Keritésre szerelt 230 voltos hosszabbító

Indította Donczy, 2011. január 28., 16:09:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Donczy

A problémám a következõ. A kertem teljes hosszában, a kerítésemre fixen rögzítettem egy olyan 220 voltos hosszabbítót (kétszeres szigetelésû, régi vágású 3 x

2mm-es alumínium erû, hüvelykujj vastagságú vezetékbõl), amelynek 4 db IP44 szabványnak megfelelõ kültéri dugalj (gyermek védelemmel ellátott) leágazása van,

kb egyenlõ távolságban.  A dugaljak megfelelõ méretû fadobozkába vannak beszerelve (a kábel a doboz aljáról van bekötve) és a fadoboz van a kerítésoszlopra

erõsítve. A doboznak nem zárható ugyan, de lengõ ajtaja is van. Az ujjnyi vastag kábel kb. 60-70 cm-ként laza kötéssel, vasdróttal van rögzítve az 1.5 m

magas szabványos drótszövet kerítés kb. felénél. A kábel olyan erõs és vastag, hogy egy nagyméretû kombinált fogóval el sem lehet vágni, még a

villanyszerelõk által használt csípõfogóval is csak 2-3 menetben lehetséges az átvágása. A dobozok értelemszerûen a kertem felé néznek, a szomszéd oldaláról

a dugaljba belenyúlni szerintem  nem lehetséges.

Az egész ház és így a hosszabító táplálása is firelével védett. Ez a hosszabbító csak akkor van áram alatt, ha elektromos kerti gépet használok. A fix

telepítésû hosszabbítót egy lengõ hosszabíbtóval helyezem áram alá szükség esetén, ez jól látszik a szomszédból is és természetesen én is jelen vagyok

olyankor, hiszen ott dolgozom.

A szomszédomnak évekig nem volt ezzel semmi baja, de egy éve összerúgta velem a port és le akarja szereltetni ezt az idõszakosan használt fix telepítésû

hosszabbítót, mert szerinte ezzel veszélyeztetem az Õ és az ott llévõ életét.

Mit mondanak erre a szakmabeliek, a szakértõk és milyen jogszabályok erre a mérvadók?

nova

Szigetelés megsérülése esetén lehetnek problémák. Írtad, hogy firelé van beépítve, az egy nagyon elõnyös dolog :)

Ezt a fadobozos dolgot nem értettem. Van egy fadoboz amibe be van vezetve a kábel és azon belül lengõ csatlakozó van felszerelve a végére? Bár ez az IP védettségi szempontból lenne csak érdekes. Az lehet még érdekes, hogy a kábel szigetelésének milyen az állapota? A sok napsütéstõl nincs-e esetleg megrongálódva? Ugye ez egy régi kábel mint írtad (aluninium vezetõ), mely vas dróttal van rögzítve. Ha a szigetelés már nem a régi (könnyen mállik, prolik, nagyon sárga esetleg fekete a sok napsütéstõl) és a köré tekert vas dróton keresztül zárlatot okozhat a fázis vezetõn keresztül. A kerítés szempontjából még érdekes lehet, hogy be van-e kötve a földelési rendszerbe (ahova a firelé is csatlakozik).

Nálatok még az érdekes, hogy a tartószerkezet(kerítés) kinek a tulajdonában van? Mint vita a tartószerkezet használatáról.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Donczy

A fadobozba van csavarokkal rögzítve a dugalj, a doboz annyival nagyobb a dugaljnál, hogy a hátlapját megfúrva lemezcsavarral az oszlophoz tudtam kötni. Az oszlopok a hálózat semelyik részével sincsenek galvanikus kapcsolatba. A kábel eleve fekete, így a nap hatása nem igen látszik, de még fényes, nem matt, nem ragacsos és nem vettem észre, hogy porózus lenne. A kerítés az enyém, de ennek nincs jelentõsége jogilag, mert közöshasználatúnak  kell tekinteni.

zsozsó

Miért nem közelíted meg onnan a kérdést, hogy megoldod, hogy ne alakulhasson ki áramütés lehetõsége. Ezt a legegyszerûbben úgy tudod elérni, hogy egy védõcsõbe belehúzod a kábeled és azt rögzíted. Ha a vezeték és a doboz is mûanyag, és zárt rendszert alkot, akkor már meg is oldottad az alapproblémát így a szomszédnak sem kell félnie.

Mert az elõzõ hozzászólásban is írták, hogy sokféle probléma felmerülhet. Szabványossági szempontból is, mert szabályozva vannak, hogy milyen kábeleket milyen módon lehet vezetni, milyen tartószerkezeten. Ha a szomszéd is vezet rajta vezetéket, akkor az újabb problémákat vethet fel védelmek mûködése, stb. A kerítés mint Írtad nincsen földelve, tehát az is elõfordulhat, hogy feszültség alá kerülhet egy vezeték szakasz és nem old le semmilyen védelem.


Novill

A fekete kábel nem minden esetben Uv védett a napsugárzás ellen. A régebbi kábelek nem mindig ilyenek. Az a kábel Uv védett, melyet a gyártó is szavatolja.  A régi kábeleket 1 KV-ra méretezték, többre, mint a mai kábeleket.  A fa doboz külsõ téren nem jelent kellõ védelmet szigetelési szempontból. Ezért a megfelelõ védettségû mûanyag dobozokat kell elõnyben részesíteni.  A villamos energiát kizárólag csak a saját telkén lehet vezetni a vonatkozó mûszaki elõírások betartása mellett. Minden esetben a villamos energia vezetését kellõ szigetelés biztosítása mellett szabad.  A vezetékeket a gyártó által szavatolt feladatra szabad felhasználni. Így például a Régi alu erû MBAl kábel nem alkalmas a gyakori mozgásnak kitett használatra. Ezért jelen esetben a kerítés oszlopok közötti fix tartószerkezetre és vastag falú mûanyag védõcsõbe való húzást tudom javasolni. Ezzel  is megerõsítve a mûszaki biztonságot. Ha a kerítés megfelelõ föld potenciálon van a zárlati áramvédelem védeni fog. Természetesen a hosszú távolságoknak is szerepe van. Érintésvédelmi szempontból meg kell akadályozni a véletlen érintésbõl adódó áramütés lehetõségét. Ilyen lehet a kutya harapás, az idõjárás viszontagságainak ki tett kábelre a szél, fagy, esõ hatása, továbbá a rongálás lehetõségének a csökkentése. A villamos áram veszélyes mértéke más az emberre és állatra is. Az áramvédõ kapcsoló csak a saját fázis és nulla vezetõ általi kör vonatkozásában nyújt védelmet. Idegen áramforrás által  (amely nem rendelkezik fi relével) már nem nyújt védelmet. Összegezve az egészet a saját telkén földkábeles megoldást és megfelelõ védettségû energia oszlop szerelését tudom javasolni. Érintésvédelmi szempontból mûszeres vizsgálatot kell elvégezni.

Donczy

Mindenekelõtt köszönöm válaszaitokat, de sajnos nem igazából lettem okosabb. Ugyanis figyelemmel kell lenni a költség-haszon elvre is, valamint arra is, hogy ez kábel egy évben mindössze 8-10 órában van áram alatt, amikor a szomszéd közül az esetek döntõ többség senki sincs ott. Az általam megvalósított elrendezés semmi más célt nem szolgált csak az egyszerû használat kialakítását, ne keljen a rengeteg kábelt kivinni, majd újra felszedni évente ki tudja hányszor. Ugyanis amikor pl. a fûnyírót kell használnom rángathatom az 50 m-es kerten keresztül a sárga hosszabbítókat, állandóan arra ügyelve el ne vágjam véletlenül. Ez a fíx hosszabbító lényegesen rövidítette a rángatott vezetékek hosszát. A hozzászólások  többsége ipari szempontok szerinti, bikabiztos és ennek megfelelõen drága megoldásokat részesíti elõnyben. Csak ennyit nem ér az egész. Ha a Kínai sárga hosszabbítót feldobom az oszlopokra, hogy el ne vágjam, akkor ha szomszéd engem se, a zajt se és a kábelt se veszi észre, azt babrálja akkor úgy kell neki.

Két verzió jutott az eszembe az átalakításra, nem tudom mit gondoltok róla:
1/ Az olcsóbb: A vezetéket gégecsõbe húzom és a fadobozt lecserélem 100x100 kültéri mûanyag dobozokra.
2/ A drágább: 1/2" vascsõbe húzom a vezetéket, a vascsõre mondjuk méterenként hegesztek egy-egy 8-as betonacélt vagy gömbacélt, az így kialakított "lábakat" leverem a kerítés mellé, ilyen módon földelem a rendszert. A fa-dobozokat itt is mûanyag dobozokra cserélem


nova

Idézetet írta: Donczy Dátum 2011. január 30., 11:07:33 DÉLELŐTT
1/ Az olcsóbb: A vezetéket gégecsõbe húzom és a fadobozt lecserélem 100x100 kültéri mûanyag dobozokra.

Én úgy gondolom, hogy ez a megoldás megoldja a problémát és mûszaki szempontból is kielégítendõ lenne.

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Egyet értek a költségek vonatkozásában, a jó megoldást csak a létesítéskor lehet költség hatékonyan megoldani. Tisztában vagyok vele, hogy a magán telken mindenki saját maga próbálja megoldani a mûszaki feladatokat. Az utólagos átalakítás mindig drágább megoldás. Az is biztos, hogy a mûszaki szakemberek igyekeznek a lehetõ legbiztonságosabb megoldásokat keresni. A kellõ biztonságot  az ésszerû használatok nagymértékben segítik elõ. Az életem során nagyon sokféle és veszélyes megoldásokkal találkoztam.  Ezért célszerû a lehetõ  legjobb mûszaki megoldást alkalmazni. A Btk ide vonatkozó pontja a kialakítás során nem veszi figyelembe, hogy a létesítést szakember vagy nem szakember végzi el.
A megoldások közül én a 2-es változatot javasolnám inkább, mûanyagcsõ ( akár villanyszerelési vastag falú csövek, de még a mûanyag vízvezeték csõ is jó ) használatával, még olcsóbb is.

zsozsó

Idézetet írta: Novill Dátum 2011. január 30., 17:26:00 DÉLUTÁN
A megoldások közül én a 2-es változatot javasolnám inkább, mûanyagcsõ ( akár villanyszerelési vastag falú csövek, de még a mûanyag vízvezeték csõ is jó ) használatával, még olcsóbb is.

Gondolom a mechanikai igénybevétel miatt javasoltad inkább a második megoldást, mert a földelés rész amit Donczy írt a második részhez nem igazán áll fent. Meg a külön tartószerkezet miatt.

Mindenesetre én is a mechanikai behatások ellen védõ mûanyag védõcsõben való elhelyezést javasolnám, ami a kültéri elhelyezésre is alkalmas. Ha ez szakszerûen van kiépítve akkor nem lesz baj.