Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gerg

Három méter a helység szélessége ahol a kályha van :) Tehát ezek szerint a mellette levő doboztól még vissza fele kellene elindulni egy métert és visszavezetni az előszobába, onnan újra be a szobába, egy 9 méteres hurokkal elkerülni a kályhát... illetve leszerelni a világítást, mert az is másfél méterre van a mennyezeten a kályhától.

Azért mégsem atommaghasadás megy végbe egy ilyen kályhában. Nyilván melegebb van a mennyezetnél mint a lábazatnál, de nem 1000 fok, legfeljebb 30.

Éppen ma viszont egy villanyszerelő boltban jártam más ügyben és rákérdeztem, hőálló vezetéket például lehet kapni, nem is vészesen drága.

JUVILL


YES!
Gondolom, ha már hőálló a vezeték, akkor semmi köze a megvésett kéményhez, és a nem szabványos szereléshez. :)
Ennyi erővel a szomszédból is jöhet a betáplálás.
Ha viszont nem fogadod el azoknak a véleményét, akiknek van tapasztalatuk a villamos biztonságtechnika és a kivitelezés területén, miért is fordultál hozzájuk?
Bocsánat a véleményért.

Gerg

Azt mindenesetre sajnálom, hogy konkrét kérdésre nem igazán kapok konkrét választ.

Pl. kérdeztem korábban, hogy mennyi hőt bírnak a vezetékek, megkaptam hogy ha a kezem rajt tudom tartani a falon az semmit sem jelent (pedig jelent, egy bizonyos hőfoknál nem lehet melegebb), de azt senki sem írta meg, hogy hány fokot bírnak a szabványos rézvezetékek. Pedig ha van információ akkor lenne értelme mérni.

Most a kémény vésése hogy jön a hőálló vezeték kérdéséhez? Szerinted az 50 éve megvésett és 50 éve úgy álló kéménnyel most mit kellene csinálnom? Ha kiveszem a vezetéket, ha nem azon változtatni nem fog. 50 év után emiatt a két centis vésés miatt (vakolatot nem számítva) nem fogom elbontani a kéményt a ház közepéből, de ez nem is volt kérdés.

Annak például jobban örültem volna, ha azt írja meg valaki, hogy ismeri a hőálló vezetékeket, ilyen és ilyen hőfokig lehet használni. Azon sem sértődök meg, ha olyan véleményt írtok, hogy ebben az esetben nem jó megoldás, ezért és ezért.

De ha nincs tapasztalat, vagy nincs konkrét anyagismeret ezekkel kapcsolatban (vagy egyszerűen valakinek nincs kedve leírni) az én véleményem szerint akkor sem elegáns gúnyolódó megjegyzéseket tenni a kérdés feltevőjére.

Keresem a megoldást, de ha csak csúfondáros megjegyzéseket kapok akkor törlöm magam erről a villanyszerelő fórumról.

A véleményem szerint még a legmagasabb szakmai színvonalon dolgozó szakembereknek is meg kell tanulni leereszkedni a társadalom "nem szakmabeli" rétegeihez is, mert gondolom tőlük kaptok munkákat.

Minden bizonnyal én is ki tudnék gúnyolni a saját szakmám kérdéseiben sok hozzá nem értőt, mégsem teszem.

Egy ízben fordultam már szakemberhez aki ezt megcsinálta 20 éves szakmai múlttal, mestervizsgával, érintésvédelmi vizsgákkal, lám mégis úgy állok, hogy nem jó. Igaz, valószínűleg nem fórumozik az illető :)

JUVILL

Idézetet írta: Gerg Dátum 2013. június 06., 21:00:58 DÉLUTÁN

Egy ízben fordultam már szakemberhez aki ezt megcsinálta 20 éves szakmai múlttal, mestervizsgával, érintésvédelmi vizsgákkal, lám mégis úgy állok, hogy nem jó. Igaz, valószínűleg nem fórumozik az illető :)

Pedig szívesen látnám itt. :)
Véleményem fenntartom olyan profi részére is, aki már 20 éve ilyen szakmailag csapnivaló munkát végezett.
Aki ezekkel a vizsgákkal rendelkezik, kizárt dolognak tartom, hogy ilyen munkát ad ki a kezéből.
További jó fórumozást!

nova

A témánál maradjunk és tényleg igyekezzünk segíteni a válasz megtalálásában a kérdezőnek.

Konkrét válasszal én nem tudok szolgálni arra vonatkozólag, hogy mekkora hőmérsékletre gyártják ezeket a vezetőket. Gondolom katalógusból ki lehetne keresni, hogy mekkora az a hőmérséklet melyet még (szigetelés) károsodás nélkül elviselnek ezek a vezetők.
Most sajnos nincsen a közelemben.  :( (valaki hátha meg tudja majd nézni)
A másik ami eszembe jutott az általad említett hőálló vezeték. Ha jól gondolom a tűzálló kábelről lehet szó. Ha igen akkor azt érdemes tudni, hogy ezek csak bizonyos ideig állnak ellen a nagy hőnek. (Igaz az is, hogy ezeket erre tervezték.)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Nos, az emlékeim szerint a PVC szigetelésű vezetékek max. 90°-ig, a szilikonosok pedig max. 300°-ig használhatóak, de sajnos a silány minőségek miatt ezt nem kell kp.-nek venni, így ha azt mondom, hogy legyen a fenti adatokból levonva -20%, akkor beleférünk a korrekt használhatóságba.
Sajnálom, hogy ez a véleménye alakult ki Gergnek  :-\ , de nyilván Ő tudja és érzi, hogy mi nem tetszik neki, de a szakmaisággal itt a fórumon azért nincs baj. ;)

JUVILL


Jó. Akkor maradjunk a témánál (igaz eddig is ezzel foglalkoztam). ;)
Tetszik, nem tetszik, azért egy - két értelmezés nem árt.
A fórumon van téma indítva tűzálló kábelekről. Jelen szereléshez ennek itt nem igazán van köze.
Egyrészt.
Nem arról volt szó, hogy ha tűzálló kábellel lesz ez a "kéményfal" szerelve, akkor az szabványos lesz.
Másrészt.
A tűzálló kábel sem tűzálló végtelen ideig. Van 30 percig és van 90 percig tűzálló.
Ezzel nem hiszem, hogy szabványos lenne a szerelés, de még a szilikon vezetékek alkalmazásával sem - mint ahogy arra a kolléga célzott - mert nem csak a hővel van gond. Ha csak ezzel lenne baj ebben az esetben, akkor a szilikonvezetékes szerelés úgy gondolom sokat segítene ezen.
Harmadszor.
Akkor tényleg maradjunk a témánál. ;)
A téma a kémény megvésése. :)
Ezért nem szabványos a szerelés. Tudom, ez nem tetszik. Ez viszont tény. Ezen sem a tűzálló kábel, sem a szilikon vezeték nem segít. Attól még nem lesz szabványos.
Nem kell magyarázkodni, nem kell megsértődni. Leírtam, leírtuk a véleményünket itt, és a téma elején. Nem arról vitatkoztunk akkor sem, most sem, hogy milyen vezetékkel lesz megfelelő és szabványos a szerelés, ha meg van, meg lesz vésve a kémény.
Nekem az a véleményem, maradjunk itt a megvésett kéményfalnál, mivel ez a téma.
Hogy a tűzálló kábeleket és szilikon vezetékeket mikor és hol kell alkalmazni, az úgy gondolom nem teljesen passzol ige.
Véleményt , szakmai véleményt lehet írni. Azzal van aki egyetért, van aki nem.
Megbeszéljük. De, ha jól rémlik, a téma kezdetén még Szelei kolléga leírta itt a véséssel kapcsolatos lényeget. Ezen nem változtat a vezetékek hőállósága sem, de még a tűzállósága sem.

flatskerrobert

     Szerintem is a témánál kellene maradni, és valamilyen épkézláb kézzelfogható műszaki megoldást kellene javasolni Gerg-nek.
Az biztos, hogy nem szabványos a szerelés.
A kép egy kicsit közeli, és nem látszik a fal mérete. Vajon mért van két elágazó doboz viszonylag közel?
Mivel a függőleges kéményszakaszt valahogy ki kell kerülni, és a kéményen lévő elágazó dobozt meg kell szüntetni, vagy áthelyezni, ez óhatatlan véséssel és porral fog járni. Nem a mennyezeten át váltanám ki a vezetékszakaszt.
Mivel korábban már többen írták a környezeti hőmérséklet ezen a részen magas 50-60 C° is lehet, vagy még több.
Ha a földszinten van a fényképen látható helység, akkor a kémény alján található tisztító nyílás alatt megkerülve esetleg ki lehetne váltani a vezeték szakaszt. De ez csak egy elképzelés. A szilikon vezeték vagy kábel nem ide való.
Az biztos, hogy olyan nincs, hogy ne lehessen szabványszerűen megcsinálni a szerelést.
FR.


Gerg

Tényleg törlöm magam a fórumról, ennek így számomra nincs értelme.

Engem igazából konkrét műszaki, technikai információk érdekeltek volna. Szerettem volna magam is utánajárni a dolgoknak, saját magam meggyőződni a kialakítandó megoldás helyességéről, mert nem szerettem volna egy újabb "szakember" véleményében vakon megbízni, mivel ahogy írtam már korábban, éppen egy villanyszerelő "szakember" volt aki ezt így megcsinálta.

Nem írtam én azt soha, hogy ez így jó (még a kémény vésésre sem!!!!!!!, de azt fenntartom, hogy statikai problémát ez itt nálam a büdös életben nem fog okozni) és azt sem írtam egy szóval sem, hogy ez a szerelés így marad, de nem értem mért nem lehet józan ésszel végiggondolva, konkrét műszaki paraméterekre támaszkodva megvitatni a lehetséges megoldásokat.

Sajnos ez így számomra nem valósult meg ezen a fórumon.

Köszönöm azoknak akik érdemi információkkal segítettek, a trollok meg koptassák csak a billentyűket, mindig is lesz kibe, mibe és miért belekötni.

A megvésett kéményt meg nem vésetté tenni lehetetlen (hiába húzom ki a vezetékeket a csőből, a vésésen az nem változtat), mivel az időutazás egyenlőre hazánkban még nem elérhető, így 50 évet sem tudok visszamenni az időben, de ha tudnék is nem az enyém volt akkor ez az ingatlan, így sok beleszólásom nem is lehetett volna, nem vehettem volna ki az akkoriban dolgozó villanyszerelő kezéből a vésőt, aki már akkoriban a csövet berakta oda.

Rövid fórumon tagságom után búcsúzok minden tisztelt fórumozótól, még egyszer köszönöm a segítséget azoknak akik érdemi információkkal szolgáltak és mindenkinek jó egészséget kívánok.

Üdvözlettel:

Gerg

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami azt illeti; én őszintén sajnálom, hogy Gerg eltávozott közűlünk, ilyenkor elkeseredek, hogy egyes villanyászok oly mértékig elveszítették az önkontrollt, hogy gyakorlatilag leboxolják a hétköznapi laikus kérdezőt, mint anno Koko! Azt is elég nehezen viselem, hogy néha egymás torkának esünk, ha esetleg egyikünk-másikunk úgymond "kilóg a sorból" 1-1 téma kapcsán, de azt már végképp nem bírom, amikor kioktatunk, majdhogynem lehülyézünk valakit, aki ide merészel kattintani és még merészel itten "hülyeségeket" kérdezni. Kérem a tisztelt fórumozó kollégákat (akinek nem inge, gatyája...), tanúsítsanak kellő önmérsékletet, mert szinte nem múlik el úgy hét, hogy ne lenne 1-2 személyeskedésbe fajuló vita! Még jó, hogy nem lakunk közel egymáshoz, mert akkor egyesek őlre mennének! Legyünk végre Úriemberek, hiszen sokan egyfajta miszticizmussal teli félelemmel tekintenek a villamosságra és persze ránk is, akiknek "olyan könnyű", hiszen nekünk teljesen természetes, hogy melyik színű és +metszetű kábelt hová, miért, mennyire kötjük, milyen terméket, miért, hová, hogyan építünk be. Viszont nekik ez az egész villanyászat "kínaiul" hangzik és inkább jobb, ha hozzánk fordulnak, érdeklődnek, kérdeznek, mintsem hogy autódidakta módon maguktól jöjjenek rá a fogásokra, ha sikerül esetleg sérülés -most egyebeket nem is említenék- nélkül átvészelni egy ilyen attrakciót.   :'(