Világitási hálózat szakszerû szerelése szabványos keresztmetszettel.

Indította Novill, 2012. június 21., 21:42:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

Kibicként (nem szerelek családi házakat és nem épület villanyszerelésbõl élek) kérdezhetek annyit, hogy jelent e értékelhetõ megtakarítást a 1,5mm2-nél kisebb vezeték alkalmazása mondjuk családi ház szinten?

czapi

Üdv!

Én az alábbi két táblázat segítségével szoktam ellenõrizni a keresztmetszeteket:

230V
elsõ kép

400V
második kép

Novill

Szép és jó ez a két táblázat, csak kár, hogy nem magyarul van írva!

nova

@czapi azt lehet esetleg tudni melyik Schneider katalógusból van a két említett kép?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

czapi


Novill

Idézve az említett szabványból:

524. Vezetõ keresztmetszet
524.1. A váltakozó áramú áramkörök fázisvezetõinek és az egyenáramú áramkörök aktív vezetõinek keresztmetszete nem lehet kisebb, mint az 52J táblázatban megadott értékek.
524.2. A nulla vezetõ (ha van) keresztmetszete nem lehet kisebb a fázisvezetõ keresztmetszeténél:
– egyfázisú, kétvezetõs áramkörben bármilyen keresztmetszetnél;
– többfázisú és egyfázisú háromvezetékes áramkörben, ha a fázisvezetõ keresztmetszete réz esetén legfeljebb 16 mm2 vagy alumínium esetén legfeljebb 25 mm2.
524.3. Többfázisú áramköröknél, ahol mindegyik fázisvezetõ keresztmetszete réz esetében 16 mm2-nél
vagy alumínium esetében 25 mm2-nél nagyobb, a nulla vezetõ kisebb keresztmetszetû is lehet, mint a fázisvezetõk, ha a következõ feltételek egyidejûleg teljesülnek:
– a nulla vezetõben várható legnagyobb, felharmonikusakat (ha vannak) is tartalmazó áram, normál üzemben
Nem nagyobb, mint a csökkentett keresztmetszetû nulla vezetõ megengedhetõ árama;
Megjegyzés: Célszerû, ha az áramkör terhelése normál üzemi feltételek esetén egyenlõ en el van osztva a fázisok között.
– a nulla vezetõ el van látva túláram védelemmel az IEC 364-4-473 szabvány 473.3.2. szakasza szerint;
– a nulla vezetõ keresztmetszete réz esetében legalább 16 mm2, alumínium esetében legalább 25 mm2.



52J táblázat: A vezetõk legkisebb keresztmetszete:

Ebben a táblázatban szerepel, hogy rögzített szerelésnél, erõsáramú és világítási hálózatnál 1,5mm2 keresztmetszetû réz szigetelt vezetõ lehet a legkisebb keresztmetszet.

Ezek után, hogyan védik ki a kivitelezõ villanyszerelõ kollégák a 1,5mm2- nél kisebb keresztmetszetû vezetékeket a létesítés során?

Gyurmaúr(fi-relé)

Kálmán, sajnos -vagy hál Istennek- igenis jelent megtakarítást, ha 1.5-ös MBCU helyett 1-es MT-t alkalmazol!
Juvill; ki beszélt itt 0.75-ös kábelrõl? Mert ha az én hozzászólásomban találsz arra utalást, hogy én valaha bárhol is szereltem volna 0.75-el, akkor fizetek neked valami jóféle italt! Még egyszer; eddigi munkásságom (20 év) alatt letettem egyet,s mást az asztalra és nekem is sokszor kellett szabványgyûjteményekkel csapkodnom az asztalt, mert a T. megrendelõ és/vagy Vill tervezõ kolléga mantraszerûen hajtogatta a nettó baromságait,de pl a jelen szerelés esetén, ahol -egyebek mellett- igenis oda kell figyelnek a költségekre is, nos ott nem fogok olyan Á.K-t csak azért 1.5-ös keresztmetszettel szerelni, amelyen lesz max 4 db lámpa, egyenként max 100W teljesítménnyel, s mely 4 lámpa legtávolabbika sem lesz 15m- nél távolabb a fõelosztótól, amelyben ezen lámpák mondjuk C6A-s kismegszakítója lesz.
Átnézve a czapi által bemásolt 2 táblázatot és alaposan elolvasva a szöveget azt állapítottam meg, hogy egy olyan helyzetben,ahol "30 db 2x18W-os, 1 fázisú fénycsõ armatúrák vannak, melyek átlagos távolsága a kapcsolószekrénytõl 60m és a sor legvégén 3%-os a fesz esés, nos ott tényleg nem árt, ha 2.5-ös keresztmetszetû a kábel ere..." Kb ennyit ír az Angol szöveg. Én pl egy ilyen helyzetben eleve 5 eres kábelt használnék, abból is 5x1.5-öst, hiszen 30 db lámpatest remekûl elosztható testvériesen a 3 fázis között. Megbiztosításra pedig fázisonként C6-os, esetleg B10-es kismegszakítót tennék fel.

nova

Megpróbáltam átírni a táblázat fejlécében az angol nyelvû feliratokat, hogy többen is értelmezni tudják. Sajnos a képszerkesztés nem az erõsségem, de hátha hasznát veszi valaki.  :(

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Természetesen van megtakarítás költség szempontjából, ha kisebb a vezeték keresztmetszete, és a terhelést is elbírja.
Ebben a témában korábban valami ilyet is írtam.
Akkor nem volt idõm utánajárni a szabványos keresztmetszetnek.
Hogy ki, mikor, és hogyan tér el a szabvány elõírásaitól, és utólagosan ezt hogyan magyarázza, az a saját meggyõzõdése és problémája.:)
Részemrõl maradok az MSZ 2364-520:1997 számú szabvány 524.3 pontjában megadott 52J táblázatának elõírásainál.:)

czapi