5 vezeték-4 vezeték-réz-alu

Indította mekk elek, 2012. szeptember 13., 20:20:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. szeptember 15., 18:36:53 DÉLUTÁN
Hát igen, a "jó vastag" az biza egy igen relatív fogalom! Megaztán, napelem által termelt áramot "visszafelé" vinni egy olyan -már bocsi a népies megnevezésért!- tyúkbélen, amely már önmagában is igen bizonytalan -mármint az 5x2.5-ös ?MBCu? része, hisz az ?MBAl? részének jellemzõit nem ismerjük- szóval, ez több, mint Orosz rulett!  >:( Én feltétlen híve vagyok az otthoni sk áramtermelésnek -bár, itt is van ám megannyi buktató, tévhit-, de ha valaki ezt tényleg komolyan gondolja, akkor ott nincs helye olyasfajta hekmánynak, amirõl itt fentebb olvashattunk! Juvill- mint mindig és én ezt nem gyõzöm megköszönni!! :)-a tõle megszokott higgadtsággal, kerülve a "te komplett hülye vagy, kiscsávó" és egyéb ledegradáló szellemiségû reakciókat pontosan leírta, hogy azért a "jó vastag"  4 eres MBAl -vagy valami hasonló- is tökéletesen használható, hiszen azt még akkor is lehet teljes értékûen -értsd: L1,L2,L3,PEN- használni, ha már a házikóból egy 5x2.5-ös -azaz L1,L2,L3,PE,N- kábel jön az összekötésig. Azért én arra az összekötésre, annak milyenségére is kíváncsi lennék!!!  Mindenesetre, nálam már ott kezdõdnek az aggályok, ha valaki egy, esetleg a fõépület mért fõelosztójától 20 méternél hosszabb kábeltávolságra elhelyezkedõ melléképületet 2.5-ös keresztmetszetû -még ha ez Cu is- kábellel óhajt megtápálni, hiszen azt kötve hiszem, hogy ott fázisonként 10A-nél többet nem ránt ki, mely még egy C 10A-es karakterisztikájú kismegszakító,vagy olvadóbizti esetében is tartósan 15-16A terhelést jelent.
Gyurmaúr(fi-relé) felvetett más problémákat is, és teljesen jogosan. A napelemes visszatáplálás mûszaki megoldását inkább az ezen a területen gyakorlottabb kollégákra bíznám. Ami elgondolkodtató számomra, az a 2,5 mm2-es vezeték, és annak hossza.
Korábban is írtam, hogy több információ szükséges. Milyen távolságra lenne vezetve ez a betáplálástól induló, 2,5 mm2-es vezeték? Ez a keresztmetszet kicsi, és nagy rajta a feszültségesés, valamint úgy gondolom - a beépített biztosítóhoz - nagy lesz a mért nullázási hurokellenállás értéke - talán B-s karakterisztikával megfelel majd - de amennyiben C-s kismegszakító szükséges, akkor a védõvezetõs érintésvédelem nagyon "necces" lesz.

nyaki

Szerintem túl sok lesz a ha, a kérdezõ számára.
Jelen helyzetében a biztonságos üzem a lényeg, a többi szerintem a részérõl másodlagos. Használat során úgyis kiderül, hogy nem életképes a jelenlegi kiépítés és kénytelen lesz a helyes megoldás kialakítására, de gondolom anyagi okok miatt, ez most nem lesz kérdés, akarom mondani, hogy úgyis saját maga dönti el, hogy mit akar.
Most csupán tüzet kell oltani, a "kárelhárítás" késõbbre marad(?),... sajnos.
Egyébiránt mindenben egyetértek veletek, mert a problémák sora nem kevés és már most túl mutat e topik keretén belül.

JUVILL


Igen, sok a ha a kérdezõ számára.
DE HA nem válaszol nekünk semmit, akkor csak mi tanulunk a hozzászólásokból.
Milyen jó lenne tudni, milyen annak a "jó vastag" kábelnek a keresztmetszete.
Egyébként tetszik a javaslatod. :)

mekk elek

Sziasztok!
Köszönet az eddigi válaszokért! Az alu kábel méretét sajnos még nem tudom megírni. A barátom vagy 80 km-re lakik tólem, tehát a személyes megtekintés nem olyan egyszerû, és még telefonon sem tudtam elérni.
De ami késik, nem múlik.
Fontos kiegészítõ információ: a házban a betápnál már van egy "Fi" relé. Ha a mellképületbe is teszek egyet, nem fognak "összeveszni"?
Egyébként a lakóház kb. 18m hosszú, ezen végig megy az említett 5x2,5-es kábel, plusz a melléképület távolsága kb. 20 m. Várható max. egyidejû fogyasztás a melléképületben 2,5 kW (körfûrész)
Üdv: Elek

nyaki

Nem fognak összeveszni, de ha nem 30mA-es, akkor a mellékre tegyél fel azt, ha pedig az, akkor ki lehet hagyni a melléképületbõl.
Ha a 2,5kW 3 fázisú motorra értendõ, akkor még egy lámpással is el fog menni, de ha 1 fázisú, akkor azzal sem. Az indításhoz elegendõ lesz egy sima B-s kismegszakító is, mert a vezetékhossz már elegendõ lesz egy méretes elõtétellenállásnak is.
Csodát ne várj a rendszertõl, de ezt már kitárgyaltuk. Az életveszély mentes üzem most fontosabb. :)

mekk elek

Nyaki!
Kösz, ez így elég jól hangzik (átmeneti megoldásként). A motor 3 fázisú.
A cimbora még mindig nem írta meg az alu kábel méretét, az pedig fontos volna a csatlakozó szerelvény miatt.
Ha még valami felmerül a témában, írok.
Addig is köszönöm mindenkinek:
Elek

mekk elek

Végre hozzá jutottam a várva-várt kábel mérethez: Az alu ér átmérõje 4mm, ez számításom szerint kb 12mm2.
Ez ugyan nem annyira "jó vastag" mint gondoltam, de talán elegendõ.
Még egyszer köszönöm mindenkinek a segítõ hozzászólásokat.
A jövõ hét végén várható a kivitelezés, majd tudósítok az eredményrõl.
Üdv: Elek

JUVILL


Ez a 4 mm-es átmérõ nem az igazi.
Egyrészrõl, mert r2x"pí",azaz 2mm x 2mm x 3,14 = 12,56 mm2.
Ilyen vezeték, kábel nincs.
Vagy 10 mm2-es, vagy 16 mm2-es.
Amennyiben a keresztmetszet ilyen, akkor a 4x10 mm-es, vagy 4x16 mm2-es kábel 4. ere szolgálhat PEN vezetõül.
A szerelésetekben az a probléma, hogy ha jól emlékszem 5x2,5 mm-es a betápláló vezeték. Ezen már a PEN vezetõ meg van bontva PE (védõ) és N (nulla) vezetõre.
Mivel 4 eres kábel van lefektetve, a betáplálás 5 eres, ezért a csatlakozásnál a kábel 4. erére az érkezõ nulla és védõvezetõt újra összekötni tilos.
Elõzõekben már írtam.
Ezért nem jó a lefektettem 4 eres alukábel. Bármilyen vastag is. :)

bazso84

Hello. Van egy főelosztó villamos szekrényünk melynek betáplálása 4x240mm2 kábelen érkezik, itt a szekrényen belül a PEN vezető szétválasztása megtörténik(PE-N). A kèrdèsem az volna, hogy ebből az elosztőszekrényből táplálnák meg egy alelosztót(NSX100-ról) , hány erű kábelt kell tovább vinnem (50mm2), elegendő-e a 4 erű (L1,L2,L3,PEN), vagy öt erü(L1,L2,L3,N,PE)? Anyagi vonzatai nem kicsik!

recens

Leágaztatható 4 erű vezeték is, de csak a PEN vezetőről, se nem N-ről se nem PE-röl.
Kizárólag PEN vezetőről! Valamint az elosztóban jelölni szükséges a PEN vezetőket a szabvány szerint.
Az alelosztót tápláló 50-es kábelt külön szakasz biztosítóval szükséges ellátni, NSX100 megfelelő erre.


Üzenet összefûzve: 2015. Április 30., 08:16:55 am

ábra:

Üzenet összefûzve: 2015. április 30., 08:19:40 DÉLELŐTT