Felülvizsgálat és javítási költség

Indította JUVILL, 2012. október 23., 10:46:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Nagyon célszerû, amit leírsz.
Ha elolvassák, akkor az már nagyon jó.
A szomorú tapasztalat, hogy csak akkor olvassák el, ha már baj van, vagy akkor, ha ellenõrzést kapnak. Ez esetben minden nagyon fontos lesz és sürgõs.
Akkor kapja a telefont a felülvizsgáló, és jön a reklamáció fõleg a költség miatt.
Bezzeg, ha a leadott minõsítõ iratokat - legalább az összefoglaló fejezetet - a megrendelõ áttanulmányozná, nem érné meglepetés, és tudná ütemezni a javítást idõben, és költségben.

szabi75

A feltárt hibákról, javítási költségekrõl én is kiadhatnék egy könyvet. Sajnos az a tapasztalatom, hogy általában a megrendelõ azt szeretné, ha kapna egy jó jegyzõkönyvet bagóért, hibát ne találjunk, de ha van is, nem számít. Sajnos nekem is egyre kevesebb a munkám, mert ha normálisan meg akarok valamit csinálni, mondok egy árat, akkor jön majd valaki, aki megcsinálja olcsóbban - silány minõségû anyagokkal és esztétikailag is 0 az egész. Meg persze a szabványoknak sem felel meg. Tudnék mesélni...

Novill

Itt a megrendelõk érdeke a költségek vonatkozásában ellent mond a biztonsági szint megkövetelésével. Holott a cégvezetés személyesen is felelõsségre vonásra kerülhet adott esetben. Ennél fogva a józan ész szerint neki sem lenne mindegy, hogy szakszerûen legyen elvégezve a felülvizsgálat. Mert ez az õ érdekeit szolgálja, ezt kellene felismerni. Viszont nem értem azon felülvizsgáló kollégákat akik bagóért állítanak ki minösitõ iratokat. Úgy, hogy csak szúrópont szerûen végeznek el vizsgálatokat. Itt is fel kellene ismerni a felülvizsgáló kollégának a felelõsség súlyát. Minden munkánál benne van a hiba lehetõsége. Ezért kell törekedni a részletes vizsgálatokra, mert így feltehetõen kisebb a hiba százalék. Ennek viszont ára kell , hogy legyen.

Fecó

Az alábbi kérdésben szeretném kérni a kollégák véleményét. Szállodaépület, 40 szoba, érintésvédelmi felülvizsgálat. A szobákban történő mérések után az ágy feletti "éjjeli-lámpák" ellenőrzése közben kerestem azonosító adatokat, jelzéseket az érintésvédelmi osztályba sorolásról. A lámpatestek betáplálása 2 eres MTL kábel, tehát védővezető nincs. A lámpatestek fémből készültek, a kábel átbújik egy alumínium tömszelence jellegű átvezetőn, és gyakorlatilag a fém testben, egy porcelán foglalatra van rákötve. A lámpatesten nincs semmi azonosító, sem feszültségszint, sem érintésvédelmi osztály, sem IP védettség, sem maximális teljesítmény, semmi. Az asztali állólámpa hasonló kivitel. Az előző felülvizsgáló elintézte annyival, hogy ezek kettős szigetelésű berendezések, és rendben van minden. Én pedig kétségekkel fogadom ezt, pláne hogy pár lámpatestnél, az átvezető alumíniumnál, már látni ahogy az igénybevételtől elkopott a kábel külső burkolata is. Minden szobában egyforma "egyen lámpák" vannak, semmi azonosító! Nem akarom indokolatlan költségekbe verni a szállodát, de Én úgy vélem, hogy a belső berendezésekről nem nekem kell eldöntenem milyen érintésvédelmi osztályba tartozhat, hanem a gyártójának, amit jeleznie kellene. Ha ez így nem jó, akkor most be kell szereznie úgy 80 db új falikart, és 40 db állólámpát. A másik érdekesség, hogy a lámpák megtáplálása az ágy melletti 65-ös szerelvénydobozból történik, leszerelték a dugaszoló aljzatot, bekötötték a kábelt fixen, majd a faburkolatra felcsavaroztak egy 80-as műanyag doboztetőt 2 facsavarral. Mi lenne javasolható?

Marcika

Idézetet írta: Fecó Dátum 2013. augusztus 23., 21:47:44 DÉLUTÁN
Az alábbi kérdésben szeretném kérni a kollégák véleményét. Szállodaépület, 40 szoba, érintésvédelmi felülvizsgálat. A szobákban történő mérések után az ágy feletti "éjjeli-lámpák" ellenőrzése közben kerestem azonosító adatokat, jelzéseket az érintésvédelmi osztályba sorolásról. A lámpatestek betáplálása 2 eres MTL kábel, tehát védővezető nincs. A lámpatestek fémből készültek, a kábel átbújik egy alumínium tömszelence jellegű átvezetőn, és gyakorlatilag a fém testben, egy porcelán foglalatra van rákötve. A lámpatesten nincs semmi azonosító, sem feszültségszint, sem érintésvédelmi osztály, sem IP védettség, sem maximális teljesítmény, semmi. Az asztali állólámpa hasonló kivitel. Az előző felülvizsgáló elintézte annyival, hogy ezek kettős szigetelésű berendezések, és rendben van minden. Én pedig kétségekkel fogadom ezt, pláne hogy pár lámpatestnél, az átvezető alumíniumnál, már látni ahogy az igénybevételtől elkopott a kábel külső burkolata is. Minden szobában egyforma "egyen lámpák" vannak, semmi azonosító! Nem akarom indokolatlan költségekbe verni a szállodát, de Én úgy vélem, hogy a belső berendezésekről nem nekem kell eldöntenem milyen érintésvédelmi osztályba tartozhat, hanem a gyártójának, amit jeleznie kellene. Ha ez így nem jó, akkor most be kell szereznie úgy 80 db új falikart, és 40 db állólámpát. A másik érdekesség, hogy a lámpák megtáplálása az ágy melletti 65-ös szerelvénydobozból történik, leszerelték a dugaszoló aljzatot, bekötötték a kábelt fixen, majd a faburkolatra felcsavaroztak egy 80-as műanyag doboztetőt 2 facsavarral. Mi lenne javasolható?

Üdv Fecó

A következő a javaslataim.
1 A lámpáknak a gyártási dokumentációját kellene beszerezni hogy mire van minősítve.
2 A lámpákat lehetne minősíteni az erre akkreditált minősítő laborral.
3 A lámpákat leföldeled, de ha a lámpa eredetileg kettős földeléssel van gyártva eltérsz a gyártási specifikációtól, akkor minősíttetni kéne mint új gyártmány.
4 Le cserélteted az egészet új lámpákra ami megfelelő tanúsítvánnyal rendelkezik.
5 Így hagyod és mint felülvizsgáló vállalod a felelősséget bármely baleset esetére.

A cserét javasolnám.


Novill

Fel kell kérni az előző felülvizsgáló kollégát,hogy minősítse büntetőjogi felelősségének tudatában  ezeket a lámpákat :).   Én személy szerint nem minősíteném a leírtak alapján megfelelőnek. Egyébként ha ilyen helyen mágneses teret mérsz az érdekesség kedvéért nagy a térerő, viszont ha földelt (I.év.o.) akkor viszont elhanyagolható. Ez az elektroszmog egyik megnyilvánulási formája.

nyaki

Emlékeim szerint, ezekkel a zsinóros kapcsolóval ellátott, vagy anélküli falikarokkal és asztali lámpákkal a szabvány külön foglalkozik és azokat kivételnek tekinti a földelt fémtestűektől és bizonyos engedményeket adnak ezekre vonatkozólag, azaz a szabvány eltekint a védővezetőtől, de a lámpatesteken fel kell tüntetni a CE minősítést és a gyártót. Érintésvédelmi osztályba sorolásról nem emlékszek, pont az engedmény miatt.
Sajnos az idevonatkozó szabványszámot nem ismerem, de a lámpatestekkel foglalkozó szabványban olvastam. Anno a VTT elküldte ugyan nekem az erre vonatkozó kivonatot, de már nem tudom, hogy hová tettem. :-\
Jelen felállásban ezeket nem lehet minősíteni, mert semmilyen jelzést nem tartalmaz és ilyenkor a felülvizsgáló helyesen jár el akkor, ha kéri a műbizonylatokat, vagy legalább a gyártó elérhetőségét, akitől ki lehetne kérni utólag is, vagy egész egyszerűen ezek hiányában, a jelen szabványokra hivatkozva, védővezetősnek veszi és mivel az nincs, így nyilván nem fog megfelelni.

Fecó

Örömmel jelentem a probléma megoldódott. Az üzemeltetővel egyeztetve teljesen korrekten közölte, amennyiben kis kétség is felmerül ezen régi világítótestekkel kapcsolatban, Ő maga is jobbnak látja a cserét. "Ez egy szálloda, nem engedhetjük meg hogy bárkinek a biztonsága függjön ezen berendezések kétséges állapotától" Amúgy sem mai darabokról van szó. Ezek szerint van aki átérzi a felülvizsgálat súlyát, és nem felesleges pénzkidobásnak, hanem fontos iránymutatásnak látja?

Novill

Hát ilyen ügyfelet kívánok mindannyiuknak a felülvizsgálatok során.

Gyurmaúr(fi-relé)

Meghát a fellépés! Azon biza nagygyon sok múlik; egyenrangúnak fogadjon el az ügyfél, ne azt érezze, hogy mi is a vérét akarjuk szívni, meg akarjuk kopasztani, biztos lejattol nekünk a szakbolt, ecetera... Fecó, részemről grat! ;)