Frekvenciaváltók alkalmazása a hajtástechnikában

Indította JUVILL, 2012. november 02., 22:52:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

Üdv a kollégáknak!

Egy olyan döntésben szeretnék segítséget kérni, ami ugyan számomra majdnem egyértelmű, de hátha én tudok valamit rosszul.
A probléma a következő:

Egy átemelő szivattyú hajtása frekvenciaváltóról, a frekvenciaváltó betápja pedig vagy normál 400V-ról, vagy egy UPS-ről történik, fesz. kimaradás esetén. (Az UPS 60kVA névleges teljesítményű.)
A szivattyú egy Grundfos S1.100.200.170.4.54L.S.285.G.N.D – 95113515
Elektromos adatok:
Pólusok száma: 4
Maximális áramfogyasztás: 36 A
Bevitt teljesítmény - P1: 20 kW
Névleges teljesítmény - P2: 17 kW
Hálozati frekvencia: 50 Hz
Névleges feszültség: 3 x 400 V
Feszültség tűrés: +10/-10 %
Indítási mód: Y/D
Óránkénti max. indítások száma: 20
Névleges áramfelvétel: 36/21 A
Indítási áramfelvétel: 169 A
Névleges fordulatszám: 1455 rpm
Motor hatásfok teljes terhelésnél: 86 %
Motor hatásfok 3/4 terhelésnél: 86 %
Motor hatásfok 1/2 terhelésnél: 84 %
Védettségi osztály (IEC 34-5): IP68
Szigetelési osztály (IEC 85): F

A frekvenciaváltó, amiről eddig működött, egy Danfoss FC-202P15KT4E20H3XXXXXXSXXXXAXBXCXXXXDX, 15 kW névleges teljesítménnyel.
A szivattyút javító cég részéről felmerült, hogy a frekvenciaváltó teljesítménye helytelenül lett megválasztva, kellene egy megfelelő típus a régi helyett.
Két ajánlatot kaptam, mindkét helyen ismerték a szivattyú típusát és részletes adatait, de mégis különböző lett a megajánlott készülék.

1. verzió: Danfoss FC-202P18KT4E20H3XGXXXXSXXXXAXBXCXXXXDX, 18,5 kW névleges teljesítménnyel.

2. verzió: Danfoss FC-202P22KT4E20H1XGXXXXSXXXXAXBXCXXXXDX, 22 kW névleges teljesítménnyel.

Az árkülönbség kb 250.000 Ft. Én személy szerint túl vagyok minimum 5-6 gyártó több 10 darab frekvenciaváltójának beszerzésén, bekötésén, paraméterezésén, stb. de mégis elbizonytalanodtam kicsit, segítsetek nekem, melyiket válasszam? 


Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2015. június 21., 08:19:47 DÉLELŐTT
Az árkülönbség kb 250.000 Ft. Én személy szerint túl vagyok minimum 5-6 gyártó több 10 darab frekvenciaváltójának beszerzésén, bekötésén, paraméterezésén, stb. de mégis elbizonytalanodtam kicsit, segítsetek nekem, melyiket válasszam?

Egyetértek azzal, hogy a korábbi f.v. teljesítménye kicsi volt ehhez a motorhoz. De működhetett és nyilván működött is ha a szivattyú nem volt maximálisan kihasználva (tehát nem a maximális emelési magassággal/nyomással üzemelt 50Hz motorfrekvencián).

Én a 18.5 kW-os típust használnám, amit az alábbiakkal tudok alátámasztani:

  • Ha a korábbi, 15 kW-os f.váltóval is üzemelt, akkor a 18.5 kW-ossal is fog.
  • A f.v. teljesítményét a motor tipikus tengely teljesítményére adják meg, ami itt az adatlap alapján 17 kW

Könyves Kálmán

Köszönöm a gyors választ Szirty, nagy segítség volt!
Egyébként magamtól lehet, biztos ami biztos alapon a nagyobbat választottam volna. A szivattyú kb. 3-4 méter emelőmagassággal üzemelt, pár évig ezzel a 15kW-os frekiváltóval, gond nélkül, de most a lehető legnagyobb biztonságra törekszünk, egy elég kellemetlen beázás miatt. (A múlt heti felhőszakadásnál mondta be a szivattyú az unalmast, egy csapadékvíz átemelő akna feltelt, és egy épület alagsorát elárasztotta a víz. )

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2015. június 21., 11:33:07 DÉLELŐTT
Egyébként magamtól lehet, biztos ami biztos alapon a nagyobbat választottam volna.

Általában én is így teszek, de mivel az árkülönbséget is leírtad azt gondolom a dolog költség érzékeny.
Egyébként azt gondolom hogy ventilátor és szivattyú alkalmazásoknál kevésbé fontos a túlméretezés a köbös és négyzetes sebesség-teljesítmény igény összefüggés miatt.

Egyéb (FC302) nagy nyomaték igényű hajtásoknál ha tehetem egyel nagyobbat választok ami drágább ugyan, de a használat során igazolja a választás helyességét.

Simon Endre

Szia Kálmán !
Mi megy arról az UPS-ről lakótelep vagy üzletközpont? Én a  robbanómotoros szivattyút látom bíztonságosnak, mert van olyan amelyik , max. 4 mp alatt üzembelép, tűzivíz renszerekben alkalmazzák önindítós és teljes "vegetatív " rendszere van. Előnyének tartom , hogy nem kell hozzá járulékos energiaátalakító csak üzemanyag és olyan jelre indul amit  hozzá rendelsz gombnyomástól az alkoholtartalomíg. (Bocs!) Egyébiránt egy valamennyire is modern FR váltót nem lehet túlterhelni mert az okos és enged és néhány százalékos frekvencia csökkentés búsásan leszedi a túlterhelést. Esetünkben, centrifugál szivattyúknál a fordulatszámmal köbösen csökken az energiaigény. 

balzsi

Kedves Szakik!
A munkahelyemen van egy 22 kW-os szivattyú, mely most simán csillag-deltában indul. Ezt szeretné a főnököm frekvenciaváltóval bővíteni. Cégünk villanyszerelőjében felvetődött a kérdés (mivel ebben nincs tapasztalata), hogy akkor is Y-D indítás maradjon-e, vagy frekvenciaváltó esetében ez felesleges?
Köszönet a válaszért.

Könyves Kálmán

Szia Balzsi!

Természetesen felesleges a csillag delta, fixre kell kötni, és indítani a frekiváltóról. 22 kW-os Danfoss Aquadrive-ra épp a héten kaptam ajánlatot, nem tudok a céges emailhez hozzáférni most, de ha jól emlékszem 750eFT+ÁFA.

Endrének: az UPS-ről termelő berendezések, IT hálózati eszközök, PC-k üzemelnek. Egy épület egy szintje. A másik szinthez egy 80 kVA-es van. A robbanómotoros szivattyú csak vésztartalékként jött szóba, viszont valszleg épül a jelenlegi mellé egy másik akna egy másik szivattyúval, így fokozzuk a biztonságot.

A frekvenciaváltó túlterhelésével kapcsolatban egyébként teljesen igazad van. A szivattyú javításból már visszakerült, és tökéletesen működik a 15 kW-os frekiváltóról, többször teszteltük.

Marton

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2015. június 27., 18:07:21 DÉLUTÁN
Természetesen felesleges a csillag delta, fixre kell kötni, és indítani a frekiváltóról.
Csak a pontosítás kedvéért, jelen esetben deltába.


faxelektro

Működtethető-e a következő adatú motor
                                                           LAMMERS 3-Mot 7AA 63M-06V          60Hz    Y400v
                                                                                                                0,14kW   0,63A  cos fi 0,67 1140/min
                                                                         50Hz  delta/y 230/400V
                                                                         0,12kW     1,1/0,64 A
                                                                          cos fi 0,61   890/min
    ATV-12-HO  18M2 frekvencia váltóval
                                                             Köszönöm