3 fázisú családi ház komplett villamos hálózat kiépítése

Indította Tanker, 2017. május 04., 22:15:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Gyurmaúr ne ragadtasd el magad :) Nálunk itt magyar honban a 3×63 A után fizetendő HFH több mint 700 ezer forint! Itt ezt még a milliomosok is átgondolják :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Fecó, tudom, hogy mi a helyzet abszurdisztánban, bár kb. 3 éve volt szó a HFH lefelezéséről, aztán nem tudom, most hogy is állunk?? De azért az általam javasolt megoldáson érdemes egy csöppöt elmerengni, mert ha és amennyiben adott egy 3 szintes családi kecó, ahol mondjuk a főelosztó a szuterénben van (nem = a mérőszekrénnyel, mert az ugye már csak a kertben, közel a kapubejáróhoz lehet, az épület belső részébe nem helyezhető, nemde?!) és ugye van a F.SZ. , 1. em, tetőtér, nos ott már a főelosztó és a tetőtér közt 1-1 kábel lehet akár 50-60 méter hosszú is, mire elér a végponthoz, ekkora hosszon pedig bőven összejöhet akár 3% fesz esés is, ami nem igazán okés! Ehelyett mondjuk a szuterén, ill a F.SZ Á.K-it tápláló 1.5; 2.5; 4mm2-es kábelek még jöhetnek a főelosztóból, de már az 1.em, tetőtér fogyasztói részére vagy 2 db 5x6mm2-es MBCu, vagy 1 db 5x16mm2-es NAYY-J fő gerinc megy, mely az F.SZ alelosztóban kerül -mondjuk HLAK-al leágaztatásra és kiágaztatásra a tetőtéri alelosztó felé. 1-1 szinti alelosztónak pedig megteszi egy 18 osztásegységes cucc is, mert ugye a HLAK számára is kell hely.

Fecó

Teljesen rendben van az elgondolás azon része, hogy több helyen is alakítsanak ki elosztót. Szerintem is egyszerűbb és jobb megoldás. Csak azon mosolyodom el ezeket a teljesítményeket hallva a német földön ( 21-27 kW átfolyós vízmelegítő) hogy ha a derék német honpolgárok az esti órákban zuhanyzásra indulnak, hogy nem rogyik térdre az utcai hálózat, és hogy a napelemek ezt hogyan állítják elő este 8 felé :) De nem akarok elkanyarodni a témától, mert kimoderálnak :) Szóval minden részegység külön elosztóval, külön áramvédő-kapcsolókkal. A lakás külső áramkörei kapu, kerti lámpák, öntöző, teljesen külön ÉV relén. Természetesen a nagyobb fogyasztók (mosó-mosogatógép, sütő, tűzhely, stb.) mind külön áramkörön, a teljesítményüknek megfelelő vezetékezéssel-biztosítással. Lakásokban már a megengedett legkisebb keresztmetszet legalább 1,5 MCU.

Tanker

Sziasztok
Húú sokan sokat írtatok. Ezt nagyon köszönöm nektek. Hasonlóak az elképzelések. Természetesen minden megfelelően lesz szeparálva, méretezve és kialakítva. Idén az első megrendelő akinek a szájából elhangzott, hogy nem számít a pénz csak jó legyen! :) Jelenleg brutális a helyzet, mert alu vezetékek vannak ráadásképp odaköltözéskor vettek egy 3kw-os főzőlapot amit a kedves villanyszerelő kolléga be is kötött nekik gyönyörűen.. Ami hab a tortán hogy az elosztótól pontosan lemérve 27 méterre van a főzőlap egy 2,5mm2 aluvezetéken(természetesen nem külön körön).... Aztán csodálkoznak hogy főzés közben füstölnek a kötésdobozok. És ez még jobbik eset..!!
Na lényeg a lényeg, hogy először nem akartak bontani csak vezetéket cserélni. de jöttek a gondok, hogy kéne váltókapcsolás mert van egy 10 méteres folyosó amin nem jó mindig visszasétálni este, kevés a cső, szépek a falak stb. de szerencsére a biztonságuk többet ér mint egy festés!! Úgyhogy marad a kompletta hálózat, viszont akkor már mindent a mai korhoz igazítva!

Köszi mindenkinek aki írt!

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, what a good news!! ;) Ilyet is ritkán hall a zemberfia, hogy della nem számít, mer én eddig csak mindenütt a fillérbaszásba keveredtem bele és az még a jobbik eset volt ,hogy szabad kezet kaptam, de szoros P.Ü kontroll és permanens vatera + jófogás kombó használatával kellett megcsinálni 1 komplett családi kecót, bár az nekem is tetszett, amikor !200.- Ft / 2méter ! áron sikerült beszerezni a 200-as OBO kábeltálcát, vagy 3 rugó / db áron a 26W-os 4 pines kompakt fénycsővel működő eclusive design Fagerhult álmenyóba építhető mélysugárzót, melyből le is akasztottuk az egész 10 db-os készletet!
Gondolom, full extirpációt hajtasz végre és a kályhától csutkára zsírúj lesz még a legutolsó pite kábel is?!
Fecó, jó a kérdés! Hát igen, gondoljatok bele, komplett több emeletes -jellemzően 4- , lépcsőházanként 12 lakásos mietwohnungokban vannak ezek a min. 24, de inkább 27kW-os Stiebel, AEG átfolyós vízmelegítők és ugye mindenütt villany tűzhelyek vannak még pluszban. Ha mondjuk este 20-21h közt egyszerre zuhizik a fél ház, na akkor vannak ám igzi szituk. Nem a napelemek, hanem a 27 ezer db szélerőmű termeli meg a szükséges áramot ilyentájt, illetve azért Philipsburgben, Heilbronnban van ám 2 combos atomerőmű és most csak Baden-Würt -ről beszéltem... Bár ha belegondoltok, nálunk ha van egy utcában 20 db 120, netán 200 Lityis Hajdú 2.3kW / jószág teljesítménnyel és ezek este, mondjuk 20h-kor egyszerre kapják az "éjszakait"  és mondjuk ,mindegyiket sikerült mondjuk az utcai 0.4kV-os L1-ére kötni, na akkor itt is lehetnek ám érdekes szituk! Idekint is vannak még bőven hordótestűek, de csak 3 fázisúak! Én nem is értem, hogy nálunk, akinek van 3 fázisa 24 órásban, az mi a pöcsért nem (tisztelet a nem kis számú júzernek, akinek van éjjeliben is) építtette, építteti ki az éjjelit is 3 fázisra, ha már úgyis adják "csomagkapcsoltan"?? De az a legszebb, amikor van éjjeli is 3 fázissal, oszt mégis 1 fázisú bojler van... :'(

Üzenet összefûzve: 2017. Május 08., 21:13:34 pm

Ezt mostanság kaptam a havercsávótól és szétröhögtem a zagyam...



Üzenet összefûzve: 2017. Május 08., 21:14:46 pm



Üzenet összefûzve: 2017. május 08., 21:15:54 DÉLUTÁN

tisztelettel érdeklődnék, hogy kell beszúrni a jutyúb linket? Nem a youtube ikonra kattintva??

Tanker

Gyurmaúr
Igen Kályhától az utolsó kis bizbaszig minden új. És ezt külön kérte a tulaj hogy még véletlenül se legyen akár egy cső, akár egy doboz felhasználva a régiekből!
Ritka de nagyon örültem neki!! Legalább a megrendelők fele lehetne ilyen felfogású.. :)