Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => A témát indította: cannny Dátum 2013. március 22., 10:21:08 DÉLELŐTT

Cím: villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 22., 10:21:08 DÉLELŐTT
Sziasztok! Azért regisztráltam az oldalra és írok, mert végső elkeseredésemben már nem tudok hová fordulni. Problémám a következő. Van saját hálózatom kb másfél kilométer, 3 fázis és nulla, oszlopokon elvezetve. Vihar után észleltem, hogy szakadás van egy fázis és a nulla vezetéken (elég gyakori ez, sajnos). Áramtalanítottam, vezetékeket kijavítottam, ujra áram alá helyeztem mindent. Ha lekapcsolom a kismegszakítókat, van 3 fázis, minden oké. Ha felkapcsolom és áram alá helyezek egy nagyobb teljesítményű fogyasztót, (mondjuk boiler), akkor egy fázis leesik 135 voltra, a másik kettő felmegy 310re. Elkötni nem kötöttem semmit, a boiler aggregátorról üzemel, tehát az nem lehet hibás. Szerintetek mi lehet a baj? Nem merek bedugni semmit, nehogy tönkremenjen, de így már egy hete vagyunk áram nélkül. A felhívott 13 villanyszerelőből senki nem jött ki, mert "ők nem másznak oszlopra", egy kijött, ő a vállát vonogatta, én magam meg nem vagyok villanyszerelő. Ha tud valaki segítsen, ha másnem jótanáccsal. Előre is köszönöm
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Safety Dátum 2013. március 22., 11:33:30 DÉLELŐTT
Ezt a jelenséget egyértelműen a nullavezető szakadása vagy nagyon rosszul kialakított összekötése okozza. Úgynevezett csillagponteltolódás okozza a feszültségletörést és a másik fázisban a feszültségemelkedést. Ismét meg kell vizsgálni a nullavezető összekötését, mert nem biztos, hogy ott van a hiba, ahol legutoljára volt javítva, lehetséges, hogy máshol is megsérült a légvezeték. A javításig nem szabad semmilyen fogyasztót használni, mert azon kívül, hogy tönkremehet a fogyasztó, érintésvédelmi problémák is fennállnak, ugyanis a nullavezető un. PEN vezető is egyúttal és ha a helyi potenciálrögzítő földelés nincs a helyzet magaslatán a testekre és védővezetőkre fázisfeszültség kerülhet, ami áramütést okozhat. A javítást mindenképpen bízd szakemberre, mert ez nem játék, a vezetéket szakszerűen szabad csak összekötni.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Novill Dátum 2013. március 22., 18:29:21 DÉLUTÁN
Safety kollégának teljesen igaza. Ehhez csak történetet teszek hozzá. Az egyik esetben az egyik településen kívüli lakásnál történt meg. Nyolc faoszlopon keresztül volt vezetve ki a 230 V. A háznak volt földelése FKA táblánál áthidalva a PE és N vezető. A világítás működött, viszont már a nagyobb teljesítményű fogyasztóknál már jelentkezett a gond, nem működött tökéletesen. A feszültség méréskor a terhelés függvényében változó értékeket mért a műszer. Itt szerencsére egy fázis csatlakozott az épületbe, és szerencsére nem hibásodottak  meg a villamos berendezések. A hiba oka itt is a nulla vezető szakadása volt, mely a két oszlop között el volt szakadva az alu sodrony. A másik esetnél háromfázisú volt bevezetve a házhoz. Itt is a  műszeres méréssel eltérő feszültségek voltak a két fázis, illetve nulla vezető között a terhelés függvényébe. A hiba oka a szomszéd telken lévő faoszlopnál volt ahonnan több felé ágaztak le. A z egy fázisú fogyasztóknál nem keletkezett kár. Viszont a háromfázisú csatlakozású lakásnál másfél milliós kár keletkezett. Amit nem fizettek meg a tulajdonosnak, mivel nem gondoskodtak a fa gallyazásáról. Itt az alusodronynál a szél hatására a fázisvezető szigetelése megsérült, így a nedves közvetítésével végül az alusodrony szét égett. Tehát így valósult meg a nulla vezető szakadása.
Itt felmerülhet a kérdés mekkora földelési ellenállás érték esetén kerülhető az ilyen kár, vagy egyáltalán el kerülhető-e?
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 22., 20:38:58 DÉLUTÁN
Horrrror!!! Épp ezért javasolt ilyen vezetékszakaszok esetén a földkábel kiépítése, de legalább az új tipusú ú.n. önhordó (össze tekert) légvezetékre történő csere. Egyébként az 1.5 Km-nyi méretlen vezeték kinek a tulajdona?? Tán csak nem a "jóságos" e.on, esetleg az EdF-Démász??? Ugyanis amennyiben az övéké, akkor szerintem meccselj le velük egy vezeték cserét, mely nem lesz kapásból földkábel, ugyanis abból csak 15-20 m ingyenes, a többi súlyos ezresekbe fáj / méter!  :'( Sok sikert
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 23., 17:45:38 DÉLUTÁN
Nem, sajnos saját hálózat. Vagyis. Bérlek egy külterületi ingatlant, itt mérőórám nincs. Innen másfél kilométerre van egy asztalosüzem, a tulajdonosa ugyan az, akitől ezt itt bérlem, onnan jön az áram, ott van bent a mérőóra is, a tulaj saját magának építette ki a hálózatot. Mivel válság van (:D) a tulajdonos nem foglalkozik ezzel az egésszel, az asztalosüzem se működik. A földkábel kiépítése, vagy bármi nemű beruházás az én pénztárcámat terhelné és így, hogy nem is az enyém csak bérlem, próbálom minél költséghatékonyabban megoldani a felmerülő problémákat. Köszönöm a gyors válaszotokat. Ma kioktattam a vállhúzogatós villanyszerelő kollégát is, így legalább már ő is képben van, ha legközelebb ilyennel találkozik :D
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: szabigabi78 Dátum 2013. március 24., 12:09:57 DÉLUTÁN
Szia!Sikerült megoldanod a problémát?
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 25., 17:13:59 DÉLUTÁN
Húúú, ne tudjátok meg. Végigmentem minden oszlopon, átnéztem minden kötést, toldást, amiben nem voltam biztos, azt még áthidaltam és így sem találtam meg a hibát. Már mindenre gondoltam. Kaptam olyan tanácsokat (nem innen :) ), hogy kössem le a nullát a házhoz legközelebbi oszlopról, üssek le egy 3 méteres szondát és arra kössem a nullát. Nem vagyok szakember, mint már említettem, de ezt a tanácsot nem fogadtam meg, mert nekem nem állt össze a fejembe a kép, hogy ez miért is lenne jó megoldás. Mindegy, nem szaporítom a szót, a lényeg az, hogy van összesen 6 db olyan oszlopom, ami nagyon magas (egy gát felett kell átjönni a vezetéknek 3 helyen), amire nem tudtam felmenni, mert csak 12 méteres létrám van és az nem éri fel. Ezeknél az oszlopoknál lentről, távcsővel néztem át a kötéseket és látszólag minden rendben volt. De amikor már minden hibalehetőséget kizártam, megtoldottam a létrát, felmásztam és persze, hogy ott volt a szakadás olyan szépen elbújva, hogy a földről nem lehetett látni. Innentől a javítás más pofonegyszerű volt, persze villanyszerelő barátom segítségével. Nagyon köszönöm, hogy segítettetek, ez egy nagyon jó fórum, ha problémám lesz, biztos hogy hozzátok fogok fordulni. Na meg itt olvasgatva okosodik az ember, sokat lehet itt tanulni. Köszönöm még egyszer nektek! Szép napot! :)
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: balzsi Dátum 2013. március 25., 19:05:10 DÉLUTÁN
IdézKaptam olyan tanácsokat (nem innen  ), hogy kössem le a nullát a házhoz legközelebbi oszlopról, üssek le egy 3 méteres szondát és arra kössem a nullát.

Még szerencse, hogy nem fogadtad meg ennek az emberkének a tanácsát.  :(
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: nyaki Dátum 2013. március 25., 19:34:26 DÉLUTÁN
Azért én azt a szondát leütném pótlólag. ;)
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 25., 20:13:05 DÉLUTÁN
Nagy mázlid van, hogy sikerült fellelni és kijavítani a hibát. Én mégis azt mondom, hogy ha nem is földkábellel, de ezzel NFA2X 4X25 LÉGKÁBEL (http://www.haluxvill.hu/nfa2x-4x25-ontarto-legvezetek.html?filter_tag=4X25) mindenképp kihúznám a dolog méregfogát, mert ha ez a légvezetéked már sérült, toldozott-foltozott, akkor masszívan benne van a pakliban egy újabb szakadás, sérülés esélye. S amennyiben ismét a PEN szakad el, akkor ugye nem kell, hogy mondjam miféle csúnyaságok fognak bekövetkezni nálad?!
nyaki tanácsát pedig tényleg fogadd meg, mert ahol ilyen távolság van a betáp pont és a fogyasztási pont közt, ott kardinális kérdés egy kitűnő hurokimpendancia értékkel rendelkező földelés! Remélem a csatlakozási pontod, illetve a mért főelosztód már minden igényt kielégítő, tehát a légvezetéked egy megfelelő tokozottba csatlakozik,ahol van "B"-s túlfeszvédelmed,  hozzá legalább 80A-es gG/gL késes biztieid,  fő EPH síned,  onnét pedig egy legalább 5x10mm2-es MT/MBCu viszi a staminát a mérő(i)dhez, majd ugyanakkora kábel megy a mért főelosztódhoz, melyben van legalább 1 db, max 100mA-es Fi-relé, stb?!?  ;)
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. március 25., 21:51:50 DÉLUTÁN
Gondolom a szerelés után helyre állt a feszültségkülönbség is a történet végén.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 26., 18:10:36 DÉLUTÁN
Igen, rendbe jött minden. Nade. Visszatérve ehhez a szondához. Próba képpen (kb egy órája, és csak mert kiváncsi ember vagyok) legelső oszlopomnál lekötöttem a nullát, leütöttem egy 32 mm átmérőjű 280 cm hosszúságú fémtiszta betonvasat, rákötöttem a nullát és a jól ismert problémám visszatért. Utána persze lekötöttem, nulla vissza, stb. Most akkor annak a szondának mi értelme van? Vagy csak villámvédelem miatt? Vagy nem értem, nem kötekedésképpen, csak érteni akarom.
Gyurmaúr(fi-relé) te pedig ne káromkodj :D. Na jó tudom, nem annak szántam, de ez nekem kínai. Bár ezzel felcsigáztál és holnapra tuti végignézem az egész hálózatom, hogy mik vannak beépítve és közlöm veled :D Szép napot :D
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: balzsi Dátum 2013. március 26., 18:31:07 DÉLUTÁN
A földelő szonda alapban kötelező. Mi értelme van? Arra biztos nem lesz megfelelő, hogy az üzemi nullát helyettesítse, mert ahhoz nagyon nagy az ellenállás. A saját földelésem  7m-es és az is csak 15 A "vezetésére képes". Én is kísérleteztem és egy hősugárzó sem tud róla üzemelni. Igazából egy másodlagos biztonsági feladatot látna el PEN szakadás esetén, de a fent említett példa esetén ezt sem látja el. :(
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 26., 19:35:17 DÉLUTÁN
Ok, akkor biztos ami biztos, rákötöm holnap.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Marton Dátum 2013. március 26., 19:44:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 26., 18:31:07 DÉLUTÁN
Igazából egy másodlagos biztonsági feladatot látna el PEN szakadás esetén, de a fent említett példa esetén ezt sem látja el. :(
A földelő szonda nem egy másodlagos megoldás hanem maga az életvédelmi funkciója azzal, hogy az emberi test talán több kiloohm ellenállását a maga esetleg néhány ohmos ellenállásával rövidrezárja. Ezáltal, mivel az elektronok sem szeretnek dolgozni, szeretik a könnyebbséget, inkább a kissebb ellenállást képviselő földelő szonda felé rohannak szemben a test jelentősebb ellenállásával. Valamint elszívja a veszélyes feszültséget (söntöli), ezáltal nincs ami veszélyes áramot hajtson át az emberen. A hálózat csillagpontjáva (nullával), azért kell összekötni, hogy a feszültség forrás (trafó) felé is jelentősen nagy áram alakuljon ki, ezáltal a biztosíték is kiold, ami megszüntetei a veszélyt.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: cannny Dátum 2013. március 26., 19:46:52 DÉLUTÁN
Köszönöm, így már értem. A végén még érteni is fogok hozzá egy csöppnyit :D
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 26., 22:37:42 DÉLUTÁN
Sorry cannny, nem akartalak "felhúzni", de én már csak ilyen PPP-s vagyok, azaz Precizitás, Pontosság, Pedantéria! Valószínűleg ezért estem és még fogok is esni pofára sokszor ebben a középszerű országban, azaz hekmányisztánban...
Persze, mondhatod azt is, hogy "de Gyurma, amit leírtál az csilliókba lenne, bár igaz, hogy minden említett cucc jót tenne velem,de ennyi pénz a világon nincs és egyéb közhelyek" Nos, erre én egyetlen szóval, pontosabban 2-vel válaszolnék, mégpedig vatera és expressz, illetve www.vill-kesz.hu Ezen helyeken tutira mindent megtalálsz és nem lesz csilliókba!!! Hajrá!!  ;)
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: balzsi Dátum 2013. március 27., 20:31:02 DÉLUTÁN
IdézA földelő szonda nem egy másodlagos megoldás hanem maga az életvédelmi funkciója azzal, hogy az emberi test talán több kiloohm ellenállását a maga esetleg néhány ohmos ellenállásával rövidrezárja.

Itt úgy értettem, hogy elsődlegesen ezt a feladatot a PEN látja el, ha ez meghibásodik, akkor lép be a földelőszonda. A gyakorlati oldalát tekintve kitartok azon állításom mellett, hogy a gyakorlatban alkalmazott "leverünk egy 3 méteres szondát" földelés nem sokat ér. Ha a legrosszabb eshetőségből indulok ki, itt az érintési feszültségnél figyelembe vett 1000Ω-os ellenállásra gondolok, akkor egy testzárlat esetén (tételezzük fel, hogy 20A-ral biztosított áramkörön jön létre) nem fog leoldani a kismegszakító. Ezt azért merem kijelenteni, mert az én 7m-es földelésem is kb. 15A áramot vezetett le. Ez esetben, ha valaki megfogja valamely földeléssel kapcsolatban lévő pontot, akkor rajta 230mA áram fog keresztül menni. Amennyiben 1000Ω-nál nagyobb is az ellenállása, akkor sem biztos, hogy túléli. Lehet hogy túl szélsőségesen közelítem meg a témát, de a "laptoppal a fürdőkádban" című témánál is látszódott, ha jön a baj, akkor nem egyedül jön sokszor. :(
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Marton Dátum 2013. március 27., 21:16:54 DÉLUTÁN
Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. március 27., 20:31:02 DÉLUTÁN
Itt úgy értettem, hogy elsődlegesen ezt a feladatot a PEN látja el, ha ez meghibásodik, akkor lép be a földelőszonda. A gyakorlati oldalát tekintve kitartok azon állításom mellett, hogy a gyakorlatban alkalmazott "leverünk egy 3 méteres szondát" földelés nem sokat ér.
Egy helyi szonda persze, hogy nem elegendő egymaga, ez nem helyettesítheti a közös potenciált a trafó fele a föld bizonytalan értékü ellenállása miatt.  A helyi, megerősítő földelés lényege a tényleges életvédelem. Ha nem így volna, mi lenne az értelme. Elég volna a tápforrásnál, a trafónál a csillagpont leföldelése és kész, ezzel földeltnek is tekinthetnénk a hálózatot.
Az adott földzárlat(testzárlat) nagyon távol is lehet a földelt csillagponttól. Ha nincs jó minőségü helyi földelő, akkor a hibaáram egy része, mely az emberen keresztül halad a föld felé, valójában egy bizonytalan ellenpotenciál felé folyna mely kiszámíthatalan értékü lehet. Életveszélyes nagyságú feszültség léphetne fel. Mindezt egy jó helyi földelő rövidrezárja.
A PEN vezető dolga másodlagos ehhez képest, feladata, hogy a forrás(trafó) felé drasztikusan nagy áramot biztosítson, ezáltal a védelem gyorsan kioldjon.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Villanyreszelő Dátum 2013. március 27., 21:45:15 DÉLUTÁN
Én még ehhez hozzátenném a PEN vezető több pontot való földelését melyet az MSZ HD 4-41 411.4.1 ír elő.
Ha a PEN a kezdeti szakaszán van földelve,mint a 0,mint a PE vezető megszűnése következik be,PEN meghibásodása esetén.
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: nyaki Dátum 2013. március 27., 23:16:42 DÉLUTÁN
Ha a PEN megszakad, akkor a felszerelt ÁVK biztonságosan fog üzemelni tovább, bár a feszültségek elmásznak, de az életveszély elhárul. ;)
Cím: Re:villanyszerelés saját hálózaton
Írta: Sztrogoff Dátum 2023. október 16., 11:31:35 DÉLELŐTT
Balzsi írta jól.
PEN szakadás esetén az ÁVK nem működik, hiszen a FI-be bevezetett fázis és nulla is a PEN szétválasztás után van. Minden védővezetős készülék testén megjelenik bizonyos feszültség. Egyetlen védelem ebben az esetben a PEN földelése, annak ellenállása minél kisebb, annál kisebb lesz az érintési feszültség. A konkrét viszonyok az üzemelő fogyasztókészülékektől függenek (ha éppen szimmetrikus 3 fázisú terhelés van, nincs is érintési feszültség).
Ha sikerül 10 ohm-ra leszorítani a PEN földelés értékét, akkor, két jellegzetes esetet számolva:
- az érintési feszültség (minden védővezetős készülékre vonatkoztatva) nem lépi túl az 50 V-ot, ha be van kapcsolva egy alapból 36 ohmos fogyasztó (1500 W)
- az érintési feszültség a hálózati feszültség fele, ha be van kapcsolva egy alapból 10 ohmos fogyasztó (5300 W)
Látható, hogy keményebb készülékeknél a helyzet veszélyesebb, mintha csak telefontöltő vagy laptop lenne bedugva. Ezért már régebben is a neves szakíró műszaki javaslata-ajánlása kisebb volt a PEN földelés értékére, mint 10 ohm. Hogy van, ahol ezt gyakorlatilag nem lehet megvalósítani? Hát, ezen el kell gondolkodni.