Földkábel fektetgetése, hogyan, merre, meddig???

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2013. január 27., 17:47:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

helcs

Felteszem ebben a témában is a kérdéseimet hátha segítene valaki.
Csatlakozó felmérés keretében az ÉMÁSZ embere abban állapodott meg a fogyasztóval, hogy a létesítendő kábelos mérőhelye az épületfalon elhelyezhető, mert még így is belül lesz az ingyenesem biztosított 15 m-en. A gazdasági-műszaki tájékoztató elfogadásakor megkezgik a tervezét. Ígéretük szerint nem tart 6 hónapig. Ezután megbízott a mérőhely kivitelezésével. Az alábbiakban néhány kérdésre szeretnék választ kapni azoktól a kollégáktól akik jártasak a kábelos fogyasztásmérő-hely létesítésében.
-Mivel egyetlen fogyasztási hely ellátásáról van szó csatlakozó főelosztó létesítése nem szükséges. Az MSZ 447 szerint"3.3.5. A csatlakozókábel a hálózati leágazóponttól a fogyasztásmérőhelyig vagy az első túláramvédelmi készülékig megszakítás és toldás nélküli legyen." Ezt úgy tudom értelmezni, hogy nincs szükség kábelfogadó egységre. Ez némileg ellentmond annak, hogy ha a szolgáltató árnyékolt kábelt használ(nem tudom milyen lesz) akkor az árnyékolást ki kell vezetni a PEN sínre rákötni, és le kell földelni. Mi erről a tapasztalat?
-A méretlen kábel a földből előbukkanva a lábazatban, majd a falban folytatja útját. Ide védőcső szükséges. Bár ez a méretlen hálózat része amit a szolgáltató létesít a védőcső elhelyezése célszerűen a mérőhely létesítéséhez kötött. Milyen csövet tegyek ide? Tegyek-e vagy csak véssem ki a helyét és a szolgáltató majd berakja? A válaszok alapján nyilván lesz még tisztázni való kérdésem.

Villanyreszelő

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 27., 21:32:03 DÉLUTÁN

Villanyszerelő!

A fagyhatár 0,7 m. Ez közterületre vonatkozik.
Mezőgazdasági területen és útburkolat alatt a megengedett fektetési mélység 1 m.
A tanár, ki oktat, néha a kezébe vehetné az előírásokat és a vonatkozó szabványt, szabványokat.
Ha nincs tisztában alapvető dolgokkal, szívesen fogadjuk a villamos szakmai fórumon.:)

Üdv. JUVILL!
Nem lehet az,hogy éppen közterületre gondolt?
Azt mondta idén nyugdíjba vonul,lehet már nem nagyon érdekli a téma.

Üzenet összefûzve: 2013. május 08., 17:15:14 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 27., 21:55:25 DÉLUTÁN
Nem a témához tartozik, de most már leírom tapasztalatom. Rendre mindenki a "Villanyreszelő" kollégát "Villanyszerelő"ként szólítja meg. Elejében én is így olvastam, csak furcsálottam miért is e nevet választotta ezen a fórumon hiszen itt mindenki villanyszerelő, nem csak Ő. Később rájöttem a turpiszságra.
Ehhez hasonló beleolvasási tesztet kaptam egyszer, azaz betű hiányos ill. elírásos szavak voltak leírva, és minden további nélkül elsőre annak olvashattuk aminek "látszott", holott nem is az volt odaírva.
Mindenesetre találó a kolléga fórumneve, gratula, sokunkat megtréfált már.

Marton!  :)

A kiindulás jó gondolat volt,de nem tréfának szántam,csak egy jelző egy kezdő villanyszerelőre,mint mondjuk egy  kezdő lakatosra,aki a reszelőn kívül máshoz még nem ért.
Meg talán nem unalmas,de köszönöm.

NagyPS

"Ezt úgy tudom értelmezni, hogy nincs szükség kábelfogadó egységre. Ez némileg ellentmond annak, hogy ha a szolgáltató árnyékolt kábelt használ(nem tudom milyen lesz) akkor az árnyékolást ki kell vezetni a PEN sínre rákötni, és le kell földelni. Mi erről a tapasztalat?
-A méretlen kábel a földből előbukkanva a lábazatban, majd a falban folytatja útját. Ide védőcső szükséges. Bár ez a méretlen hálózat része amit a szolgáltató létesít a védőcső elhelyezése célszerűen a mérőhely létesítéséhez kötött. Milyen csövet tegyek ide? Tegyek-e vagy csak véssem ki a helyét és a szolgáltató majd berakja? A válaszok alapján nyilván lesz még tisztázni való kérdésem."

1. Kell kábelfogadó, nekem mindig kérték. Sok esetben itt volt szétbontva a kábel fej és egy bilincsel rögzítve. A vezető meg továbbfűzve a biztosítóig.
2. Ajánlott védőcső.

helcs

A védőcsővel kapcsolatban, a méretlen kábel magánterületen is halad mintegy 7 m-t. Mintha olvastam volna valahol-nem találom-hogy ez esetben végig védőcsőben halad. Mit tudtok erről?

Gyurmaúr(fi-relé)

Mindenképp rakj kábelfogadót, sőt én mindenképp raknék be késesbiztit is, mondjuk 00-ás méretben, főként akkor, ha van még (3fázisos) vezérelt mérő is. Ez +1 db 300x300-as tokozott, mely -Csatári esetében- plusz 7ezer Ft, ennek azért bele kellene férni... Ami a védőcsövet illeti; én találkoztam már -igaz, ezek "mezitlábas" szabadtéri mérőhelyek voltak- KPE, Mü I, fém, ill PVC szennyvíz nyomócsővel is. Én a helyedben mindenképp csöveznék, szerintem ház falába a Mü I is megfelelő...