Megszűnik a Műszaki ellenőr besorolás II.

Indította Marcika, 2013. február 17., 14:45:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marcika

Kedves Kollégák.

A neki álltam végig olvasni a Kormány 322/2012. (XI. 16.) Korm. rendeletét az építésüggyel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról. Gondoltam átnézem az elektronikus építési naplóról mit ír. A felelős műszaki vezetőket hogy érinti a változtatás.
A közlöny 25449 oldalán található szöveg rész szerint 2013. július 1-jét követően nem lehet nyilvántartásba venni a középfokú Műszakellenőr II. végzettséggel rendelkezőket. Az addig nyilvántartásba vetek maradnak.

zsizsi

Köszönjük a tájékoztatást....
A nagyobb problémát a felelős műszaki vezetőket érintő változásokban látom.
Alaklmazotti jogviszonyban kell lennie a villamos kivitelezővel a felelős műszaki vezetőnek.


Marcika

Idézetet írta: zsizsi Dátum 2013. február 17., 16:09:40 DÉLUTÁN
Köszönjük a tájékoztatást....
A nagyobb problémát a felelős műszaki vezetőket érintő változásokban látom.
Alaklmazotti jogviszonyban kell lennie a villamos kivitelezővel a felelős műszaki vezetőnek.

Sajnos ez nemelég, hanem még az építkezésen is kel tartózkodnia. Minden nap meg kel nyitni az építési naplót, és a nap végén bezárni. Ez annyit jelent hogy ahány építkezésen dolgozik egy cég annyi felelős műszaki vezetőt kel alkalmazni.  Ezenkívül még egye esettekben előfordult, hogy nem elég egy hanem 2 vagy 3 is kelhet. Csináltam ezzel kapcsolatban táblázhatott. A felelős műszaki vezető 2013-nál megtalálod.

Novill

Valahogy az egész jogalkotásunkra kezd az a jellemző észrevétel, hogy nem eléggé átgondolt. Ontják az OKJ-s végzettségeket kifelé. Ugyan ez az átgondolatlan képzések nagyon jó üzletet biztosítanak az oktatás szervezőknek. Nézzük hol áll ma a magyar építőipar akár a 10 évvel ezelőttihez is.  Mitől is lesz jó a szakmai szint az építőiparban? A sok követelmény valószínű arra megy ki, hogy kiszorítsák a kicsi cégeket, hasonlóan mint ahogy a kereskedelemben történt. Ha ezzel a magasabb követelményekkel a gyakorlatban sikerül emelni a szakmai szintet, akkor azt mondom jó. Ismerek olyan cégeket akinek meg vannak a legkülönbözőbb minősítései az ISO jellegűek tömkelege. Egy év. felülvizsgálat alkalmával ugyan olyan szakszerűtlen szerszámokat és gépeket találtam, mint egy pénz nélküli egyszemélyes kényszer vállalkozónál. De nézzük villamos szempontból egy új létesítménynél mire is van szükség. Ez lehet akár egy családi ház.
- A 7KW beépített teljesítmény felett villamos tervező kell.
- Az építkezéshez szakági felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazásában. Ha több építkezés van több felelős műszaki vezető kell. Már csak az hiányzik, hogy egy személyes a vállalkozás, akkor a kivitelező nem lehet felelős műszaki vezető a saját munkáján  :).
- A kivitelezőnek kötelező kamarai regisztráció.
- A mérőhely kialakuláshoz regisztrált villanyszerelői jogosultság. Egyes területen kisfeszültségű FAM vizsga.
- a bizonylatok kiadásához OKJ-s  ( ÉV, ÉBF, VVF,stb.) jogosultság.
- Lassan már a kivitelezői nyilatkozatot sem adhat ki a villanyszerelő.
-CE minősítés, termék megfelelőségi nyilatkozat bevizsgálással.
-A megrendelői megbízás alapján esetenként szakági műszaki ellenőrzés.

Ezek után kérdem mit végezhet egy villanyszerelő egyáltalán.
Ez a rendszer arra megy ki, hogy az igazi felelősség minél jobban szétteríthető legyen.
El kellene már oda jutnunk, hogy bízzunk a szakembereinkben. Lassan már nem lehet dolgozni a követelmény rendszerek miatt.

Röviden ez az irány elszomorító. Hiába rendelkezünk mindenféle minősítéssel, attól tartok nem lesz több munkánk. A piac egyenlőre nem igen akarja elismerni az így felmerült költségeket.

Gyurmaúr(fi-relé)

Látod, Novill; én ezért intettem pápá-t a meg(nem)élhetési villanyászatnak, mert én egész egyszerűen ezt a wirtsaftot már nem vagyok hajlandó tovább csinálni, főként, hogy ha akad is 1-2 combosabbnak ígérkező meló, ott majd a végén fog menni a szopatás, hogy "jaajj, villanyszerelő Úr, hát azvan, hogy most sajnos nem tom kicsengetni a teljes megbeszélt összeget, mert épp megjött a havi bajom (most itt nem arra gondoltam, még mielőtt bárki homlokot ráncolna!) és jujujúúj, meg jajajjajj van, de majd következő hónapban jelentkezem..." és majd neked kell utána kajtatni, aztán esetleg hónapok, ha nem évek múltán hozzájutsz a pénzedhez, miközben a beépített cuccért meg legjobb esetben is 1 hónappal a boltból történt elhozatalt követően (és ekkor testi-lelki puszipajtások vagytok a boltossal) csengetni kell! Neeem, ennek az egésznek itt és most semmi értelme, mert ez egy fából vaskarika ország, ahol már ahhoz is lassan doktori kell, hogy megmarkolássz egy 1000V-os szerszámot, miközben olyan villanyászásokat látok szinte nap, mint nap, hogy égnek áll a kb 7-8 mm-es hajam, mely szerelések közül jó pár szokott tüzeket, vagy akár halálos kimenetelű áramütéseket okozni! Itt lenne már az ideje a "nagyságos" e.on, ELMŰ-ÉMÁSZ és főként a pofátlanságból csillagos 5-ös EdF-Démász bajszát megrángatni, mert ez az egész tök felesleges cirkusz tőlük ered, mely ex katedra minden villanyászt egy utolsó bűnözőnek tekint, akinek semmi jogalapja nincs hozzányúlni az ő tulajdonukban lévő mérőhelyekhez, de még a nem az ő tulajdonukban lévő mért hálózatokhoz sem, csak ha előtte egy vill tervező -akik közül sok azt sem tudja, mi az a Mü cső, vagy mi a különbség az MCu és az MBCu (esküszöm, láttam olyan tervet, ahol ezt úgy keverte a tervező, ahogy kellett!) között! Persze, ami a honi villanyász utánpótlás képzést illeti, nos az is felér egy hazaárulással, ugyanis egy rakás -jelentős részben a villanyász cégek által becsengetett hozzájárulásokból, támogatásokból- pénzből olyan fiatalokat képeznek (tisztelet a sajnos kevés kivételnek), akik úgy kapják meg a bizit, hogy gyakorlatilag szakmai analfabéták és jó eséllyel ütné őket agyon az áram, ha egyedül engednénk őket kibontakozni! Épp ezért önti el öröm a szívem a fórumon a legaktívabbak közé tartozó ifjú titánok hozzáállását, lankadni nem akaró érdeklődését, tudásszomját tapasztalva. Bárcsak több lelkes ifjú villanyászt látnék itt kóricálni!

zsizsi

" - Az építkezéshez szakági felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazásában. Ha több építkezés van több felelős műszaki vezető kell. Már csak az hiányzik, hogy egy személyes a vállalkozás, akkor a kivitelező nem lehet felelős műszaki vezető a saját munkáján  .
- A kivitelezőnek kötelező kamarai regisztráció."

Kedeves Novill!
Amit írtál az meglepett...A kivitelezőnek kötelező a kamarai regisztáció? Miért? Minek? Mennyibe kerül? Mit kap érte? stb....
A felelős műszki vezető csak egy munkán dolgozhat egyidejűleg? Akkor egy kis-közepes vállalkozásnak annyi jogosultsággal rendelkező alkalmazottal kell rendelkezni ahány aktuális futó projectje van? EZ BAROMSÁG, már bocs az indulatos kirohanásomért.
Továbbá tudjuk hogy a jogosultság megszerzése tanfolyam köteles (lóvé az oktatás szervező cégnek) és fenntartani a jogosultságot kreditvadászatba kell átmenni folyamatosan. Eze is költség ill. a munkából így kiesik a dolgozó! Akkor azokra a napokra ki "nyitja és zárja az építési naplót?" Nem beszélve a költségekről, ezt a megrendelő fogja kifizetni? Biztosan mert másra nem lehet hárítani ennek a költségét.
Kíváncsi leszek, hogy a hatóság, hogy kezeli ezt a kérdést majd, szerintem rommá fognak büntetni mindenkit az tuti...
Megértem Gyúrmaúrfit teljesen...Megjegyzem nem kell csodálkozni, hogy a fiatalok külföldre mennek melózni, és azon sem hogy senki nem akar (csak az elhivatottak) szakmunkás-mondjuk-villanyszerelő lenni.

Marcika

Idézetet írta: zsizsi Dátum 2013. február 17., 19:10:29 DÉLUTÁN
" - Az építkezéshez szakági felelős műszaki vezető a kivitelező alkalmazásában. Ha több építkezés van több felelős műszaki vezető kell. Már csak az hiányzik, hogy egy személyes a vállalkozás, akkor a kivitelező nem lehet felelős műszaki vezető a saját munkáján  .
- A kivitelezőnek kötelező kamarai regisztráció."

Kedeves Novill!
Amit írtál az meglepett...A kivitelezőnek kötelező a kamarai regisztáció? Miért? Minek? Mennyibe kerül? Mit kap érte? stb....
A felelős műszki vezető csak egy munkán dolgozhat egyidejűleg? Akkor egy kis-közepes vállalkozásnak annyi jogosultsággal rendelkező alkalmazottal kell rendelkezni ahány aktuális futó projectje van? EZ BAROMSÁG, már bocs az indulatos kirohanásomért.
Továbbá tudjuk hogy a jogosultság megszerzése tanfolyam köteles (lóvé az oktatás szervező cégnek) és fenntartani a jogosultságot kreditvadászatba kell átmenni folyamatosan. Eze is költség ill. a munkából így kiesik a dolgozó! Akkor azokra a napokra ki "nyitja és zárja az építési naplót?" Nem beszélve a költségekről, ezt a megrendelő fogja kifizetni? Biztosan mert másra nem lehet hárítani ennek a költségét.
Kíváncsi leszek, hogy a hatóság, hogy kezeli ezt a kérdést majd, szerintem rommá fognak büntetni mindenkit az tuti...
Megértem Gyúrmaúrfit teljesen...Megjegyzem nem kell csodálkozni, hogy a fiatalok külföldre mennek melózni, és azon sem hogy senki nem akar (csak az elhivatottak) szakmunkás-mondjuk-villanyszerelő lenni.

Kedves kolléga páran jártak a kamaránál utána járni a költségeknek. Jelen állapot szerint ez 1 évre 9000 FT. A nyilvántartáson kívül sémit.

Átgondolva az egészet úgy néz ki, hogy a nagy cégeket hozzák előnybe.
Folyamatosan foglakozótani tudnak villanyszerelő mestereket, meg technikusokat. Mert mikor létszámot kel növelni egyszerűen  kinevezik vezetőnek. A segédmunkásokat meg beosszák alá. A rendelet nem rendelkezik arról, hogy a munkásoknak villanyszerelőknek kel lenniük. Így minden munkát elfognak vinni generálban.

Azonkívül a mestervizsgával rendelkezők korlátozottan vezethetnek munkát.
1 Legfeljebb négy beépítési szint ("pince; földszint; 1 em.; 2 em."  vagy; földszint; 1,2,3, em. STB
2 6,6 m falköz (oszlop köz) távolságig.
3 2000 m2 alapterület

A korlátozás nélkül felelős műszaki vezetőnem erősáramú technikusi végzettség kell minimum.
Jelenleg 2 év a képzés érettségi után és 4 év szakmai gyakorlat.
Keresztfélév nincs  ha mostál neki az ember min 7 év.
Kénytelen felvenni  alkalmazottat.

Lehet még villamos mérnők, villamos üzemmérnök, vagy felsőfokú technikus. 4 év
Leggyorsabban a z okleveles villamos mérnők kaphatja meg 3 év után.
Itt a költői kérdés amit felettem magamnak., és kérdezném a kollégáktól?
28-30 Okleveles villamos mérnők tud villamos kivitelezést vezetni, vagy egy rutinos szaki?

Novill

A 9000.- Ft-t  a mérnök kamara szedi be tőlünk. Ezen kívül még az ipari és kereskedelmi kamarához is kell regisztrálni és fizetni ( amiért semmit sem kapunk, ez is egy lenyúlás, mint a többi), mint építőipari kivitelező, a villanyszerelés is ide tartozik.
Igen a nagy cégeket akarják helyzetbe hozni a szűkülő piac végett is. Kérdem én hol vannak az érdek képviseleti szerveink ahová fizetjük a tagdíjakat? Miért nincs a szakmában igazi összefogás? Vannak mérnökök akik a fizikai munkában is részt vesznek többen, ezekkel nincs is gond megállják a helyüket profi módon. De majd akkor lesz a nagy gond amikor villanyszerelői gyakorlat és ismeret nélkül kell majd irányítaniuk a munkát. Ettől már igazán tartok, hogy mi fog ebből kisülni. Kérdés a képzés alakulása is majd.

zsizsi

Kedves Novill!

Írtad hogy 7kW felett kell villamos terv... Ez rendben van.

Kérlek add meg hogy melyik kormány rendelet szabályozza illetve írja elő ezt.

Üdv.:Zsizsi

Novill


Kedves Zsizsi!
90/2007.(X.31) kormány rendelet.  Az úgynevezett saláta törvény.  építőipari tevékenységről,építési naplóról, kivitelezési dokumentáció tartalmáról.   "   16§ (4) (c) pontja: épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni, ha az építmény 7KW-nál nagyobb az építmény elektromos felvétele."