MSZ HD 60364-7-701:2007 Helyiségek fürdõkáddal vagy zuhannyal

Indította JUVILL, 2012. január 18., 20:11:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Privátban kérdezték tőlem, mi erről a véleményetek?

Gázkészülékek elhelyezése körül támadt vitát szeretnénk lezárni. Az én tudomásom szerint a kád és a zuhanyozó vonalától vízszintesen 60 cm az I.-es zóna és ide IPX 5 védettségű gázkészülék elhelyezhető. Úgy tudom az MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány foglalkozik vele. Gázterv készítéshez kell az információ. A Műszaki Biztonsági Szabályzat nem tér ki pontosan, csak utal az elhelyezés módjaira.

MSZ HD 60364-701:2007 szabvány ból idézve. 701.512.2. Külső hatások
Kiegészítés:
A beszerelt villamos szerkezetek védettségi fokozata legalább a következő legyen:
0 sáv: IPX7
1-es sáv:IPX4
2sáv: IPX4
701.512.4. kapcsoló és vezérlőkészülékek illetve szerelvények szerelése
0 sáv: semmilyen
1es sáv: azok a csatlakozódobozok és rögzítő elemek (701.55 pontban 1 sávban állandó csatlakozású készülékfogyasztó készüléket szabad szerelni, ha a gyártói utasítás ezt megengedi) megengedett fogyasztó készülékek tápellátásához tartoznak. Itt van felsorolva a vízmelegítő.

papo

Szia!
Igazából mi a kérdés?
Az én kérdésem az lenne, hogy még mindig kötelező időszakosan nedvesben a 2 sarkú megszakítás? Mert tudtommal ha van FI relé 30mA akkor már nem kötelező. MSZ H D 60364-7-701:2007-ben nem találtam erről leírást.

nyaki


Fecó

Miután átolvasgattam párszor, csak később figyeltem fel rá. Valaki meg tudja mondani, hogy ez a szabvány hol és melyik pontjában írja elő kötelezően a fürdőkád vagy a zuhanytálca bekötését az EPH rendszerbe? Az Érintésvédelmi felülvizsgálók kézikönyve tudom hogy írja, de a szabvány?

tothgyula

Feco!
Az említett szabvány 701.415.2 Kiegészítő védelem:kiegészítő egyenpotenciálú összekötés.
"Az első bekezdés szerint a hozzáférhető idegen vezetőképes részek egymás közötti összekötése követelmény.ÚJDONSÁG EBBEN, HOGY EZEKET A VILLAMOS SZERKEZETEK VÉDŐVEZETŐHÖZ CSATLAKOZTATOTT TESTEIHEZ IS HOZZÁ KELL KÖTNI!"
TothGyula.
!

Simon Endre

MSZ 172/1-86  3.2.4.2. pontja ha nincs újabb.

u.i. Lám van  aktuális.

Fecó

Ezek rendben, de az idegen vezetőképes rész, az nem a fürdőkád. Ez a fogalom definiálva is van:

"Idegen vezetőképes rész:
Az a vezetőképes rész, amely nem része a villamos berendezésnek, alkalmas azonban valamely potenciál – általában földpotenciál – odavezetésére."

Ez inkább a nagyobb kiterjedésű dolgok.

"Test
Valamely villamos szerkezetnek olyan megérinthető, vezetőképes része, amely üzemszerűen nem áll feszültség
alatt, de hiba esetén feszültség alá kerülhet."

Ez meg a villamos szerkezet része. Nekem hiányzik a feketén-fehéren leírt fürdőkád és zuhanytálca.

Fecó

A Simon Endre kolléga által megidézett szabványt visszavonták 2003 februárjában. Ettől még persze lehet hivatkozni rá, de tekintve hogy van szép új szabványunk, aminek a megnevezésében benne van hogy "helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal" azért jó lenne zömében az új létesítéseknél ebből dolgozni. Én sehol nem találok olyat hogy kössük be kifejezetten a fém fürdőkádat vagy a fém zuhanytálcát. Azért ez elég sarkalatos dolog, jó lenne talán ha valóban be kell kötni, akkor ezt szó szerint belerakni. A kád nem felel meg szerintem sem a test, sem az idegen vezetőképes rész fogalmának.  És ha már a szabvány nevében ott vannak, talán jó lett volna megnevezni őket konkrétan alább is. Azért lényegesen megkönnyítené a felülvizsgáló és a kivitelező munkáját is, ha konkrét leírásként szerepelne ez a kritérium.

tothgyula

Feco!
Tulajdonképpen igazad van, de fogadd el a címben említett KIFEJEZÉST, mely utal a fürdőkádra, sarokkádra, zuhanytálcára, kabinra, stb. De az MSZT felé jelezheted észrevételed.
TothGyula

Fecó

Én elfogadom hogy a szabvány címe tartalmazza a fürdőkádat és a zuhanyt. És pont ennek okán hiányolom a konkrét mondatot, ezek bekötésére vonatkozólag. Vagy a szabványalkotók nem tudják hogy van még lemezkád vagy zuhanytálca? Nyugaton már minden akril, és ehhez alkalmazkodva van a szabvány? Átolvastam többször a helyi EPH-ra vonatkozó részt, ezek számítanak idegen vezetőképes résznek:

– a vízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok fémes részei;
– a fűtési és légkondicionáló rendszerek fémes részei;
– a gázvezeték-hálózatok fémes részei;
– a hozzáférhető épületszerkezeti fémes részek.

Ide nem illik bele a fürdőkád. Egy gondolatjellel elintézhették volna:

- fémből készült fürdőkád vagy zuhanytálca

Valakinek van rálátása az újabb MSZ HD 60364-7-701:2007/A11:2012 és a MSZ HD 60364-7-701:2007/A12:2018-ra? Ezek írnak valamit erről?

Felülvizsgálóként azért nehéz olyan követelményeket támasztani, ami egyáltalán nincs a szabványban. Még csak nem is utalnak rá hogy kösd be. Hogy kérem számon? De most őszintén, erre eddig senki nem figyelt fel? Ez a szabvány vonatkozik a szállodák fürdőszobáira is. Akkor kijelenthetjük , hogy a jelenlegi szabvány alapján a fürdőkád és zuhanytálca bekötés maximum ajánlott lehet, de nem kötelező?