villanyszerelés saját hálózaton

Indította cannny, 2013. március 22., 10:21:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Gondolom a szerelés után helyre állt a feszültségkülönbség is a történet végén.

cannny

Igen, rendbe jött minden. Nade. Visszatérve ehhez a szondához. Próba képpen (kb egy órája, és csak mert kiváncsi ember vagyok) legelső oszlopomnál lekötöttem a nullát, leütöttem egy 32 mm átmérőjű 280 cm hosszúságú fémtiszta betonvasat, rákötöttem a nullát és a jól ismert problémám visszatért. Utána persze lekötöttem, nulla vissza, stb. Most akkor annak a szondának mi értelme van? Vagy csak villámvédelem miatt? Vagy nem értem, nem kötekedésképpen, csak érteni akarom.
Gyurmaúr(fi-relé) te pedig ne káromkodj :D. Na jó tudom, nem annak szántam, de ez nekem kínai. Bár ezzel felcsigáztál és holnapra tuti végignézem az egész hálózatom, hogy mik vannak beépítve és közlöm veled :D Szép napot :D

balzsi

A földelő szonda alapban kötelező. Mi értelme van? Arra biztos nem lesz megfelelő, hogy az üzemi nullát helyettesítse, mert ahhoz nagyon nagy az ellenállás. A saját földelésem  7m-es és az is csak 15 A "vezetésére képes". Én is kísérleteztem és egy hősugárzó sem tud róla üzemelni. Igazából egy másodlagos biztonsági feladatot látna el PEN szakadás esetén, de a fent említett példa esetén ezt sem látja el. :(

cannny

Ok, akkor biztos ami biztos, rákötöm holnap.

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 26., 18:31:07 DÉLUTÁN
Igazából egy másodlagos biztonsági feladatot látna el PEN szakadás esetén, de a fent említett példa esetén ezt sem látja el. :(
A földelő szonda nem egy másodlagos megoldás hanem maga az életvédelmi funkciója azzal, hogy az emberi test talán több kiloohm ellenállását a maga esetleg néhány ohmos ellenállásával rövidrezárja. Ezáltal, mivel az elektronok sem szeretnek dolgozni, szeretik a könnyebbséget, inkább a kissebb ellenállást képviselő földelő szonda felé rohannak szemben a test jelentősebb ellenállásával. Valamint elszívja a veszélyes feszültséget (söntöli), ezáltal nincs ami veszélyes áramot hajtson át az emberen. A hálózat csillagpontjáva (nullával), azért kell összekötni, hogy a feszültség forrás (trafó) felé is jelentősen nagy áram alakuljon ki, ezáltal a biztosíték is kiold, ami megszüntetei a veszélyt.

cannny

Köszönöm, így már értem. A végén még érteni is fogok hozzá egy csöppnyit :D

Gyurmaúr(fi-relé)

Sorry cannny, nem akartalak "felhúzni", de én már csak ilyen PPP-s vagyok, azaz Precizitás, Pontosság, Pedantéria! Valószínűleg ezért estem és még fogok is esni pofára sokszor ebben a középszerű országban, azaz hekmányisztánban...
Persze, mondhatod azt is, hogy "de Gyurma, amit leírtál az csilliókba lenne, bár igaz, hogy minden említett cucc jót tenne velem,de ennyi pénz a világon nincs és egyéb közhelyek" Nos, erre én egyetlen szóval, pontosabban 2-vel válaszolnék, mégpedig vatera és expressz, illetve www.vill-kesz.hu Ezen helyeken tutira mindent megtalálsz és nem lesz csilliókba!!! Hajrá!!  ;)

balzsi

IdézA földelő szonda nem egy másodlagos megoldás hanem maga az életvédelmi funkciója azzal, hogy az emberi test talán több kiloohm ellenállását a maga esetleg néhány ohmos ellenállásával rövidrezárja.

Itt úgy értettem, hogy elsődlegesen ezt a feladatot a PEN látja el, ha ez meghibásodik, akkor lép be a földelőszonda. A gyakorlati oldalát tekintve kitartok azon állításom mellett, hogy a gyakorlatban alkalmazott "leverünk egy 3 méteres szondát" földelés nem sokat ér. Ha a legrosszabb eshetőségből indulok ki, itt az érintési feszültségnél figyelembe vett 1000Ω-os ellenállásra gondolok, akkor egy testzárlat esetén (tételezzük fel, hogy 20A-ral biztosított áramkörön jön létre) nem fog leoldani a kismegszakító. Ezt azért merem kijelenteni, mert az én 7m-es földelésem is kb. 15A áramot vezetett le. Ez esetben, ha valaki megfogja valamely földeléssel kapcsolatban lévő pontot, akkor rajta 230mA áram fog keresztül menni. Amennyiben 1000Ω-nál nagyobb is az ellenállása, akkor sem biztos, hogy túléli. Lehet hogy túl szélsőségesen közelítem meg a témát, de a "laptoppal a fürdőkádban" című témánál is látszódott, ha jön a baj, akkor nem egyedül jön sokszor. :(

Marton

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 27., 20:31:02 DÉLUTÁN
Itt úgy értettem, hogy elsődlegesen ezt a feladatot a PEN látja el, ha ez meghibásodik, akkor lép be a földelőszonda. A gyakorlati oldalát tekintve kitartok azon állításom mellett, hogy a gyakorlatban alkalmazott "leverünk egy 3 méteres szondát" földelés nem sokat ér.
Egy helyi szonda persze, hogy nem elegendő egymaga, ez nem helyettesítheti a közös potenciált a trafó fele a föld bizonytalan értékü ellenállása miatt.  A helyi, megerősítő földelés lényege a tényleges életvédelem. Ha nem így volna, mi lenne az értelme. Elég volna a tápforrásnál, a trafónál a csillagpont leföldelése és kész, ezzel földeltnek is tekinthetnénk a hálózatot.
Az adott földzárlat(testzárlat) nagyon távol is lehet a földelt csillagponttól. Ha nincs jó minőségü helyi földelő, akkor a hibaáram egy része, mely az emberen keresztül halad a föld felé, valójában egy bizonytalan ellenpotenciál felé folyna mely kiszámíthatalan értékü lehet. Életveszélyes nagyságú feszültség léphetne fel. Mindezt egy jó helyi földelő rövidrezárja.
A PEN vezető dolga másodlagos ehhez képest, feladata, hogy a forrás(trafó) felé drasztikusan nagy áramot biztosítson, ezáltal a védelem gyorsan kioldjon.

Villanyreszelő

Én még ehhez hozzátenném a PEN vezető több pontot való földelését melyet az MSZ HD 4-41 411.4.1 ír elő.
Ha a PEN a kezdeti szakaszán van földelve,mint a 0,mint a PE vezető megszűnése következik be,PEN meghibásodása esetén.