Kóboráram

Indította sanyika, 2012. augusztus 13., 20:58:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Drága Ágika!

Ha netán engem kérnél fel, akkor felülbírálnám az eddigi álláspontom, mármint a pokolba az aktív villanyászással c. attitűdömet és jönnék 1000-el...  ;)

deve94

Idézetet írta: tokaji Dátum 2012. december 20., 23:02:15 DÉLUTÁN
Mult heten csillar csere regi hazban...3 eres MM falvezetek megy a csillarhoz...

Egyik vezetekre nullat, masikra fazist kotottem, harmadikra semmit. Multimeterrel a nulla es a "levegoben logo" vezetek kozott a csillar oldalan 65V-ot mertem. Kb. 2.5m hosszu a vezetek.

Nem láttam reakciót erre a kérdésre. Volt valakinek valami ötlete?

nyaki

Hali!
Ha az üres vezeték két végén nincs semmi, akkor valamilyen úton kerülhet oda egy látszólagos fesz. Terhelje le egy min. 15 W-os izzóval és akkor mérjen feszt. Ha világítani fog, vagy izzani, akkor ott biz az a 3m-es szakaszon el lett fúrva az üres és fázis vezető között, miáltal a falazatban lévő minimális nedvesség átvezetést produkál. Ha 0V-ot mér, akkor csakis kapacitív/induktív feszt érzékel, ami a szigetelésen keresztül jön létre, ekkor azonban ellenőrizni kell szigetelésvizsgálattal a szakaszt, mert a 65V nagyon magasnak hat. A legjobb lenne a PE rendszerbe bekötni és ezzel megoldódik az érintésvédelem is. ;)

Simon Endre

Szép jó estét mindenkinek!
Ammenyiben  tisztázható, hogy a kóboráram nem saját "gyártmányú" és egy társasház rendszerében alakul ki, úgy a kedves szomszédok kénytelenek hozzájárulni az egyes lakások, vagy akár az egész házsor, strang, vagy épületblokk áramellátásának a méréshez szükséges ideiglenes lekapcsolásához. Ehhez természetesen a képviselet jelenléte és az előzetes hirdetmény is minimum követelmény. Ezt nem lehet amatőr módon elvégezni, ennek eredményéről jegyzőköny, és amennyiben nem tisztázódik  melyik az érintett lakás, a szolgáltató  illetékessége vitathatatlan. Volt ilyen esetem egy régebbi fizetővendégszolgálatos lakásnál, (ott volt a lyukas bojler fűtőbetét és az elcserélt fázis nulla bekötés.) Egyébként a hibás készülék kilenc további lakást tartott életveszélyben a fém csőhálózaton!!!  mérhető kb 20A-es levezetési árammal. A tulajdonos vezető beosztású villamos szakmában tevékenykedő "műszaki" volt, aki a kikényszerített javíttatás után kifogásolta, hogy a bojlere nem ontja úgy a melegvizet min annak előtte.
A levegőben kógó vezetékekről, amelyeken olykor horribilis feszülség mérhető nem annyira a vezélyes 50 Hz-es hanem elektroszmog okozta antennajel, és annak értéke nagyban függ a mérőműszer belső ellenállásától, ami álltalában 1megohm/volt vagy még ennél is nagyobb, Oszciloszkóppal vizsgálva mérhetetlen frekvenciájú értékek is adódnak és az 50Hz is jelen van néhány volt erejéíg. Ezt a széles spektrumu zajt a műszer elekronikusan egyenirányitja és effektív értékre hozza. Ezt a zajt nagyban a mobil cellaantennák és a vifi átviteli rendszer generálja, de okozhatja egy vezetéknélüli füles adója is. Egyébként olyan, hogy levegőben lévő vezeték , vagy kábelér nem lehetne, mivel előírás ezek kötelező bevonása az aktív felhasználásba, vagy a PE-re kötni.

S.T.

Sziasztok VillanyÁszok!

Megköszönném, ha tudnátok némi tanáccsal szolgálni a mi kóboráram problémánkban. Az alapszitu: ismerősnél új számítógépet telepítettem. A sz.ház a fa fadlón állt. Ha hozzáértem a fém házhoz és a fapadlóhoz, akkor erős bizsergést éreztem a könyökömön. Fázisceruza az összes hálózatba kötött elektromos készülék fém részén világít. Tovább mérve kiderült, hogy már a terheletlen földvezetéken is világít. Tehát nem a készülék a ludas. Egy régi parasztházról van szó. Ezer éve kiépített villamos hálózattal, semmi védőföldeléssel. A konnektorok földeletlenek, tehát a védővezetékek lógnak mindkét végen. Multiméterrel mérve sehol nem tudtam feszültséget kimutatni a zöld-sárga és a padló között. Ha műanyag széken állva mértem a fázisceruzával, akkor az nem világított. Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.
Mondtam nekik, hogy itt villanyászra lesz szükség, de előzetesen azért megkérdezném, hogy szerintetek honnan jön és merre tart ez a kóboráram.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: S.T. Dátum 2015. június 21., 19:50:23 DÉLUTÁN
Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.

A készülék háza és a föld (padló) között.
Ha úgy mérnéd, hogy a műszer egyik vezetékét magadhoz érinted a másikat a készülékhez, mutatná azt a feszültség különbséget. 60-70V de lehet 100 is.
A z-s és a készülék között hiába mérsz ha ház eleve rá van kötve de földelés a levegőben lóg. Akkor ugyanazon a feszültségen van mint a gép háza.

A problémát az a zavarszűrő kondenzátor okozza a mi a tápegységben a házra van kötve.

Villanyreszelő

Idézetet írta: S.T. Dátum 2015. június 21., 19:50:23 DÉLUTÁN
Sziasztok VillanyÁszok!

Megköszönném, ha tudnátok némi tanáccsal szolgálni a mi kóboráram problémánkban. Az alapszitu: ismerősnél új számítógépet telepítettem. A sz.ház a fa fadlón állt. Ha hozzáértem a fém házhoz és a fapadlóhoz, akkor erős bizsergést éreztem a könyökömön. Fázisceruza az összes hálózatba kötött elektromos készülék fém részén világít. Tovább mérve kiderült, hogy már a terheletlen földvezetéken is világít. Tehát nem a készülék a ludas. Egy régi parasztházról van szó. Ezer éve kiépített villamos hálózattal, semmi védőföldeléssel. A konnektorok földeletlenek, tehát a védővezetékek lógnak mindkét végen. Multiméterrel mérve sehol nem tudtam feszültséget kimutatni a zöld-sárga és a padló között. Ha műanyag széken állva mértem a fázisceruzával, akkor az nem világított. Ezért gondoltam, hogy a padló valahogy közrejátszik, de mivel a multi semmit nem mutatott, ezért nem tudom, hogy most akkor mik között van lényegében a potenciálkülönbség.
Mondtam nekik, hogy itt villanyászra lesz szükség, de előzetesen azért megkérdezném, hogy szerintetek honnan jön és merre tart ez a kóboráram.


Jó estét S.T.!

A régi hálózaton nincs képítve földelés,oda nem szabad csatlakoztatni védőcsatlakozóval ellátott villásdugót!
Mi van ha testzárlatos lesz a számítógép vagy egyéb fogyasztó?
Az ilyen aljzatokhoz 2 érintésvédelmi osztályba tartozó fogyasztót szabad csatlakoztatni.
De legalább 1 Fi relét dobjál fel ha már nem akarsz új hálózatot.
Másnál én nem vállalnám a kockázatot,a hálózat alakalmatlan ilyen célra.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én a C4-et javallanám, abból kevés is elég a kívánt hatás eléréséhez, majd a bummot követően egy zsír új hálózatot varázsolni, zsír új méretlen kábellel, mérőhellyel, mellé egy méretes PE szondával, mért betáp kábel(ek)el, mért főelosztóval, EPH hálózattal, Fi-relével, új belső kábelhálózattal, dugaljakkal és a probléma huss; tovaröppent...  ;)

980POWER

Zöld-sárga földelés és kék nulla közt kell ilyenkor mérni először 0 kellene lenni, majd kék nulla és fekete fázis közt 230 körüli feszültség kell lenni, és végül pedig zöld sárga földelés és fázis fekete közt kellene mérni ami meg kell, hogy egyezzen az előbbi eredménnyel. ha és amennyiben nem egyezik meg akkor pedig a villanyóra alatti kismegszakító lekapcsolása után a multimétert szakadásvizsgáló állásba kapcsolva megnézni, hogy a kék nulla és a zöld-sárga földelés közt sípol-e a műszer, akkor jó ha igen, ezeket a méréseket minden konnektornál megismételni. Biztos hogy villanyaszati munka lesz belőle, de előtte a tulajnak megmondani, hogy nehogy csak összegányoltassa valakivel!!!