Faház villanyszerelése

Indította petike199600, 2013. április 20., 07:20:33 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

NagyPS

A csőbilincset akkor használják ha a kábel rögzítése szükséges, a furatokon átfűzőgetés elég szokott lenni. De 2-3 m szabadon lógásnál már kell rögzítés a gerendán.

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
Ha csak a furatban átfűzöm a csövet és nem rögzítem sehol akkor vezetékbehúzásnál nem fog lötyögni a cső? Nem lesz nehéz behúzni a vezetéket?

Gyurmaúr(fi-relé)

Petya, Mü I-es ,azaz a legvastagabb falú cső kell, mely nem fog behajlani, még akkor sem, ha egyszerre 3-4 MT, vagy MBCu kábelt tuszkolsz bele. Viszont célszerű az egyes gerendáknál ,mondjuk a csőre pattintott bilinccsel megakadályozni, hogy az eltolodjék, amikor nyomod bele a kábeleket... 8)

petike199600

Ez most nem teljesen világos.Milyen csőre pattintható bilincsre gondolsz?
És a bilincset hova rögzítem?
Eddig a gerendákba való csőbefűzésről volt szó. Remélem egyről beszélünk?!

Gyurmaúr(fi-relé)

Persze, befűzöd a csövet a gerendába, majd előtte és utána rápattintasz a csőre 1-1, mondjuk OBO bilincset, hogy az ne csúszkáljon jobbra-balra, miközben tuszkolod bele a kábelt. Ha több csövet teszel be, akkor is alklamazható ez az eljárás és az egyes bilincseket össze is tudod pattintani egymással, így quasi egymást is tartják az egyes csövek!  Megvan?!  ;)

petike199600

Ja jó értem!
Köszönöm szépen azt érthető magyarázatokat!

egusztika

Régen voltam már fent. Lehet, hogy rossz helyen kopogtatok, de a téma talán ide tartozik. Az egyik barátomnál készül egy fedett terasz. A szarufa felső élére lenne rögzítve a lambéria, mely felett a tetőléc, illetve a cserép héjazat helyezkedne el. A lambéria és a cserép között, maximum 5-6 cm-es térben kellene a kábelt vezetni. A kábel mindenképpen MÜ I, MÜII, esetleg GUS gégecsőben lenne behúzva. Kérdésem a cserép alatt, mivel zárt helyről van szó, a kisszellőztetést is figyelembe véve, úgy vélem elég magas hőmérséklet alakulhat ki a nyár folyamán, így elegendő-e az MBCU, esetleg MT kábel alkalmazása, vagy szükséges-e hőálló kábelt választani. A válaszokat előre köszönöm.

tothgyula

Üdvözletem!
Az MSz1600-15 szabvány ugyan visszavonásra került, de ez azt írta "éghető anyagú épületszerkezeteken megengedett a kétrétegű műanyagszigetelésű vezeték, kábelnek az alkalmazása a tetőszerkezet nem éghető vagy nehezen éghető tartóin". Jelenleg a MSz HD60364-5-51:2007sz. 5151.p. lazábban fogalmaz. "A villamos szerkezeteket úgy kell kiválasztani és szerelni, hogy elkerüljünk bármilyen káros kölcsönhatást a vll. és bármilyen nem villamos berendezések között. Ha az épület falfelülete éghető anyagú, akkor a vill. szerkezetet (kábelt, dobozt stb.) attól egy megfelelő szigetelő lappal el kell választani !".Én már választottam olyan megoldást, hogy az asztalossal hornyot marattam a gerendába, figyelembevéve a napsugárzást. Jó munkát. Toth Gyula felülvizsgáló.

egusztika

Szervusz Gyula!
Köszönöm a választ! Remélem nem probléma a közvetlenebb írásmód.
Remélem jól értelmezem a választ, illetve az idézett szabvány szöveget. A gerendába mart horonyba elegendő a MÜ II-es védőcső és a védőcsőbe húzott 3x1,5 MT? Előre köszönöm a választ!

NagyPS

Gerenda - cső átfúrásnál rögzítés, beragasztani a másik megoldás.