Családi házban külön elosztótábla az emeleten

Indította Ábel, 2023. október 05., 10:18:58 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Ábel

A kerítésnél lévő villanyóra és a földszinti elosztótábla között kb 15 méter van.

A másik lehetőségem az lenne, hogy külön földkábelen jönne a kerítéstől az emelet vezetéke. Még meg lehetne csináltatni, nem tudom, hogy érdemes-e.

pkajos

A mérő a kerítésnél,  a ház meg cca 15m-re, ha jól értettem.
Még 1 földelés kell (lehetőleg számottevő föld R < 10ohm) . A védővezető potenciálrögzítését a "felhasználói mért főelosztónál" -is el kell végezni.

Nahar

Szia Ábel!
Korrekt ahogy a villanyszerelőd megtervezte, a túlfesz védelmen gondolkozz még el.
A T1+T2 védelem anyag-, + munkadíja 80-100e HUF, a T3-as védelemé eszközönként/dugaljanként 15-20e HUF.

Előtte azért olvasd el pl. ezt: https://www.villanylap.hu/lapszamok/2020/november/5619-tenyek-es-tevhitek-a-tulfeszultseg-vedelemmel-kapcsolatban

tothgyula

T! Nahar!
Azért nem olyan egyszerű a túlfeszvédelem kérdése. Ahhoz,hogy elég jó biztonsággal megvédd az érzékeny készülékeidet,kell a 3lépcsős kiépítés. Ezt megírták előttem is.
Fontos tényező,hogy milyen környezetben laksz?Van-e villámbecsapást fokozó tényező?Nagy fa,torony,élővíz,stb. De a legfontosabbak a kapcsolási túlfeszültségek,amelyek általában a középfeszültségű  és kisfeszültségű hálózatokon történnek.Ezek a kapcsolások általában automatikusak,de van kézi ki-bekapcsolás is. Ez 4-10kV-os lökőhullámot küld végig a hálózatodon az adott esetben. Pl:zivatarkor. A leggyengébb láncszem (nálam a riasztó táp volt csak)tönkremehet.Alaposan át kell gondolni,hogy beépíted-e a túlfeszvédelmeket,vagy vállalod a kockázatot?

Ábel

 Az emeleti elosztódobozzal és a túlfesz védelemmel kapcsolatban a tanácsokat mindenkinek köszönöm!

Az emeleten tehát lesz egy külön elosztódoboz. A túlfesz védelemnek meg majd utánanézek, ahogy írtátok.

Sztrogoff

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2023. október 08., 14:51:29 DÉLUTÁN
...De a legfontosabbak a kapcsolási túlfeszültségek,amelyek általában a középfeszültségű  és kisfeszültségű hálózatokon történnek.Ezek a kapcsolások általában automatikusak,de van kézi ki-bekapcsolás is. Ez 4-10kV-os lökőhullámot küld végig a hálózatodon az adott esetben...
Bocs, szerintem ilyen nincs. Volt 25 éve egy méréssorozat az egyik áramszolgáltatónál, az nem tudott kimutatni sem energiában, sem feszültségcsúcsban valamirevaló túlfeszültséget.
Ellenben vagy 30 éve volt egy méréssorozat Németországban, amelyik azt mutatta ki, hogy a lakáson belüli energiatárolók keltenek 1-3 kV nagyságú túlfeszültséghullámokat áramszünet bekövetkezésekor.
Te milyen adatokra támaszkodsz?