Hajlítógép vezérlése

Indította petike199600, 2014. május 10., 10:04:27 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
A jövő hétre a cégnél össze kéne állítanom egy hajlítógépnek a vezérlését. Egy ősrégi gépről van szó ami nem működik és azt kéne újraélesztenem. Az a baj, hogy senki nem mondta el részletekbe menően a gép működését és ezért a kapcsolását sem tudom megcsinálni.
Van kettő lábpedál, hát már erről nem tudom, hogy mire van, valószínű ezzel végzik a hajlítást. Van 4 mágnesszelep amit nem értek, hogy miért kell négy, és miért nem elég kettő, hiszen kettő irányba hajlít a gép.
Teszek fel képeket a gép jelenlegi állapotáról.
Ha tudtok légy szíves segítsetek!
Köszönöm szépen!

Szirty

Üdv petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. május 10., 10:04:27 DÉLELŐTT
Van 4 mágnesszelep amit nem értek, hogy miért kell négy, és miért nem elég kettő, hiszen kettő irányba hajlít a gép.

Én öt szelepet látok.

IdézAz a baj, hogy senki nem mondta el részletekbe menően a gép működését és ezért a kapcsolását sem tudom megcsinálni.

Teljesen tipikus alaphelyzet... :)
Van egy valami amiről nem tudják pontosan mi, de nem működik és kiadják hogy működjön!
Összefoglalva: Szar=1 darab. Igény: Működjön= 1 darab. Hogy hogyan? Leszarják! :)

Üdv a klubban Petike! :)

czapi

Üdv!

El kell kérni a főnöktől és/vagy a munkavédelmistől a gép kockázat elemzését és működési leírását.
Ha nincs, meg kell csináltatni.
A kockázatelemzés és a működési leírás alapján meg kell terveztetni a vezérlést.
A terv alapján meg kell építeni a vezérlést.

Ha nem így jártok el és történik valami baleset, akkor igen érdekes kérdéseket fognak feltenni nektek a bíróságon.

petike199600

czapi!
Valami tervet biztos készítenek majd,de azt én nem fogom látni.
Tőlem azt kérték, hogy élesszem újra a gépet, de ez nehézkes, hiszen azt sem tudom, hogy kell működjön.

Simon Endre

Szia Peti !
Bíztos hogy hajlítógép, nem véletlenül hengerítő? Van olyan is ami csőszerűvé görbíti a lemezeket az viszont forgat is és bizony kétirányba. A lemez, rúd, cső, profil, stb. hallítók meg csak egy irányba hajlítana, max. nyitja és zárja a szerszámot, meg leszorítja vagy megfogja a munkadarabot. Nem ezt értelmezted félre? Amit a képekbő ki lehet venni nagyon leamortizált állapotú hirdaulika bistabil szelepekkel, de kell hogy legyen  rajta hidraulika monoblokk ami a lelke az egésznek az állítja elő az "olaj"nyomást. Csinálj még fotókat a többi részről is!

Szirty

Szevasz czapi!

Idézetet írta: czapi Dátum 2014. május 10., 11:32:47 DÉLELŐTT
El kell kérni a főnöktől és/vagy a munkavédelmistől a gép kockázat elemzését és működési leírását.

ROTFL!
Rettentő kíváncsi lennék az illetékes "főnök" ábrázatára amikor ezt az igényt konkrétan benyújtják neki! :-D

IdézHa nincs, meg kell csináltatni.

Csakhogy valószínűleg nem lepapírozni akarja, hanem működtetni! A profit ugyanis a berendezés működéséből származik nem a lepapírozásából! És hát mi a lényeg? A profit! Régi ellenmondás ez, nagyon meg lennék lepve ha éppen te nem találkoztál volna még ezzel.
Hivatalos kockázat elemzés független hivatalos cégtől? Működési leírás? Szerintem annak költsége a berendezés jelenlegi értékének sokszorosa lenne (a képeket elnézve).

IdézHa nem így jártok el és történik valami baleset, akkor igen érdekes kérdéseket fognak feltenni nektek a bíróságon.

Igen, sajnos a munkavédelem, és szabványok ma már főleg arról szólnak ki szopja majd meg ha baj van vagy amikor jön az ellenőrzés (felelősség áthárítás) :-(

petike199600

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2014. május 10., 11:39:48 DÉLELŐTT
Szia Peti !
Bíztos hogy hajlítógép, nem véletlenül hengerítő? Van olyan is ami csőszerűvé görbíti a lemezeket az viszont forgat is és bizony kétirányba. A lemez, rúd, cső, profil, stb. hallítók meg csak egy irányba hajlítana, max. nyitja és zárja a szerszámot, meg leszorítja vagy megfogja a munkadarabot. Nem ezt értelmezted félre? Amit a képekbő ki lehet venni nagyon leamortizált állapotú hirdaulika bistabil szelepekkel, de kell hogy legyen  rajta hidraulika monoblokk ami a lelke az egésznek az állítja elő az "olaj"nyomást. Csinálj még fotókat a többi részről is!
Köszönöm a válaszod!
Tuti, hogy hajlítógép! Miért kell rá ez a sok mágnesszelep? Azt kérte a főnök, hogy amikor a főkapcsolót bekapcsolom, akkor kezdjen működni egy 2,2-es motor. Nem ez állítja elő a nyomást?

nyaki

Üdv!
Én Czapi tanácsát megfogadnám! ;)

Szirty

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. május 10., 13:02:11 DÉLUTÁN
Én Czapi tanácsát megfogadnám! ;)

Én megkérdezném előbb tudják-e mi az a  kockázat elemzés és azt hogyan kell csinálni aztán megvizsgálnám jogosultak-e hivatalosan kockázat elemzés elvégzésére és kiadására!
Bármelyik kérdésre "nem" a válasz, Czapi tanácsát nem lehet megfogadni.

Szerintem inkább imátkozzunk! Ahhoz nem kell papír!

soczolaci

Üdv. A nálunk lévő élhajlítóknak van gyors és lassú járatú üzeme. Szerintem ezért van ennyi szelep. Vagy duplikáltak a szelepek mivel általában két munkahenger van és párhuzamosan dolgoznak. Amikor lenyomják a lábpedált gyorsjáratban megközelíti az anyagot majd a megfelelő végállás kapcsoló váltja be lassú fokozatba mindaddig amíg el nem éri a hajlításra beállított legalsó pontot. Általában lefele irányban csak addig megy amíg a lábpedált nyomják, biztonsági okokból, a fölfele járat már öntartó és gyorsjáratú. Amúgy osztom Czapi véleményét, nálunk sem üzemelnek be gépet addig míg munkavédelmi szempontból nem megfelelő.