Világítás stroboszkópos hatása

Indította JUVILL, 2012. január 12., 19:54:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Mennyire ismerjük ezt a jelenséget?
A fénycsõvilágítás kiépítése esetén figyelembe vesszük-e a 3 fázisra történõ bekötést?

Novill

Igen ez egy munkavédelmi téma. A forgó gépek esetén az egy fázisra kapcsolt fénycsövek esetén állónak ( nem forgó) látszik a gép. És ezért kellett három fázisra kötni a fénycsöveket / a mélyebb szakmai magyarázatot most mellõzöm/, ezek a hagyományos elõtettel üzemelõk.  Nem vagyok benne biztos de úgy tudom, hogy az elektronikus elõtéteknél már ez a jelenség nem áll fenn.
Az erõsáramú berendezések felülvizsgálatánál erre oda kell figyelnünk, és a minõsítõ iratban a megfelelõ helyen ki kell térni rá.

Gyurmaúr(fi-relé)

Persze, figyelembe vesszük, ha olyan az armatúra. De mit csinálhat az emberfia pl a 2 csöves,tehát 2x36-os, vagy 58-as (4 csöves,tehát 4x18-as) új,de azért még VVG-s armatúrákkal, amelyeket gyárilag 1 fázisos bekötési lehetõséggel gyártanak, azaz egy csoki, egy kondi???

Szelei

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. január 12., 22:35:13 DÉLUTÁN
De mit csinálhat az emberfia pl a 2 csöves,tehát 2x36-os, vagy 58-as (4 csöves,tehát 4x18-as) új,de azért még VVG-s armatúrákkal, amelyeket gyárilag 1 fázisos bekötési lehetõséggel gyártanak, azaz egy csoki, egy kondi???
Tapasztalatból állíthatom, hogy 2 fénycsõ esetén és két fázisnál már nem zavar a forgógépeknél nincs stroboszkóp hatás ezt 3 és 6 ezres fordulatnál tapasztaltam.

Gyurmaúr(fi-relé)

Az az igazság, hogy néha-néha szétszedem 2 fázisosra, különösen,ha 2-nél több aramtúrát teszek fel, igaz ebben az esetben nem mindig lesz mind 2 csõnek saját, külön bejáratú kondija. Milyen szép is volt az "ánti világban",akkor minden armatúrának annyi fázis csatlakozási lehetõsége volt, amennyi EVG volt bennük. De szép is volt, igaz fiúk?!

Szelei

Azért ma már minden kisebb cég is rendelkezik fázisjavítóval, nálam van központi és még egy kisebb üzemek saját kisegítõ automata rendszer. :)
Engem nem zavar ha a nagyon öreg armatúra esetén a gyanúsakat azonnal ki szerelem mint sem tûzet okozzon. >:(

Marton

IdézNem vagyok benne biztos de úgy tudom, hogy az elektronikus elõtéteknél már ez a jelenség nem áll fenn.
Igen én is így tudom, ezért is meg a kisebb fogyasztás illetve hõtermelés miatt is elõnyben részesítem az elektronikus elõtéteket.

Fecó

Ezzel Én is egyetértek, az elektronikus elõtétekkel szerelt lámpatestek ráadásul jobb hatásfokkal is bírnak. Szelei kolléga érintette az imént a fázisjavítás kérdését, illetve hogy központilag mûködhet a kompenzálás. Ebben valóban igaza van, Én mégis, hagyományos elõtéteknél mindenképpen célszerûnek tartom a helyi kompenzálást. Nem annyira a büntetõtarifa végett, amit a rossz meddõ okoz, hanem inkább a meddõ teljesítmény miatt kialakuló nagyobb áramfelvétel a szempont. Egy katalógus szerint, 1 db 1×58 W-os fénycsõ áramfelvétele, hagyományos elõtéttel, kondenzátor nélkül 0,5 A, kondenzátorral 0,36, elektronikus elõtéttel 0,28 A. Könnyen elképzelhetõ hogy megfelelõ darabszám esetén máris másképpen kell méretezni a keresztmetszetet! Sokan csak a csõ teljesítményével számolnak áramfelvételt, de nem számolják az elõtéteken keletkezõ ballasztveszteséget, illetve hiányzó kondenzátorok esetén a rossz meddõt. Sok gyártó régebben úgy tudta olcsóbban adni a hagyományos elõtétekkel szerelt lámpatesteit, hogy nem rakott bele kondenzátort. Egyszóval ha tervezõi közremûködés híján a villanyszerelõre vár a feladat, hogy válasszon megfelelõ fénycsöves világítást, és mellé megfelelõ keresztmetszetû vezetéket, akkor máris meggondolandó a lámpatestek, illetve elõtétek kiválasztása.

Szelei

Mivel én fa feldolgozó üzemben dolgozok így a tûzveszély csökkentése nagyobb elsõbbséget élvez. Minden armatúrám 3 X 36 W. fém házas pormentes armatúra. Bekötése 5 X 1 mm2 és közvetlen utána kötõdobozban csatlakozik 5 X 1,5 gyûjtõ kábelra. amit kb. 10 armatúránként megy a vezérlõ mágneskapcsolóra. És ezek mellett mondtam, hogy olajfolyásos kondikat inkább ki szerelem. Az új telepünkön 2 X 58 W-os elektromos elõtétes fénycsõarmatúrák kerültek felszerelésre és erre hivatkozva mondtam nincs stroboszkóp hatása a gépekre.

Én jobban vagyok híve a fém halogén lámpáknak, mind javításuk mind üzemeltetésük kényelmesebb és szerintem olcsóbb is. Míg régen 20-30 armatúra üzemelt most 6 db. 400 -as fém-halogén elegendõ. Izzókat 5-6 évenként kell cserélni :D A megvilágítás össze hasonlíthatatlanul jobb! :)

Takarításuk karbantartásuk szinte össze hasonlíthatatlan, mivel 2 évenként fénycsöcsre, mellet fojtót és rengeteg szétégett (szétporlik) foglalatot, gyújtó foglalatot kell cserélni. Kiszáradó elporló búra tömítést javítani lámpa belsejét pórmentesíteni a tetejét szintén takarítani mert a veszélyes és finom fûrészpor nagy mennyiségben rá rakodik. ???

JUVILL


Hozzászólásodat nagyon köszönöm.
Írtál egy mondatot - tudod itt nem ez a téma - de megkérdezem.
Szerinted szabványos a világítást mágneskapcsolón keresztül táplálni?
Száraz kapcsolós, vagy nyomógombos a mágneskapcsoló mûködtetése?