Csillag-delta kapcsolás

Indította petike199600, 2013. február 10., 08:30:17 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

balzsi

Üdv Mindenkinek!
Arra lennék kíváncsi, mennyire helyes az az állítás, hogy a 400/690 V-os villanymotort lehet folyamatosan csillag kapcsolásban üzemeltetni 400 V-os hálózatról. Ismerős villanyszerelő mondta ezt, ha nem talál adattáblát a motoron, akkor így köti be, mert abból baj nem lehet. Példa kedvéért van egy 7,5 kW-os villanymotorunk, aminek "csak" 4 kW-ot kellene leadni, hogyan reagál? Szerintem csillagban csak 1/3 teljesítményre lesz képes, így túlterhelve lesz és egy idő után leég. Vagy tévedek?

petike199600

Sziasztok!
Ma az iskolában csillag-deltát kötöttem és nem működött.Szerintem a rajzzal volt a probléma vagy a mágneskapcsolóval.
Ebben szeretném most segítségeteket kérni.Itt van a mágneskapcsoló amin kötöttem: http://www.elkoep.hu/termekek/relek/installacios-magneskapcsolok/installacios-magneskapcsolo-vs425-2377/
Majdnem ugyanez csak a 2,3,4,5 érintkezők helyett volt kettő alaphelyzetben zárt érintkező aminek a neve R1,R2,R3,R4
Záró segédérintkező nem volt rajta hanem azt mellé kell tenni és a mágneskapcsoló működteti a segédérintkezőt.
Az időrelé típusa: ETI CRM 91-H
Nos a kapcsolás egy részben jó volt mert ha megnyomtam a Be gombot  akkor meghúzott a hálózati mágneskapcsoló  és meghúzott a csillag is és elkezdett számolni az időrelé is. Amikor az időrelé meghúzott csak 1 pillanatra átváltott deltába de rögtön visszament csillagba.A tanárommal együtt sem tudtunk rájönni a problémára.Már nagyon idegesítő ez számomra.Itthon simán bekötöm "bonyolítva"
is.Mellékleten itt van a rajz amiről kötöttem szerintem abban lesz a hiba.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. április 03., 16:34:27 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Ma az iskolában csillag-deltát kötöttem és nem működött.Szerintem a rajzzal volt a probléma vagy a mágneskapcsolóval.
Ebben szeretném most segítségeteket kérni.Itt van a mágneskapcsoló amin kötöttem: http://www.elkoep.hu/termekek/relek/installacios-magneskapcsolok/installacios-magneskapcsolo-vs425-2377/
Majdnem ugyanez csak a 2,3,4,5 érintkezők helyett volt kettő alaphelyzetben zárt érintkező aminek a neve R1,R2,R3,R4
Záró segédérintkező nem volt rajta hanem azt mellé kell tenni és a mágneskapcsoló működteti a segédérintkezőt.
Az időrelé típusa: ETI CRM 91-H
Nos a kapcsolás egy részben jó volt mert ha megnyomtam a Be gombot  akkor meghúzott a hálózati mágneskapcsoló  és meghúzott a csillag is és elkezdett számolni az időrelé is. Amikor az időrelé meghúzott csak 1 pillanatra átváltott deltába de rögtön visszament csillagba.A tanárommal együtt sem tudtunk rájönni a problémára.Már nagyon idegesítő ez számomra.Itthon simán bekötöm "bonyolítva"
is.Mellékleten itt van a rajz amiről kötöttem szerintem abban lesz a hiba.
Várom a válaszokat!
Köszönöm szépen!

Nem kell az időrelé tápfeszültségét elbontani, a K3 fölötti két érintkező felesleges. :)

Szirty

Hali!

Hát igen, így újraindítja önmagát...

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. április 03., 16:34:27 DÉLUTÁN
Nos a kapcsolás egy részben jó volt mert ha megnyomtam a Be gombot  akkor meghúzott a hálózati mágneskapcsoló  és meghúzott a csillag is és elkezdett számolni az időrelé is. Amikor az időrelé meghúzott csak 1 pillanatra átváltott deltába de rögtön visszament csillagba.A tanárommal együtt sem tudtunk rájönni a problémára.Már nagyon idegesítő ez számomra.
Furcsálom, hogy a tanár sem tudta a helytelen müködés okát. Ki készítette a kapcsolási rajzot?
Egy klasszikus Y/D vezérlésnek nem így kell felépülnie. A begomb megnyomásakor nem a hálózati kapcsolónak kell meghúzni először, hanem a Y-kapcsolónak. Az meghúzatja a hálózatit és attól lesz az öntartás. Az időzítés elindul, annak leteltekor a csillag kiejt, a delta mehúz, öntartásba kerül. Ekkor már az időrelé tápját is kikapcsolhatjuk. Ez azért is praktikusnak tartom mert az időrelé nem marad feleslegesen feszültség alatt, nem fűti magát sem, nem "öregíti" az elektronikai alkatrészeket.
Sok jó megoldás lehet a Y/D vezérlés megvalósítására. Lényeg az alapelv teljesülése.

Üzenet összefûzve: 2013. április 03., 19:14:56 DÉLUTÁN

Az iskolai kapcsolás tehát nem jó az elöbb leírt sorrendiség szerint sem!
Épp minap javítottam egy Y/D kapcsolást. Nem indult a motor. Oka az volt, hogy a D kapcsoló összeragadt, tehát a csillag kapcsolója nem tudott meghúzni ez miatt. Ha az iskolai "példa" kapcsolás lett volna alkalmazva, Deltában elindult volna annak ellenére, hogy a Y és D kapcsoló tekercse sem kapott feszültséget. Tehát a sorrendi vezérlés fontos az ilye eshetőség elkerülése miatt is.

petike199600

Marton!
Bevallom őszintén én készítettem a rajzot egy gyors improvizáció során amikor is a tanár mondta hogy kössek be egy forgásirányváltást én meg mondtam neki hogy inkább hagy kössek csillag-deltát és erre azt felelte hogy akkor csináld meg gyorsan a rajzát és én még ezt nem tanultam meg mert még nem volt tananyag.Hát itt ütközik vissza a dolog.
Most már örökre megjegyzem hogy csillag-delta kapcsolásnál először a csillag húzzon meg az meghúzatja a hálózatit és indul az időzítés és innen már világos.Szóval én felcseréltem kettő dolgot.
A tanár nem is nagyon foglalkozott a problémámmal de tudtam hogy rád számíthatok.Ez a mai oktatás.
Köszönöm szépen!
Megint csak tanultam itt a fórumon!! :)

Üzenet összefûzve: 2013. április 03., 19:31:45 DÉLUTÁN

Bocsánat!Most olvastam vissza és láttam hogy válaszoltak még ketten!
Nektek is köszönöm!
Czapi! ha azt a 2 érintkezőt kiveszem akkor nem áll majd le az időrelé.Nem? Késleltetve meghúz addig oké de nem kapcsol ki ami Marton szavaival élve öregbíti önmagát.
Látod Marton,tanulok tőled és mástól is!!! ;D 8)

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. április 03., 19:24:50 DÉLUTÁN
Czapi! ha azt a 2 érintkezőt kiveszem akkor nem áll majd le az időrelé.Nem? Késleltetve meghúz addig oké de nem kapcsol ki ami Marton szavaival élve öregbíti önmagát.

A kapcsolás javításához kértél segítséget, ez megtörtént, a kapcsolás működne és tovább lehet finomítani.

petike199600

Jó oké bocsánat!
Így igaz!
Nem akartam kötekedni.Tudom hogy te vagy az okosabb!
Bocsi!!! :P :D