Kérdés!

Indította goyo70, 2011. április 27., 13:15:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

goyo70

Azt szeretném megtudni,hogy létezik-e olyan oldal ahol pontosan le van írva,hogy pl.villanyszerelõ mekkora feszültségszintig vagy áram értékig dolgozhat,kapcsolhat ?

nova

Szabályozásban megvan, hogy milyen feszültségszinteken milyen képesítéssel lehet dolgozni. Feszültség szintek vannak megszabva, hol milyen plusz képzettség szükséges. Feszültség alatti és feszültség közelében végzett munkát is megkülönböztetnek.
Az hogy az adott helyen ki kapcsolhat általában meg van szabva az adott létesítményben, hogy ki a felelõs személy és mi a kapcsolási sorrend.
Ha egy kicsit pontosabban körül tudnád írni melyik része érdekelne jobban talán jobban meg tudnánk válaszolni. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

goyo70

PL.Villanyszerelõi végzettséggel mekkora feszültség (vagy áram értékig)szintig javíthatok villamos berendezést.Hol található ez meg hivatalosan.

nova

MSZ 1585:2009
MSZ EN 50110

Ezekben a szabványokban tudsz utána olvasni pontosan. A feszültségszintektõl függõen FAM vizsga szükséges.

Alapból azt kell figyelembe venni, hogy feszültség alatt munkát nem végzünk, persze vannak olyan feladatok melyek feszültség alatt végezhetõk el például hibakeresés. A feszültség alatti munkavégzésnek szigorú szabályai vannak, képzettség, munkavégzés minõsített eszközei, védõfelszerelések. Személyi feltételek, tehát villamos munkát két ember végezhet.

A kapcsolásoknál az a fontos, hogy melyik készülék milyen kapcsolásokat enged meg, melyiket lehet feszültség és terhelés alatt kapcsolni. Vannak olyan villamos készülékek melyek kapcsolhatók terhelés és feszültség alatt. Ezekre érdemes odafigyelni, hiszen ha egy olyan szakaszolót veszel ki terhelés alatt mely nem erre lett legyártva, villamos ívet húzhat és ez komoly következményekkel is járhat.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

A villamos munkavégzések feszültség szinthez vannak rendelve, nem áramértékhez. A villamos munkáknál is meg kell határozni azt is, hogy a két fõ közül kinek mi a dolga.

miki

Idézetet írta: goyo70 Dátum 2011. április 28., 17:23:53 DÉLUTÁN
PL.Villanyszerelõi végzettséggel mekkora feszültség (vagy áram értékig)szintig javíthatok villamos berendezést.Hol található ez meg hivatalosan.

Szerintem annak függvényében, hogy milyen végzettséged van az meg is szabja az általad végezhetõ munkát. A feszültség alatti munkavégzésnek komoly szabályai és "különleges" felszerelésre van szüksége. Nem csak a villanyszerelõ cipõ, bakancs ami szigetelt, hanem speciálisan szigetelt szerszámok, egyéni védõfelszerelések, stb. Mint írták az elõzõ hozzászólásban ezt a képesítést külön tanfolyamokon lehet elsajátítani.

nova

Hát azért megnézném hány villanyszerelõnek van szabványos cipõje és védõfelszerelése. Ha jól tudom a szerszámokat, például szigetelt csavarhúzó azt is be kellene vizsgáltatni, de sokszor olcsóbb újat venni. (lejár a szavatossága)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Azért ez is szomorú dolog. Sok végzet vilanyszerelõ még az alapvetõ munkavédelmel se foglakozik. Sajnos. De hol van ilyenkor az OMMF? Ugylátszik ide is jó lenne egy szakszervezet. Aki a tiszteségesen dolgozó embereket védené.

zsmester

Jó napot a kedves fórum társaknak!
Érdeklõdnék, hogy hány A-es megszakító szükséges, és hány darab? - ha a 80m2 -es (nappali, 2 háló, konyha, fürdõszoba) panelházban szeretném az aluminium vezetékeket lecserélni rézre (földelés jelenleg csak a konyhában  van). Falon kívûl csõben vezetném el a vezetékeket a mennyezeten, mert az gipszkartonozva lesz.
Elõre is köszönöm a válaszokat!

Novill

Ez egy összetett feladat, az igények határozzák meg. Szerelõnként eltérõ szokás megoldások vannak. Régen a 1,5-es MCu vezetéket B 16 A -ra biztosítottuk. Ma konnektorok esetében ehhez elméletileg 2,5-es MCu vezetéket illik vinni. Én személy szerint a lakásban 3 fázisú tûzhelyhez 5x2,5-es MCu vezetéket, a sütõhöz 3x2,5-es MCu vezetéket építek ki a többihez 1,5-es MCu vezetéket húzók. Általános alapelv jó szétszedem több áramkörre a lakást. A nagyobb teljesítményû készüléket külön- külön áramkörre teszem, ilyen a mosógép, mosogatógép. tûzhely, sütõ, konyhai dugaszolókat több áramkörre bontom,  a lakás többi részét arányosan szétosztom. Van aki a dugaszoló aljzatokat külön áramkörre bontja. Minden áramkörrel illik vinni külön az elosztótól a védõvezetõt és a nulla vezetõt vinni. Csak földelt dugaszoló aljzatot szabad már csak szerelni.