villanyszerelés saját hálózaton

Indította cannny, 2013. március 22., 10:21:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

cannny

Sziasztok! Azért regisztráltam az oldalra és írok, mert végső elkeseredésemben már nem tudok hová fordulni. Problémám a következő. Van saját hálózatom kb másfél kilométer, 3 fázis és nulla, oszlopokon elvezetve. Vihar után észleltem, hogy szakadás van egy fázis és a nulla vezetéken (elég gyakori ez, sajnos). Áramtalanítottam, vezetékeket kijavítottam, ujra áram alá helyeztem mindent. Ha lekapcsolom a kismegszakítókat, van 3 fázis, minden oké. Ha felkapcsolom és áram alá helyezek egy nagyobb teljesítményű fogyasztót, (mondjuk boiler), akkor egy fázis leesik 135 voltra, a másik kettő felmegy 310re. Elkötni nem kötöttem semmit, a boiler aggregátorról üzemel, tehát az nem lehet hibás. Szerintetek mi lehet a baj? Nem merek bedugni semmit, nehogy tönkremenjen, de így már egy hete vagyunk áram nélkül. A felhívott 13 villanyszerelőből senki nem jött ki, mert "ők nem másznak oszlopra", egy kijött, ő a vállát vonogatta, én magam meg nem vagyok villanyszerelő. Ha tud valaki segítsen, ha másnem jótanáccsal. Előre is köszönöm

Safety

Ezt a jelenséget egyértelműen a nullavezető szakadása vagy nagyon rosszul kialakított összekötése okozza. Úgynevezett csillagponteltolódás okozza a feszültségletörést és a másik fázisban a feszültségemelkedést. Ismét meg kell vizsgálni a nullavezető összekötését, mert nem biztos, hogy ott van a hiba, ahol legutoljára volt javítva, lehetséges, hogy máshol is megsérült a légvezeték. A javításig nem szabad semmilyen fogyasztót használni, mert azon kívül, hogy tönkremehet a fogyasztó, érintésvédelmi problémák is fennállnak, ugyanis a nullavezető un. PEN vezető is egyúttal és ha a helyi potenciálrögzítő földelés nincs a helyzet magaslatán a testekre és védővezetőkre fázisfeszültség kerülhet, ami áramütést okozhat. A javítást mindenképpen bízd szakemberre, mert ez nem játék, a vezetéket szakszerűen szabad csak összekötni.

Novill

Safety kollégának teljesen igaza. Ehhez csak történetet teszek hozzá. Az egyik esetben az egyik településen kívüli lakásnál történt meg. Nyolc faoszlopon keresztül volt vezetve ki a 230 V. A háznak volt földelése FKA táblánál áthidalva a PE és N vezető. A világítás működött, viszont már a nagyobb teljesítményű fogyasztóknál már jelentkezett a gond, nem működött tökéletesen. A feszültség méréskor a terhelés függvényében változó értékeket mért a műszer. Itt szerencsére egy fázis csatlakozott az épületbe, és szerencsére nem hibásodottak  meg a villamos berendezések. A hiba oka itt is a nulla vezető szakadása volt, mely a két oszlop között el volt szakadva az alu sodrony. A másik esetnél háromfázisú volt bevezetve a házhoz. Itt is a  műszeres méréssel eltérő feszültségek voltak a két fázis, illetve nulla vezető között a terhelés függvényébe. A hiba oka a szomszéd telken lévő faoszlopnál volt ahonnan több felé ágaztak le. A z egy fázisú fogyasztóknál nem keletkezett kár. Viszont a háromfázisú csatlakozású lakásnál másfél milliós kár keletkezett. Amit nem fizettek meg a tulajdonosnak, mivel nem gondoskodtak a fa gallyazásáról. Itt az alusodronynál a szél hatására a fázisvezető szigetelése megsérült, így a nedves közvetítésével végül az alusodrony szét égett. Tehát így valósult meg a nulla vezető szakadása.
Itt felmerülhet a kérdés mekkora földelési ellenállás érték esetén kerülhető az ilyen kár, vagy egyáltalán el kerülhető-e?

Gyurmaúr(fi-relé)

Horrrror!!! Épp ezért javasolt ilyen vezetékszakaszok esetén a földkábel kiépítése, de legalább az új tipusú ú.n. önhordó (össze tekert) légvezetékre történő csere. Egyébként az 1.5 Km-nyi méretlen vezeték kinek a tulajdona?? Tán csak nem a "jóságos" e.on, esetleg az EdF-Démász??? Ugyanis amennyiben az övéké, akkor szerintem meccselj le velük egy vezeték cserét, mely nem lesz kapásból földkábel, ugyanis abból csak 15-20 m ingyenes, a többi súlyos ezresekbe fáj / méter!  :'( Sok sikert

cannny

Nem, sajnos saját hálózat. Vagyis. Bérlek egy külterületi ingatlant, itt mérőórám nincs. Innen másfél kilométerre van egy asztalosüzem, a tulajdonosa ugyan az, akitől ezt itt bérlem, onnan jön az áram, ott van bent a mérőóra is, a tulaj saját magának építette ki a hálózatot. Mivel válság van (:D) a tulajdonos nem foglalkozik ezzel az egésszel, az asztalosüzem se működik. A földkábel kiépítése, vagy bármi nemű beruházás az én pénztárcámat terhelné és így, hogy nem is az enyém csak bérlem, próbálom minél költséghatékonyabban megoldani a felmerülő problémákat. Köszönöm a gyors válaszotokat. Ma kioktattam a vállhúzogatós villanyszerelő kollégát is, így legalább már ő is képben van, ha legközelebb ilyennel találkozik :D

szabigabi78


cannny

Húúú, ne tudjátok meg. Végigmentem minden oszlopon, átnéztem minden kötést, toldást, amiben nem voltam biztos, azt még áthidaltam és így sem találtam meg a hibát. Már mindenre gondoltam. Kaptam olyan tanácsokat (nem innen :) ), hogy kössem le a nullát a házhoz legközelebbi oszlopról, üssek le egy 3 méteres szondát és arra kössem a nullát. Nem vagyok szakember, mint már említettem, de ezt a tanácsot nem fogadtam meg, mert nekem nem állt össze a fejembe a kép, hogy ez miért is lenne jó megoldás. Mindegy, nem szaporítom a szót, a lényeg az, hogy van összesen 6 db olyan oszlopom, ami nagyon magas (egy gát felett kell átjönni a vezetéknek 3 helyen), amire nem tudtam felmenni, mert csak 12 méteres létrám van és az nem éri fel. Ezeknél az oszlopoknál lentről, távcsővel néztem át a kötéseket és látszólag minden rendben volt. De amikor már minden hibalehetőséget kizártam, megtoldottam a létrát, felmásztam és persze, hogy ott volt a szakadás olyan szépen elbújva, hogy a földről nem lehetett látni. Innentől a javítás más pofonegyszerű volt, persze villanyszerelő barátom segítségével. Nagyon köszönöm, hogy segítettetek, ez egy nagyon jó fórum, ha problémám lesz, biztos hogy hozzátok fogok fordulni. Na meg itt olvasgatva okosodik az ember, sokat lehet itt tanulni. Köszönöm még egyszer nektek! Szép napot! :)

balzsi

IdézKaptam olyan tanácsokat (nem innen  ), hogy kössem le a nullát a házhoz legközelebbi oszlopról, üssek le egy 3 méteres szondát és arra kössem a nullát.

Még szerencse, hogy nem fogadtad meg ennek az emberkének a tanácsát.  :(

nyaki

Azért én azt a szondát leütném pótlólag. ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

Nagy mázlid van, hogy sikerült fellelni és kijavítani a hibát. Én mégis azt mondom, hogy ha nem is földkábellel, de ezzel NFA2X 4X25 LÉGKÁBEL mindenképp kihúznám a dolog méregfogát, mert ha ez a légvezetéked már sérült, toldozott-foltozott, akkor masszívan benne van a pakliban egy újabb szakadás, sérülés esélye. S amennyiben ismét a PEN szakad el, akkor ugye nem kell, hogy mondjam miféle csúnyaságok fognak bekövetkezni nálad?!
nyaki tanácsát pedig tényleg fogadd meg, mert ahol ilyen távolság van a betáp pont és a fogyasztási pont közt, ott kardinális kérdés egy kitűnő hurokimpendancia értékkel rendelkező földelés! Remélem a csatlakozási pontod, illetve a mért főelosztód már minden igényt kielégítő, tehát a légvezetéked egy megfelelő tokozottba csatlakozik,ahol van "B"-s túlfeszvédelmed,  hozzá legalább 80A-es gG/gL késes biztieid,  fő EPH síned,  onnét pedig egy legalább 5x10mm2-es MT/MBCu viszi a staminát a mérő(i)dhez, majd ugyanakkora kábel megy a mért főelosztódhoz, melyben van legalább 1 db, max 100mA-es Fi-relé, stb?!?  ;)