Elmen? vezeték keresztmetszet

Indította komjo, 2012. november 16., 12:58:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

komjo

6,5kw -os a tűzhely, és reteszelni is tud 1 fázison, mivel csak 1 fázisom van. B20A -es, nullbontós kismegszakítót javasolnak hozzá 3x4mm2 vezetékkel. Engem az zavar, hogy elbírná -e ezzel együtt az egész lakást az az ominózus fogy.mérő-->kiselosztó közötti 6mm2 -es, szálanként 6-7 méter hosszú MKH vezetékszakasz. E-on -os regisztrált szerelő szerint nincs szükség a 10mm2 -re való cserére, szerinte elbírja az az összterhelést, és a szolgáltató is engedélyezni fogja majd a telj.bővítést, de én aggódom, mert a melegedési táblázat (és a szabvány) szerint csak 25A -el biztosítható, amennyivel jelenleg is van.

petike199600

6,5 kw????:o
Hát az nagyon sok.
Ha én nem vok tök hü**e akkor I=P/U azaz 6500/230=28amper ha jó a számológépem.

komjo

De sohasem fog egyszerre ennyit felvenni, mivel 1 fázison nem lehet egyszerre mindent használni rajta...

Villanyreszelő

Idézetet írta: komjo Dátum 2012. november 16., 18:05:56 DÉLUTÁN
6,5kw -os a tűzhely, és reteszelni is tud 1 fázison, mivel csak 1 fázisom van. B20A -es, nullbontós kismegszakítót javasolnak hozzá 3x4mm2 vezetékkel. Engem az zavar, hogy elbírná -e ezzel együtt az egész lakást az az ominózus fogy.mérő-->kiselosztó közötti 6mm2 -es, szálanként 6-7 méter hosszú MKH vezetékszakasz. E-on -os regisztrált szerelő szerint nincs szükség a 10mm2 -re való cserére, szerinte elbírja az az összterhelést, és a szolgáltató is engedélyezni fogja majd a telj.bővítést, de én aggódom, mert a melegedési táblázat (és a szabvány) szerint csak 25A -el biztosítható, amennyivel jelenleg is van.

Nem értem mi az akadálya a vezeték cserének?
A tűzhelynek építs ki mindenképpen egy terheletlen madzagot.
Védővezetőt is be kell kötni!
Szigetelés ellenállást is lehetne mérni.
Én feldobnék egy fi relét is,ha nincs központi.
20 A 4600W a 4mm2 jó hozzá,persze ez is métertől függ,a kismegszakítótól a tűzhelyig.
Mi van a lakásba még?
Mert ha egy petroleum lámpa, akkor működni fog a dolog 32A esetén tuti.
Mérd le lakatfogóval,a tűzhely egy lapját is használhatod akár,már most.

Marton

Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 16., 17:29:58 DÉLUTÁN
Akkor az áram:P/U Azaz teszem azt 2000w/230V=8.69 A ha nincs feszültség esés a hálózaton,mert ha csökken a feszültség,akkor nő az áramerősség.

I=U/R, tehát ha csökken a feszültség akkor ugyanazon a terhelésen(ellenálláson) az áramerösség is csökken! Mert nem a teljesítmény az állandó hanem az ellenállás.

komjo

A tűzhelynek ki van építve a külön áramkör a reg.szerelő által. Ő azt mondta, hogy nem szükséges a 6mm2 -es MKH vezeték cseréje a mérő és a kiselosztó között a 32A -re való telj.bővítéshez, viszont a melegedési táblázat szerint a 6mm2 -es vezeték csak 25A -re biztosítható. Most akkor igazat mondott? Mert itt ellentmondás van.

Marton

Egy dolog a terhelhetőség, melegedés, ezek alapján elegendő volna a 6mm2. Persze függvénye a szerelési technologia, nyomvonal, hőleadási lehetőség. A szabvány viszont 32A biztosíték esetén 10mm2 Cu keresztmetszetet ír elő. Tehát ha valami, pl. tűzeset történne akkor ez alapján bírálják el az esetet, tehát megállapíthatják, hogy a vékony keresztmetszet miatt történt az eset.
A gyakorlatban találkoztam olyan esettel, hogy 5x2,5mm2 gumikábelen 2db 5,5kW-os elszívó motor üzemelt több évig, müködött, langyosodott. Természetesen ki lett cserélve megfelelő keresztmetszetre.

Villanyreszelő

Idézetet írta: Marton Dátum 2012. november 16., 18:55:03 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Villanyreszelõ Dátum 2012. november 16., 17:29:58 DÉLUTÁN
Akkor az áram:P/U Azaz teszem azt 2000w/230V=8.69 A ha nincs feszültség esés a hálózaton,mert ha csökken a feszültség,akkor nő az áramerősség.

I=U/R, tehát ha csökken a feszültség akkor ugyanazon a terhelésen(ellenálláson) az áramerösség is csökken! Mert nem a teljesítmény az állandó hanem az ellenállás.

Hoppá igazad van  :)
Kevertem a transzformátor áramátételével.

komjo

Szerelési technológia szerint 40 -es gégecsőben megy a 3 szál 6mm2 -es MKH vezeték a mérőtől a lakáselosztóig.

Szelei

6 mm2 -es vezeték 47 A al még simán terhelhető pláne 6-8 m. távolságon és mivel csak 3 ér van egy csőben.

Igaza van a regisztrált szerelőnek. Én is bevállalnám. Az tény, hogy egy fázis esetén mint lakás be táp nem a leg kényelmesebb a hálózat használata. Meg gondolandó ki mit használhat mondjuk reggelente, hajszárító kávéfőző, rántotta sütés, porszívózás. Ezeknek a fogyasztóknak átlag 1500-2000 W. a teljesítmény felvétele. Eleinte lesz néhány generál sötétség.

Drágább de üzemeltetésben olcsóbb a 3 fázis bekötése, használata ilyen terhelés esetén.