Szabványváltozásokkal kapcsolatos beszélgetések

Indította Novill, 2011. július 09., 08:41:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Igen nem hatályos az MSZ 172 szabvány és sok más szabvány sem, de gyakorlatilag még is használjuk. A KLÉSZ beépült régen az MSZ 172 szabványba, majd hatálytalanították az MSZ 172 szabványt. És az általad említett rendeletekbe beépült a KLÉSZ ide vonatkozó bizonyos része.  Ugyanezek elmondhatók a tûzvédelmi szabályzatnál is, sõt a rendeletbe egy az egybe bevitették például az MSZ 274 szabványt. De az is ismert, hogy az új tervezet (ha még nem jött ki) tûzvédelmi szabályzat már ettõl eltér. Ugyanígy az általad említett rendeletekbõl (14/2004.(IV.19.) FMM rendelet, 22/2005. (XII.21.) rendelet) már tudtommal csak 14/2004.(IV.19.) FMM rendelet érvényes. Az MEE által kezdeményezet és papír alapon kiadott VBSZ-ben lévõ elképzelések között voltak jó dolgok az egységesítést illetõen, de még került kerül érvényesen kiadásra. Számomra a régi szabványok jobbak voltak, mint a mai szabványok. Kis zsebkönyv formájában ott volt a szerelõknél. Nem olyan sûrûn változott, meglehetett vásárolni csak a módosításokat olcsón. Míg a mai szabványok mire lefordítva kiadják, már ott van az új angol nyelvû változat. És ezen és ehhez hasonló okok miatt félre értések lehetnek a gyakorlatban.

Safety

Csak egyet tudok érteni veled! Nem vagyunk könnyû helyzetben. Aki régen megtanulta az MSZ 1600 és az MSZ 172 szabványsorozatot az nyugodt szívvel gyakorolhatta a szakmát. Ma már ez nem így van, olyan gyakran változnak a szabványok - mint Te is írtad - ráadásképpen egy részük csak angol nyelven elérhetõ. Sajnos mi hiába tudjuk, hogy az MSZ 172 szabvány ma is használhatóbb (konkrétabb) követelményeket fogalmazott meg (pl.: idegen fémszerkezetek méretei, amit az EPH hálózatba be kell kötni) mégsem hivatkozhatsz rá, mert a kezdõ munkavédelmi felügyelõ is kinevet - amikor a félméteres fém könyvespolcnak kifogásolja a hiányzó EPH bekötését - és fülig érõ szájjal közli veled, hogy az már nem érvényes.
Alapvetõ szakmai elõírásokat, mint például hogy a vezetékkötéseket nem a levegõben, hanem szabványos kötésdobozban kell kialakítani az MSZ HD 60364 (MSZ 2364) szabványsorozat nem tartalmazza. Ha kifogásként a felülvizsgálat során leírod, azt a választ kapod, hogy "mutasd meg hol van leírva hogy nem szabad így csinálni" te pedig nem tudod megmutatni, mert csak az MSZ 1600/1 szabványban van benne ami ugye már hatályon kívül van. Erre jó ez a fórum, hogy legalább egymással meg tudjuk vitatni ezeket a dolgokat. Elég messze kerültünk az áram-védõkapcsolók ellenõrzésétõl, de hát errõl is beszélni kell.

nova

Nyugodtan lehet neki új témát nyitni ha gondoljátok, például szabványváltozásokkal kapcsolatos beszélgetések :)


ui.: meg is csináltam :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

De egyébként sok esetben a munkavédelmi felügyelõ sem tudja pontosan meghatározni a rendelet illetve szabvány mely pontja írja az általa kifogásolt hiányosságok kijavítását. Abban igazad van teljes mértékben, hogy a régi szabványok konkrétabban fogalmazták meg a mûszaki tartalmat. Ez sok esetben a kényszerû fordításokból is adódik. Mert számunkra a magyar nyelven megfogalmazott mûszaki tartalom érthetõbb, mint az angolból fordított.  Mi felülvizsgálok is sok esetben hivatkozunk a régi logika szerint felépített mûszaki tartalomra.  De a mûszaki biztonság minél magasabb szinten való megjelenítése a mi védelmünket is erõsíti, ha nem következnek be villamos balesetek.

Safety

Pontosan így van ahogy írtad, szívembõl szóltál! Visszatérve a munkavédelmi felügyelõkre illetve a helyi kiskirályokra, még egy mondat. Nekem az a "halálom" ha valaki csak úgy hasból dobálózik, hogy a "szabvány szerint így kell..." vagy "azt írja a szabvány, hogy..." és itt éktelen baromságok következnek, melyet az illetõ feltehetõleg akkor talál ki.  Amikor megkérdezem, hogy melyik szabvány melyik pontjára gondol, hallgatás következik, mert nincsenek hozzászokva az ilyen kérdésekhez. Az embereimnek is úgy tanítottam annak idején, ha valakit elkap ez szabványdobálózási láz és nem létezõ elõírásokat követel meg, hogy írásban kell kérni pontos hivatkozással az általa kitaláltakat. Mondanom sem kell még egyszer sem történt meg, mert ilyenkor már azért megakadnak a fogaskerekek. Bár az is igaz olyan már történt velem, hogy egy nagy vállalat villamos üzemvezetõje a fenti kérdésemre azt a választ adta, hogy "azért kell így csinálni, mert ÉN azt mondom, itt én vagyok az ÚRISTEN! " Hiába érveltem, hogy a szakmában ilyen dolgokra nem illik hivatkozni, sajnos az erõsebb kutya ....... Aki megfordult már multinacionális cégeknél az tudja, hogy hihetetlen alázattal kell megközelíteni ezeket az embereket, mert mindannyian (tisztelet a kivételnek) azt hiszik, hogy a beosztással automatikusan ész is jár.

Fecó

Sok esetben felmerül, felülvizsgálat kapcsán, hogy az ember belenéz a szabványokba. Illetve elsõ körben elkezd keresgélni, hogy az adott idõszakban (sokszor a megrendelõ sem tudja mikor épült az épület, vagy mikor újították fel, elõzõ felülvizsgálati doksi persze sosincs meg) szóval az adott idõszakban milyen szabvány van/volt érvényben. Van 1-2 elõírás, amit fejbõl tud az ember, mármint évszám szerint, de van sok, amihez vadászni kell. Van esetleg valakinek évszám szerint csoportosítva szabványleírás, hogy melyik év melyik hónapjától vannak változások? Arra gondoltam, egy jól átlátható naptárszintû bontásban készített szabványjegyzék jó szolgálatot tehet. Mi a vélemény, Ti hogyan szoktátok megoldani?

Novill

Na ez megint nehéz kérdés. Az még kideríthetõ hogy melyik év, de a hónap az már nehézkes eset. Egyébként nagyon szép lenne az összes villamos szabványt idõrendi sorrendben ( év, hónap, szabvány szám szerint) egy táblázatban összeállítani. Érdekes még ilyen táblázatot nem láttam. Próbáltam a saját honlapomon összeírni, de ebben is vannak még hiányosságok e tekintetben.  Az ötleted szerintem jó.

JUVILL


Jó ötlet!
Igyekszem beszállni, és egy idõrendi sorrendet felállítani a változásokról.

Safety

Nem akarlak benneteket befolyásolni, de ez óriási munka. Nekem ennél sokkal jobb módszerem van, bár kétségtelen, hogy kicsit költségesebb, de bármikor, bárhol naprakész tudok lenni a szabványokból. Tavaly márciusban elõfizettem a Magyar Szabványügyi Testület online szabványkönyvtárának hozzáféréséhez amelynek díja 29500Ft+ÁFA egy évre. Ez kb. három szabvány vásárlási ára. Szinte naponta használom és nagyon elégedett vagyok vele, hiszen 27 000 db érvényes nemzeti szabvány, több mint 23 000 db visszavont nemzeti szabvány, - megközelítõleg 1,5 millió oldalnyi mûszaki szöveg - teljes hozzáférését teszi lehetõvé, ezen túlmenõen bármely szabványról (a visszavontakról is) azonnal megállapítható, a kibocsátás és visszavonás dátuma napra pontosan. Mellékelten csatolom - remélem nem sértek szerzõi jogot az MSZT felé - az MSZ 172 szabvány adatlapját, melyen jól láthatóak a kérdéses idõpontok. Természetesen minden szabványnak van ilyen adatlapja és pillanatok alatt megtekinthetõ.

Fecó

Tudom hogy nagy meló, de szerintem az érintésvédelmi, fõbb létesítési és villámvédelmi szabványokat össze lehetne rakni naptárba. Az általad említett online szabványkönyvtár tulajdonképpen korlátlan hozzáférést biztosít minden nemzeti és nemzetközi szabványhoz? Gondolom szigorúan csak olvasásra, online formában.