Kémény vésése, védõcsõ vezetése kéményen

Indította savair, 2012. augusztus 11., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

ELEKTOR-KALANDOR

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. augusztus 12., 10:42:30 DÉLELŐTT
Bocsi, egy igen fontos, sõt a legfontosabb infó még mindig nem hangzott el, hogy ez egy falban lévõ kémény, vagy egy padláson lévõ oszlopkémény, mert ez nagyon nem mindegy! 


Gyurma úr!kéményt megvésni nemcsak statikai okok miatt nem szabad megvésni,hanem a hőhatás miatt is.Tavaly télen Balatonakarattyán ebből lett lakástűz.A szerelő becsövezett kéményen .A kéménybe kandalló volt bekötve.Megállapították hogy az itt keletkező zárlat okozta a tüzet.Új lakás volt!

Gyurmaúr(fi-relé)

EL. KAL;  nem voltam rest és végigcheckoltam a nálam fellelhető szakkönyveket és sehol nem találtam arra utalást, hogy egy, a fal síkjából nem kiemelkedő kéményt nem szabadna megvésni. Azt viszont találtam -amit eddig is tudtam-, hogy a legvastagabb falú Mü csővel szabad csak ezen szakaszt becsövezni, mely csövet hőszigetelő anyaggal kell bebugyolálni, továbbá a csőbe lehetőleg kábelt húzzunk, azaz vagy MBCu, vagy MT-t. De amennyiben bárki másként tudja, kérem, tegye ezt közkinccsé, megjelölve azt a szabványt, mely ex katedra tiltja bármilyen kémény külső felületének megvésését! Köszi előre is!

flatskerrobert

     Az biztos, hogy kéményt nem vések meg, se keresztbe se hosszába. Valamilyen megoldás mindig van a kémény kikerülésére. Még akkor sem vésem meg ha a tulaj nyilatkozik írásban arról, hogy az csak szellőző vagy tartalék.
Mert 10 év múlva ki tudja mi lesz!


A mai Schiedel kéményeket meg biztos, hogy nem szabad megvésni, de az oldalán vezetni védőcsövet lehet, főleg, ha a falazatot síkját eltolják a kéményhez képest.


A pontos szabvány számot nem tudom,de végignéztem a régi MSZ 1600/1-et de nem találtam meg, lehet, hogy más hol van?  Ha valaki tudja tegye már fel! Köszönöm.
     Az biztos, hogy régen úgy tanították, hogy a kéményt kerülni kell.
FR.

JUVILL


Ezt a témát korábban már megbeszéltük.
A jelenlegi érvényes szabvány számot nem ismerem, mivel ez inkább építészeti jellegű elsősorban úgy gondolom.
Meg kellene nézni írt-e erről valamit az MSZ 595 számú szabvány.
Szerintem vagyunk egy páran a fórumon, és előbb - utóbb megtaláljuk az erre vonatkozó előírást építész és villamos szabvány tekintetében.
Ettől eltekintve kizárt dolognak tartom megvésését, és védőcső kémény falazatba helyezését.

Szelei

Kéményépítés, kémények építése
Mindenfajta kéményépítést, kémények bélelését, javítását, beleértve a kéményfejek  átépítését is, kizárólag a 3/2003.(I.25.) BM-GKM-KvVM rendeletben előírt, Építőipari Műszaki Engedéllyel (ÉME) rendelkező anyagokból lehet elvégezni.
•   samott és téglakémények kőművesipari építése és javítása
                                                               
A falazott kémények (kéménytestek, kéményfejek) anyaga nagyszilárdságú, kisméretű tömör tégla lehet. Sajnos kéményépítésre vonatkozó ÉME engedéllyel nagyon kevés gyártmány rendelkezik. Mészhomok téglát kéményépítésre még a tetőhéjon kívül sem lehet felhasználni! Ezen problémák elkerülésére szolgál az a szigorú szabály, hogy a téglakéményekben saválló acélcsővel bélelt, vagy köpenyelemes kéményrendszereket kell alkalmazni.

Az épített kéménykürtő falvastagsága 12 cm, vagy annál nagyobb lehet, és a szer-kezetét semmilyen módon gyengíteni (pl. véséssel víz-, gáz és egyéb vezetékek számára, fúrással pl. kéményseprő járda --> lásd a képen!!, TV antenna, stb. számára) nem szabad. A külső falon futó kéményjáratot (kéménytestet) a szabad oldalakon legalább 25 (38) cm téglafallal egyenértékű hőszigeteléssel kell ellátni.
Kéménytest építése során fontos szabály, hogy a kéménytesten elhúzást alkalmazni szigorúan tilos! A kéménytesttől fagerenda, vagy bármilyen más éghető anyag minimum 12 cm-re futhat (bélésanyagtól függően). Mivel a füstgáz nem érintkezhet az épület beton-, acél- vagy fából készült tartószerkezetével, a födém szerkezeti elemeit (pl. a vasbeton gerendákat) úgy kell kiosztani, hogy a kéménytest elférjen közöttük, és a falazott kémény fala a vasbeton koszorú síkjában is téglából (és ne betonból) legyen. A 400 cm²-nél nagyobb kürtőjű kéményeket az épület teherhordó szerkezetétől függetlenül kell vezetni.
A kéményjárat biztonságát szolgálja az ellenőrizhetősége, ezért alsó és felső tisztító-nyílást kell építeni, alul koromzsákajtóval, vagy bontható kondenzgyűjtővel, vagy revíziós idommal. A tisztítóajtó dupla záródású, nem éghető anyagból készült legyen. A korábbi betonajtók már nem megfelelőek!! A beépítésénél fontos szempont a bizton-ságos és könnyű megközelíthetőség. Az alsó tisztítónyajtót az égéstermék elvezető alján, a járószint felett min. 40 cm-re, és a felső kitorkollás alatt max. 5 m-re kell elhelyezni. Padlástérben az alsó távolság a járószinttől mért 80 - 120 cm. Gyakran előfordul, hogy a padlásteret beépítették (vagy nincs padlás a házban). Ilyenkor a gázkémények, zárt égésterű tüzelőberendezések esetében kötelező a kitorkollás biztonságos megközelíthetőségének biztosítása. Tetőablak nem felel meg tetőkibúvóként!
A falazott kémények névleges belső méretei: 14 x 14, 14 x 20, 20 x 20, 20 x 27, 27 x 27 cm. Ettől eltérő méretű kéménykürtő méretet építeni tilos. A kéménykürtő belső méretét a telepíteni kívánt tüzelőberendezés teljesítménye határozza meg.

2009. január 1. -től megszigorodtak a falazott kisméretű tömör téglából épített kémények alkalmassági követelményei. Az égéstermék az ilyen kémények tégláival közvetlenül nem érintkezhet, csak arra alkalmas koracél saválló béléstesttel, azaz a falazott téglakémények saválló béléscső és szigetelés nélkül még tartalék (pót-)kéményként sem engedélyeztethetőek égéstermék elvezetésére! A kémény első használatbavételekor az építtető köteles bemutatni a kéményseprő vállalat által kiadott un. terv felülvizsgálati jegyzőkönyvet.
•   szerelt kémények utólagos szigetelése, javítása, átépítése

•   Kéménytestek utólagos magasítása
A GMBSZ új, szigorú előírásai szerint magasítani kell a kéményt, ha az az előírt paramétereken belül szélárnyékban, vagy szélörvényben áll, vagy nyílászárókhoz az előírtnál közelebb fekszik. A kémények az eredeti állapotuk szerint is kerülhetnek szabálytalan kategóriába pusztán a megváltozott előírások miatt, de leggyakrabban az épület mellé épített (vagy megmagasított) ház miatt kell a kéményeken magasítani. A kémény magasítását a tervekben szereplő, vagy az eredeti kéménybélelésnek megfelelő anyagból kell építeni, majd szigetelni. A kivitelezés kritikus műszaki eleme a stabilitásukat biztosító merevítések megfelelő megépítése.   
o   ipari kémény szerelése, javítása
Ipari kéményeknek tekintjük a nagyteljesítményű (gáz)kazánok égéstermék elvezető rendszereit. Ezeknek a kéményeknek az átmérője a kazánteljesítménynek megfelelően maga is tekintélyes. Ilyen méretű kéményekkel legtöbbször kazánfelújítás kapcsán találkozunk. Ezeknek a beruházásoknak egy speciális vonását a már meglévő kémény felhasználásának igénye adja. A célnak leginkább megfelelő kéménybélelő anyagnak a FURANFLEX műanyag kéménybélelő anyaga bizonyult. Speciális kiegészítőket egyedileg kell legyártani. Ilyen típusú kihívás volt működésünk során a Magyar Nemzeti Bank ipari kazánjának rekonstrukciója kapcsán elvégzett ipari kémény építés (bélelés) 2006-ban, egy nitritáló kemence 400 mm-es átmérőjű kéménye 2007-ben, az FAG debreceni gyárának edző kemencéihez készített ipari kéményrendszer 2008-ban.

Keresd a hibát a képen.

Gyurmaúr(fi-relé)

Szelei kolléga, én tisztelettel köszönöm a részletes tájékoztatót, de nekem még ebből sem egyértelmű, hogy egy vastag falban tartózkodó, annak síkjából nem kiemelkedő, tehát épületen belüli kémény esetében hogyan oldható meg a falban vízszintesen (semmi függőleges téma!) haladni muszáj kábelnyomvonalának kivésése? És most vegyük azt az esetet, hogy a mennyezet monolit vasbeton, tehát nem véshető! Esküszöm, hogy erre vonatkozólag semmiféle tiltást nem találtam, csak annyit ("gumiszabály"), hogy a "lehető legkisebb mértékű robolással valósítsuk meg" és gondoskodjunk a vastagfalú Mü cső megfelelő járulékos hőszigeteléséről, illetve javasolja a tűzálló (korallpiros) kábel alkalmazását.  :( 

Szelei

Tisztelettel a nehéz felfogást segítően, keress új nyomvonalat vagy válassz másik technológiát pl: vezeték csatorna! :'(

A lényeg egyértelmű! Egy tégla széles anyag a kémény oldal fala ha ebbe fúrsz, vésel minden szerelési szabályt meg szegsz, és ezért egyedül te vagy felelős! Legyen lakástűz, szénmonoxid mérgezés stb...

flatskerrobert

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. december 27., 11:11:26 DÉLELŐTT
Esküszöm, hogy erre vonatkozólag semmiféle tiltást nem találtam, csak annyit ("gumiszabály"), hogy a "lehető legkisebb mértékű romolással valósítsuk meg" és gondoskodjunk a vastagfalú Mű cső megfelelő járulékos hőszigeteléséről, illetve javasolja a tűzálló (korallpiros) kábel alkalmazását.  :(


Akkor áruld már el, hogy ezt a (gumiszabályt) hol olvastad?
FR.

JUVILL


Részemről is kérdés, hogy a Tűzoltóság és képviselői -  egy műszaki átadáskor - a "gumiszabály" érvényesítése esetén hogyan vélekednek a villamos kivitelezésről?
Mit rögzít a jegyzőkönyv?

Novill

Felénk ha észreveszik, hogy már csak a kémény falazat vakolatába cső van bármilyen már nem adják meg az engedélyüket. Ha rögtön látható módon meg van szüntetve, akkor az engedélyt megadják a kéményhez. Így ez alapján mi nem visszük a kémény falazatán keresztül az elektromos vezetékeket már régóta. Ez nem is olyan egyszerű feladat olykor.