TN-C-S érintésvédelem

Indította Zoltán, 2012. április 25., 22:13:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Zoltán

Kérek segítséget:
Egy épület elég öreg villamos installácíójában van a problémám:
lehet e valamilyen mérési módszerrel  biztossan megállapítani azt hogy  egy adott  elosztószekrényben az N és PE bejövõ (táp) vezetõ valahol az épület installációban galvanikusan össze e van kötve vagy nem? Vagyis tn - c-s rendszer van e az elosztószekrényben, vagy nem? Az elosztószekrényt és a többi installációt nem kapcsolhatom le a hálózatról a többi fogyasztó miatt.
Vizuális ellenõrzés nehéz mert nem férek az épület minden részébe és minden elosztószekrényébe és  nayon sok idõbe  tellne az ellenõrzés.
Az L-N feszültség 230V, az L-PE feszültség 230V. Szerintem ez nem elég ahhoz hogy biztos legyek a PE és N galvanikus kapcsolatáról. Az ómos ellenõrzést sem tartom biztosnak. Vagy tévedek? Köszönöm.

JUVILL


Nem teljesen értem a kérdést.
Hol gondolod az összekötést?
Milyen a betáplálás keresztmetszete, hány eres a kábel?
Ha 4 eres a betáplálás, és legalább 10 mm2-es, akkor PEN vezetõ érkezik. Itt tudsz mérni, és ellenõrizni a fázis vezetõk és a PEN vezetõ között. Ez TN-C rendszer. Ha a betáplálás után külön van választva a PEN vezetõ N nulla és PE védõvezetõre, akkor onnantól TN-S rendszer. Innentõl a nulla és védõvezetõt újra összekötni tilos.
Próbalámpával is ellenõrizheted a vezetõk folytonosságát.
Ha a próbalámpa ugyan olyan fénnyel világít a fázis - nulla, és a fázis - védõvetõ között, akkor a TN-S rendszer megfelelõ. Azon a szakaszon, ahol a lámpa fénye eltér az elõbb leírtat mérés esetén, ott meg kell keresni az galvanikus összekötés helyét.
Ha erre gondoltál?
(2 db 15W-os , sorba kötött izzós próbalámpa szükséges)

Zoltán

Az elosztó szekrénybe 5 eres 10mm2 es kábel jön be.
Nem vagyok biztos hogy a sárga zöld vezeték csak közönséges földellés vagy PE vezeték amely valahol össze van kötve az N -el (PEN-el).
Vagyis nam vagyok biztos abban hogy TT vagy TN-C-S rendszerrõl van szó az elosztó szekrényben.
Az installáció elég öreg, azzal hogy már ahogy látom van benne új rész is.
Köszönöm.

nyaki

Hali!
Hû, ez eléggé kacifántos megfogalmazás. Nem arra vagy kíváncsi véletlenül, hogy az épületben valahol összecserélgették a N és a PE vezetõt, mert a bejövõ szerint ennek mindenképpen egy TN-S rendszernek kellene lenni? Ha netalán a bejövõt megbontod, akkor a próbalámpát a fázis-N-re és a fázis PE-re téve azonos fénnyel kell világítania. Ha véletlenül a fázis-PE gyengébben világítana, akkor lehet TT rendszer, vagy éppen lehet TN rendszer, de akkor valami kontaktgabesz van és meg kell keresni a hibát.

JUVILL


De azt csak tudod, hogy milyen a betáp hálózati rendszer, és azt csak lehet látni, hogy az elosztóban hogyan van csatlakoztatva a nulla és a védõvezetõ.
Hurokellenállást kell mérni külön külön a fázis - nulla és a fázis - védõvezetõ között.

Üzenet összefûzve: 2012. április 25., 22:53:38 DÉLUTÁN

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. április 25., 22:51:36 DÉLUTÁN
Hali!
Hû, ez eléggé kacifántos megfogalmazás. Nem arra vagy kíváncsi véletlenül, hogy az épületben valahol összecserélgették a N és a PE vezetõt?
Úgy gondolom ezt írtam le korábban.

Zoltán

Ebben az esetben minden féle cserélgetés lehetséges. Több elosztószekrény van össze vissza mindenhol amelyek egymás között össze vannak (nincsennek) kötve. Rajz, dokkumentáció nincs.
Az emlitett elosztószekrénybõl kellene táplálast elvégezni egy garázs részére és ehhez kellene biztosan tudnom az elosztó szekrény  védõrendszer tipusát.

nyaki

Munka indul! Erre csak ezt tudom mondani. ;)

Bocs Juvill, de nem olvastalak. :-\

Novill

A fentieken túl még néhány gondolat.
A hurok ellenállás mérésbõl ki tudod következtetni.
A bejövõ résznél leválasztásokkal ki deríted melyik rész hová tartozik. Úgymond elkészíted vázlatodon a felfûzési rajzot. Itt a színjelölések alapján vizsgálod, hogy melyik vezetõ hova csatlakozik. De próbálkozhatsz a kicsengetéses módszerrel egyszerû szakadás vizsgáló funkcióval egy egyszerû mûszerrel is. Ez feszültségmentes állapotban szabad végezni csak. A vizsgálatok egyébként is lényeges része a hálózat feltérképezésének. A megfelelõ és lépcsõs védelmek ellenõrizhetõségének ez a feltétele. Az érintésvédelmi vizsgálat kiinduló pontja mindig a betápláló oldalon indul. Ha vizuálisan nem nem látható( esetleg  plombált részen, vagy egyéb ismeretlen részen van) az összekötés akkor a hurokellenállás értéke kicsi,  itt a közelben van. Ekkor a nulla és a földelõ vezetõ (L1-PE, L1-PEN) a fázisvezetõk közt mért érték között közel azonos, minimális kis érték mérhetõ. Ilyen esetben TN rendszer, nagy eltérés esetén TT rendszer. Mindenképpen célszerû megkeresni vizuálisan is ezeket a  pontokat. A vizsgálatok része a nullázás egyik feltétele a földelési ellenállás érték. Ezt mérni is kell.

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. április 26., 00:13:47 DÉLELŐTT
Munka indul! Erre csak ezt tudom mondani. ;)

Bocs Juvill, de nem olvastalak. :-\

Nyaki!
Semmi gond!:)
A lényeg, hogy segítsünk a kollégának megoldani a mûszaki problémáját.

NOVILL!

Köszönöm a mérésre vonatkozó kiegészítést.


petike199600

Sziasztok!
Azt szeretném tőletek kérdezni hogy a Nulla és A Pe vezetők hol vannak összekötve?
Láttam már olyat hogy a méretlen fővezeték bejön késes biztosítókhoz 3 fázis + pen és ott a pen a nulla sínre jön be és onnan van szétágazva PE-re és N-re. Hangsúlyozom ez a méretlen résznél van! Mikor megvolt az összekötés akkor onnan megy  1 fázis az elmű kismegszakítójához és a nulla és a föld meg az órához.Egy mellékérdés: hogy ha az órához megy a földelés akkor ott van kialakítva a földelés is?
Na visszatérve a témához:
Láttam viszon olyat is hogy bejön a méretlen fővezeték egy fázis + egy PEN
fázis jön az elmű kismegszakítójához onnan az órához és a pen is belejön az órához.Ami eljön az órához pen ez jön a nulla sínre és onnan a föld sínre.
Most akkor melyik a rendes szerelés?
A méretlen részen vagy a mért részen kell összekötni?
Légyszives a mellékkérdésekre is válaszoljatok ha tudtok.(Lehet kicsit pofátlan vagyok de szeretném rendesen megtanulni)
Köszönöm szépen!