SELV és PELV biztonsági törpefeszültség.

Indította Novill, 2013. március 19., 19:56:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Régen az MSZ 171/1 szabvány foglakozott az érintésvédelmi osztályozással. Ennek alapján I.II.III év. osztályról beszéltünk. A III. év. osztály a törpefeszültségre vonatkozott. A biztonsági követelményeket az MSZ 172/1 szabvány határozta meg. Törpefeszültség tekintetében volt érintésvédelmi és üzemi törpefeszültség.  Ezek után jöttek az európai szabványok megjelenése, pl. MSZ EN 61140:2003 szabvány és társai. Most jelenleg MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány értelmében beszélünk SELV és PELV biztonsági törpefeszültségről és FELV nem biztonsági üzemi törpefeszültségről. Mi a különbség a biztonsági SELV és PELV törpefeszültség esetén. A primer és szekunder közötti elválasztás egyértelmű. A biztonság tekintetében a mai vagy régi előírások betartása jelent, jelentett nagyobb biztonságot?

JUVILL


Elképzelhető, hogy ismét én leszek az első hozzászóló, utánam majd a nagyok jönnek.
(Olyanok, akik majd bizonyítják, hogy csíp a védővezető nélküli dg. aljazatról üzemeltetett, a tápegység SELV törpefeszültségű oldalára csatlakoztatott berendezés fémteste.  ;D)
A témánál maradva.
Sokat leírtam itt, most is le merem írni, hogy az MSZ 172/1. számú szabvány műszakilag, biztonságtechnikailag stabilabb, egyértelműbb volt, mint az MSZ HD 60364 számú európai szabványsorozat.
Ez az új szabvány háromféle törpefeszültséget állapít meg.
A SELV, az biztonsági törpefeszültséget jelent, mely földeletlen érintésvédelmi törpefeszültség.
A PELV az védelmi törpefeszültséget jelent, mely földelt érintésvédelmi törpefeszültség.
Van még üzemi, vagy működési törpefeszültség, ez a FELV. Ez nem biztonsági törpefeszültség, mint ahogy Novill is leírta.


Villanyreszelő

Jó estét!

172-1

4.1.3.1. Az érintésvédelmi törpefeszültségű rendszerben nem szabad védővezetőt alkalmazni. Megjegyzések: 1. A védővezető alkalmazása az érintésvédelmi törpefeszültségű rendszerekben nem csak felesleges, de az esetleg máshon- nan történő potenciál-áthurcolással veszélyt is okozhat. A védővezetőt tartalmazó törpefeszültségű rendszerek nem tekintendők érintésvédelmi törpefeszültségűnek rendszerek üzemszerűen vezető részeitől

MSZ HD 4-41 414.4.1

A SELV áramkörökben legyen alapszigetelés az aktív részek és a föld között, A PELV-áramköröket és/vagy a PELV-áramkörökről táplált szerkezetek testeit földelni lehet.


Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 19., 20:18:25 DÉLUTÁN

Elképzelhető, hogy ismét én leszek az első hozzászóló, utánam majd a nagyok jönnek.
(Olyanok, akik majd bizonyítják, hogy csíp a védővezető nélküli dg. aljazatról üzemeltetett, a tápegység SELV törpefeszültségű oldalára csatlakoztatott berendezés fémteste.  ;D)

Elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
Gyakorlatilag van... (?)


Üzenet összefûzve: 2013. március 19., 21:59:28 DÉLUTÁN

Üdv!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. március 19., 21:37:22 DÉLUTÁN
1. A védővezető alkalmazása az érintésvédelmi törpefeszültségű rendszerekben nem csak felesleges, de az esetleg máshon- nan történő potenciál-áthurcolással veszélyt is okozhat.

Hm.. Megint a földelő vezető hozza a nem kívánt feszültséget, mint a laptopnál?

JUVILL

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. március 19., 21:57:09 DÉLUTÁN
Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 19., 20:18:25 DÉLUTÁN

Elképzelhető, hogy ismét én leszek az első hozzászóló, utánam majd a nagyok jönnek.
(Olyanok, akik majd bizonyítják, hogy csíp a védővezető nélküli dg. aljazatról üzemeltetett, a tápegység SELV törpefeszültségű oldalára csatlakoztatott berendezés fémteste.  ;D)

Elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség.
Gyakorlatilag van... (?)


Üzenet összefûzve: 2013. március 19., 21:59:28 DÉLUTÁN

Üdv!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. március 19., 21:37:22 DÉLUTÁN
1. A védővezető alkalmazása az érintésvédelmi törpefeszültségű rendszerekben nem csak felesleges, de az esetleg máshon- nan történő potenciál-áthurcolással veszélyt is okozhat.

Hm.. Megint a földelő vezető hozza a nem kívánt feszültséget, mint a laptopnál?
Elméletileg és gyakorlatilag is a villamos biztonságtechnika alapjait a szabványok és rendeletek alkotják.
Minden elmélet annyit ér, mint amennyit a gyakorlat belőle megvalósít.
Vonatkozik ez az SELV és PELV törpefeszültségekre is.
Gyakorlatilag van közöttük különbség. ;D

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 19:04:23 DÉLUTÁN
Elméletileg és gyakorlatilag is a villamos biztonságtechnika alapjait a szabványok és rendeletek alkotják.

Jó hogyne, hogyne. Egymás között vagyunk, nem a bíróságon!
A szabványok és rendeletek sokkal inkább a büntetőjogi felelősség alapjait alkotják nem a biztonságtechnikáét (IMHO).

JUVILL

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. március 20., 19:48:47 DÉLUTÁN
Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 19:04:23 DÉLUTÁN
Elméletileg és gyakorlatilag is a villamos biztonságtechnika alapjait a szabványok és rendeletek alkotják.

Jó hogyne, hogyne. Egymás között vagyunk, nem a bíróságon!
A szabványok és rendeletek sokkal inkább a büntetőjogi felelősség alapjait alkotják nem a biztonságtechnikáét (IMHO).

"OMG. :D
De tényleg. ;D"
Amennyiben megengednéd, én inkább a villamos biztonságtechnikánál maradnék, itt most a SELV és a PELV törpefeszültségnél, annak a műszaki megvalósításánál, hol, melyiket lenne célszerű alkalmazni. Szakmai szempontból valahogyan ez jobban érdekelne. Mondjuk gyakorlati oldalról.
Az is érdekelne, hogy egy érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat alkalmával, hogyan és miképpen történik ennek a felülvizsgálata?
Mondjuk a tápegységeknél. Mikor engedhető meg a földelt érintési törpefeszültség, és mikor kell a földeletlent alkalmazni.
Inkább erre lennék kíváncsi mint a kekeckedésre és a bírósági témákra.
További jó fórumozást!




Üzenet összefûzve: 2013. március 20., 20:22:38 DÉLUTÁN


Megjegyezném még továbbá, hogy egy villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat alkalmával általában a szabványokat, rendeleteket alkalmazzák, nem az jogszabályokat.

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 20:01:17 DÉLUTÁN
Inkább erre lennék kíváncsi mint a kekeckedésre és a bírósági témákra.

Hát nem én kezdtem (a verekedés úgy kezdődött, hogy visszaütöttem) :-)

IdézMegjegyezném még továbbá, hogy egy villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat alkalmával általában a szabványokat, rendeleteket alkalmazzák, nem az jogszabályokat.

Én meg azt jegyezném meg, hogy amit írtam azért írtam, mert tény, hogy olykor a herce-hurca arról szól, hogy kit kell seggbe qrni amikor valami baj van...
Őszintén szólva "bizonyos okokból" nem vártam hogy egyet fogsz érteni. Már "hivatalból" sem tehetnéd meg, barátok meg ugye hát... hmm... nem vagyunk :-)

JUVILL


Nálam a villamos biztonságtechnika a szabványokról szól és a rendeletekről nem a barátságról. :)
Maradok a témánál.
Izgatottan várom a válaszokat a SELV és PELV törpefeszültségek alkalmazását illetően.
Mivel az egyik biztonsági, a másik védelmi törpefeszültség.
Mit jelentenek ezek a fogalmak?
De válthatunk egy pár szót a FELV-ről.

Szirty

Helló JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 21:18:31 DÉLUTÁN

Nálam a villamos biztonságtechnika a szabványokról szól és a rendeletekről nem a barátságról. :)

Ahogy senkinél sem. Ilyesmi fel sem merült másban rajtad kívül (hiszen leírtad).