FÉNYCSÕ, VAGY LED FÉNYCSÕ

Indította bélabácsi, 2012. január 01., 16:49:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

bélabácsi

Üdv! A kérdésem: hagyományos fénycsõ kb. hány lumenes, az új ledes fénycsövek hány lumenesek, kell-e hozzá elõtét? Pro és kontra, az árakat ismerem, fogyasztás ect.

krisz1986

Én ugy emlékszem mindegyikhez kell elötét de ez a feszültségnek és a teljesítmények felejen meg. A kapcsolási rajzon fel van tüntetve. Hány lumenes? Ez jó kérdés?

Novill

Úgy emlékszem olvasmányaimból, hogy 6-7lumen/ ledenként. T8 csövek 3 sorozatban léteznek.  Inkább az elektronikus elõtéttel rendelkezõ fénycsöveket részesítem elõnyben még az árak miatt.

JUVILL


Nem a villanyszerelés a fõ profilom. 
Remélem nem adok pontatlan információt.

A hagyományos fénycsövek kezdeti fényáramai
(átlag, színhõmérséklettõl függetlenül):

18 W-os fénycsõ                 1080 lm
36 W-os fénycsõ                 3000 lm
58 W-os fénycsõ                 5000 lm

LED fénycsövek fényáramai:
8 W-os   LED fénycsõ             750 lm
17 W-os LED fénycsõ           1500 lm
23 W-os LED fénycsõ           2030 lm
25 W-os LED fénycsõ           2190 lm
30 W-os LED fénycsõ           2700 lm

A LED fénycsövekhez sem elõtét, sem gyújtó nem szükséges.
A fázist és a nullát a fénycsövek 2 végpontjához kell csatlakoztatni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem lehet kérdés, hogy "normál" fénycsõ! A LEDfénycsövek még a kanyarban, nemhogy a fasorban sincsenek a hagyományos, fõként a 3, ill 5 sávos polylux csövekhez képest. Ezt még a nagymenõ fénycsõgyártók is bevallották, amikor a tavalyi Sonepar kiállításon bemutatták a saját fejlesztésû LED csöveiket. És most csak a T8 méretrõl beszéltem, T5 esetében ez nem is téma, hisz ott még (és azt hiszem, egy jóideig nem) nics is LEDcsõ. Tudok olyan játéknagykerrõl, ahol mindegyik boltjukban kicserélték a normál csöveket LED-re, aztán döbbenten konstatálták, hogy egy lótrúrót nem ér, így aztán visszacserélték -immár EVG-s elõtéttel- 5 sávos csõre.

bélabácsi

Mindenkinek köszönöm a választ, kezdek tisztán látni! A jövõ kétségtelenül a ledeké, csak az még egy pár év!
Új kérdésem: T8  18 W akvastar /10000k./csöveket használok az akvárium megvilágitására,2 csõ! A hossz behatárolt:70cm. Érdemes-e át állni t5 csövekre, a lényeg az lenne, hogy fényerõben  /lumen/erõsebb legyen és a kelvin is min. 6500 legyen!

Ermi

IdézA jövõ kétségtelenül a ledeké, csak az még egy pár év!


Gyakorlati tapasztalat a led világítás fejlõdésével kapcsolatban.

Két éve egy tojótyúk istálló világítása 50db 2W  led izzóra lett cserélve 9W-os kompakt fénycsõ helyett.
Napi 10-12 órát üzemelnek, 2db égett ki.
Kompakt fénycsõ évente két garnitúra.(minõségi v. gagyi)
50db led izzó 50000ft.      300nap x 10ó. x2W= 6000W
100db kompakt fénycsõ (gagyi-300-400ft, minõségi 800-900ft) 100db x 600ft= 60000ft
300nap x 10ó. x 9w= 27000W
Következõ év a második ól átalakítás.
Az elsõ ól világítása lehetett volna jobb ezért a másodiknál megdupláztuk az aljzatokat,
azt értük el vele hogy miden másodikba kellett led izzót csavarni, így is megfelelõ a fény.
1 év alatt annyit fejlõdött.
Nem azonos a fénye a led izzónak és a kompakt fénycsõnek az utóbbit árnyékolni kellett a túlzott világítás miatt, mert
kisebb teljesítményben nehéz vásárolni.(5w)

Novill

Érdemes lenne feltenni a fórumra egy összehasonlító táblázatot, amely a különbözõ fényforrások  fényáramát illetve megvilágítását teszi közé. Egy közös táblázatban még láttam összehasonlítást. Figyelembe véve a tápegységeket és elõtéteket is élettartam tekintetében is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ermi! Bocscsesz, hogy pontosítanék, de itt nem a (sokszor übergagyi, fõként az E14 és/vagy27-es, "betekerõs") kompaktok vs. LED, hanem az ú.n. lineáris, azaz a T8,T5-ös f.csövek vs. LED témakörben fejtettük ki -legalább is, ami engem illet- az álláspontunkat, mely szerint a LED a normál fénycsövek -fõként a T5, melyet én mindenkinek nagyon melegen ajánlok- esetében "nem jöhet még a kanyarba sem, nemhogy a fasorba". Rengeteg saját, megélt és világítási szférában tevékenykedõ jóbarátok s.k. tapasztalataira alapoztam, amit ebben a témában leírtam. Ami pedig a tojótyúk ólat illet, én oda eleve IP65-ös, EVG-s, mondjuk 2x28W-os T5-ös armatúrákat tettem volna, melyekbõl elég lett volna -ha 50db "normál" lámpa volt ott- 6-8 db (fõként, ha van benne belsõ homorú tükör) ebbõl a típusból, amikbõl honi gyártók (Simovill, Emika) széles választékot kínál, igen jó ár/érték aránnyal, tehát még a patrióta érzelmeknek is lehetett volna adózni a honi termék vásálásával. Nekem a LED majmolással csak egy gondom van, hogy mivel még nem rendelkezhetünk évtizedes tapasztalattal se ebben a szegmensben, ezért kissé hiteltelen úgy kiállni mellette, hogy magunk sem tapasztalatuk meg, hogy pl igaz-e a 30-40000h-s élettartam, mely függ pl a LED hõelvezetési feltételeitõl és sok egyéb más externáliától is!!!
PS: Nem azért, hogy modjam,de pl a "bepattintós",tehát az FD, ill az FD-D (Tungsram, Osram) kompaktokkal kapcsolatban nekem kiváló tapasztalataim vannak, ugyanis, ha naponta csak max 5-6 fel-lekapcsolással (lehet egy háztartásban is produkálni max ekkora kapcsolásszámot napi szinten, hisz vannak olyan helyiségek,ahol ha télen d.u. felkapcsoljuk a lámpát, akkor az úgyis egész esete égni fog) üzemeltetjük, akkor akár -éves 1200-1500h-s üzemetetéssel számolva- simán elmuzsikálnak 8-10 évig! (És ezek már megélt tapasztalatok...)

Ermi

Én csak a ledek fejlõdése élettartama részhez reagáltam.

Idéz2x28W-os T5-ös armatúrákat tettem volna

A tojóknak  ,, félhomály"egyenletes fényelosztás szükséges amihez ez volt legjobb megoldás.
Nagyobb fény esetén ki csípdesik egymást. Természetesen a ledek vízmentes aljzatba búrával.

Idézezért kissé hiteltelen úgy kiállni mellette

A gyártók túloznak a 30000-40000 ü.órával,  folyamatos 8 óra feletti használatot sem javasolták,
mert a ledek fényereje élettartama nagy mértékben romlik.
Bocs ha félreérthetõ voltam, de én is úgy gondolom  hogy a ledek
reklám és a hangulatvilágítás szintjén vannak, és az áruk is magas.