családi ház villamos tervezése

Indította Baltuga, 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Baltuga

Szerintetek működő képes e a következő ötlet,

a villyanyórámban szét van választva a földelés és a nulla, tehát TN rendszerem van, arra gondoltam , hogy a lakás elosztószekrényéhet csak a 3 fázist és a nullát vinném el , itt a vasbetonra ami az aljzatbetonban van és össze van kötve az alap vasalatával ,tennék egy 16 mm földelő vezetéket amit bevinnék a szekrénybe és itt újra kialakitanám a TN rendszert természetesen Fi relével.

Üzenet összefûzve: 2013. szeptember 12., 22:17:03 DÉLUTÁN

Köscsatlakozóval köszönöm Gyurmaúrfi,

az a helyzet hogy én még kötöződobozokat sem szeretnék használni , minden a szekrényből menne és ott lenne összesorkapcsozva azok a dugaljak amit fel lesznek sorolva, kicsit túlgondoltam az egészet szerintem mert a bejárathoz helyeznék el egy Siemensz érintőképernyős MP227-et amin keresztűl lehetne mindent elélni, természetesen a szekrényben lenne egy CPU317 ami ethernetes csatlakozón keresztül beszélgetne a kijelzővel.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ne tedd! Ha már szét van választva a PE és N, akkor annak már úgy kell eljutni a mért főeolsztóba, főként amennyiben Fi-relé(k) lesz(nek) ott elhelyezve! Természetesen fontos a megfelelő minőségű PE hálózat megléte, de ezt a mérő környékén elhelyezett szondánál kell megvizsgálni és amennyiben gixer van ,akkor ott kell rendbetenni a szondát és/vagy az attól érkező gömbvasat, mely a mérőhely alatt lévő 100x100-as elágdobozban kell, hogy csatlakozzon a 16mm2-es zöld/sárga MKh-hoz, természetesen az erre rendszeresített, bontható csatlakozó eszközzel! Viszont érdemes elgondolkodnod a megfelelő túlfeszvédelemről, tehát ha felújíttatod a mérőhelyed, akkor érdemes a méretlen részben -csak regisztrált villanyász csinálhatja- egy, a mérő tokozottja alatt lévő 300x300-as -mondjuk PVT- tokozottba kialakítani a "B" lépcsős (ha még nincs,akkor ide kell egy késesbiztis egység is, ez lesz egyrészt az épület 1. túláramvédelmi,azontúl a "B" jószág ú.n. előtétbiztosítója, melybe min és max. 100A-es gG/gL típusú betét kell, valamint egy 150x300-as, dettó PVT-be pedig a fő EPH sín, ahová bekötésre kerül az utcáról érkező PEN, a szétválasztott PE, N, a szondától érkező 16-os MKh, a "B" lépcsőshöz menőszintén 16-os MKh, az EPH hálózat elmenő 10-es MKH-ja, stb), valamint a mért főelosztóban pedig a "C" lépcsős túlfeszvédelmi egységet! Ha valami, nos ez a -bolt árat írok- 120-130ezres beruházás megéri, mert minden 3. villámcsapás abban a kA tartományban van, ami taccsra vágja a házad teljes vill hálózatát és persze végberendezéseit! A képen egy "B"-s túlfeszvédelmi egységgel megbolondított mérőhelyet látsz:

Baltuga

Gyurmaúr,

ezt az egészet szerintem kialakíthatom a lakásban leendő szekrényben is mivel ott lesz hely. A mérő állomásom ahol az óra van az teljesen új, most lett bekötve 3x25A, földkábel jön be egy 300x300 Csatári dobozba , majd az órába ahonnan a doboz tetején vannak a kismegszakítók , egy 40A Fi relé, no meg egy 16A 3fázis null-föld csatlakozó, itt helyeztem el egy 10A kismegszakítót egy 220V dugaljhoz, van egy 3x16A kismegszakítóa 3 fázisú dugaljhoz, s van még egy 3x25A kismegszakító ami kimegy egy másik 300x300 dobozba sorkapocsra, innen fog majd a házba bemenni természetesen földkábelen.

Gyurmaúr(fi-relé)

NEM alakíthatod ki, sőt a regisztrált villanyász sem, ugyanis a "B"-s túlfeszvédelmi unit CSAK a mérő előtt lehet, mert annál olyan Amper utólöketek lehetnek, higy az szétvághatja a mérőt, az alatta lévő kismegszakítókat, mindent! Nem véletlen, hogy ez így van kitalálva,ahogyan én is leírtam; tehát "B"-s cucc mérők előtt, akár abban a 300x300-as tokozottban, ahová beérkezik a méretlen 4x25-ös (vagy 16-os??) földkábel, míg a "C"-s attól legalább 15 m-nyi kábelhossznyira, tehát a mért főelosztóba, a fő Fi-relé betáp kapcsaitól min 6mm2-os MKh-val, a fő PE sínnel min 10mm2-es MKh-val összekötve és lehetőleg mindegyik egység ugyanolyan gyártmány -tehát OBO-OBO, vagy DEhn-Dehn, vagy Pröpster-Pröpster legyen! Hidd el, itt nincs helye ötletbörzének, mert súlyos károk keletkezhetnek, ha jön egy mondjuk 10kV-os, 20-30kA-es overdelej!! :'(

Baltuga

Akkor csak a "C " védelmet tudom kiépíteni mivel nem akarok megint fizetni az eon-nak,

czapi

Idézetet írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 22:04:44 DÉLUTÁN
az a helyzet hogy én még kötöződobozokat sem szeretnék használni , minden a szekrényből menne és ott lenne összesorkapcsozva azok a dugaljak amit fel lesznek sorolva, kicsit túlgondoltam az egészet szerintem mert a bejárathoz helyeznék el egy Siemensz érintőképernyős MP227-et amin keresztűl lehetne mindent elélni, természetesen a szekrényben lenne egy CPU317 ami ethernetes csatlakozón keresztül beszélgetne a kijelzővel.

Üdv!

Szerintem nem éri meg a PLC használata házvezérlésre.
Van itt a fórumon is pár megoldás épületfelügyeleti rendszerek kialakítására.
Épületfelügyelet
Érdemes átolvasgatni a lehetőségeket.

Baltuga

Azért választottam ezt mert nekem ez ingyen van, s tudom használni is, ennél komolyabb vezérlésre is képes , de nekem erre tökéletes. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Sorry, de nem az e.on-nak kellene csengetned, ha be szeretnél rakatni egy (L:kép!) "B"-s jószágot, hanem annak a villanyász kollégának, aki kivitelezte neked a Csatári PVT-s mérőhelyet. Bár, azért az elgondolkodtató, hogy a kollégák -tisztelet a remélhetőleg népes kivételnek- mennyire nem nyomatják a teljes körű túlfesz védelem fontosságát 1-1 családiház -de akár többlakásos TH- esetén, pedig ahol -ebben az esetben ez abszolúte áll- van mit veszíteni egy combos villámcsapással, vagy trafóhibából eredő túlfesz lökettel, nos ott egy percig nem lehet kérdés, hogy be kell tenni mind a 3 lépcsőt, hiszen közel 100%-os -azért nem 100, mert a villámcsapások kb 3%-át még a "B" lépcsős sem képes kivédeni, de ott már úgyis csak 1 lehetőség marad; a térdre, imára!- védelmet, ezáltal pl. egy kedvezőbb besorolást, magasabb értékű kártérítést a lakásbiztosításnál csak a profin kivitelezett 3 lépcsős túlfesz védelem jelenthet! Szóval ha már ilyen jéghideg profi vill hálózaton töröd a fejed, akkor igenis költs a megfelelő qualitativitású túlfesz védelemre is!

Novill

Látom Gyurmaúr ( fi relé) profi vagy a túlfeszültségben, illetve villámvédelemben, tőled és a többi kollégától kérdezem elméleti síkon.
A zivatarok esetén mágneses erőtér keletkezhet ezt jól tudjuk. Ennek a nagysága, mértéke vajon mekkora lehet. Ma divatos vád a fogyasztókkal szemben,hogy mágneses befolyásolással  avatkoznak be a fogyasztás merőjüknél a kevesebb fogyasztás reményében. Ami ugyan nagy tévedés!  Elképzelhető-e akkora mágneses térerő ami befolyásolni tudja a villanyórát? Ezt természetesen több tanulmány cáfolja ugyan,amivel kapcsolatosan némi kételyem van.

Baltuga

Gyurmaúr,


köszönöm a jó tanácsokat, sajnos a Csatári mérődobozom már kész, sajna abba már nem lehet beletenni semmit, s nem is akarok, tehát maradt a lakásban lévő elosztószekrény normális biztosítása "C" védelemmel, azért is lenne ez nekem fontos mert ide szeretném majd beleépíteni azokat a dolgokat ami a napellemhez kell majd (inverter).