Kapcsoló bekötés

Indította Mazak, 2012. március 21., 14:38:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kergabor

Üdvözletem az Uraknak!
Segítséget szeretnék kérni egy időkapcsoló bekötése témában. Meghibásodott a fürdőszobai elektromos padlófütést időben szabályozó kapcsoló, leszereltem, visszavittem, most visszakaptam, visszakötném, de nem érthető számomra a megoldás. Az eredeti állapotot lefotóztam, de már akkor sem volt világos a módszer. Most szeretném megérteni, ha az Urak segítenének. Egy XBS KO-2 tipusról van szó, felül megy be az 1-be a fázis, a 2-be a nulla, aztán a 3-as, 4-es, 5-ös kérdőjel számomra.
Ime a fotók:

czapi

Idézetet írta: kergabor Dátum 2014. február 19., 19:33:33 DÉLUTÁN
Üdvözletem az Uraknak!
Segítséget szeretnék kérni egy időkapcsoló bekötése témában. Meghibásodott a fürdőszobai elektromos padlófütést időben szabályozó kapcsoló, leszereltem, visszavittem, most visszakaptam, visszakötném, de nem érthető számomra a megoldás. Az eredeti állapotot lefotóztam, de már akkor sem volt világos a módszer. Most szeretném megérteni, ha az Urak segítenének. Egy XBS KO-2 tipusról van szó, felül megy be az 1-be a fázis, a 2-be a nulla, aztán a 3-as, 4-es, 5-ös kérdőjel számomra.
Ime a fotók:
Üdv!

Az időzítőben található relé váltó érintkezője van kivezetve.
Ha bekapcsol az időzítő zárja a 4-5 pontot.
A fázist átkötöd az 5-ös pontra is, a padlófűtést a 4-es pontra és a 2-es pontra.

kergabor

Köszönöm a tájékoztatást, ez korábban is hasonlóan volt bekötve, működött. Hagy kérdezzek még a részletekről. Én, kivülállóként, azt gondoltam,hogy egy ilyen szerkezet olyan egyszerű módon működik, hogy felül a két ponton bemegy az áram, alul pedig csatlakozik a fogyasztó, a két pólusával, a szerkezeten belül pedig, ahogy az idő be van állítva, nyílik vagy záródik az áramkör. A tényleges megoldás ezek szerint azonban más. Amit nem értek főleg:
- milyen, számomra otrombának tűnő, megoldás az, hogy kivülről kell összekötni az 5-ös, vagy 4-es pontot az 1-es ponttal? Miért nincs ez összekötve gyárilag?
- milyen szerepe van a 3-as pontnak? Minek van?
Lenne kedves valaki kiokosítani? Köszönöm előre is.

czapi

Idézetet írta: kergabor Dátum 2014. február 20., 18:51:10 DÉLUTÁN
Köszönöm a tájékoztatást, ez korábban is hasonlóan volt bekötve, működött. Hagy kérdezzek még a részletekről. Én, kivülállóként, azt gondoltam,hogy egy ilyen szerkezet olyan egyszerű módon működik, hogy felül a két ponton bemegy az áram, alul pedig csatlakozik a fogyasztó, a két pólusával, a szerkezeten belül pedig, ahogy az idő be van állítva, nyílik vagy záródik az áramkör. A tényleges megoldás ezek szerint azonban más. Amit nem értek főleg:
- milyen, számomra otrombának tűnő, megoldás az, hogy kivülről kell összekötni az 5-ös, vagy 4-es pontot az 1-es ponttal? Miért nincs ez összekötve gyárilag?
- milyen szerepe van a 3-as pontnak? Minek van?
Lenne kedves valaki kiokosítani? Köszönöm előre is.
Üdv!

Ez egy univerzális több felhasználási lehetőségű programozható kapcsolóóra
A kimenete potenciál független váltó érintkező. Nem biztos hogy 230VAC-t, vagy ugyan azt a fázist kell kapcsolni.
A 4-es és a 3-as pont a bontó érintkező, előfordulhat hogy a működtetett szerkezetnek akkor kell üzemelni ha az időzítő kikapcsol.  :)

Simon Endre

Hozzáfűzve kissé vulgárisan.
Ez a szerkentyű nem egy dugaszolóaljzatba csatlakozó locsolóautomata vagy, bármi más köznépi időzítő, ez beépítésre készült, sínre szerelhető kivitelü, igaz nem műkedvelőknek, hanem szakiknak és ennél lehetővé teszi a széválasztás, hogy a kapcsolt áramkör nem tartozik ahhoz az áramnemhez, feszültségszinthez vagy tápelátáshoz ami ezt a "vekkert" üzemeltetheti. Pont úgy mint  a régi  faliórákban is külön van az óraműhöz és a kakukkhoz felhúzórendszer.

kergabor

Köszönöm a magyarázatokat, bár,bevallom, továbbra sem értem, de nem szeretném ezzel felzaklatni segítő szándékú szakértő fórumtársaimat. Amikor beszerelték az elektromos padlófűtést, minden hozzávalót, többek között ezt is, a szaki hozta, a cél csak annyi volt, hogy reggel és este néhány órára kapcsoljon be. Lehet, hogy erre az egyszerű feladatra ez túlzás volt, meg lehetett volna oldani egyszerűbb szerkezettel is?
Tudnátok egy konkrét, de összetettebb példával illusztrálni, mire lenne nélkülözhetetlen egy ilyen időkapcsoló?

czapi

Idézetet írta: kergabor Dátum 2014. február 20., 22:41:43 DÉLUTÁN
Köszönöm a magyarázatokat, bár,bevallom, továbbra sem értem, de nem szeretném ezzel felzaklatni segítő szándékú szakértő fórumtársaimat. Amikor beszerelték az elektromos padlófűtést, minden hozzávalót, többek között ezt is, a szaki hozta, a cél csak annyi volt, hogy reggel és este néhány órára kapcsoljon be. Lehet, hogy erre az egyszerű feladatra ez túlzás volt, meg lehetett volna oldani egyszerűbb szerkezettel is?
Tudnátok egy konkrét, de összetettebb példával illusztrálni, mire lenne nélkülözhetetlen egy ilyen időkapcsoló?
Üdv!

Meg lehetett volna oldani egyszerűbb szerkezettel is pl.: felszerel egy kapcsolót, te nézed az órát és kapcsolsz ha kell. :)
A viccen kívül, ez a szerkezet tökéletes erre a feladatra.

Simon Endre

Továbbá nagyon alkalmas arra hogy a hét különböző napjain egy harang mikor és mennyi ideig működjön és ha áramszünet lenne (esetleg több napíg is) az időt akkor is pontosan kezelje és a feladatát sem felejtse el. Ilyen célra építettem be nagyon sok hasonló időzítőt. Esetemben rendre az időzítő tápja, (ami a belső aksit is tölti) 230 V AC volt a kapcsoló rész  meg 12V DC-t zár mivel a toronyórák motorjai (ami áramszünet esetén is kell járjanak) gépkocsi aksiról működnek és ez a 12 V-os táp látja el a vezérléseket, hibajelzéseket és estenként a harangjátékot is.

Szelei

Gondolom ez a kapcsoló óra nem közvetlen a terhelést zárja bontja, hanem egy mágneskapcsolót működtet. Ami így sokkal több áram kapcsolására képes mint a bedugós jellegű kapcsoló órák. Ezáltal évekig kapcsolgathat és az érintkezői nem égnek be nem megy tönkre.

És teljesen egyetértve az előttem szolokkal, napi, heti programozhatóság, meg különböztetett hétvégével, érzéketlen áramszünetre stb...

És mint CZAPI megjegyzi "Tökéletes". :)

kergabor

Idézetet írta: czapi Dátum 2014. február 21., 08:27:14 DÉLELŐTT
Meg lehetett volna oldani egyszerűbb szerkezettel is pl.: felszerel egy kapcsolót, te nézed az órát és kapcsolsz ha kell. :)
Igen, ez szellemes volt.
Köszönöm ismét a magyarázatokat. Mivel az első felszerelt példány elromlott, és leszerelés után visszaadtam a beszerelő szakinak cserére, a padlófűtés működtetése érdekében felszereltem egy másik szaki által javasolt egyszerű szerkezetet, ami nem is volt olcsó, de azt tudja, amit elképzeltem, naponta kétszer néhány órára bekapcsol. Ez nem tud programokat, mint a KO-2, lehet, hogy saját akkuja sincs, és áramszünet esetén megkeveredik, de ez annyira nem zavar. Ezért mondtam, hogy szerintem ez a KO-2 többet tud, mint amire nekem szükségem van, ráadásul számomra megérthetetlen a bekötése, és a leírásában sem találtam semmi utalást erre, egyedül az oldalára rajzolt ábra volt megtalálható, amit, ismétlem, nem tudtam értelmezni. Igy maradt az, hogy mechanikusan csinálom úgy, ahogy Czapi leírta a konkrét bekötéseket, ismét megköszönve fáradozását.
Nem akarok csipkelődni, de kérdezem, hogy Ti valóban erről az ábráról tudjátok a bekötést, vagy máshonnan ismeritek az effajta szerkezeteket, és onnan adaptáltátok a módszert?
A csereeszköz egyébként ilyen: