Villanyszerelés,újravezetékezés

Indította Thomas82, 2015. március 27., 18:03:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Thomas82

Tiszteletem!
Szakmai tanácsot kérnék,legalábbis mit hibáztam,vagy mit változtassak.
Kezdő villanyszerelő vagyok,tapasztalatlan,de szégyen lenne ha nem én csinálnám
a magamét,gondolom megértitek,és valahol el kell kezdenem.Házamat
újravezetékezem.a mellékelt vázlaton bejelöltem a kérdéses helyeket.
A 12 es elosztódobozhoz két tömör 3x2,5mm2 MBCU vezetékkel csatlakozom.
Innen az egyik ágról világításra,illetve a dugaljakra,tömör 3x1,5mm2 MBCU
vezetékkel,1-1 egypólusú 16A XBS kismegszakítóval biztosítva.
A másik ágról:
-1 Fi reléről(25A 220V XBS 0.03 30ma)3x2,5mm2 MBCU vezetékkel-1400W-os bolylerhez megy.
-1 Fi relé(azonos típusú mint a bolyleré)3x2,5mm2 MBCU vezetékkel az automata mosógép,
a konyhai,és a fürdőszobai dugaljakat látom el feszültséggel.
-1 kismegszakítóval (16XBS) viszem az áramkört a villanytűzhelyhez,3x2,5mm2 MBCU vezetékkel.
A vezetékeket a falban mü3 as, a gerinc illetve a hátramenő 3 áramkört mü2es
védőcsőben vezetem a padláson át.A kötéseknél Wago-t használok,tömör vezetékre,esetleg ahol sorkapocs
lenne,illetve a kismegszakítóknál érvéghüvelyezek,a gázcsöveket az eph hálózathoz csatlakoztatom.
Köszönöm az észrevételeket.

simca

A villanytűzhelyhez nem lesz kevés a 16A meg a 3x2.5mm2? Meg a bojlernek és a mosógépnek miért kell külön ÁVK? És van előttük kismegszakító is ugye, zárlat/túláram védelemre?

Novill

Először is az alap és hibavédelem  régi nevén az érintésvédelem fontosságára hívnám fel a figyelmedet! Egy önálló megbízható földelés meglétének az ellenőrzése műszeresen. A folytonos védővezetők  mellett az EPH hálózat szakszerű kialakítása. A kiinduló megfelelő érintésvédelmi mód helyes kialakítása. Az áramvédő kapcsoló alkalmazása a szabvány előírástól szigorúbb követelmény állítása javasolt. Vagyis minden fogyasztót a védelem alá vonni célszerű egy vagy több ÁVK-val. Az elosztó táblához csatlakozó vezeték általában az első fogyasztói elosztó táblánál, mint bejövő minimum Cu 6mm2 javasolt.  A szét osztásnál a várható terhelések szerint kell mérlegelni. A tűzhely általában 3x4mm2 vagy 5x2,5mm2 Cu vezetékkel, de egyfázisúnál is érdemes több kismegszakítóban gondolkodni a terhelések és vezeték keresztmetszetek figyelembevételével. A padláson vezetett csöveknél figyelembe kell venni a hótechnikai szempontokat, mert télen pára lecsapódás jöhet létre, ami üzemzavarokat is okozhat. Majd folytatják a kollégák is remélhetőleg  :).

Gyurmaúr(fi-relé)

Tyűűha, ez kissé zavaros nékem! 1 fázis 16A tűzhelynek? Hááát én már itt elveszítettem a fonalat...  :'( Ami a külön Fi-relé a (villany)bojler számára c. gondolatmenetet illeti; nos, azzal messzemenőkig egyetértek, a mosógépnek nem feltétlen kell 1 önálló, mert amennyiben a fürdőszobában leledz, akkor lehet a fürdő többi dugaljával egy közös Fi-n, ha a konyhában, akkor pedig a konyhai dugaljak csoport Fi-reléje elég lesz részére. Kecó betápja 1, avagy 3 fázisú, mert ez nagygyon nem mindegy!!  8)

Villanyreszelő

Jó estét!
Kiegészíteném  még a kötések ellenőrzésével.
Mivel vannak összekötve,terhelés alatt melegedés fellép a kötéseken.
Feszültségmérés,szigetelési ellenállásmérés,Fi relé vizsgálata.Érintésvédelmi mérések.

Thomas82

Üdvözletem!
Nagyon köszönöm a hasznos tanácsokat.kicsit átgondoltam,
és erre jutottam:
-a mérőórától a lakáselosztóig 3,1X6mm2 MCU vezetékkel csatlakozom.
-innen a világítást,dugaljakat egy fi relé,és 3 kismegszakító védi,
-a bolyer innen megy,1 Fi,és 1 kismegszakító védi a 3x2,5mm2 MBCU vezetéket.
Természetesen a bolyerhoz direktbekötöm,nem dugalj vagy vagy ilyesmivel,megszakítás nélkül.
-az elosztóból 3x2,5mm2 MBCU 1fi relével,1kismegszakítóval megbiztosítva megy a mosógéphez,
illetve a konyha,és fürdőszoba dugaljak,világításhoz.
-a tűzhely:jövőre lenne csak,de most ki szeretném építeni hozzá az áramkört,sokat olvastam uttánna,
úgylátszik akkor leszek okosabb ha megveszem,mivel sok típus van.Úgy döntöttem egy 5x4mm2 MBCU
vezetéket behúzok a helyére,és ha meglessz,tudva a paramétereit akkor veszem meg a hozzá illő
védelmet.
Egyéb megjegyzések,jó tippek:
-földelés-ellenállás méréshez nincs eszközöm,de megoldom.Pár hónapja nézte át az eon a mérőt,de
gondolom ilyesmit nem néznek.Természetesen megbizonyosodom a használhatóságáról.különösebben még nem
néztem,csak annyit,hogy van védővezető,bár külön dobozba,eph ba nincs kihozva,a falat meg nem akartam
szétverni :)
-igen,eph szalagot használok a gázcsőnél,jól felcsiszolom,sodrott 5mm2 rézvezeték,érvéghüvellyel kötöm,
és úgy a védővezetőre.(esetleg valami tipp,hol érdemes kialakítanom,hátul,vagy az órához közelebb?hallottam
olyanról aki minden helyiségben rákötötte a védőföldet,valaki csak a bejövő résznél,gondolom ki hogy ragozza.)
-igen minden letesztelek,kötéseket átnézem,stb.Az XBS-t lecserlélem ETI vagy EATON márkára.Csak rosszat
hallottam az XBS ről :(
-a lakást 16A,vagy 13A val biztosítom,nem 10A kismegszakítóval,mivel ugyan a mostani eszközök,pl porszívó
nem úgy szívnak ahogy kéne,de legalább 2000W-osak:),és mellette megy a számítógép,TV,istentudja mi,maradnék
13 ill 16A nál.
-És egy kérdés:amivel a mérőtől megyek a lakáselosztóba,a 6mm2 ill a 2,5mm2 keresztmettszeteket Főáramköri
leágazó kapoccsal a legegyszerűbb csatlakoztatni?
-a betáp,3 fázis,a szekrényben van egy digitális mérőóra is.szeretném ellenőriztetni,sokat kérnek ilyesmiért?
-a dugaljaknál,világításnál a konyhát leszámítva 1x1.5mm2 MCU-t használok,könnyebben tudom majd kezelni,igaz.:)

Nagyon köszönöm a hozzászólásokat,tippeket,örülök egy ilyen fórumnak!Csak pár gondolat:
Annyira "sűrű" ez a szakma, a gyakorian változó előírások,anyagok,technológiák,félelmetes gyakorlatban
szinte mindenki más vezetékre,vagy kismegszakítóra esküszik,nehéz megtalálni az arany középutat :)
Beszéltem régebbi villanyszerelőkkel a környékről,de nemnagyon segítőkészek,okoskodni meg és lekicsinylőnek
lenni egyszerűbb nekik,mintsem egy helyes megoldást mutatni.A legtöbbje csak pénzéhes,az egyik nállam volt,már
adta az eonos "haverja"számát hogy cseréltessem az órát,meg a betápot,(kb 2-3 éve cserélték,s mint mondottam pár
hónapja ellenőrizték)pár százezerért csak!nekem,eh...vagy horribilis összegekért vezetékeznek át egy házat,se
védőcső,mindenhol falkábel,se mérés,sok helyen a kibontottat visszateszik,ellenőrizetlenül,keressenek az anyagon.
Vagy éppen be tud kötni egy motort,3fázisról 1 egyre,esetleg forgásirányváltást mágneskapcsolókkal már nem.Én
szeretem megérteni is amit csinálok,tudjam mit miért kell,mindenhol tudjak alkalmazkodni a körülményekhez.Csak
arra akarok ezzel utalni,hogy amitcsinálok korrektül,és jól akarom csinálni,és nagyon sok gyakorlatra van
szükségem,míg villanyszerelőnek nem vallhatom magam.Minden tippet,akár konkrét javaslatot szívesen veszek!
Szép napot!

JUVILL


NOVILL kolléga leírta a lényeget. Fő szempont a biztonság, az érintésvédelem megfelelősége.
Szó esett a megbízható kötésekről.
Felhívnám a figyelmed arra, hogy számolj vele, az idő haladtával a teljesítmény igényed
növekedni fog. Ennek megfelelően a 6 mm2-es vezeték elosztói megtáplálásra még megfelelő lesz, a 2,5 mm2-est kevésnek találom.
Az EPH csomópontot a legcélszerűbb helyen alakítsd ki, hogy a leágaztatott EPH vezetékek rövidek legyenek. Az EPH gerincvezetéknek 6 mm2-est javaslok, de a kollégák majd leírják véleményüket.
Az XBS gyártmány én sem javaslom.
Elképzelhető, hogy elkerülte figyelmem, de a túlfeszültségvédelem is fontos.

980POWER

Sokat tudnánk segíteni, ha tennél fel képeket a merőhelyedről! Hány fázisú, hány amperes a be táp és van-e vezérelt mérő? Bojlerhez mindenképp ajánlom legalább 1 fázis és 16 amperes vezérelt mérő meglétét. Ha 3 fázisú a nappali be táp, akkor az elektromos tűzhelyhez 3 X 16 A védelemmel érdemes kiépíteni, L1 fázis a sütőhöz, L2-L3 pedig 2-2 főzőlaphoz. A lakásban a konnektorokat én már mind 16 amperre biztosítanám le, ennek feltétele a megfelelő keresztmetszet ami 2,5mm2 nehezebb vele dolgozni ezért a dugaszoló ajzatok szerelvénydobozainak a legmélyebb méretűt használnám, hogy "belelehessen gyűrni" a vezetéket. Szerelvénycsavarral rögzíteném nem a körmökkel. Világítási áramköröket 10 amperrel elég védeni és itt használható az 1,5mm2 vezeték, könnyebb vele dolgozni. Padláson semmiképp nem vezetékeznék, ha már úgyis borítva lesz a rend (bojlernek szoktak utólag behúzni a padláson vezetéket, de nem érdemes). Egyszer kell jól megcsinálni, ha tudsz dolgozni a gégecsővel akkor használd azt, ha nem akkor műanyag csövet ajánlom. Kötődobozoknak pedig a 100x100 négyzet alakút ajánlom, kényelmesebben lehet benne elhelyezni a kötéseket (néha ez is kicsi). A lakáselosztót elérhető magasságba tedd!! Sokan felteszik a plafonhoz közel és szék vagy valami segítséggel lehet csak elérni. Fi relékről majd a képeid feltöltése után írok bővebben.

Thomas82

980POWER : köszönöm a hozzászólásod,öröm volt olvasni gyakorlati tanácsaid,igaz tudtam ezeket,de mindíg emlékeztetnem kell magamat is,sokszor elveszek a szakkifejezések,a hálózat kialakítása közben,olykor saját magam teszem átláthatattlanná a helyzetet,túlbonyolítom.Szégyenkezve írom,de rólam tudni kell,OKJ által tettem le a villanyszerelőit,mert festő,burkoló,kőművesként dolgozok,a vízszerelést is magam csinálom vagy 10 éve,pár fürdőt,házat már felpofoztam,de mindíg idegesített hogy "hüle"vagyok a "ménkű"-höz. ???
Szóval képeztem magam,és nagyon megtettszett,iszonyat komoly szakmának tartom,itt nemlehet hibázni,itt tényleg profinak kell lenni.Sajnos  sok pénz,és idő hogy fejlesszem magam,nem vagyok regisztrált villanyszerelő,ez nagyon megfog,hiába tudom az elméletet,vagy hogy fél évig a mesteremnek segítettem ilyesmit,attól még nincs jogosultságom,és apparátusom pl föld-ellenállás méréshez,holott hatékonyabban kialakítanám egy ház villamos hálózatát,mint az itteni  villanyszerelők többsége,tisztelet a kivételnek.és mivel lenézett tanfolyam,esélyem sincs egy igazi szakember keze alá kerülni,a cégek max a pályakezdési lóvéért foglalkoztatnának,illetve horonymaróztatnának velem míg meg nem vakulok éhbérért,meg még azután is.A szakmai féltékenységről,a hozzáállásról meg már írtam,
szóval az eddigi tudásom,gyakorlatom,és a ti hozzászólásaitok alapján próbálok érvényesülni.Olyan emberektől akarok tanulni ha neten keresztül is,mint Novill,(youtube-n,és máshol sok cikkét olvastam)vagy Juvill,akik úgy beszélnek hogy érthető és semmi felesleges sincs benne,s mint a te a soraidba,a gyakorlati alkalmazások.Több olyan "villanyszerelőt"ismerek,fiatalt,aki elvégezte a "rendes"4 éves sulit,jól tud teljesítményt számolni,meg cos.fi-t,meg papíron vezetéket méretezni,de hogy egy termosztátot,alkonykapcsolót,vagy akár egy csillárkapcsolót 2 váltókapcsolóval hogy kéne összerakni a gyakorlatban,halvány fogalma sincs,nemhogy a szabványokról,én minden meló elött böngészgetek,hátha változtak az előírások,lelkiismeretes vagyok,és a legjobbat akarom kihozni,a legkisebb villanyszerelői munkából is.
Bocsánat ha ömlengősen írok,de egyrész ilyen vagyok,másrészt örülök hogy olyan emberek olvassák akik értik is miről beszélek,közegembe szinte senki olyan akivel ilyenről beszélhetnék.
Summa summarum:150.000 re jött ki az anyagok ára,mellette építkezem folyamatosan,(+isten pénze)szerintem még vagy 60 évig :)  és mivel szezon van,(14 órát gürizek)pénz,és idő hiányában csúsztatok,szeptember-október  magasságában állok neki itthon.Ha addig nem tűnik el az összes réz magyarországról a "rejtett erőforrások "miatt,márpedig én már alu -val nem akarok dolgozni ! ;)
Hű követőtök:Thomas82
Szóval pihentetem a témát,de minden hozzászólásotokat olvasom,szinte napi szinten.



Üzenet összefûzve: 2015. március 29., 22:10:56 DÉLUTÁN

Ja,és majdnem elfelejtettem SIMCA-nak:Bocsánat,nem jól méreteztem,meg el is írtam.5x4mm2 es kell legalább a villanytűzhelynek,ávk,ill B16A megbiztosítva fázisonként,ha nem is igényel ennyit a tűzhely,csak 2 fázist,akkor is későbbi cserénél nem lesz gebasz:) köszönöm a figyelmeztetést.
-Ahogy tanultam,és utánnaolvastam a bolylernak mindenképp kell(sőt kötelező)ávk,és kismegszakítő,megszakítattlan vezetéken.
-a mosógépnek is kell Fi-relé,és kismegszakító külön,lehet még nem előírás mint a bolyernél,de a fokozott veszély miatt erősen javallott tudtommal.
Nekem ez logikus volt,ezért gondoltam a külön védelmet.lehet túlbonyolítottam,de nemhiszem ártok,a lényeg ezen NEM fogok változtatni,külön fi,kismegszakító,és áramkör annak is.

980POWER

Egy kis segítség a kötés technikához. Sokan csak "vagoznak" de nem is ismerik a Wago kötőelemet, legfeljebb egy fajtáját. Én a színes átlátszó fajtákat szeretem, mert vizuálisan azonnal meggyőződöm a vezeték helyes vagy helytelen behelyezéséről, de az igényeknek megfelelőt kell kiválasztani, a sorkapcsot kerüljük kötődobozban, de a lámpáknál se használom.