3fázisú motor 1fázisra bekötése

Indította K3NV3L0, 2014. február 05., 15:07:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

K3NV3L0

Hogyan tudom átalakítani a 3 fázisú motoromat 1 fázisúvá?

Igazából nagyjából tudom csak még se 100% tiszta.2 kép lesz bent 1 a tipusáról 1 pedig a mostani bekötéséről kapcsoló táblájáról. Kérdésem leginkább az hogy most megy be 6 vezeték abból egy a földelés 3 az U1 V1 W1re meg.


Tudom hogy ha 1 fázisut szeretnék a csillag pontot meg kell szüntetni és 3 vezeték kell majd hogy menjen bele 1db földelés 1db 0pont de melyikre ? Talán a V1re. És 1db fázis ami megy az U1re. Azt még kell egy kondenzátor de milyen és mekkora és azt ugye a 0pont és a szabad 3. tekercsre  pont közé kell kötnöm?

A Delta kapcsolás kialakítása az jó úgy hogy U1 átkötve U2re és V1 átkötve a V2re és a W1 átkötve a W2re ?

Szelei

Mi előtt át alakítanád.

0,18 KW. os motornál inkább javaslom frekvenciaváltó használatát, mert a kis teljesítményed még 1/3 –ára fog csökkenni.

A kapocs bekötést elnézve a két kérdőjeled valószínűleg egy beépített túlmelegedés érzékelő ki vezetése, ami a tekercsfejbe van be építve. Ez lehet kapcsoló de lehet egy hőérzékelő ellenállás is amihez külön készülék kell ami a relét tartalmazza a bontáshoz.



K3NV3L0

Igen igen a kérdőjelet már megértettem! Az a nagy helyzet hogy Annyit nem ér hogy egy frekvencia váltót vegyünk és nagyon nem is érdekes az erő mert egy kisebb húsdarálót működtetne leginkább az lenne a kérdést hogy mit hogy kéne össze kötni hová a fázis hová a 0 és a kondenzátor melyik tekercs végre kell! Gondolom a színes vezetékeket bántani nem kell jól be vannak azok kötve!

nyaki

Üdv!
Kösd le a jelenlegi átkötő lemezeket a V2-U2-W2 pontokról, majd a V2-W1, U2-V1, W2-U1 pontokat kösd össze, majd az így kapott 3 pont két sarkára kösd a L/N vezetéket, a harmadik pontra pedig a kondenzátor egyik végét, a kondi másik végét pedig vagy a L-ra, vagy a N-ra kösd annak megfelelően, hogy milyen forgásirányt akarsz.

Marcika

Idézetet írta: K3NV3L0 Dátum 2014. február 05., 20:27:34 DÉLUTÁN
Igen igen a kérdőjelet már megértettem! Az a nagy helyzet hogy Annyit nem ér hogy egy frekvencia váltót vegyünk és nagyon nem is érdekes az erő mert egy kisebb húsdarálót működtetne leginkább az lenne a kérdést hogy mit hogy kéne össze kötni hová a fázis hová a 0 és a kondenzátor melyik tekercs végre kell! Gondolom a színes vezetékeket bántani nem kell jól be vannak azok kötve!

A segédfázis miatt csökkenni foga a nyomatékkal együtt az indítási nyomaték is.
Nembiztos hogy elfog indulni terhelés alatt.
A frekvencia váltót javasolnám mert  megfelelő indítási nyomaték mellet,
a fordulatszám változtatás is lehetőség van.

Marcika

faxelektro

JO estét
    Egy kérdésem lenne,van egy villanymotor a 24v egyenáram
                                                                        3,5/2A  50/30  ot/min ablaktörlö motor
   egy 230V/24V--250VA  traforol működik egy kazánba fujja be a levegöt
Lehet-e szabályozni a fordúlatját egy 600w-os fényerö szabályzo kapcsoloval ha
a primér betápra kötném a szabályzo kápcsolot ha nem akkor mit ajálnátok

Simon Endre

Faxelektro !
Az összeállítás kockázatmentes, legfeljebb a triakos szabályozó az alsó tartományban nem fog működni megfelelően, (szaggat) mert a "fázishasogató"  nagy valószínűséggel tisztán ohmos terhelésre készült, soros kapcsolású és nem tolerálja a transzformátor kihasználatlansága miatti szabad induktivitást. Ezen javít már a próbánál is, ha a motorral párhuzamosan kapcsolsz ez 24 V 20-30W-os izzót vagy ennek megfelelő ohmikus fogyasztót és a motort a magasabbik fordulaton pörgeted. Az igazi jó megoldás a szekunder oldali  váltóáramba szerelt  és méretezett fázishasító, vagy az egyenirányitás utáni áramkörbe iktatott soros szabályozó lenne. Ebben az áramkörben csak a soros teljesítménytranzisztor báziskörében kellene szűrés. Ha kell kapcsolási rajz  küldök. A jelenlegi állapotról adj valami rajzot, hogy az egyenáram hogyan van "előállítva". (Gondolom ez csak egy graetz monolit.)

faxelektro

Jó estét
             Kössz a segitséget Endre
Beköttem a szabályzot ami nem egy nagy márka VITO de jól működik és a tulaj
szerint megfelelő a fordúlatszám . Majd kűldök egy rajzot csak rossz a nyomtatom
de egyszerűen van megoldva Van egy GANZ fökapcsoló 16A null-fázist szakit,
egy höérzékelö ami kapcsol egy mágnes kapcsolot,250VA -es  trafó és egy graetz
hid amin sajnos nem látszik az adatok. Ha kűldenél egy kapcsolási rajzot a jó
megoldásról azt megcsinálnám arra az esetre ha kisebb fordulat kellene esetleg.
                                                                       köszönöm     

faxelektro

JÓ ESTÉT
               Sajnos két napi működés után le égett a trafo.
      Nem kötöttem rá az égőt amit irtál vajon az lehetett az oka
      Jó volna ha elkűldenéd a rajzot,vagy kicserélem a trafót kössem rá az égőt és
      probáljam meg csak ne égjen le újra a trafó
                                                                             kössz a segitséget

Üzenet összefûzve: 2014. Február 16., 19:10:34 pm

ENDRE
           

Jó lenne valamilyen segitség,mert egy központi kazán motráról van szó és sűrgösön
meg kellene oldjam valahogy.
                                                     Köszönöm

Simon Endre

Szia Faxelektro !
Szinte egész  nap fenn voltam a fórumon és csak most láttam meg a tegnapi vagy talán a tegnapelőtti segélykérésedet. A traszformátor a rossz fézisvágás miatt égett le, mert a szabad induktivitás akkora fázistolást okozott a triac gyújtókörben hogy a transzformátor úgyszolván pulzáló egyenárammal üzemelt a 180 fokon túli gyújtás miatt. Gondolom  a motor nagyon alacsony fordulaton működött. A pótterhelés  azért kellett volna, hogy a szabályozó az eredeti, (ohmos) terhelési jelleg szerint működjön és látható legyen ha a tartomány alján villog vagy kihagy. Most már időszűke miatt csak olyan kapcsolást küldök (akár valós legyártott formában) amit itthon kipróbáltam és megépítettem. Sietni fogok. A címed add meg a fórum privát levelezőjén keresztül és ha nem titkos a telefonos elérésed is. Sajnos itthon nincs olyan motorom amivel üzemelnie kell, de van sok egyforma 12 V-os 2-3 A közötti névleges áramra ezekből kettőt majd sorba kötök. Innen számítva 24 órán belül kész ebben néhány órás próbaüzem is benne van. Ha elkészült postázom vagy ha nem túl messze kell szállítani a fiam kocsival elviszi, vagy ahogy te meg tudod oldani. Addíg is amennyiben már van másik transzformátor a diódhíd egyutas bekötésével (csak a + - kivezetések használatával) durván számítva megfelezed a motor forgató nyomatékát. Ha használod a motor csökkentet fordulatú kivezetését is lényegében négy lehetséges fordulaszám áll rendelkezésre.