Tûzveszélyes épületek, helyiségek villanyszerelése

Indította JUVILL, 2012. január 23., 23:20:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Szelei kolléga feltett már egy pár "tûzlobogós" képet. Mi a véleményetek, mennyire vagyunk "odahaza" az ilyen besorolású helyek szerelése esetén?
Tûzvédelmi fõkapcsoló felszerelésének a helye, éghetõ anyagok és villamos berendezések távolsága, világítótestek zártsága témákban.

Novill

A gyakorlati tapasztalatom szerint a nagyobb ipari létesítményeknél általában a tûzvédelmi fõkapcsoló elhelyezése, illetve a megléte rendben van. Kisebb létesítményeknél ahol a vállalkozás indításánál követelik meg az az EBF vizsgálatot ott sok esetben egyáltalán nincs felszerelve tûzvédelmi fõkapcsoló. A villamos berendezések és elosztok körül sok esetben az tapasztalható, hogy oda pakolnak mindenféle olykor gyúlékony anyagokat, ami egy veszély helyzetet teremt. Régebbi létesítésû villamos berendezések és hálózatok karbantartásánál is elõfordulnak hiányosságok, mivel nem költenek erre. Az új szereléseknél még mindig elõfordulnak sodrott kötések, és rossz minõségû kötõelemmel elvégzett kötések. Az áramköri hova tartozások jelölése  olykor elmarad. Tehát összefoglalva az egészet,  lehet idõnként szinte kifogásolatlan létesítményeket is találni. De vannak ahol csak a termelésen van a hangsúly és biztonságtechnika háttérbe szorul.

JUVILL


2011-ben volt egy érdekes esetem.
Egy társasház alatti garázsban varrodát létesítettek.
Csörgött a telefon, "papírt kértek", mert a Tûzoltóság kiment ellenõrizni.
Elkértem a HATÁROZAT-ot. Megbeszéltem az EBF árát. Munka közben észrevettem, hogy nincs tûzvédelmi fõkapcsoló.az egyetlen automata az épület kapcsolóterében volt létesítve, a fogyasztásmérõ alatt, ami állandóan be van zárva. A tulajjal megbeszéltem, hogy mi volna a teendõ, és létesíteni kell egy tûzvédelmi fõkapcsolót.
A vége az lett, hogy hagyjam abba a felülvizsgálatot, mert szerinte a Tûzoltóság õt "csak szívatja!"  :)

nova

Nekem sokszor az a meglepõ, hogy a tûzvédelmi kapcsolókat nem igazán vezérlik távolról. Bejáratok és könnyen megközelíthetõ helyek közelébõl. Legtöbbször a kapcsolószekrények épületek alsó szintjein vannak, aminek megközelítése sokszor nem egyszerû a biztonsági intézkedések miatt. (zárva vannak az ajtók) A különbözõ szükség áramforrások (ups, aggregátor) áramtalanítását is érdemes lenne egy közös rendszerben megoldani, vagy egymás mellé elhelyezett tûzvédelmi nyomógombokkal. Az egésznek a célja valahol az lenne, hogy amikor pánik helyzet alakul ki egy tûzeset miatt, akkor is könnyen lehessen áramtalanítani az egész épületet, akár a tûzoltóság által. Egy elzárt helyen a fõelosztó ajtajára szerelt kapcsoló szerintem nem éppen ezt a gondolkodást valósítja meg. :(
Ami szintén ehhez tartozik a tûzálló kábelek alkalmazása és a hozzájuk tartozó rögzítések alkalmazása megfelelõ helyközönként.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL

Idézetet írta: nova Dátum 2012. január 24., 10:50:34 DÉLELŐTT
Nekem sokszor az a meglepõ, hogy a tûzvédelmi kapcsolókat nem igazán vezérlik távolról. Bejáratok és könnyen megközelíthetõ helyek közelébõl. Legtöbbször a kapcsolószekrények épületek alsó szintjein vannak, aminek megközelítése sokszor nem egyszerû a biztonsági intézkedések miatt. (zárva vannak az ajtók) A különbözõ szükség áramforrások (ups, aggregátor) áramtalanítását is érdemes lenne egy közös rendszerben megoldani, vagy egymás mellé elhelyezett tûzvédelmi nyomógombokkal. Az egésznek a célja valahol az lenne, hogy amikor pánik helyzet alakul ki egy tûzeset miatt, akkor is könnyen lehessen áramtalanítani az egész épületet, akár a tûzoltóság által. Egy elzárt helyen a fõelosztó ajtajára szerelt kapcsoló szerintem nem éppen ezt a gondolkodást valósítja meg. :(
Ami szintén ehhez tartozik a tûzálló kábelek alkalmazása és a hozzájuk tartozó rögzítések alkalmazása megfelelõ helyközönként.

Ha jól emlékszem már a 4/1980. BM rendelettel kiadott OTSZ is úgy fogalmazott, hogy a tûzvédelmi fõkapcsolókat a "felvezetési útvonalon kell elhelyezni."

JUVILL


A tûzveszélyes épületek, helyiségek villanyszerelését tovább "boncolnám".
A tûvédelmi fõkapcsoló elhelyezésérõl, megszakító távmûködtetésrõl már beszéltünk. Ezek az épületek általában a villamos berendezések nem ezen részeitõl gyulladnak ki. Mindenhol, de még jobban figyelni kell a villamos csatlakozásokra, vezetékkötésekre, a villamos berendezés védettségére. (például egy faipari üzem esetén, ahol nem csak tûveszélyes anyagok vannak, hanem jellemzõen por is képzõdik, mely a gyártmányokba behatolhat, könnyen lehet "tûzijáték")
A tûzvédelmi besorolást a tárolt, felhasznált, gyártott, keletkezõ anyagok miatt kapják ezek a helyiségek.
Több esetben jellemzõen nincsenek a tûztávolságok betartva, és a villamos berendezések esetenként gyújtási hatással vannak a tûzveszélyes anyagokra.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sõt, szerintem teljesen egyértelmûnek kéne lenni, hogy pl "porozós" üzemekben csak és kizárólag tokozott mûanyag, esetleg alu szekrények legyenek, lehetõleg olyanok, melyenek nincs nyitható kismegszakító kezelõ ajtaja, mert az máris egy újabb rizikó faktor, mert vagy nem pattintják vissza, vagy nemes egyszerûséggel elvetemedik és nem fekszik fel rendesen a körtömítésére. Tehát, inkább legyen nyitható a fedele a biztosíték/kismegszakító szekrénynek, hiszen azt úgysem nyitogatják naponta, mintsem, hogy rábízzuk a sok esetben laikus kezelõre a kezelõ ajtócska nyitását-zárását. És persze a szekrényeket, armatúrákat ne a legnagyobb porban nyissuk, illetve érdemes a mûanyag tokozottakat antisztatizáló folyadékkal tisztítani, így lecsökkenthetjük a "beporozódását".

nova

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. január 26., 19:30:39 DÉLUTÁN
Több esetben jellemzõen nincsenek a tûztávolságok betartva, és a villamos berendezések esetenként gyújtási hatással vannak a tûzveszélyes anyagokra.

Általában ezek azok a dolgok amire felhívod a jelenlévõk figyelmét, hogy veszélyes ilyen közel elhelyezni a tûzveszélyes anyagokat a villamos berendezés közelében. Miután elmész csak legyintenek egyet és ugyanúgy visszapakolnak. :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Egy tûzvédelmi ellenõrzés után viszont nem biztos, hogy legyintenek, mert a "summát", mint büntetést be kell fizetni határidõre. Majd sorra jönnek utána a különbözõ ellenõrzések a hatóságok részérõl. Õk nem legyintenek. Egyszerûen határozatot hoznak, majd egy nem kívánt idõpontban bejelentés nélkül ismét megjelennek. Még az a jó, hogy a tulajdonos "szikrát hányó szeme" a környezetre nem jelent tûzveszélyt. :)

Szelei

Saját tapasztalatommal kiszeretném egészíteni a hozzászólásaitokat, ha lehet.

A mûanyag szekrények nem a legjobb megoldások mivel fát nemcsak megmunkálják, hanem ha lehet mindenhova letámasszák, odaverik, húzzák, vonják. Ennek eredménye eltorlaszolt kapcsolószekrények, elosztók, kapcsolók. Összetört nyomógombok, letört vészgombok, széttört mûanyag vezérlõszekrények. Békát nem mint szállítóeszközt kell figyelnünk, ezzel kábelokat vágnak ketté, vagy robbantanak be. A rajtalévõ 1-2 tonna anyagtolás esetén tehetetlensége folytán maga a tömege iszonyatos pusztítást végez néha még a fémszekrényekben is akkor képzelhetitek mit mûvel a mûanyaggal! :'(

Amire legjobban vigyázni kel az a csiszológépek finom pora. Ez nemcsak tûzveszélyes de robbanást is okozhat. Ezt nem szabad gyalupórelszívó körébe be engedni csak zsákos-elszívóval szabad be gyûjteni.

Tisztelt Juvill, nálunk tudomásom szerint kötelesek értesíteni minden céget érintõ vizsgálatról, ezért tudni vizsgálat lesz mert mindenki takarít, rendet rak, szabira megy.

Egyenlõre ennyi. :)