Éjszakai mérõ mért fõvezeték keresztmetszete

Indította pillangó, 2011. november 11., 20:15:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pillangó

Tisztelt Kollégák!

A következõ problémára keresek megoldást: E:ON területen

A körülmények: Családi ház, szigetelt légvezeték a csatlakozóvezeték. Egyfázis Nappali, egyfázis vezérelt mérõ szabványosan Hensel szekrényben kialakítva.(32A/16 A). A mérõk az utcáról látható helyen, így a lakáselosztók a lakásban belül kerültek kialakításra. A pen vezetõ bontására az órák elõtt nincs lehetõség, nincs csatlakozó fõelosztó. Így erre a lakáselosztókban kínálkozik lehetõség.
       Az MSZ HD 60364-5-54, 543.4.1 szerint (is) PEN vezetõ min. 10 mm2 réz vezetõ lehet.
      A szolgáltató kapcsoló készülékébe ami az "éjszakait" kapcsolja 6mm2-nél nagyobb vezetéket nem lehet bekötni.
       Az eddigi gyakorlat az volt hogy a kapcsolás az óra elõtt volt kialakítva, a fogyasztásmérõ már tudta fogadni a 10mm2-es elmenõ vezetékeket. Természetesen csak a fázisvezetõk lettek bekötve a kapcsolóba és csak ezek voltak 6 mm2-re csökkentve az éjszakai óra elõtt. A pen az maradt 10 mm2.
       Legutóbb figyelmeztettek hogy ezentúl a kapcsoló készüléket az óra után kell elhelyezniük az E.ON-os szerelõknek, sõt a betápját is a mértrõl kell adni. viszont kérték hogy 6 mm2 es legyen a mért fõvezeték mert csak az fér be a kapcsolóba, az is csak nehezen.
      Kettõ megoldás adódik:
1;   PEN : 1x10mm2 + 1x6mm2 a fázis vez. lehet hogy megfelelõ, nekem szokatlan.
2;   Mért fõvez: 2x 6 mm2  szerintem szabálytalanul.
Ha van jobb megoldás kérem írjátok meg.


Fecó

Az elsõ megoldás kicsit meghökkentõ, de nem hinném hogy tiltja a szabvány, az elõírások a PEN vezetõ keresztmetszetére vonatkoznak. Mérõhelykialakításoknál a szolgáltató általában mindenhol minimális keresztmetszetnek a 6 mm2 rézvezetéket jelöli meg, sok mérõhely ilyen vezetékkel készül, a vezérlõberendezéstõl függetlenül. A mérõhelyben gondolom sorkapcsokra érkezik a légvezeték, és onnan oszlik ketté, külön a nappali és éjszakai mérõkhöz. A szolgáltatók nem szokták megtiltani, hogy a védõvezetõt keresztülvezessék a mérõhelyen. Ha úgy alakítanád ki a sorkapcsot, hogy a bejövõ alu 16-os PEN vezeték egy külön földelés sorkapocsra csatlakozzon, ahova bekötöd a potenciálrögzítõ földelést is, (amit tovább viszel az elosztóba) és innen, a közös sorkapocsról ágaztatod le a mérések nullavezetõit, ami akkor már valóban csak nullavezetõ. Sajnos ebben az esetben viszont "leplombálják" a berendezést, tehát nem lesz hozzáférhetõ, de teljesülnek a szabványban elõírt feltételek. Mondjuk ugyanez a helyzet a méretlen hálózatba épített fõbiztosító berendezéssel is, ha külön, ebben a szekrényben csinálnád meg a PEN vezetõ szétválasztását, az is zárópecsételve lenne. Na de fokozva a borzalmakat, mi a helyzet azon csatlakozási pontokon, ahol még a régi, 10 mm2 tömör alumínium csatlakozó vezeték van? Itt már a bejövõ vezeték sem tekinthetõ PEN-nek! Sok ilyen létezik! Régen "nullázásként" összekötötték az elosztóban a nullát és a földet, és megoldottnak tekintették a dolgot. Igazából ha ugyanazt az elvet nézzük, mint ami a keresztmetszet témakörnél felmerült, akkor családi házak esetében, ha jobb megoldás nem akad, nem akarok a tulajdonossal még egy fõelosztót megvetetni emiatt, de hozzáférhetõ helyen szeretném tudni a PEN vezetõ szétválasztást esetlegesen a késõbbi "láthatóság" és ellenõrizhetõség végett, akkor elképzelhetõnek tartom, hogy "megfelelõ biztonsági szint"-nek lehet minõsíteni a 6 mm2 vezetékkel történõ megoldást is. De meglátjuk hogyan gondolják a többiek...

Novill

Pillangó: A kapcsoló készüléket a méretlen oldalon a kapcsoló ( hangfrekvenciást) órát érted?  A nulla vezetõ és a védõvezetõ összeköthetõségét én mindig a mért oldalon szoktam kialakítani családi házaknál, az utólagos ellenõrizhetõségek végett. Ebbõl még soha nem volt gondom. Annál is inkább, mert minden méretlen becsatlakozásnál földelést kell készíteni, társasházaknál ( általában) pedig az 5-dik szál már külön van vezetve.  A társasháznál is biztosítani kell a védõvezetõ és a nulla vezetõ összeköthetõség ellenõrzését a bejövõ oldalon. Látom az áramszolgáltatónál már számít a hangfrekvenciás óra fogyasztása is amit szintén a fogyasztóra hárít. Érdekes valahogy a regisztrált villanyszerelõk továbbképzésén sok mindenrõl nem esik szó. Sõt ettõl eltérõ megoldásokat fogadnak el sok esetben. - Akkor ez a rendszer mûködésében is akadnak még problémák. -  Igen az áramszolgáltatók emberei az MKh 6-os vezetéket preferálják. Arra hivatkoznak, hogy rövid szakasz és a terhelésnél nem okoz problémát. Sõt sok esetben amikor 10-es vezetékkel állítottam össze az összekötéseket és ott hagytam a 6-os összekötõ csomagot inkább kikötötték a 10-est és bekötötték a 6-os vezetéket. De ez már az õ felelõsségük!
Fecó: Én is úgy tudom, hogy a minimális keresztmetszet a mérõhelynél 6-os. Nálunk viszont régóta nem fogadja el az ELMÛ a mérõszekrényen keresztüli vezetését a védõvezetõnek.

pillangó

  Novill:                   1;    Igen a kapcsoló készüléken a "hangfrekvenciás vevõt"értem.
 
  Novill és Fecó      2;   Ha védõ vezetõn a földelõ vezetõt érted , azt régóta nem szabadna együtt vezetni üzemszerûen áramot vivõ vezetékkel, de sokszor nem okozott problémát a szolgáltató oldaláról, ezt a megoldást már régóta kerülöm. Azonban ha PE vezetékrõl van szó ( Pl.:társasház 3 v. 5~vezetékes felszállója esetén ) azt sem lehet átvinni a mérõszekrényen? Én ilyennel ritkán találkozom, jobbára csak családi házakkal kerülök "szembe".
          A "védõvezetõ és nullavezetõ összeköthetõség ellenõrzésén"~ponton a PEN bontását érted PE és N vezetõre az ide bekötött földelõ vezetõvel, pl. a csatlakozó fõelosztóban ? Bocs ha értetlennek tûnök.

Fecó:                    A méretlen szétosztása természetesen "fõvezeték-sorkapocsban", csak ezzel nem akartam bonyolítani a történetet. Az egy következõ felvetésem lesz majd, hogy milyen sorkapocsba megfelelõ bekötni egy sodrott alumínium vezetéket(a csavarok elnyírják, egycsavaros, "sínes" nem tudom hogy biztonságos-e, 16-os ig szinte mindig közvetlenül bekötik a mérõbe: ott nincs védelem,csak csavarvégek).

Fecó

Én úgy tudom, ha ötvezetékes a rendszer, akkor semmi nem tiltja hogy egy csõben történjen a vezetékezés:

"Ha az érintésvédelem nullázás (TN-rendszer), akkor a védõvezetõnek a PEN-vezetõrõl való leágaztatását
vagy az elsõ túláramvédelmi készülék mellett elhelyezett nullabontó elõtt, vagy a fogyasztói
fõelosztón kell megvalósítani. A védõvezetõt a fázisvezetõkkel együtt (pl. közös védõcsõben, közös többerû
vezetékben) kell vezetni."

Gyakorlatilag társasházaknál, ha ötvezetõs rendszer van kiépítve, akkor a méretlen vezetékekkel együtt bevittük a védõvezetõt is a mérõszekrénybe, ahonnan (igaz kötés nélkül) továbbment a kiselosztóba a mért fõvezetékkel együtt, általában nem volt gondunk belõle.
A "védõvezetõ és nullavezetõ összeköthetõség ellenõrzésén" azt értem amire Te is gondolsz, bizonyos méréseknél szükség lehet ezen pontok megbontására. A fõvezetéki sorkapcsok például Hensel-éknél a mérõszekrény tartozékai, gyárilag belekészítik a többmérõs szekrényeikbe, és azok sima 2 csavarosak. Szerintem ha "ésszel" vannak meghúzva nem nyírják el a vezetéket, még nem találkoztam szétégett példánnyal.