzati vakolásnál az udvari lámpa csöveket egyszerűen nyomkodta az álmennyezet főlé, persze hogy csövezhettük újra az egészet.  A boltban kértem a kivitelezés elején, hogy minden anyagról kérem a minőségbiztosító tanúsítványt. Gyakorlatilag úgy nézet ki hogy szívességet tesz nekem azzal hogy összeszedi az alkatrészek papírjait.  A papírokról jut eszembe egy kérdés, el kel fogadnunk bármely uniós tagország nyelvén irt minősítő papírt? Vagy csak a magyar nyelvűre fordított igazolásokat kel elfogadni?

Novill

Csak magyar nyelvű műbizonylatokat szabad  elfogadni, erre van jogszabály is. Ezt most fejből nem tudom idézni.

zsizsi

Kedves Novill!

Nagyon érdekelne annak a jogszabálynak a száma és tartalma ami arról rendelkezik hogy csak magyar nyelvű műbizonylat fogadható el.
Újabb kérdés ami ide vág, hogy ezen műbizonylatoknak az időbeni érvényessége hogy alakul? Gondolom erre is van szabályzás....Ezzel kapcsolatban is kíváncsi vagyok a véleményetekre.

Üdv.: Zsizsi