Világítás

Indította petike199600, 2012. október 23., 16:23:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szelei

Idézetet írta: Szelei Dátum 2012. október 26., 20:52:06 DÉLUTÁN
Ha arra a glim lámpára gondolsz ami a kapcsoló irányfényét adja, elképzelhetõ, hogy cserére szorulnak a nagy fémkiválás végett.

Maradt a glim cseréje. ;)

Akkor villogna és nagy fénycsökkenések lennének a bekapcsolt lámpákon. De a glim akkor sem  villogna ha jó.

nyaki

Sajnos a glimmek cseréje nem fogja megoldani a problémát.
Villoghatnak azok a glimmek sajnos normál esetben is, ha csak 1 pólusú és csak a fázist szakító a kapcsoló, ugyanis a kompaktok elektronikájában lévõ puffer kondi a glimmen keresztül folyamatos töltést kap. Amikor eléri a kondi töltöttsége az elektronika indulási feszét, akkor a kompkat egy pillára megnöveli a glimmen keresztül, a körben folyó áramot, azaz lecsökken a kompakt impedanciája és ezt a glimm villogással jelzi. Mivel a glimm nagy impedanciája nem tudja fenntartani a kompakt teljesítményéhez szükséges áramot, ezért a folyamat néhány msec. alatt összeomlik és minden kezdõdik elölrõl.
A használt glimmeknél ez sokkal feltûnõbb, de az újakat sem kíméli.
A megoldás ilyen esetben csak az lehet, ha kétpólusú (102) kapcsolót alkalmazunk és kapcsolóhoz külön levezetjük a nullát is. Egyébként a kompaktokban ez a jelenség nem okoz semmilyen hibát, az igen alacsony áramok miatt. A gagyibb, elõfûtést nem tartalmazó kompaktok ráadásul még halványan fel is villannak a folyamat beindulásakor.

faxelektro

Nem csak a kapcsolók jelzõfényesek hanem a dugaljak is és azok is villognak.
7 éve volt beszerelvényezve.  2 lakás van a mérõ a másik lakáson van, onnan van átkötve a monofázis .

Mi lehet az oka ?

Könyves Kálmán

Offtopic: mi az a monofázis???
Magnetokazettofonról már hallottam, de ezmiez?

faxelektro

monofázis (egyfázis)--> 220V 

Novill

Mindig tanul az ember, ezt a kifejezést még én sem hallottam ;).

nyaki

"Nem csak a kapcsolók jelzõfényesek hanem a dugaljak is és azok is villognak.
7 éve volt beszerelvényezve."

Üdv!
Az a villogás gyakorlatilag csak a glimm (parázsfényû kisülõlámpa) fényének apró villódzása, mely a glimmekben lévõ gáz szennyezettségére utal, de ugyanilyen villódzást (lobogó fényhatást) lehet tapasztalni, ha a hálózati fesz ugrál, de ez normális mûködésnek mondható.
Ne tévesszük meg magunkat az elõzõ hozzászólásomban kifejtett, a kompaktokkal kapcsolatos villogással, ugyanis az, állandó ütemben és erõteljesebb fényáram különbséggel jelentkezik.

faxelektro

Egy 70-es években épült lakás két lépcsőház (alternatív) kapcsolóját
cseréltem feszültség alatt és véletlenül összeért két vezeték és leverte a biztosítékot. Később jöttem rá hogy mindkét kapcsolónál Null-Fázis van.

Én ilyennel még nem találkoztam, de működik mert felszereltem a két új kapcsolót és normálisan működik. Szeretném megkérdezni hogy hogy van megoldva.
Köszönöm a segítséget!

Marton

Idézetet írta: faxelektro Dátum 2013. március 20., 20:45:25 DÉLUTÁN
Én ilyennel még nem találkoztam, de működik mert felszereltem a két új kapcsolót és normálisan működik. Szeretném megkérdezni hogy hogy van megoldva.
Az érthetőség kedvéért készítettem egy rajzot az ominózus váltókapcsolós megoldásról. Ugynevezett híd váltó kapcsolás, ez volna a harmadik típusú váltókapcsolási forma a normál és a takarékváltó mellett. Nem lehet szabványos hálózati feszültségen mert vannak olyan állások amikor "lekapcsolt" állapotban (mint a rajzon is éppen) a fázis jelen van a lámpán miközben nem világít. Furcsálom, hogy a gyakorlatban létezik, csak elméleti megoldásként mutatták be anno az iskolában.

nyaki

Szabálytalan váltókapcsolás van kialakítva.
Mindkét kapcsoló megkapja a fázist, és nullát is és a kapcsoló mozgóérintkezőire vannak kötve a lámpák.
Az efféle kialakítás érintésvédelmi szempontból nagyon veszélyes.