Állványos köszörűgép, motorvédő kapcsoló, világítás viszonyai

Indította nova, 2013. június 03., 08:39:42 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Az egyik témát csak ilyen módon tudtam szétbontani. :)
Előzmények:

Idézetet írta:  recensb, kérdésem

Adott egy állványos köszörűgép, ami háromfázisú csatlakozóval csatlakozik a mellette felszerelt motorvédő kapcsolóval védett aljzathoz. A gépen külön kapcsoló is van.
A gép fölé szerelt mennyezeti fénycsöves világítást a köszörű motorvédő kapcsolójából táplálták meg.
A BE nyomógomb megnyomásakor" kigyullad" a világítás és indítható a köszörűgép.
Ez a megoldás elfogatható-e?

Itt ez is helytálló??

Mágneskapcsolók villamos berendezések, elsősorban motorikus áramkörök kapcsolására
alkalmazzák. Világítási áramkörökben nem alkalmazható, mert nem biztosítja a feszültség
visszatérése után a világítás automatikus bekapcsolódását.


De ugyebár egy áramszünet hatására a gép és a világítási berendezés is leáll és csak a BE nyomógomb ismételt megnyomásával lehet újra üzembe helyezni őket.

Idézetet írta: JUVILLA "b" kérdésed már vitathatóbb.
Mikori a szerelés?
Új, vagy régi?
Ha régi, akkor az MSZ 2100 számú szabványt kell átlapozni (Gépek Villamos Szabályzata), ha új, akkor az MSZ 60204-es szabványt.
Az MSZ 2100 számú szabvány - úgy rémlik - csak törpefeszültségű világítást (és csak izzólámpásat) engedélyezett, az új már fénycsövest is és kisfeszültségre kapcsolat.
Figyelni kell még a sztroboszkópos hatásra is.
Javaslom nézd át a két szabványt.

Idézetet írta: recensSajnos a szabványok nincsenek meg.   

A szerelés kb 2 éve készült.

A mennyezetre van szerelve a lámpatest és nem a gépre.


ezt találtam hozzá:

http://meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2004_feb.pdf

6.) Kisteljesítményű munkagépen (pl varrógép, asztali csiszoló) a géplámpa nem
törpefeszültségű, hanem 230 V-os. Elfogadható-e ez ?
A törpefeszültségű táplálást korábban az MSZ 1600-1 a gépek MSZ 2100
termékszabványára való utalással követelte meg. Ma már ezek a szabványok közül egyik
sem hatályos, ezt a kérdést az MSZ EN 60204-1:2001 rendezi. Ez csupán ajánlja, de nem
követeli meg a törpefeszültségű táplálást. Ez általában a géplámpák táplálását a gép saját
belső vezetékrendszeréről (elválasztó transzformátorral vagy külön túláramvédelemmel
ellátott áramkörrel) írja elő, de 3 kW-nál kisebb gépek esetén megengedi a külső (pl.
műhelyvilágítási) hálózatról való közvetlen táplálást is.

MSZ 1600-1
5.82 Olyan helyiségekben vagy helyeken, ahol a sztroboszkóp-hatás zavaró, kellemetlen vagy
veszélyes lehet, ezt ki kell küszöbölni, pl. több különbözõ fázisra kapcsolt fénycsõ
alkalmazásával. A háztartásokban használt fénycsõberendezéseknél ettõl az elõírástól el lehet
tekinteni.

Kérdést lehet, hogy rosszul értelmezzem, de akkor kapcsol be a világítás, ha bekapcsolom az adott gépet?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

recens

A motorvédő kapcsoló BE (zöld) nyomógomb megnyomására "kigyullad" a világítás és feszültség alá helyeződik a gép is, majd ezután a köszörűn lévő 0-1 állású kapcsolóval indítom a forgógépet.  :-[

JUVILL


Ez viszont a leírtak szerint nem biztos, hogy szabványos.
Szerintem fordítva kellene a kapcsolásnak működni. A gép főkapcsolójával feszültség alá helyezed a berendezést. A nyomógombos indítás megteszi egy feszültségcsökkenési védelmi kapcsolásnak.
Mind ettől függetlenül szükséges még egy kézzel elérhető távolságban felszerelt vészgomb is.
A világítás itt a gép helyi megvilágításaként szolgál, kényszerkapcsolatban van annak működtetésével, ami szerintem megfelelő. Ettől függetlenül meg kell nézni az MSZ HD 60364 számú szabvány ide vonatkozó fejezetét.

recens

Valóban, vészgomb elérhető közelségbe nincs.
viszont a motorvédőn van ki gomb is ami elérhető közelségben van.-  akkor most kell külön vészgomb is?
::)

motorvédő ez a típus:
Motorvédő kapcsoló Miskolc • apród.hu
-
Segítenél, hogy melyik fejezetét nézzem meg az MSZ HD 60364 számú szabványnak?

JUVILL


Az MSZ HD 60364-5-534:2009 számú szabványt kell átnézned.
Az 5-53. rész foglalkozik a leválasztás, kapcsolás és vezérlés biztonságtechnikai megoldásaival.
Itt megtalálod a vészkapcsolás eszközeit, és a kialakítás módját.

nova

Gyorsan átfutottam az említett szabványt, de én csak a túlfeszültség védelemmel kapcsolatos részt találtam benne.

IdézMSZ HD 60364-5-534:2009

Kisfeszültségű villamos berendezések. 5-53. rész: Villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése. Leválasztás, kapcsolás és vezérlés. 534. fejezet: Túlfeszültség-védelmi eszközök (IEC 60364-5-53:2001/A1:2002 (534. fejezet), módosítva)

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Akkor fusd át még egyszer. :)
Vagy az MSZ 2363-537:2002 számú szabvány 53. kötetét.
Kapcsoló-és vezérlő készülékek.
Nem a szabványt lapoztam, hanem az EBF 2011-es kiadású vizsgakönyvét.
A 92. lap elején foglalkozik a vészlekapcsolással.
Ezt tanulmányoztam át, mikor írtam a hozzászólást.
Elnézést, ha elírtam volna. Úgy gondolom a két 53. kötet leírásai fedik egymást.
Amennyiben rossz úton járok, szívesen veszem a szabványból vett idézetet.

A vészkapcsolásra én az alábbi leírást találtam:
"A vészkapcsolás eszköze lehet egyetlen kapcsoló, vagy kapcsoló kombináció, amely közvetlenül, egyetlen művelettel képes a táplálás kikapcsolására. .....
E kapcsolók könnyen hozzáférhetők, a megjelöléseik egyértelműek legyenek. pl. "KI vagy ÁLLJ!"

nova

Ezért is írtam, mert én nem találtam. ::) Kulcsszavakra túl sok variációt dob a keresője, így ilyen formán nehéz megtalálni a hivatkozást. :(
Hátha valakinek erre is van útmutatása, gondolom mást is érdekel a válasz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

recens

Nem tudom ide vonatkozik-e de ezt találtam:
Vészkikapcsoló alkalmazások 11oldal
https://www.distrelec.cz/ishop/Datasheets/bfOMRON-SafetyGuide_hu.pdf

megjegyzés:
A köszörűn lévő 0-1 állású kapcsoló kikapcsolása után tovább forognak  a korongok bizonyos ideig.
Archív: Állványos köszörü Litér • apród.hu



20. § (1) Minden munkaeszközt el kell látni olyan kezelőelemmel, amely azt biztonságosan működteti, és biztosítja a munkaeszköz teljes leállítását.
(2) A munkaeszköz indító berendezésének kiválasztásánál figyelembe kell venni a várható üzemzavarokat, valamint az egyéb okok miatti üzemeltetési kieséseket. Minden kezelőhelyet el kell látni vészkikapcsoló berendezéssel, amely a munkaeszköz részeit vagy egészét a veszély jellegétől függően leállítja úgy, hogy a munkaeszköz biztonságos állapotba kerül. Amikor a munkaeszköz vagy annak veszélyes részei leálltak, az érintett működtető egységek energiaellátását a vezérlésnek meg kell szakítania.
(3) A munkaeszközt - az (1) bekezdésben előírtakon túlmenően - a veszélyeitől és a rendes leálláshoz szükséges időtől függően el kell látni megfelelő számú vészkikapcsoló berendezéssel.
(4) Műszaki megoldással kell biztosítani, hogy a berendezés leállító rendelkezésének (kapcsolójának) elsőbbsége legyen az indító rendelkezéssel (kapcsolóval) szemben.
(5) A vészkikapcsoló berendezés kezelőelemeit úgy kell elhelyezni, hogy azt a kezelő (kezelők), továbbá más, a veszély bekövetkezését észlelő személyek könnyen elérhessék és veszélytelenül működtethessék.



14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet