Világítási áramkörök hibái

Indította Villanyreszelő, 2012. november 24., 22:19:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Nekem is a vilogással van gondom.
Egy 10W LED reflektor lekapcsolt állapotban folyamatosan villogot.
A fényjelző kapcsolót kicseréltem nem fényjelzősre és akkoris villogott de ritkábban kb 45 msként, kapcsoló a fázist szakítja meg.

Mi lehet az oka???

nyaki

Valóban előfordul ilyen jelenség is, de teljesen mindegy, hogy a fázist, vagy a nullát szakítod meg. Azon az egyetlen bekötött vezetéken keresztül olyan mértékű elektroszmog kerül a silány minőségű elektronikus előtétbe, hogy képes a végfokozatát egy pillanatra beindítani.
Ezzel a jelenséggel valamelyik szakoldalon foglalkoztak, de már sajnos nem emlékszem, hogy hol. ::)
A végleges megoldást a kétoldalú leválasztás, vagy/és a minőségi előtét nyújtja.

petike199600

Sziasztok!
Voltam Majosházán egy kis házat szerelni. A lámpákat kellet felszerelnem. A lámpákon nem volt jelezve a PE vezetéknek bekötő kapocs, így hát én a védővezetőt elszigeteltem és félrehajtottam. A lámpatest fém. Rosszul csináltam hogy nem kötöttem be a földet? Nem szeretném ha miattam kapna valaki áramütést. Még egy kérdés: 3 lámpát kellet felszerelnem ezeket egy kapcsoló kapcsolta. Na most ugye ezeket össze kell kötni. Én ezt úgy csináltam hogy 2 db lámpához ment 2db 3x2,5-ös mbcu a maradék egyhez értelemszerűen 1db ilyen kábel. A bekötést ugye az izzófoglalatnál nem lehetett megoldani hiszen nem fér bele 2 db 2,5-ös vezeték. Én úgy oldotta meg hogy a lámpatesten belül kötöttem: Kihoztam a foglalatból 1 db 2,5-ös vezetéket aztán wagoval kötöttem meg a lámpatesten belül.
Rossz megoldás ez? Elég közel van a wago és a vezetékek az izzóhoz ami elég forró. Nem fog elégni a vezeték szigetelése.
Légyszíves minél többen írjátok meg mindezekről a véleményeteket.
Köszönöm szépen!

Simon Endre

Petike !
Azt hangoztatod , szinte folyamatosan, hogy te tanuló vagy és közben olyan feladatokról és megoldásokról értesülünk tőled, mintha nem lenne oktatód és saját fejed szerint szakmai felügyelet nélkül inprovizálnál. Én már attól is kifeküdtem hogy életveszélyes és szakszerűtlen kivitelezéseket bíznak rád, vagy magad vállalod be ezeket a munkákat ? Lehet hogy nem olvastam minden írásodat és nem vagyok ellégé a képben, de nekem ez a 60-as évek építőiparát idézi fel. Ird meg a tanulásod körölményeit, mert látom, hogy dolgozik benned a megoldási és megfelelési hajlam, a csetlés-botlás meg mindenkinek kijár a te korodban. (Bocs.)
A lámpatesthez egyébként a 2,5-ös kábel lényegében nem indokolt , mondhatnám pocsékolás és a bekötése sem könnyű.  Van is olyan lámpatest, hogy a foglalat eredendően szilikon vagy üvegszálszigetet huzallal van előre bekötve egy fogadó sorkapocsba, ebbe már "bemegy" a 2,5-es. Ha van hozzá anyagod ezt te is megcsinálhatod, de ha a foglalaton rugós bekötő van akkor csak érvéghüvelyes véggel tudod megcsinálni, enélkül felkócolódik és zárlatot csinál. A vatag huzalt alkalmassá teheted közvetlen bekötésre, ha laposfogó, vagy klimpelő tövével egy kissé !!! ellapítod. és így (estleg éllel) beköthető magában is. Ezt csak kerámia foglalatnál lehet megcsinálni. Az hogy a rendelkezésre álló és fém lámpatesteknél előírt érintésvédelmet nem kötöd be, nem lehet kérdés. Lehet, ott van  csavarhely és a csavar is, csak lefestve.
Váron az írásodat privát közleményben, vagy a telefonos elérésedet hasonló módon.
Öreg kollégád.....  Endre

Novill

Abban az esetben ha a lámpán rajta van a kettős négyzet jelölés,ami a kettős szigetelés jele, akkor nem kell bekötni a védővezetőt, vagyis tilos bekötni. Mindenképpen bizonyíthatóan  és hitelt érdemlően kell bizonyítani a kettős szigetelést a gyártó oldaláról, amikor felszereled onnantól már a te felelősséged. Egyéb esetben a lámpatestek I év.osztályba tartoznak,amikor a védővezető bekötése szigorú követelményt jelent. De azt nagyon jól tetted, hogy védővezetőt kiépítetted, mivel már mindenhova  ki kell építeni a védővezetőt.

petike199600

Fogok még ide menni szerelni. Be fogom kötni a védővezetőt.
Simon Endre úr viszont nagyon leteremtett. Ennyire nagy hülyeséget csináltam? Nem hiszem. A héten bekötöm és akkor biztonságos lesz. Viszont arra a lámpatesten belüli kötésre adnál választ Novill?
Köszönöm szépen!

Novill

A szereléshez 1,5-es Cu vezetéket kell használni jelenesetben a világításhoz,ez egyébként a legkisebb megengedett keresztmetszet. A 2,5-es vezetékkel nehéz dolgozni,mert sok esetben gondot okoz a vezeték begyütése a lámpa alá. Remélem nem alkalmazod a felfűzést, egyik lámpatestből a másikba. A bekötés egyszerű be kell kötni  :)  Viszont bármit kötsz be előtte meg kell nézni a termék dokumentációja mit tartalmaz érintésvédelmi szempontból. Attól, hogy fém lámpatest nem biztos,hogy I év . osztályú földelt.  A kettős szigetelésűt nem földeljük le.

petike199600

Nem alkalmaztam szerintem a felfűzéses módszert mivel a foglalatba nem tudtam belekötni 2db 2,5-ös vezetéket. Tehát bejött az egyik vezeték bele a wagoba a másik vezeék is bele a wagoba ez ment tovább a másik lámpához majd egy harmadik vezeték a wagoba ez ment a foglalatba. Tehát hasonlóan csináltam mint egy konnektor bekötését. Nem a bekötőcsavarhoz kötöttem a vezetéket hanem wagoba. Erre korábban azt írtad hogy jó megoldás. Nekem pedig az a kérdésem hogy lámpánál is jó-e ez a megoldás ha a kötés a lámpatesten belül van?
Köszönöm!

Gyurmaúr(fi-relé)

Háát, nem egyszerű a téma, legalábbis az, hogy ennyire bizonytalan vagy még az ilyen alap dolgokban is és ezzel a tudásszinttel akarsz önállóan pl mért főkábelt, főelosztót, miegymást kivitelezni... :'( Novill, miért is nem lehet lámpákat felfűzötten bekötni? Ezt csak azért kérdezem, mert pl az IP 65-ös por-páramentes aramtúrák is úgy vannak kiképezve, hogy azokat lehet "átmenős", azaz felfűzős kábelezéssel kötni, hiszen van 1 tömszelence az egyik és van egy a másik végükön,de én számtalan új szerelés esetén is láttam, hogy különféle -akár kisülő- lámpákat is szerelnek felfűzéssel, utcai lámpák földkábeles szerelése esetén az esetek elsöprő többségében felfűzik a földkábelt az oszlop alján található csatlakozó pontnál, tehát nem "malacoznak".

Novill

A gyakorlati tapasztalatom alapján ezek a félfűzések a sorkapocsban kerülnek bekötésre,melyek sok esetben  gyenge minőségű kötéssel párosulnak. A felülvizsgálatok során ( amikor minden lámpatestnél vizsgáljuk a védővezető folytonosságát és hurokellenállást mérünk) a védővezető folytonossága volt a sérült, ami a sorkapocsnál valósult meg az esetek többségében.