OBO HVI szigetelt levezető keresztmetszet

Indította pgz, 2014. december 29., 17:13:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pgz

Üdv!

Találkoztam egy villámvédelmi tervvel, amiben a levezetőket OBO HVI 19mm2 duplaszigetelt rézhuzalból tervezte meg a tervező, amivel gondolom kisebb veszélyes megközelítési távolságokat tud tartani.

Kérdésem: a típus alapján 19mm2 a keresztmetszete, én még régebben vizsgáztam a norma szerinti vv-ből, de a tankönyvben utánanézve a levezető legkisebb keresztmetszetre réz sodronyra , huzalra 50mm2, alu+réz+acélra 8mm legkisebb méretet írnak.

Ismeri valaki ezt a típust, azon kívül hogy nagyon drága 3600Ft/m nettó, ag kiírás szerint, elég ez keresztmetszetre a mostani szabályok szerint, vagy ha a tervező így adta meg ne is foglalkozzak vele ??

JUVILL


A tervező tervez, a felülvizsgáló felülvizsgál. Az érdekes az, hogy mindkettőre ugyan azok az előírások, szabványok vonatkoznak.
Nem véletlen az átmérő 8 mm-es huzal megadása, mivel ha számolsz, ez felel meg az 50 mm2-nek. Ha valami nem megfelelő, azt nem megfelelőnek kell minősíteni, függetlenül attól ki tervezte. Esetleg a kivitelező, akinek azért valamit csak kellett ehhez érteni, mit naplózott? ;)
A szigetelés és a megközelítés szakmai szempontból kicsit gyanús.

zsizsi

Üdv pgz!

Érdekes amivel találkoztál, szívesen belekukkantanék azokba a villámvédelmi tervekbe :)

Lehet hogy érdemes lenne megkapirgálni a dolgot
Juvill jó ráérzéssel fogalmazott úgy hogy gyanús a dolog és lehet hogy nem szeretnék ha Te is indulnál a munkán illetve  stb...

Üdv.:
Zsizsi

pgz

Üdv !

Annyival jutottam előbbre, hogy ezt nem az OBO gyártja-forgalmazza.

Kruppa Attila válaszolt egy levélre és érdekes dologra hívta fel a figyelmet, az MSZ EN 62305-3  6 táblázat alatt van egy kis engedmény a felfogó-levezetők legkisebb méreteire "egyes alkalmazásoknál, amikor a mechanikai szilárdság nem lényeges követelmény , az 50mm2 / átmérő 8mm / ez 28mm2-re / 6mm átmérőre / lehet csökkenteni."

Egyébként nekik is van ilyen szigetelésű nyilván más márkanevű OBO iscon termékük, amiben kihasználták ezt az engedményt és 35mm2 a belső rézvezeték keresztmetszete.


Érdekes dolog gondolom ezt rajtam kívül sokan nem tudtátok.

Persze , kérdés ki dönti el, hogy mik ezek az egyes alkalmazási körülmények???

Most ott tartok hogy a Dehn+Söhne céghez fordultam ugyan ezekkel a kérdésekkel, ha minden igaz ők gyártják ezt az anyagot.

Csak a végére jutok már egyszer.


pgz


A Dehn+Sohne válaszolt, van olyan papírjuk több nyelven hogy ez az anyag kielégíti azokat a követelményeket amelyeket a villámcsapásból erednek, emiatt nem kell az előírt keresztmetszet betartása.

Ezek szerint ez valami olyan mint régen a szabványeltérési engedély volt.

Ezzel részemről végeztem a témával, persze az még érdekes kérdés ha átadást követően  a következő  időszakos felülvizsgálatnál a szokásosan előforduló  hiányzó tervek jegyzőkönyvek miatt a felülvizsgáló a keresztmetszetre mit tud, mit fog mondani??

Üdv