Kis zárlati áramú berendezések létesítése és érintésvédelme

Indította JUVILL, 2013. január 05., 10:21:56 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Ha már szakmai fórumnak nevezzük ezt a fórumot, azért nem árt pontosítani. De az is lehet le vagyok nagyon maradva, akkor elnézést kérek mindenkitől. De a pap is holtig tanul igaz. Célszerű mindig a lehető legpontosabban fogalmaznunk, mert így válhat egy fórum igazán hasznossá. Sokan vagyunk akinek egy szabvány számot feldobunk és már érthetővé válik az egész. Mert az illető tudja már a szabvány sorozaton belül melyiket kell értelmezni. De vannak itt tanulok is ezért pontosítok az említett szabványok tekintetében:
- MSZ 1610-1:1970: általános előírások és száraz helyiségre vonatkozó előírások 1000 v-nál nagyobb feszültségű berendezések számára.??
- MSZ 1610-6:1979: kis zárlati áramú berendezések.
- MSZ 172-4:1978: 100 V-nál nagyobb feszültségű, kis zárlati áramú berendezések.
Úgy tudom, hogy az MSZ 1610 szabványt az  MSZ EN 61936-1:2011 1KV-nál nagyobb váltakozó feszültségű erősáramú berendezések. Általános szabályok. szabvány váltja. Ezt viszont nem ismerem ha valaki ismeri netán ismeri megoszthatná velünk, hogy a témát érinti-e.


JUVILL


Megbocsáss, de a rovarcsapdákkal nem igazán szoktam foglalkozni. ;D
Én inkább ebben a témában az ideillő berendezésekről, azok érintésvédelméről, létesítéséről szeretnék beszélni a továbbiakban.
Mint például ilyenek a neon reklámok, nagyfeszültségű gyújtású világítási berendezések, a röntgenberendezések, PVC hegesztők.
Gondolom egy párat fel tudsz sorolni te is.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 05., 17:53:59 DÉLUTÁN
Gondolom egy párat fel tudsz sorolni te is.

Megtettem, felsoroltam hármat. Abból egyre azt írtad, hogy azzal nem foglalkozol, kettő fölött elsiklottál.
De nem értem pontosan miért fontos ez.

JUVILL


Novill!

Az MSZ EN 61936-1:2011 számú szabvány számából megítélve 2011-es kiadású.
Ez nekem sincs meg.
Ez már hatályos, vagy itt is megadatik a 2 éves bevezetés?
Kérdezem én is, az MSZ 1610 számú szabványsorozat minden szabványa ezzel hatályon kívülre került?

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. január 05., 17:47:35 DÉLUTÁN
Ha már szakmai fórumnak nevezzük ezt a fórumot, azért nem árt pontosítani. De az is lehet le vagyok nagyon maradva, akkor elnézést kérek mindenkitől.

Nem szeretném ha félreértenétek. Nem áll szándékomban senkinek a szakmai tudását, hozzáértését megkérdőjelezni.
Olykor reagálok olyan dolgokra amiben ellentmondást vagy pontatlanságot vélek felfedezni. Továbbá szívesen vizsgálom a dolgokat "más" szemszögből, ahonnan esetleg máshogy néznek ki.
Kérem, hogy senki ne vegye ezt személye ellen irányuló támadásnak vagy sértésnek!

Novill

Szirty: nincs ezzel semmi probléma. Meg  fér itt minden szakmai szint. Nem hiszem, hogy bárki is megsértődne. Nem könnyű ma a szakmai szintet növelni, karbantartani. Egy részt nem mindenki fér hozzá a szabványokhoz, más részt nem mindenki kapja meg az iskolában a szükséges szakmai szintet, harmad részt a technikai megoldások, rendeletek, szabványok folyamatosan változnak. Tehát sajnos a lehetőségeink is korlátozottak. Ezért szerintem nagyon jó ez a fórum, hogy egymástól  tudunk tanulni. Én sem tudok mindent, sőt még nagyon sokat kellene tanulnom. Ez a szakma nagyon nagy területet ölel át, képtelenség is lenne mindent megtanulnunk. Viszont  egy téma jó kibeszélése, boncolgatása előre mutató. Itt van JUVILL kolléga kérdése amire nem tudom a választ, csak azt, hogy megjelent az MSZ EN 61936-1:2011 szabvány. Nem láttam, nem olvastam. Az is lehet, hogy angol nyelvű. Minden esetre jó volna többet tudni róla, hogy az MSZ 1610 hez képest mi a változás.

JUVILL


De legalább megtudtam, és megtudtuk, hogy van megint egy új nagyfeszültségű szabvány az MSZ EN 61936-1:2011.
Már ez egy előrelépés!
Megmondom őszintén, mikor a témát indítottam fogalmam sem volt, hogy már van új szabvány, ami érinti, vagy teljesen megváltoztatja az eddigi ismereteimet.
Ezért jó a fórum.

Novill megadta a szabványt, bízunk abban, hogy valakinek lesz információja a kérdésre.

Hogy vitatkozunk? Nem olyan biztos az, hogy halál komoly.
A viták csak előrébb viszik a tudásszerzést.
Szirty kolléga bedobott egy - két villamos berendezést.
Mosolyogva írtam, de visszakérdezek, mert nem vagyok vele tisztában.
A rovarcsapda is ide tartozik?
Biztos. Megnézem.
A TV és monitorkészülékeket eddig én II-es és I-es érintésvédelmi osztályú berendezéseknek tudtam. A rovarcsapda is szerintem kisfeszültségű hálózatra csatlakozik.
Hogy ezek  kis zárlati áramú berendezések?
A kollégák is szerintem kifejtik erről véleményüket.

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 05., 19:30:42 DÉLUTÁN

A TV és monitorkészülékeket eddig én II-es és I-es érintésvédelmi osztályú berendezéseknek tudtam. A rovarcsapda is szerintem kisfeszültségű hálózatra csatlakozik.
Hogy ezek  kis zárlati áramú berendezések?
A kollégák is szerintem kifejtik erről véleményüket.

Azt gondolom, hogy a hozzászólásom teljes megértéséhez el kellene vonatkoztatnod a szabványoktól, rendeletektől és kategóriáktól...

Novill

 Sajnos sok áramütéses balesetes esettel találkoztam az életemben, mint fel kért szakértő.  Amit ki lehet biztosan jelenteni, hogy 1 A alatti aramérősségnél is meg lehet halni.

Sztrogoff

Itt a szópárbajt olvasva az az érzésem, nem egészen lett figyelembe véve, hogy a Villanyszerelő Szakmai Fórumban a (természetes) alap az az erősáram. Mint ahogy a kis zárlati áramú berendezések definíciója is az erősáramú villamos berendezések számára készült, akkor még érvényes Villamos Biztonsági Szabályzatból van.

Ami a tévéket és monitorokat illeti, az erősáramú felülvizsgáló nem értékeli a benne levő szépségeket.  Azokra vannak külön szabványok. Az a része, amit bedugnak a konnektorba, hát, az meg kisfeszültségű erősáramú berendezés, melyre a létesítés hibavédelmi részét tekintve a most meghirdetett MSZ HD 60364 erősáramú szabványsorozat vonatkozik, az meg előrelátóan nagyon ügyesen kivédte ezt az eszmei tetyergést, mert az alkalmazási területben benne van, hogy: a készülékek belső áramköre kivételével.
Az előbb említett 61936, 1000 V fölé, az is energetikai berendezésekről szól.