Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Hogy mi a ráció? Hát elsősorban az, hogy -a jelenlévők természetesen kivételek!!!- a vérbeli villanyászok már nagyrészt az Osztrák, NSZK, Holland, Grét-Britán, Amcsi és persze Ausztrál reláció vill hálózatait szerelik, építik ki, s akik meg itthon "okosban" csinálnak főként családi házakat, nos azok már arra sem jók, hogy egy zseblámpát megjavítsanak, mert még azt is képesek elkúrni, nem kicsit; nagyon!  :'( Az a gáz, hogy sokaknak halovány fogalmuk sincs arról, mi az a zárlati szelektivitás, hurokimpi érték fontossága, nem is beszélve arról, hogy mit változtat a feszültségesés és ezáltal a kábelen/vezetéken folyó áramerősség értékén annak hossza! Tehát ami csont nélkül elmegy (20A) egy mondjuk 5-8 méteres 3x2.5-es MT/MBCU kábelen, na az már csúnyán nem megy el egy 20 méter hosszú, ugyanekkora +metszetűn!!! Ha pedig 5 eres az adott kábel, tehát L1-N,L2-N,L3-N viszonylatokban is fennáll a fázisonkénti 16-16A, nos akkor igen rövid kábelszakasz használható a fentebbi +metszetből, pláne amennyiben C karakterisztikájú a megbiztosítás (D-ről már nem is beszélek, mert ott aztán tényleg csak 4mm2-es lehet a felhasználható kábel ereinek +metszete még 16A esetén is!)  :(

Villanyreszelő

Jó estét kívánok!

Jó ez a hurokimpedancia téma sokat lehet tanulni belőle,főként egy mezei villanyosnak aki nem rendelkezik sem több százezres műszerrel a megállapításához,sem a volt amper mérős módszer gyakorlati elsajátításával szerelések alatt,sem felülvizsgálati engedélyel.Megmondom a frankót nem láttam még egy villanyászt sem hurkot mérni,(ha jól tudom nem is kell)és ez alapján felrakni a kismegszakítót.Mi a protokol? Ki kellene hívni egy szabványossági felülvizsgálót?Vagy felteszem a B-t,ha lever akkor javaslok egy ÁVK-t a C-hez,vagy vezeték cserét hátha megjavul a hurka. Gyakorlatban kihívnak valaki mást és felteszi a C-t 600 pénzért.Én vettem egy célműszert ilyen célra,de másnál még nem nagyon láttam.

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. február 22., 12:42:51 DÉLUTÁN
Jelen szabványi környezetben az 1,5mm2-es kismegszakítóra alkalmazható kismegszakító értéke max. 13A. A 2,5mm2-esre pedig 16A.

Szabvány ide vagy oda, villamosmérnöki tervben simán engedélyezett az 1,5-ös vezetőre a C16-os kismegszakító, függetlenül a szerelés utáni hurokimpedanciától.

Novill

Abból kell kiindulni, hogy egy villanyszerelő az általa elvégzett munkáért büntető jogi felelősséggel tartozik. Ez független attól, hogy vállalkozó, fusizó vagy akár szakképzetlen személy. A Ptk, btk  és az  érvényben lévő egyéb jogszabályok valamint a mindenkor vonatkozó műszaki előírások és szabványok egyértelműen kijelölik a követendő irány vonalat. A szakembertől egyértelműen elvárható a szakma ismerete.Így a hurokellenállás, földelési ellenállás, szigetelési ellenállás mérés, stb. ismerete úgy gondolom egy mezei villanyszerelőnek is alapkövetelmény. Továbbá felülvizsgálói jogosultság ( OKJ vizsga) nélkül is lehet ellenőrizni a saját munkánkat saját megnyugtatásunk érdekében is. Egy használt műszer nem több százezer, hanem néhány tízezer forintért is kapható már ha jól körbe nézünk. Kérdem én hogyan nullázunk egy hálózatot, ha nem tudjuk a feltételek ellenőrzését elvégezni. A kivitelezői nyilatkozat kiadása e nélkül kockázatos. Ha nem ismerjük az MSZ HD 60364-4-41: 2007 szabvány előírásait az áramütés védelem tekintetében ( és a többi előírást) abból probléma lehet későbbiekben. Ma kerestek egy helyről, hogy a múlt héten pénteken kicserélték a méretlen légvezetéket a villanyóráig és azóta ráz a vízcsap. Ezután mindenki másra mutogat a felelősség tekintetében. Ez pedig a szakembernek egyértelmű képlet. Sokat vitatkoznak itt a fórumon a kismegszakítók jelleggörbéiről, hogy melyiket alkalmazzák. Pedig egyértelmű, mint váltó kapcsoló bekötése  :D.

Villanyreszelő

Legyen ez egy irányelv.
Sajnálom a tátongó űrt a szabvány-jogszabályok,és a gyakorlat közt.
Megdöbbent hogy idős TMK villanyszerelő így éli le az életét,és üzemcsarnok felülvizsgálók hanyagságait látván komoly gyáregység üzemek dolgoznak brutális villamos szabvány hiányosságok mellett.

faxelektro

Jó estét
               Van egy vadi új lakás három szoba,nappali,konyha fürdőszoba+WC,előszoba,garázs.
A lakás le van fűzve a vezetékek csőbe huzva le vakolva.
                1-szoba 4dugalj 1.5réz vezeték-ez egy áramkör fogyasztok-TV+2drb éjeli lámpa,néha porszívó
                2-szoba 3dugalj 1.5réz vezeték-ez is egy külön áramkör  TV-HI-FI+1drb éjelitlámpa,néha  porszívó
       
         3-szoba-ugyan az mint a 2-es szoba
         4-nappali 6 dugalj 1.5 réz vezeték-külön áramkör fogyasztók, plazma Tv ,akvárium,porszívó
         5-konyha2+2+2 dugalj 2.5 réz három áramkör fogyasztok mikrohullámú sütő,hűtő,villanykályha,5kW
                                                                                                    gőzelszívó,kávéfőző
         6-fürdőszoba+WC 1.5réz egy dugalj+2drb világítótest egy áramkör
         7-előszoba- 2drb világítótest egy dugalj ez is egy áramkör
         8-garázs-2drb dugalj+2drb2x36W NEON külön áramkör dug alj,külön világítás
        9-nappali világítás 12drb lead spot+csillár 6drb 3W Leeddel egy áramkör
      10-másik három szoba egy-egy csillár led égőkkel egy kűlön áramkör
  Az lenne a kérdésem,hogy milyen kismegszakítókat kell tenni áramkörönként,hová kell BvagyC tipusu és hogy kell-e hurokellenállás érték mérés ha nincs drága mérőműszerem.
                 
                     Nem tudom érthető-e nagyon köszönöm a segitséget                                           

Safety

Idézetet írta: balzsi Dátum 2015. február 22., 19:09:12 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2015. február 22., 12:42:51 DÉLUTÁN
Jelen szabványi környezetben az 1,5mm2-es kismegszakítóra alkalmazható kismegszakító értéke max. 13A. A 2,5mm2-esre pedig 16A.

Szabvány ide vagy oda, villamosmérnöki tervben simán engedélyezett az 1,5-ös vezetőre a C16-os kismegszakító, függetlenül a szerelés utáni hurokimpedanciától.

Álljunk meg egy pillanatra! Mielőtt pálcát törnénk bárki felett, jó ha tudjuk, hogy nem ennyire egyszerű a helyzet. A vezetékek (kábelek) terhelhetőségét jelenleg az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány határozza meg. "Mindössze" 107 oldalon keresztül (angol nyelven) taglalja a mintapéldákat amelyeket figyelembe kell venni egy vezetőér terhelhetőségének meghatározásakor. Elsősorban a keresztmetszet és a hűlési viszonyok határozzák meg a terhelhetőséget, ebből kifolyólag fontos, hogy egy kábel földben, levegőben, védőcsőben, kábeltálcán stb. helyezkedik el, illetve mennyi a terhelt vezetők (kábelek) száma, ezek mennyire közel helyezkednek el egymáshoz. A balzsi által felrakott rajzon az látszik, hogy egy silótartályon vagy a környezetében elhelyezett dugaszoló aljzatokat NYY-J 5x1,5mm2 kábellel táplálták meg. A hivatkozott szabvány B.52.10. táblázata szerint amennyiben a kábel külső felületen önállóan, vagy kábeltálcában helyezkedik el, akkor a terhelhetősége 18,5 Amper. Tehát a tervező feltehetőleg figyelembe vette ezeket a szempontokat. A tervező a kábelhossz ismeretében tud számolni elméleti hurokimpedanciát is, ez esetben azonban az érintésvédelmi kioldószerv 30mA RCD (áram-védőkapcsoló), tehát kizárt, hogy ez problémát okozzon.

coyote2

Sok vélemény elhangzott, a kérdés elhangzása óta, viszont a kérdés számomra még nyitott. A c16-os 15méteren 1.5-es vezetékkel "elbirja" a szobankénti


Sent from my Radar C110e using Tapatalk

coyote2

2000w-os fűtőtestet ill a többiről használt fogyasztót? A 2.5-es c25-el alsó épület betáp kicsit szerintem alulméretezett, vagy tulbiztositott.


Sent from my Radar C110e using Tapatalk

coyote2