Elosztó berendezés dokumentációi

Indította zsizsi, 2013. január 09., 20:10:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsizsi

Tisztelt Kollegák!

A véleményeteket szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy milyen dokumentációs anyagot kell összeállítani egy 0,4kV-os elosztó berendezés szerelése után. Fontos lenne egy teljes körű téma feltárás mivel itt kicsit zavarosnak látom a jelenlegi bevett gyakorlatot. Magam részéről az alábbiakat "szedtem össze":

-Kivitelezői Megfelelőségi Nyilatkozat
-Érintésvédelmi Jegyzőkönyv
-A beépített anyagokról gyártóművi Műbizonylat
-Első Üzembe Helyezési Jegyzőkönyv
-Szigetelésvizsgálati Jegyzőkönyv (1000V-ig)
-Üzembentartási és Karbantartási Útmutató, beépített vezérlő esetén gépkönyv is
-10kA feletti zárlati szilárdság esetén Átütési Szigetelésvizsgálati Jegyzőkönyv

Lehet, hogy nem pontosan fogalmaztam ezért kérem javítsatok ki. Hálás lennék, hogy a véleményeket szabvány hivatkozással támasztanátok alá....
A téma szerintem érdekes, összetett és aktuális.

Üdv.:
Zsizsi



JUVILL


Úgy gondolom szükséges a villamos terv is. Vagy úgynevezett D terv, mert elképzelhető, hogy az eredeti tervtől van egy pár eltérés.

nova

Körülbelül szerintem jól összeszedted a listát.
A dokumentáció mindenképpen a megvalósulási állapotot kell, hogy tartalmazza.
A kivitelezői megfelelőségi nyilatkozat miatt pedig a figyelmeztető matricák és a többi biztosan meg kell, hogy legyen. Hiszen általában a nyilatkozatot akkor állítják ki, ha végig mennek a saját kis ellenőrző listán, mely tartalmazza az összes kapcsoló berendezéssel kapcsolatos vizsgálatot. (melyeket te is felsoroltál) Persze ezt csak saját részre szokták készíteni általában.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Tisztelt Kollégák!

Az egyik fórumoldalon felmerült az elosztószekrényekkel kapcsolatosan a CE jelzés. Gondolom Ti is naponta szereltek össze kiselosztót, esetleg kisebb vezérlőszekrényeket. De most komolyan, valaki "lebonyolítja" szóról szóra a jelzés elhelyezéséhez szükséges összes dolgot? Én már annyi helyen olvastam, mindenféle nyakatekert szövegeket, hogyan kell csinálni. Most itt az alkalom, tegyük tisztába végre. Ne idézzünk be szabványszöveget, meg oktatóanyagot, vezessük le teljesen gyakorlatiasan az egészet. Mit kell csinálni, mit és hogyan kell ellenőrizni, megmérni, jegyzőkönyvezni, stb. Van olyan közöttünk, aki tényleg egy vaskos mappába rendezve gyűjti az eddig megszerelt összes elosztószekrénye dokumentumát? Van ennek értelme egy 12 modulos kiselosztónál?

Könyves Kálmán

Én havonta átlag egy szekrényt (kiselosztót) szerelek össze. A szabványváltozásokat követem, az erre vonatkozó is ott figyel a polcon. Végigolvasni szórol szóra még nem volt időm. Az elosztókról még egy dokumentációt sem készítettem, lehet, majd egyszer fogok. Probléma nem volt egyikkel sem, de tudom, hogy ez semmi alól nem mentesít. Külsőstől viszont megkövetelek mindent, amit kell.


zsizsi

Sziasztok!!

MSZ EN 61439 szabány mind a két része ide vonatkozik...

Ne feledkezzünk meg a Darabvizsgálati Jegyzőkönyvről sem:)

Igyekszem összeszedni hogy egy nem tipizált elosztóhoz milyen dokumentációt kell prezentálni egy átadás alkalmával, de az előzőekben már a
nagy részét leírtam.

Üdv.:
Zsizsi


nova

Idézetet írta: Fecó Dátum 2014. december 08., 20:11:22 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!

Az egyik fórumoldalon felmerült az elosztószekrényekkel kapcsolatosan a CE jelzés. Gondolom Ti is naponta szereltek össze kiselosztót, esetleg kisebb vezérlőszekrényeket. De most komolyan, valaki "lebonyolítja" szóról szóra a jelzés elhelyezéséhez szükséges összes dolgot? Én már annyi helyen olvastam, mindenféle nyakatekert szövegeket, hogyan kell csinálni. Most itt az alkalom, tegyük tisztába végre. Ne idézzünk be szabványszöveget, meg oktatóanyagot, vezessük le teljesen gyakorlatiasan az egészet. Mit kell csinálni, mit és hogyan kell ellenőrizni, megmérni, jegyzőkönyvezni, stb. Van olyan közöttünk, aki tényleg egy vaskos mappába rendezve gyűjti az eddig megszerelt összes elosztószekrénye dokumentumát? Van ennek értelme egy 12 modulos kiselosztónál?

Inkább komolyabb villamos elosztó szekrények szerelésével foglalkozó cégeknél találkoztam ilyen jellegű dokumentálással. Ahol tényleg figyelnek a jelölések elhelyezésére, és a többi szereléssel és dokumentálással kapcsolatos előírásokra. Igaz itt sem vastag dokumentációkat kell elképzelni, hanem egy két oldalas jegyzőkönyv jellegű oldalt.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Nyilván "komolyabb" helyeken megkövetelnek jobban dolgokat, és nyilván szorgalmasan gyártják a papírokat ezekhez az elosztókhoz. De mondjuk egy lakossági 36 vagy 48 modulos elosztó is lehet elég összetett, illetve a szabvány különbséget tesz elosztó és elosztó között? A legtöbb kiselosztó a helyszínen készül, nem is műhelybe, a szerelő a helyszínen szereli össze, hiszen jobban el tudja igazgatni a vezetékeket menet közben, stb. A lakáselosztók nem kell CE jelölést kapjanak? Mit kell megmérjek benne? Abban az esetben, ha mondjuk mégis műhelyben szerelek össze elosztót, hogyan csinálok róla érintésvédelmi felülvizsgálatot? Nem tudom milyen védelemhez minősítsem a betáplálást, és elmenő áramkörök sincsenek, van így értelme? Nem egy hálózat részeként van értelme az érintésvédelemben vizsgálni az elosztót? Nézzük át gyakorlatban. Kialakítottam az elosztó helyét, lóg egy kazal vezeték a falból, szépen becsomagolva, nehogy a kőműves összemalterozza. Megveszem a boltban a megfelelő elosztót az áramkörök számához, a helyiség jellegéhez igazodva. Veszek bele kismegszakítót, de rögtön felmerül, milyet? Itt a zárlati szilárdságra gondolok, 4,5; 6, 10 kA? Nem mindegy, hiszen árban van ám különbség. Ha a mérő alatt ott figyel az áramszolgáltató által felrakott 10 kA zárlati szilárdságú védelem, akkor már elég lehet a 4,5 vagy 6 kA? Mérjem le műszerrel mekkora zárlati áram jöhet létre? Tegyük fel van műszerem, lemérem. A boltban elkérek minden műbizonylatot. A helyszínen felfúrom, elhelyezem benne a kismegszakítókat, korrekten fésűs sínt használok, törekszem a rendezettségre, vezetékek ne feszüljenek egymásra illetve idegen potenciálú részekre. És innen hogyan tovább? Mit kell megmérjek, milyen lapot töltsek ki, milyen kezelési, üzembe helyezési dokumentációt adjak át Joli néninek? Hogy tudok maradéktalanul eleget tenni a szabvány követelményének? Jól gondolom hogy soha, egyikünk sem járta végig ezt az utat? Aki jó szakember, annak általában minden vizsgálat és dokumentáció hiányában is jól működik az elosztóberendezése? Ahol egy elosztó kigyullad, zárlat keletkezik benne, nem tartalmaz olyan alapvető hibákat amit még bőven szemmel is ki lehet szűrni, bonyolult darabvizsgálat és jegyzőkönyv nélkül?

Könyves Kálmán

Egy rövid tájékoztató a Schneidertől:

MSZ EN 61439-1 és 2 szabvány: A biztonságos és megbízható kisfeszültségű kapcsolóberendezés alapkövetelményei

És egy mintadokumentáció a Schrack-tól

recens

Jól emlékeztem, ezt a témát már egyszer boncolgattuk.
Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve - Villanyszerelő Szakmai Fórum


A Schneider Electric Hungária Villamossági Zrt. kérése alapján az Érintésvédelmi
Munkabizottság 2012. áprilisi ülésén állásfoglalást fogalmazott meg az MSZ EN 61439 szabvány szerinti
tipizált tokozott elosztó berendezések áramütés elleni védelmének vizsgálatára vonatkozóan.
link:
http://www.meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2012_junius.pdf
(2 es kérdés)