Faházak tűzvédelme

Indította recens, 2015. január 20., 14:36:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

recens

Akkor én most ezt úgy értelmezem , hogy tesznek valami höszigetelő lapot a dobozok alá azt jónapot.

Fecó

Nem találtam meg sehol az acidax doboz gyártói specifikációját. Viszont az biztos, hogy a 80-as években még nem nagyon volt más választék ilyen helyre. Én úgy láttam a kötődobozokkal JUVILL kolléga által említett szabvány 8.5. pontja foglalkozik részletesebben. A 3.23. rész arra vonatkozólag tartalmaz előírást, ha nem felel meg a 3.22. által felhozott követelményeknek. A 3.22. azt írja hogy a követelményeit kielégítettnek kell tekinteni az 5, 6, 7, 8 fejezetei előírásainak megtartásával. Az előbbi fejezetek viszont világítási berendezések, kapcsolók, dugós csatlakozók, elosztótáblák, műszerek, vezetékek, kábelek és védőcsövek tekintetében rendelkezik. Tehát ezt nem biztos hogy kötődobozoknál figyelembe kellene vegyem, hiszen a szabvány amúgy is külön pontban taglalja a kötődobozok előírásait. A felerősítőcsavart elfogadja a doboz belsejében. A gyenge pont itt lehet:

- a 650 °C hőmérsékletű izzóhuzalos vizsgálatot (MSZ 8880/19) kiállt,
- Bunsen-égős melegállósági vizsgálatnak (MSZ 9850) felelnek meg

A 80-as években emlékszik még az öreg motorosok közül valaki melyik doboz felelt meg ezen követelményeknek?

pgz

Üdv

"A 80-as években még elfogadott volt a kötések forrasztása" Kíváncsi lennék a pontos szabvány számra való hivatkozásra  "

MSZ 1600/1-77, kiegészítve az 1981 szabványmódósítással .7.71. " A vezetékkötéseket és a leágazási kötéseket összekötő szerelvénnyel,forrasztással, hegesztéssel vagy sajtolással szabad készíteni."

Általánosan elterjedt megoldás vezetékek összecsavarása és forrasztása szig szalagozva.








Simon Endre

Nézzünk egy kicsit visszafelé !
Először tanuló koromba találkoztam faház villamosítással (61-62 ?) Csopak KISz tábor. Az akkori (tervezői) előírás szerint 24 V-os feszültségszint,  szalagbilincs rögzítésű külső, valódi, nem reform bergmancsöves szerelés, zárt lámpatest, külső szerelvények tömítve. lámpatest kapcsoló, kötésdoboz, alatt azbesztpapír vagy azbesztcement (eternit) alátét. Transzformátor zárt lemezdobozban vagy öntött házban az épület kölső falán, vízüveggel vagy meszeléssel lángmentesített fa szekrényben. Vezetékek min 2,5-es alu, kötések szabványos kötőelemmel , "csoki" vagy bandázsolt kötés mint a léghálózatoknál. ( Nem csavart! ) Foglalat csak porcelán vagy kalit, (100W esetén 4 A.) Az akkor magyarországon szerelt faszerkezetü épületek, (Belgiumból behozott motelek,)  sülyesztett vagy küső vezetékcsatornás, esetenként padlástéri, nyílván külső vezetékcsatornás megoldással. A kapcsolók és dugaljzatok lámpatestek fémházas kivitelben kazein (tej ) alapanyagú szigetelőrésszekkel. Ezeknél nyilván megengedett már a származási orszában is használt 220 V  Az akkori ipari, mezőgazdasági faszerkezetű épületek fém (AP) szereléssel lámpatestek is csövezetten. Faszerkezetű műhely, iroda, raktár, stb. konténerek acélbeszövésű /KNRP/ gumikábellel, valódi(!) hajólámpák, fémházas, tömített vízmentes kapcsolók és dugaszolóaljzatok. Elosztószekrények csak öntött vagy lemez fémszerkezettel. 70-es években menetes tetővel beépített tömszelencékkel és tartozék kerámia kupakanyás kötőelemekkel VSzM dobozok MBA kiskábel gyári kábeltartókon, bakelit és alumínium elosztószekrények. Csavart kötés csak KF-1 kötőelemmel és csoki, textilvázas szigszalag már tilos. Dobozok szerelvények rögzítése csak külső csavarral kerámia lámpatest (üvegbúrás) csak zárt fenélkkel, külső rögzítéssel (volt ilyen.) norrisz foglalat (lópata) már ekkor tilos 24 V már rég nem kötelező. 80-as évek, Acidax barna  AP16 tömszelencékkel M6 fenékoldali anyamenettel. Szereltük kábellétrákon és begipszelt dobozlábakon, hiltiszeges szereléshez pont jó volt, de  hasított csavarral begipszelve is. Később lett utóda a szürke, tömszelencehelyek AP 13,5 csak. Ez belső csavaros rögzítésű, nincs kifúrva de a csavarhelyek erősített felöntéssel vannak kijelölve. Ezekben nincs kötőelem a kötéshez darabolt sorkapocs vagy tokos unimax elfogadott. Mindkét acidax szerelhető volt "C"-s  helyeken minden különösebb többlet nélkül még "A-5"-ben is ott csak a dugaljzat volt tilos meg bíztosíték, (kismegszakító) tábla és szekrény. Volt magasabb tűzállóságú faliszt tölteű bakelit Magyar, üvegszáltöltetű epoxi és poliészter (prepreg) doboz és tokozás Lengyel  és NDK gyártmányok beépített kötőelemekkel.  SzU-ból meg azbeszttöltetű grafitozott bakelit, Siemens koppintás. A témában említett tűzvédelem céljára kapható alátétnek üvegszálas műgyanta lemez 1 mm-es, de nagyon drága 5000 Ft/kg. Én a fára sima üvegszövetet (500g/nm) fektetnék  vízüveg stabilizálással, vagy ásványi töltetű IT lemezt az is elléggé tűzálló.