Állványrendszer Érintésvédelme ?

Indította Fecó, 2013. szeptember 12., 20:10:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Számomra kicsit a dolog kivitelezése vet fel kérdéseket. Én nem javasoltam az állványozó cégnek, hogy üssenek le egy szondát aztán kész, hiszen az EPH így nem valósul meg, be kell kötni az egészet az épület fő EPH csomópontjához. Persze ha van ilyen! Ha nincs, gondolom a következő megoldás a központi földelősín. A levert önálló szonda szerintem csak abban az esetben járható, ha az egész épületnek nincs kész villamos rendszere, és jobb híján valahogy meg kell oldani az állvány "földelését". A munkavédelmis "levert" szondát kért tőlük, miközben elektromosan üzemel az épület. Tehát fogom a fúrógépem, pár méter csövet, MKH vezetéket, és a külső állványozás végett telefurkálom az épületet bilincsekkel, becsövezek a főelosztóig, majd ha jövő héten átfordítják az egészet az épület másik oldalára, akkor újra szétfúrom onnan is. Rendben, így megvalósul az EPH, műszakilag oké. De mi történik, ha az épületen lefutó villámvédelmi levezetővel összekötöm? Műszeresen ellenőrizhető, hogy folytonos-e az üzemi földeléssel, illetve ha van EPH csomóponttal. Nincs fúrás, és talán műszakilag járhatóbb. De ugye mégsem közvetlen EPH bekötés. Na de mi történik, ha az EPH bekötés megvalósul, de villámvédelem nem. Lássuk be, melyik állványozó szalad el egy tervezőhöz, hogy gyorsan, az új szabvány alapján tervezzen már meg villámvédelmet az állványra. Ami lehet nem is magasabb az épületnél, gyakorlatilag "védett" térben van, és max. 2 hétig áll. Felülvizsgálatnál ezt megkifogásoljam, vagy ne? De hiszen akár szerelői ellenőrzés is elég, egy szerelő meg lehet nincs is tisztában ezekkel. Ha tőlem csak EPH jegyzőkönyvet kérnek a bekötésről, akkor Én kifogásoljam meg a villámvédelem szükségességét, és ne adjak jegyzőkönyvet? A villámvédelem gondolom az állványépítő felelőssége. Ettől én az EPH jegyzőkönyvet kiadhatom, nem? Félek hogy ebből csak megint az lesz, hogy a felülvizsgálónak nem lesz munkája, mert egy "ismerős" villanyszerelő úgy is megírja 2 sörért majd, nekem meg köszönik szépen az oktatást :)

Szirty

Kedves tothgyula!

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2013. október 13., 15:02:41 DÉLUTÁN
Kedves Szirty Kolléga!
Volt egy tanárom,aki egy feleletem után azt mondta, hogy: SOK MINDENT TUDSZ, DE MÉG TÖBB MINDENT NEM TUDSZ!

Nem fogok megsértődni annál is inkább, mert egyrészt kérdés volt, másrészt nyilvánvalóan provokatív, de nem a trollkodás végett, csak igyekeznék az elméletet a gyakorlat mezejére terelni, mert sajnos ez a két dolog nem közeledik, hanem sajnos inkább távolodik egymástól, főleg amikor szabályok kerülnek a képbe.
Ugyanakkor egy dolog a te (szerintem szintén gyakorlati, amit én messzemenően támogatok) véleményed erről a dologról és lehet hogy egy egészen más az amit a szabvány erről mond.
Az egymásra helyezett és saját súlyuknál fogva egymáshoz érintkező végleletesen szennyeszett (sárgára festett és nagyon malteres) fémrészek egymás közötti érintkezése véleményem szerint nem feltétlen korrekt.

Aki nem tudja miről beszélek, az nézzem meg egy felépített állványzatot!


Üzenet összefûzve: 2013. október 13., 15:40:51 DÉLUTÁN

Üdv!

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. október 13., 13:40:18 DÉLUTÁN
Próbálj abba belegondolni, hogy ha nem szabvány szerinti az állvány érintésvédelme, és Józsi bá húz a harmadikon egy sérült hosszabbítót, Karcsi bá meg  földszinten cigizés közben nekitámaszkodik az állványnak. Ki a felelős az áramütésért, ki megy a börtönbe?

Igen. Erről van szó!
Jól rávilágítottál arra, hogy az érintésvédelmi szabályoknak egyértelműen egy a lényege: kit kell megbaxni ha baj van.
Nem az a lényeg, hogy ne legyen baj, hanem hogy legyen felelős ha baj van.

Próbálj meg belegondolni hány embert nem érne halálos áramütés ha egy le nem földelt állványzathoz támaszkodva egy testzárlatos készüléket érint meg. :)

tothgyula

Folytatom, a régi jó MSz274 szabvány is előírta a fémállványok, fémcsővezetékek, föld alatti fekvő hengeres tartályok földelését. Tehát földelni mindenképpen kell! A Feco tévedésére : nem üzemi földelő, mert az a TRF álls.PEN földelője és 2ohm lehet max!12mm-es köracél tökéletesen megfelel, aztán vagy kihúzod, vagy benne hagyod a földben.(Nem sóder halomban, mert ilyet is látni).Aközművezetékekre vigyázz, nehogy átdöfd valamelyik erősáramú kábelt, vagy szennyvízvezetéket stb.És dokumentálni kell!!! üdv: Toth Gyula

Fecó

Szirty kollégának értem az észrevételeit, jómagam is a gyakorlati megvalósítás miatt vagyok tele kérdésekkel. Eleve morbid a helyzet, hogy régi, visszavont szabványok alapján próbálunk meg kezelni valamit, de a semminél több. a fémszerkezetekre vonatkozólag a régi MSZ 172 próbálja rendezni a kérdést:

"Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részei egymással - technológiai vagy szerkezeti, illetve
kivitelezési okokból - villamosan vezetői összeköttetésben vannak, egyetlen szerkezetnek kell tekinteni.
Ezeket elegendő egyetlen helyen az EPH-hálózatba kötni."

vagy:

"Azokat a fémszerkezeteket, amelyek egyes részeinek egymás közötti vezetői összekötése
bizonytalan (pl. festett részek csavarkötések nélküli mechanikai illesztése), egy közös
szerkezetnek kell tekinteni, de két (általában a két végük közelében lévő) helyen kell az EPH hálózatba
kötni."

Tóth Gyula Úr hivatkozása alapján 2 földelőszonda szükséges a villámvédelem miatt, de a gyakorlatban ezt mire hivatkozva közöljem, hiszen a csodálatos új villámvédelmi szabványunk alapján ilyet már csak tervező állíthat. Az ÁVK mérése ismét csak egy plusz dolog, hiszen az állvány miatt nem lenne szükséges, a szerelői ellenőrzésnél ez nem követelmény. Persze nem baj, csak biztosan érzem, hogy az állványozó cégek csak azt fogják kérni, ami kötelező. Nem vitatkozni akarok, vagy ellenkezni senkivel, csak próbálom azokat a forgatókönyveket lejátszani, amikkel szembesülnék a munkaterületen. Gondoljunk csak bele, már az első kérdés is érdekes, hiszen milyen szabvány rendelkezik az állványok bekötéséről? Már visszavonták! (Én tudom hogy pedig jobb is volt a jelenleginél) de a megrendelő már mosolyog is az egészen sajnos, és gondolja: "pénzlehúzás"

czapi

Üdv!

Azt kell figyelembe venni, hogy amíg a régi szabványok konkrét megoldásokat adtak, szinte vezették az ember kezét, ezeket nagyrészt vissza vonták.
Az új szabványok sokkal nagyobb tudást feltételeznek és nagyobb felelősséget hárítanak a szakemberekre és nem konkrét megoldásokat, hanem irányelveket fogalmaznak meg.
Ezért a ha nem találunk az érvényes szabványok között megoldást a problémára, érdemes elővenni a régi jó  magyar szabványokat.

Üzenet összefûzve: 2013. október 13., 16:19:38 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. október 13., 15:32:16 DÉLUTÁN
Kedves tothgyula!

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2013. október 13., 15:02:41 DÉLUTÁN
Kedves Szirty Kolléga!
Volt egy tanárom,aki egy feleletem után azt mondta, hogy: SOK MINDENT TUDSZ, DE MÉG TÖBB MINDENT NEM TUDSZ!

Nem fogok megsértődni annál is inkább, mert egyrészt kérdés volt, másrészt nyilvánvalóan provokatív, de nem a trollkodás végett, csak igyekeznék az elméletet a gyakorlat mezejére terelni, mert sajnos ez a két dolog nem közeledik, hanem sajnos inkább távolodik egymástól, főleg amikor szabályok kerülnek a képbe.
Ugyanakkor egy dolog a te (szerintem szintén gyakorlati, amit én messzemenően támogatok) véleményed erről a dologról és lehet hogy egy egészen más az amit a szabvány erről mond.
Az egymásra helyezett és saját súlyuknál fogva egymáshoz érintkező végleletesen szennyeszett (sárgára festett és nagyon malteres) fémrészek egymás közötti érintkezése véleményem szerint nem feltétlen korrekt.

Aki nem tudja miről beszélek, az nézzem meg egy felépített állványzatot!


Üzenet összefûzve: 2013. október 13., 15:40:51 DÉLUTÁN

Üdv!

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. október 13., 13:40:18 DÉLUTÁN
Próbálj abba belegondolni, hogy ha nem szabvány szerinti az állvány érintésvédelme, és Józsi bá húz a harmadikon egy sérült hosszabbítót, Karcsi bá meg  földszinten cigizés közben nekitámaszkodik az állványnak. Ki a felelős az áramütésért, ki megy a börtönbe?

Igen. Erről van szó!
Jól rávilágítottál arra, hogy az érintésvédelmi szabályoknak egyértelműen egy a lényege: kit kell megbaxni ha baj van.
Nem az a lényeg, hogy ne legyen baj, hanem hogy legyen felelős ha baj van.

Próbálj meg belegondolni hány embert nem érne halálos áramütés ha egy le nem földelt állványzathoz támaszkodva egy testzárlatos készüléket érint meg. :)
Nem jól gondolod, nem azért írtam  hogy legyen felelős, hanem azért hogy rendesen legyen megcsinálva.
Én ezzel nem viccelnék.

Az egyik tanárunk mondta, nem pontosan idézve:
"Minél kevesebb szabványt ismer az ember annál nyugodtabban alszik munka után"

Szirty

Üdv czapi!
Idézetet írta: czapi Dátum 2013. október 13., 16:10:50 DÉLUTÁN
Nem jól gondolod, nem azért írtam  hogy legyen felelős, hanem azért hogy rendesen legyen megcsinálva.
Én ezzel nem viccelnék.

Rettenetesen félreértettél.
Egyáltalán nem kívántam viccelni, sőt a maximálisan gyászos és ige szomorú helyzetre próbáltam rávilágítani.
maximálisan támogatom a törekvést, hogy rendesen legyen megcsinálva.
Ám a szabályok és a gyakorlat között egyre nagyobb szakadék van és egyre inkább látszik, hogy a felelősség áthárítását célozzák és nem azt hogy jól legyen megcsinálva.
Ezt már nagyon régen nem lehet "jól csinálni" sajnos.

IdézAz egyik tanárunk mondta, nem pontosan idézve:
"Minél kevesebb szabványt ismer az ember annál nyugodtabban alszik munka után"

...és hát sajnos ebből következően: minél több szabványt ismer annál jobban meggyőződhet arról, hogy mennyire megszívta...

Fecó

Kicsit akkor gyakorlati oldalról:

1. Érkezik egy megkeresés, egy épületszigeteléssel foglalkozó cégtől: "Gyere már, valami munkavédelmis fószer Érintésvédelemről magyaráz meg szondáról, az állványhoz!"

2. Elvileg az EPH bekötést illetve az utána következő szerelői ellenőrzést bármilyen villanyszerelő elvégezheti, az Érintésvédelmi munkabizottság szerint csak akkor kell felülvizsgálói közreműködés (mérések), ha kétség merül fel. Külön témakört lehetne indítani, mi számít kétségnek, ki dönti el?

3. Megérkezem a helyszínre és megállapítom: ha a fémszerkezet vízszintes kiterjedése 5 m-nél hosszabb, vagy 1 szint magasságánál nagyobb, akkor alkalmazni kell az EPH bekötést. Na de mi van ha nem haladja meg ezen méreteket? Akkor nem kell bekötni? Vagy amiatt kell bekötni mert állvány, és emberek dolgoznak rajta? Ha így van, akkor egy fél négyzetméter alapterületű kis vacakot is be kellene kötni, amiről a klímaszerelő dolgozik? Vagy gurulóállvány? Mondjuk a hosszabbító mellett külön dobon némi 6-os MKH, és így bekötve az EPH csomópontba :)

4. Mondjuk kell a bekötés és nincs vita. Ismét régi szabvány alapján meghatározom, ha az állvány 4 szint magasságánál többre kiterjed akkor alul és felül, ha nem, akkor alul be kell kötni az EPH rendszerbe. Megvizsgálom az állvány építési technológiáját is. Ha úgy ítélem meg nagyon jók a fémes összeköttetések elég egy helyen bekötni, ha festékes, bizonytalan, csavarok nélküli a rendszer, akkor egy szerkezetnek tekintem, de 2 bekötési ponttal számolok. Ha 4 szint magasságánál nagyobb, akkor amúgy is be kell kötnöm fent is, így már megvan a 2 bekötési pont. Vagy alul is kettő meg felül is? Ismét elbizonytalanodom, de nézzük tovább.

5. Tőlem EPH bekötést és ellenőrzést rendeltek meg, emiatt csak szóban hívom fel a figyelmét a megrendelőmnek a villámvédelem szükségességére persze csak április 1. és október 1. közötti időszakra vonatkozólag. Nem posztom ezt ellenőrizni, hiszen "csak" szerelői ellenőrzés folyik, nem felülvizsgálat, illetve amúgy is 2 külön képesítés kell hozzá. A megrendelő megrántja a vállát: "a munkavédelmis csak érintésvédelemről magyarázott" Tehát nem vizsgálom a villámvédelmi bekötéseket, keresztmetszeteket, földeléseket.

6. Felhívom a figyelmét, hogy az állványrendszer fémes kapcsolataiért az állványozó szakemberek felelősek, Én csak az EPH bekötésért vállalok felelősséget. Ő bólogat, és a kötött pulóveres, susogós nadrágos fickók felé bök: "Janiék biztos jól megcsinálták"

7. Meghatározom az EPH bekötővezeték keresztmetszetét. Az új szabvány így ír: "testeket az idegen vezetőképes részekhez kötő védő egyenpotencialra hozó vezető vezetőképessége nem lehet kisebb, mint a megfelelő védővezető vezetőképességének a fele." Minek a fele? Az épületnek nézzem meg a védővezetőjét, és annak a felét kell alkalmazzam? Ha a védővezetőm 240 mm2 akkor 120-as EPH vezető kell? Vagy mechanikailag védetten elég a 2,5 mm2, védelem nélkül a 4 mm2? Hiszen csak pár szerszámgéppel dolgoznak rajta, melynek a kábelei a védővezető tekintetében a legnagyobb jóindulattal sem haladják meg a 2,5 mm2-et. Van ám régi ME-04 115 előírásom is, ha már visszavont dolgokkal foglalkozunk. Ebben tárgyalja az EPH gyakorlati kialakítását. Idézem: "EPH csomóponthoz közvetlenül csatlakoztatandó házi fémhálózatok bekötésére szolgáló EPH összekötő vezeték, réz esetén legalább 10 mm2"!!! Ez szigorúbb, de nekem mégis az MSZ HD 60364 szerint kell? Ismét dilemma.

8. Elvégzem a bekötéseket, 1 vagy 2 helyen, ahogy leírtam, esetleg fent is. Megmérem az EPH bekötéseket, és egy sima EPH jegyzőkönyvet állítok ki. Nem kell vizsgáljam sem a villamos berendezéseiket, a hosszabbítókat, a felvonulási villamos szekrényüket a FI relé kioldóáramát idejét sem. Maximum felhívom a figyelmüket a kéziszerszámok évenkénti felülvizsgálatára, a Fi-relék kötelező használatára, ellenőrzésére, és szabványos hosszabbítók alkalmazására.

9. Felnyalom a jól megérdemelt pénzt, hiszen már minden tökéletesen biztonságos.

Szirty

Üdv Fecó!

Idézetet írta: Fecó Dátum 2013. október 13., 17:29:46 DÉLUTÁN

6. Felhívom a figyelmét, hogy az állványrendszer fémes kapcsolataiért az állványozó szakemberek felelősek

Vajon erről ők tudnak-e?
Az állvány jellemzően rákötött betonnal és malterrel végletesen szennyezett rozsdás(!!) elemekből áll, amelyek egymásra vannak rakva, egyes elemek egymásba dugva és semmi nem biztosítja azok biztonságos érintkezését.

Fecó

Hát, miután felhívom a figyelmüket, akkor igen. Különben meg a törvény nem tudása nem mentesít a felelősségre vonás alól, ezt mindenki tudja. Amúgy a villámvédelemről sem hiszem hogy tudnak, de Én mint jól informált villamos szakember ezt is elárulom nekik. Gondolom ez már elég arra, hogy a teljes állványzat fémes kapcsolatát ellenőrizzék, és drótkefékkel, flexekkel meginduljanak felfelé, miközben a megrendelőm elindul egy norma szerinti villámvédelmi tervet készíttetni...

czapi

Idézetet írta: Fecó Dátum 2013. október 13., 17:29:46 DÉLUTÁN
5. Tőlem EPH bekötést és ellenőrzést rendeltek meg, emiatt csak szóban hívom fel a figyelmét a megrendelőmnek a villámvédelem szükségességére persze csak április 1. és október 1. közötti időszakra vonatkozólag.
Október 31. a vége