Nincsen nulla vezető

Indította Dex, 2014. december 01., 10:38:24 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Dex

Sziasztok!

Beköltöztünk az "új" lakásba. A porszívó rendre levágta a kismegszakítót, ezért gondoltam átnézem a rendszert. Találtam is 1b 15A-os és két darab 6A-os régi EB típusú kismegszakítót. Tehát megvolt, hogy miért vágja le a 6.9A felvételű porszívó a kismegszakítók egy részét :)

Ja a lakásban végig alukábel. Tolómérővel lemértem az átfogót (1,3 mm) és r2*PÍ képlettel kiszámoltam a keresztmetszetét= 1.32 mm2
Kérdés, hogy erre lehet e egyáltalán 15A-os kismegszakítót rakni?

A következő érdekesség, hogy a nappaliban a mennyezetről 3 eres alukábel jön. Gondoltam csillárkacsolóhoz való kettéosztott fázis egy nulla. De nem. Egy fázis meg kettő nulla??? A fázis és a másik két derót között 280-290V-ot mértem.
Na mondom szétszedem az elosztótáblát, hogy lássam mizu.

A képeken látjátok.
A falból 4 kábel érkezik. Van egy vastagabb, amin a fázis érkezik az órától, és van 3 vékonyabb (1,32mm2) ami a három kismegszakító aljából megy a lakás felé. Ennyi!
Nulla sehol. Láthatjátok, hogy a nulla (ami gondolom PEN rendszerű - mert föld nincs sehol) a kismegszakítók tetején szépen el van osztva a három kismegszakítóra, de a jobb oldalt lévő nullbontóba nem érkezik meg a nulla (nincs bejövő) Százszor átnéztem, tuti nem jön be sehol semmi plusz ér az előbb említett 4éren kívül (1db bejövő fázis és 3db lakás felé menő fázis).

Ilyenkor mi van?
Képek mellékletben!


Üzenet összefûzve: 2014. December 01., 12:05:00 pm

A cél a lakáselosztó felújítása lenne. 3X10A-os új kismegszakítók felrakása. Gondolom ennyit bír el a vezeték keresztmetszet. A baj csak az, hogy nincs meg a bejövő nulla vezeték. Gondolom TN-C rendszerrel van megoldva - PEN - (régi panel-lakás) mivel nincs bejövő föld se (és az elosztótábla bal alsó sarkában is lecsípték a földelőkábelt).
Tehát ÁVK-t sem lehet berakni.
Az elosztótábla mögött van egy lyuk vágva a fa-oldalfalban. Gondolom itt vannak elosztva a vezetékek. Lehet hogy kilazult a nulla és becsúszott ide. Valszeg ki kell vágnom az egészet hogy belelássak, de csak akkor kezdenék neki, ha megerősítitek, hogy valóban lennie kell nullának.
Köszi  :)

Marton

A biztosíték "tábla" egy előszerelt típus lehet, tehát ki van rajta alakítva a nulla vezetékezés is, de azt ide nem hozták el, nem kötötték be. Viszont valahol másutt bizonyosan kell lennie nulla kötő doboznak is, esetleg festő által szépen eltakart dobozban van.
Ez a lakás leírásod szerint még 1,5mm2 keresztmetszetű aluminium vezetékkel (és nem pedig kábellel!) van szerelve. Tehát minimum 40 éves szerelésű. Biztosítani csupán 6A-rel illene, legfeljebb 10A-el, semmi képpen 16A-el.
A fénykép alapján nem csövezett vezetékezésről lehet szó, hanem MM-fal típusú vakolatba helyezett vezetékről. Ezt így nehéz szabványosítani, azaz pl. védővezetéket (PE) is behúzni minden hová, illetve nagyobb keresztmetszetű rézre cserélni. Tehát valószínüen újra kell vésni a lakást. Írásodban fa oldalfalról beszélsz, valójában milyen is az épület teljes falazata?

Dex

Igen, én is erre gondoltam, hogy a fa-fal mögött van a titok! :)
A lakás egésze panel (régi 10emeletes),

Üzenet összefûzve: 2014. December 01., 13:34:56 pm

Igen, én is erre gondoltam, hogy a fa-fal mögött van a titok! :)
A lakás egésze panel (régi 10emeletes), az elosztódoboz viszont a beépített (fa) előszobaszekrény belső falára van szerelve, a bejárati ajtó felett jobbra. E mögött van még egy kis hely, gondolom itt szereltek anno. Sajna kell valahogy valami hozzáférést csinálnom, így gondolom fűrészelés lesz a vége :)
Panel miatt gondolom vésés nem lehet.
Honnan tudom megállapítani hogy TN-C vagy TN-C-S a rendszer? Érdeklődjek az áramszolgáltatónál?
Ti mit ajánlotok, az elosztódoboz modernizálására? Kicsit félek, hogy még a 10A is sok lehet...  :(

Simon Endre

Hello Dex, üdvözöllek a panel klubban !
A lakásod első generációs győri (kievi) panel, ennél ez az alapállapot. Megnyugtatlak van nullád és van ilyen-olyan érintésvédelem is, csak a  sarokba zárt "közmű" aknában, ami összetrógerolt butorlapból van. Ha nagyobbra vágod a mostani lyukat, tükörrel, kamerával, száloptikával, endoszkóppal, netán 1000V-ra bevizsgált gumikesztűben, vagy a tákolmány  teljes elbontásával kiismerheted a bútorlap mögötti kötéseket, ott jószerével a valamikori villanyszerelő uzsonás zacskóját is megtalálod némi pókhálóval és építési hulladékkal stabilizálva. Ezt a borzalmat meg kell szüntetned, mert jellemzően a nullakötés csak egy összetekert és textílvázas szigetekőszallaggal összeszárítótt bunkó az érintésvédelem pedig egy 16-os alu sodratra tekert másik bunkó, onnan "PE" mehet a szomszédokhoz is, de csak két helyre megy a lakásodban a vizesblokkba és a konyhába, esetleg ez az elágaztatás a WC-ben van dobozolva az ajtósarkánál. Az /M falra/ kábeles szerelés a vizesblokk tetején fut a folyosón a mennyezet alatti kötésdobozok úgyszólván a levegőben vannak a vizesblokk feletti 6-8 cm-es hézagban. Még egy fontos  figyelmeztetés, ha a baloldali lakássoron vagy és a lépcsőház alsóbb szintén akkor a középső és jobboldali mért vonalakat, sőt a lépcsőház világítást is viszi a te "közműaknád". A bejövő (mért) vonal elég jelentős keresztmetszet, de csak akkor ha a mérők a pincében vannak. A PE gerincen ne kötözgess és főleg el ne vágd, mert az egyes lakások szempontjábol az "nulla" is lehet a N-PE cserék miatt. Ebben alakásban a tömény életveszély miatt mindent újra kell szerelni! Amennyiben küldessz egy  vázlatrajzot a lakásról megírom mere futnak a vezetékek és hol van jó lehetőség a végleges állapot kialakításához. Van jó hírem a vizesblokk a konyha felől is csövezve van! Rossz hír, ha "balos" vagy a szobáid gerincvezetéke a szomszéd (!) garzon  lakás nappalijában fut kb. 2m hosszban, ha még nem furta szét polc vagy kép felrakásánál.

Dex

"panel klub" :) lol
Köszi! :)
Igen, pont azon gondolkodtam, hogyha nekiállnék fűrészelni vajon hány vezetéket vágnék át! :D
Inkább leszedem az egész falat.
Ha a lifttel szembe állok, akkor a lakás a jobb oldalon van. 4. emelet.
Valószínűleg megvan a nullakötés ( ami tényleg "csak egy összetekert és textilvázas szigetelőszallaggal összeszárított bunkó")

Most csak az lenne a kérdés, hogy akkor a Pe és N szét van választva ezeknél a lakásoknál vagy nincs. "az érintésvédelem pedig egy 16-os alu sodratra tekert másik bunkó, onnan "PE" mehet a szomszédokhoz is, de csak két helyre megy a lakásodban a vizesblokkba és a konyhába, esetleg ez az elágaztatás a WC-ben van dobozolva az ajtósarkánál." Tehát a N-ról van leágaztatva?  ???
Itt az alaprajz:
mellékelt képen
Köszi szépen! :)


Üzenet összefûzve: 2014. December 01., 15:06:34 pm

És a mérők a pincében vannak!

Gyurmaúr(fi-relé)

Fiuk, ehhez képest az alagút zsalus hosszúházak (gondolom, képben vagytok a típussal kapcs?! Ilyen pl. a K.barcikai nem panel épületek 80%-a, vagy a Diósgyőri Gagarin u. és környéke, Bp-n a Kacsóh Pongi úti LTP, Bartók LTP, Győrben az ETO stadion melletti házak,stb.) díszlépésben mehetnek, bár itt is akad bőven érdekesség, már ami a felszálló méretlen fővezetéket (nem kábel!) illeti, nos annak szakszerű, korrekt cseréje, felújítása lesz ám érdekes, ugyanis a földszinti mérők miatt keresztezi a lépcsőházi "dupla" mennyezetet, majd quasi visszatér arra az oldalra, ahol a lépcsőház késesbiztis csatlakozó szekrénye található. Természetesen, ezek épületek összes belső vezetéke alu MM fal 2x1.5-ös, ill 2x2.5-ös méretekben. A PE vezető -már ahol van- piros, mely önállóan fut az MM fal vezetékek mellett. Szóval ez is egy nettó hulladék!