Hibakeresés az erősáramú hálózaton, rendszerben

Indította JUVILL, 2012. december 28., 21:36:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


A jelenség a következő.
20 lakásos társasház, felfűzött SZAMKAM 4x240mm2-es körhálózat a betáplálás.
Áramszünet keletkezik, de csak szintenként egy-egy lakásban.
Az épület összes fogyasztásmérője alatti automata bekapcsolt állapotban van, de áram nincs az említett lakásokban.
Hiba az plombázott főelosztó betáp részén.
Telefon, hibabejelentés...
Az áramszolgáltató kivonul, kételkedik, majd megállapítja, hogy 2 db késes biztosító kiolvad, majd kicseréli. Másodjára sikerül, mert elsőre a betét azonnal kiolvad.
Kérdés. Mennyire szakszerű a javítás? Ki állapította meg a zárlat helyét, mi okozhatta a jelenséget?
Túlterhelés állítólag nem állt fenn, mivel az 5 lakásból kettőben jóformán terhelés sem volt, nem tartózkodtak otthon.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mondjuk, ha egyszerre 2 késes is kiment, akkor ott nemhogy 1, hanem rögtön 2 fázison is gebazzo volt?! Az már érdekes, meg az is, hogy hogyan lett elosztva a 20 lakás úgy, hogy a 2 L elmenetele mindössze pár lakást érintett. Én nem tartanék kizártnak egy felszálló ági fáziszárlatot sem, hiszen annak igen kevés az esélye, hogy egyszerre 2 olyan kéróban csináljanak akkora grimbuszt, hogy az mindegyik fázison egészen a -csak tippelek- 200A-es gG/gL késeseket is padlóra küldje. Ráadásúl, mint említetted, a lakásokban nem volt történés, hiszen mindegyik autómata fel volt kapcsolva (megjegyzem, sokaktól nem idegen, hogy csinálnak egy grimbuszt, majd kicsoszognak visszakapcsolni a kismegszakítót, s miidőn látják, hogy nagyobb lett a baj, mint gondolták, inkább behúzzák fülüket-farkukat, majd 5 perc elteltével örjöngve felhívják az áramász szolgáltatót, hogy "mér nincs áram, wazze??" Persze, az sem kizárt, hogy a -talán kissé avittas- SZAMkAM únta meg az állandó "bizsergető érzést" és átütött a stamina a L-ek között, de lehet hogy az egyik L és a PEN között történt villongás, mely tovafertőzött és megtámadott még egy L-t?!  ;D Mondjuk, én azért checkoltam volna ezt-azt, mielőtt önfeledten beteszem az új betétet, legalább egy lakatfogóval... De hát az én vagyok...

JUVILL


Na szóval. Ez most késő du. történt a társasházunkban.
Sötétbe borult a lakás. Egy csattanás lentről.
Főelosztó tábla, mérő alatti biztosító... Ok.
Végig járva a fogy.mérő helyeket, minden rendben, szintenként egy - egy tárcsa áll.
Bent szintén sötét.
ÉMÁSZ kijön, egyből betétcsere.
Kérdezem a csávót. Már meg is lett szüntetve a zárlat?
Az nem, de lehet, hogy egy egér ment rá a gyűjtősínre.
Hm. De akkor hová szaladt el, ha az amper agyon csapta? :)
De erős a gyanúm, hogy az általad leírt pukkantás volt.
Egyébként 3x160A-os lomha betét van a betápon.

Gyurmaúr(fi-relé)

Húúú, akkor volt egy húzós délutánjuk,estéjük a gyorsreagálásúaknak.  :D Gondolom, sok mindenre számítottak, csak rád nem, azaz hogy egy jéghideg profi által is lakott épületbe kell kimenni. Biztos, jókat kuncogtak egész úton odafelé, de a visszautat már 1-2 andaxin és/vagy xanax lenyelése,s hozzá kriptahangulat jellemezte és az éjszakájuk sem lesz nyugodt, hiszen az ilyen "egzotikus" hibaelhárításoknak biza híre megy, na máshol nem, akkor itt a fórumon... Azért egész elképesztő, hogy így beletörődtek, hogy hát kiment egyszerre 2 db gG 160A-es betét, oszt jónapot! ÉS milyen régi a SZAMkAM, ill a csatlakozó szekrény, illetve a felszálló méretlen fővezeték(ek)?

Szelei

A mi társasházunk is kétoldalas betáppal van ellátva és mikor a kábeltévét ásták a kétlábú ásógépek meg bütykölték a 240 es kábelt is. De csak egy évvel később mikor megemelkedett a talajvíz jöttek a gondok. Igaz nálunk 80 as betétet cseréltek először hetente később már naponta. Én is szóltam nekik nem ártana meg nézni mit csináltak a bányagépek és lőn csoda szép lukat fúrtak csákánnyal a kábelba.

Most a közvilágítás szórakozik velük de szerintem ugyanez a baja mert ott is dolgoztak.

Náluk legalább láttam lakatfogót igaz mikor be rakták az új betétet csak akkor használta. Szigetelés vizsgálót minek hordjanak magukkal.

JUVILL


Ez 8 db 20 lakásos épület, amit 1982 - 1984 közötti időszakban adtak át kb. 4 ütemben.
Feltételezem, hogy a SZAMKAM kábelhálózat is ebben az időben lett létesítve.

Mindettől függetlenül - ha már itt jártak - feldobtam nekik egy kérdést.
Megkérdeztem, hogy a felfűzött hálózatok esetén, az elmenő kábelek késes biztosító aljzataiba (biztosítóbetét helyett) bepréselt 6 - 8 mm-es alulemezeknek mennyi a zárlati megszakítóképességük?

flatskerrobert

     Nos akkor most tulajdonképen mi volt a hiba oka?
Vakuzott a kolléga egyet, a keze fejét nem égette le?


    A múltkorában láttam egy gyakorlati FAM vizsgát, pont a szállodába hozták vizsgázni Őket az E-ON a "fene vigye el".
3 órát ott kellett lennem velük mint tanúnak szálloda részéről, mivel záró pecsétet bontottak le, mérő vizsgálatot csináltattak velük, tulajdon képen feszültség alatti munkát végeztettek jaj de, hogyan. Az volt a furcsa, hogy olyan bizonytalanul mozogtak mintha nem tudnák mit és hogyan kell csinálni. Tudjátok aki a szakmában dolgozik az egyből észreveszi, hogy a másik rutinos vagy nem, vagy hogy áll a kezében a szerszám.


A végén kiderült, hogy az egyik lakatos a másik autószerelő alap szakmával rendelkezett. Nálam idősebb szakik voltak. Gondolom jelentkeztek a munkára, valamilyen házi kioktatáson részt vettek, ide meg lehozták Őket Veszprémből, Székesfehérvárról meg a vizsgabiztos jött azt jó napot. Jó olcsó vizsga lehetett! Volt ám mindenféle biztonsági berendezés a beöltözés meg az előkészület tovább tartott mint maga a munka ill. szerencsétlenkedés. Álarcos védősisak, védőkesztyű minden volt csak egy 3-as csavart nem tudott visszatenni a helyére nem is csodálom. Kell védekezni ez kétségtelen, de nem átesni a ló túlsó oldalára, de hát ez az E-ON norma.
Mikor a vizsgabiztos nem figyelt oda akkor diszkréten megkérdeztem tőle, hogy szereted ezt csinálni?
Válasz: nem, de valamiből meg kell élni.
FR.

JUVILL


Nem tudták megmondani, és nem tudták megállapítani a hiba okát.
A közös képviselő - drága, jó ember (nálunk volt áram) - nem tudott róla, mert a bejelentések őt megkerülték (gondolom, mert nagyon szeretik).
Mint kiderült később, kettő bejelentés érkezett, nekem csengettek, mert állítólag én voltam az első.
A közös képviselő akkor szembesült a témával, mikor az ÉMÁSZ kérte tőle a főelosztó kulcsát.
Végig néztem a szerelést. Leellenőrizték a betáplálást és az elmenő oldalt. A betápig volt feszültség. Nem mértek semmit, hibát nem kerestek, nem foglalkoztak azzal, mi okozta a jelenséget. Egyből hozták az új betéteket.
Ekkor kérdeztem meg, hogy már meg is van a zárlat helye?
Lekapcsolták az FLTA 250-es főkapcsolót. Így nem vakuztak. Kihúzták a BTS-est, majd kicserélték a biztosítókat. Feszültség ellenőrzés, visszakapcsolás.
Kérdeztem a betét csere előtt, ha fennáll a zárlat, akkor mit csinálnak?
"Majd mindjárt kiderül, ha nem fogadja el a betétet", hangzott a megnyugtató válasz. :) Tovább érdeklődtem. Végül jött az említett egér sztrori. Utána az a véleményük alakult, hogy elég régi a szerelés, "lehet, hogy kezdődik valami, és a közös képviselő egy hozzáértővel átnézethetné az épület hálózatát."
Megkérdeztem tőlük. Mi a véleményük egy kötéshibáról.
Több mint valószínű, de magyarázat rá nem volt.
Majd aki a legolcsóbb ajánlatot adja neki, az megkeresi a hibát. :)
Csak utána nehogy gyakrabban legyen áramkimaradás. ;)



Fecó

Ha jól értem, akkor a bejövő kábelek felfűzve egymással, fémesen összekötve egy sínszekrénybe, vagy a késes biztosítóaljzatnál, és a 2 db kiolvadt betét csak a lépcsőházban lévő méretlen fővezetékeket védi? Sajnos valóban nem meggyőző ez a javítási mód, de ha a hiba a lépcsőházi felszálló vezetékhálózaton van, az már nem áramszolgáltatói berendezés. Hiába méretlen hálózat, de általánosságban a földkábelek a szolgáltatóé és a villanyórák, de a lépcsőház főelosztója, méretlen fővezetéke a lakóké! Gondolom az sem praktikus megoldás így az ünnepek környékén, hogy biztonsági okokból kiveszik mind a 3 betétet, a házat felszólítják hogy egy villanyszerelő vállalkozóval végeztessék el a méretlen fővezeték átvizsgálását, akár egy hiba vagy illegális rákötés miatt, majd ledokumentálva egy szigetelési ellenállás mérési jegyzőkönyvvel, jönnek visszakapcsolni. sajnos sokszor  az ügyeletes szerelők híján vannak bizonyos felszerelésnek, és ami nem az Ő berendezésük, annak nem állnak neki átvizsgálni. Nem megvédeni akarom Őket, magam is lehúztam szolgáltatónál több mint egy évtizedet, de megértem őket is...

JUVILL


A főelosztó egy lemezszekrény, ami sínezett, az épület legalsó szintjén, külön helyiségben elhelyezve. Műszaki megoldás az általad leírtakhoz hasonló.
A hiba is a méretlen oldalon lehetett, oka eddig ismeretlen.
Nem védek senkit. A társasház hibás, mert tudomásom szerint 19 éve nem volt felülvizsgálat. Az áramszolgáltatót ki megérti, ki nem.
Most a betétcserével a szolgáltatás helyreállt.
De az sem véletlen, hogy másodjára sikerült ezt végrehajtani, mert az első csere alkalmával - az összes terhelés le volt közben kapcsolva - a beépített biztosító azonnal kiolvadt.
Ez azt jelenti számomra, hogy a bejövő részen sincs minden rendben. ;)
/annyi egér nincs egy időben, egy helyen :)/
A betápláló kábelhálózat szigetelési ellenállásmérése úgy gondolom, hogy a szolgáltató feladatát képezné.
Ha ez rendben, utána lehet beszélni a társasházi méretlen oldal elképzelhető hibáiról.