Természetes földelõ

Indította ELEKTOR-KALANDOR, 2012. március 28., 20:42:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

ELEKTOR-KALANDOR

Felülvizsgálaton voltam egy MG. ZRT. Új fogalommal találkoztam "természetes földelõnek nevezte az elõzõ kolléga az épület talajjal érintkezõ fémrészét gabona tárolóról van szó fém váz lindap tetõ +tégla falazat sehol 1vizsgáló összekötõ.Ugyan ez a helyzet a bábolnai szárítónál is.
Kíváncsi vagyok a véleményetekre.


krisz1986

Kedves kolléga! Én nem vagyok felülvizsgáló ezt leszögezem elõre. De ha kíváncsi vagy a véleményemre ilyen,hogy természetes földelõ nincs.

JUVILL



ELEKTOR-KALANDOR! és Krisztián!
Eléggé elvagyok foglalva, de olvastam a hozzászólásokat, és nem tudom válasz nélkül hagyni.
Van természetes földelõ!
Az MSZ 274/3-81 fejezet 6.4. pontja meghatározza, hogy mik tartozhatnak ebbe a fogalomkörbe.
Ez érdekes téma, mert a szabvány ezen fejezete  a talajjal érintkezõ fémtárgyat elfogadja természetes földelõnek.
Itt az a kérdés, hogy mit mutat a mérés, és mi van akkor, ha szárazság van?



Novill

A régi MSZ 274-1 szabvány szerinti megfogalmazásban.
2.4.1.2. Természetes földelõ
Olyan földelõ (a talajjal vagy talajvízzel, pl. kút, folyó, tó stb. közvetlenül vagy betonon át
érintkezõ fémtest), amely eredetileg nem földelés céljára készült, de földelõként hat.
MSZ 172-1:1986 szabvány szerinti megfogalmazásban.
1.5.2.2. Természetes földelõ: az a talajban lévõ vagy azzal érintkezõ, nem villamos célú fémszerkezet,
amit lényeges módosítás nélkül villamos földelés céljára is felhasználnak.
Megjegyzés:
E szempontból nem tekinthetõ lényeges módosításnak, hogy a földelõvezetõ csatlakoztatására a fémszerkezeten megfelelõ
helyet képeznek ki.

ELEKTOR-KALANDOR

Novill  és JUVILL  kösz a hozzászólásotokat,én is utánna néztem,mert ebben a formában még nem találkoztam villámhárítóval hogy csak természetes földelõje van. Egyébként minden beton + aszfalt , hurokell. 1 ohm alatt ami ilyen száraz idõben nem rossz.

Novill

Hurokellenállást mérve 1 ohm alatt, ez valószínû a hálózattal közvetlen kapcsolat esetén lehetséges. Földelési ellenállás értéket is célszerû mérni, mely független a hálózattól. Ez mennyi volt? Amit nem mindig egyszerû mérni!

ELEKTOR-KALANDOR

A tárolóban nincs villany , ha 2ohm alatt van akkor jó ha több levonunk 2 -tõt és 2 ohm alatt van akkor is meg felelõ.belül beton kívül meg minden aszfaltozott, ezért mértem hurkot.

JUVILL


Minden össze van kötve fémesen, gondolom. Ebben az esetben csak eredõ ellenállást tudsz mérni. Képlet szerint is számolhatsz.

nyaki

Én imádom a betonalap földelést. egyszer olyan földelésem volt, hogy az csak csuda. 0,2Ohm! Még életemben nem pipáltam ilyet!
Építettek egy 300m2 alapterületen elhelyezkedõ emeletes házat, amely egy vala lecsapolt mocsár helyén feltöltött területen feküdt. A statikus helyesen, cölöpalapokra helyezte a teherviselést, melyeket egy 1mx1m-es vasbeton koszorúval spékeltek meg, amit ráadásul hozzá is hegesztettek a cölöpökhöz. Nem kellett mást tegyek mint megkeresnem az egyik vastagabb betonacélt és ráhegeszteni a 8-as vasat.
Imádtam, imádtam!