Villamos kapcsolószekrények és tokozott elosztók

Indította JUVILL, 2012. június 17., 13:49:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Akár még lehetne is, de ezek a fránya új szabványok... A fő földelőkapocs nem azonos a kiselosztóban lévő földelősínnel. MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány végén van egy ábra "B melléklet". A fő földelőkapocshoz csatlakozik a földelő, EPH gerincvezetők, és erre csatlakoznak a kiselosztók PE sínjei. De számomra nem feltétlen azonos a kiselosztóban található sínnel...

JUVILL




Fecó!

Ha már kéred, mert elvárható...
MSZ 172/1-1986 számú szabvány 3.2.2.4.2. pont.
De úgy gondolom, hogy Recens kolléga is megadta a választ, az EU szabványra vonatkozóan.


Szirty

Idéz542.4.2. A fő földelőkapocshoz vagy -sínhez csatlakozó összes vezető külön-külön bontható legyen

Akkor bizony a dupla érvéghüvely bukta.

Az meg valóban izgalmas amikor nem lehet megcsinálni csak úgy, ahogy nem lehet megcsinálni.
Jó példa erre a 36-os elosztó amiben 10 csatlakozó van a földelő sínen.
Meg az 1kW-os villanymotor, aminek a kapocsdeknijén PG36-os tömszelence menet van, te meg tömítsd le ahogy akarod azt a másfeles kábelt. Szaladgálhatsz szűkítő után.

Fecó

Nézzetek rá az általam hivatkozott ábrára. A fő földelőkapocs nem egyenlő a kiselosztó PE sínjével! Ilyenformán ez a hivatkozás nem egyértelmű.  Nem kötekedni akarok, magam is felülvizsgálok, csak rávilágítani, mennyire is nem fekete és fehér a mostani rendszer....

980POWER

Az XBS 36 modulos elosztója 36 lyukkal látta el a sínet és van egy alul és egy felül, tehát  a PE-nek és a N-nek is. A Legrandokkal szintén ez a tapasztalatom. Traconnal már viszont nem az a tapasztalatom és nem is egyforma a két sin.
A képen mi látható én EPH elosztónak vettem de ez is kalapsínre pattintható meg még más rögzítési módra is van lehetőség. Legrand elosztóba több helyre is be lehet tenni. Ha kiveszem a belsejét, akkor a 12 modulos elosztóban még a másik két sin mellé betehetem a kialakított helyre.

recens

Itt már foglalkoztunk a témával.

lásd:
« Válasz #9 Dátum: 2013. Október 05., 15:29:50 pm »
http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?topic=1042.0

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, nem szeretnék megint okostojáskodni, de pl a képen jól látható ez a fullos 36-O.E. hensel, melynek -hála az NSZK precízitásnak, mely át meg átlengi az ország minden termékét a W124-es Mercitől a henselen át az AEG, Bosch, Siemens, BALS, AGFA, BASF, Grundig, usw -on keresztül egészen az Adidasig, hogy most ne is említsem az isteni desszerteket, jóféle sőröket!- pontosan annyi N, PE kapcsa van, amennyire 1 fázisú leágazásokból akár szükség lehet! Az márcsak hab a somlóin, hogy többféle keresztmetszetű ér is csatlakoztatható...

JUVILL


Recens!

Ismertem a témát, mivel valaha én voltam a témaindítója.
Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmet! Véleményem akkor is, most is ugyan az.
Egy csavar alatt, egy védővezető.

Gyúrmaúr(fi-relé)!

Nem akarlak megsérteni, de nem értek egyet azzal, hogy iker érvéghüvelyt alkalmazva ez a kérdés megoldódna. Ha megbontjuk az iker érvéghüvelyes kötést, ugyan úgy megbontjuk a másik, mérni éppen nem kívánt berendezés védővezetőjét is.

Feco!

Az is tény, hogy igen csak vannak olyan elosztók, melynek nulla- és védővezetősínje kicsi, és körülményes az egy csavar alóli leágazás szerelése.
Az, hogy szakember nyúlhat bele, és az tudja, hogy mit csinál, azt aláírom.
De azért gondoljuk végig, hogy az érintésvédelmi felülvizsgálatot nem szakember végi, vagy éppen az elosztó szerelését a kivitelezés alatt nem szakember végezte?
Vagy nem szakember tervezte? Vagy a gyártmányok ilyen rosszak?
Szerintem van megoldás a szabványos szerelésre, csak a lehetőségeket kell megnézni.
Azt is aláírom, hogy nem mindegy, hogy mennyi a költség.
A villamos biztonságtechnika, az érintésvédelem megfelelősége szerintem fontosabb, mint nem venni figyelembe a szabványos szerelést.
Elképzelhető, hogy a nem megfelelő szerelés régen fennáll, akár a műszaki átadás óta, ha nem foglalkoztak ezzel.
De nagyon sok olyan eset van, hogy ugyan azt a berendezést - rövid időn belül - más vizsgálja felül, és akkor leírja hiányosságnak, és ott rögzíti a nem megfelelőségre vonatkozó szabvány pontot is.

Fecó

Természetesen osztom a véleményed JUVILL kolléga, de elszomorító dolognak tartom, hogy nincs egyértelmű megfogalmazás a jelenlegi szabványban erre. Erre sem. A szabvány is csak a fő földelősínt emeli ki, mint egy nagyon fontos dolgot, és a többiről nem esik szó. Szerintem 2 mondattal már le is lehetne fedni mindent, amire tovább vonatkoztatjuk ezt a tiltást. De nincs ilyen, illetve úgy mondom, nem találtam. Szerintem az igen fontos kérdésekről egyértelműen kellene fogalmazni a szabványnak, márt csak azért is, mert egy műszaki átadás-átvételnél nem mindegy milyen indokot hoz a felülvizsgáló. Ha megkövetelek különböző dolgokat, megemlítek hiányosságokat, akkor "sajnos" már indokolni is kell. És a "nem túl jó megoldás", vagy "régen a szabvány tiltotta" esetleg az "így nem lehet"-nél kicsit többre van szükség. Persze lehet beszélgetni, feltételezni dolgokat, megfelelő szakemberek képesek megérteni, felmérni, belátni ha valamit másképp kellene, de a pontos szabályozás lecsendesíti a legmérgesebb megrendelőt is, mert itt van fehéren-feketén, nem lehet. Rossz esetben a felülvizsgáló csak egy kötekedő idióta lesz, aki mindenben hibát keres, "különben is az elosztóban csak ennyi hely volt, mit akadékoskodok vele, boltban így adják, itt a műbizonylat,  hova van leírva hogy nem lehet, nézzem meg, jól meg van húzva minden, és különben meg ha lemértem a hurokellenállás értékeket, akkor miért jó minden?" És akkor jön a mese, "mert HA ki akarom kötni az egyiket, akkor már a másikat is fel lazítom vele..." És a válasz sem késik: "nézze uram, HA nagyanyámnak fa...a lett volna, Ő lett volna nagyapám."  Talán az még elszomorítóbb hogy a gyártók  is felelősek, meg sem kísérlik hogy megfelelő legyen az elosztójuk, nem engedném meg forgalomba hozni ezeket ebben a formában. Isten ments, nem kötekedni akarok, magam is a biztonság és szakmaiság pártján állok, de amiatt próbálok akadékoskodni, hogy minden kollégát felpörgessek vele, hátha valaki kicsapja az asztalra az adu-ászt, a feketén-fehéren leírt egyértelmű tiltást, melyet nem kell magyarázni. Kedves Gyúrmaúr, jól számoltam, lehet hogy csak 25 hely van sínenként abban a 36-os Henselben ? :)

recens

Az MSZ EN 60439-3:1995 ez van most érvényben a MSZ 4826-1979 helyett.
Ebben leírja, hogy a leágazó nulla és védővezetők csatlakozókapcsainak száma feleljen meg a leágazó
nulla és védővezetők számának. (7.1.3.5 szakasz)
A szabvány visszavonás napja   2015-03-22