Központi fûtés

Indította banderasz, 2011. július 23., 11:38:55 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

banderasz

Kedves Fórumozók!

Problémám/kérdésem a következõ: a központi fûtésem eddig úgy mûködött, hogy a vegyes tüzelésû kazánra egy keringtetõ szivattyúval közvetlen voltak rákötve a radiátorok. Ez több problémát is felvet, ami azonban a kérdés szempontjából lényegtelen. Ami viszont fontos: szeretnék betenni a rendszerbe egy puffertartályt, ami tárolni tudja a kazán által termelt pillanatnyi plusz energiát. Elképzelésem szerint úgy mûködne ezután a fûtés, hogy a keringtetõ szivattyú ebbõl a tartályból szívná a meleg vizet, illetve ide forgatná vissza. A kazán oldaláról gravitációsan történne a keringtetés. Így gyakorlatilag két vízkör alakulna ki, melynek a tartály lenne a közös pontja. Itt jön a villamos kérdés (lévén, hogy agrár végzettségem van, és vajmi keveset konyítok a villanyszereléshez, de azért egy kapcsolót, vagy akár bojlert be tudok kötni): a szobai termosztátnak kellene kapcsolni a keringtetõ szivattyút. Persze csak akkor van értelme, hogy elinduljon a keringtetés, ha a tartályban megfelelõ hõmérsékletû (min. 60°C-os) víz van. Ehhez valamilyen hõmérõ/jeladó kellene, illetve ezeket valahogy össze is kellene kábelezni. Kérdés tehát, hogy milyen kütyükre van szükségem a probléma megoldásához, és azokat hogyan kell összekötni? Pontosabban még az is kérdés, hogy az alap elképzelésem jó-e a rendszerrel kapcsolatban!?

Elõre is köszönöm a segítségeteket!

Novill

Tehát a puffer tartályban tárolt víz hõfoka eléri, a min 60 fokot elinduljon a keringetõ szivattyú. Erre feltehetõen sok megoldással tudnak szolgálni a kollégák. Az egyik megoldás csõ termosztátot kell felszerelni a csõre. Néhány típus a sok közül: Csõ termosztát TG-7A, CAEM 30-90 fok, IMIT BRC 30-90 fok. Vagy a puffer tartályba épített csonkba csavarható termosztát CAEM TU 10B. Ezek a termosztátok általában morzeérintkezõsek vagy úgyis mondhatnám váltó kapcsolósak. A bekötést ennek megfelelõen kell bekötni. Vagyis két ér plusz a földelõ vezetõ. A keringetõ motorral sorosan kell bekötni a termosztátot. Lehet fixen bekötni, de elképzelhetõ dugaszoló villán keresztül is. Ez a megoldás egyszerû és gyakorta van alkalmazva a központi fûtés kiegészítésére.

nova

Jó megoldások ezek a teljesítményt érdemes figyelembe venni, bár ezek a szivattyúk általában 60-90 watt teljesítményûek, de ha nagyobb és már túllépi az érzékelõ határ értékét akkor egyszerû relé közbeiktatásával megoldható a kapcsolás.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

banderasz

Nagyon köszönöm a segítségetek, máris közelebb kerültem a megoldáshoz!

Múzeumigazgató

Tisztelt (Antonio) Banderasz Úr!
:)

60C fokos hõérzékelõként bizonyára megfelelne egy átlagos Hajdú bojler termosztátja is, amely általában beállítható 60 fok körülire is.
Mivel ez pont ellentétesen mûködik mint a kívánt metódus (60 foknál kikapcsol), ezért ezt valami kisebb relével vagy mágneskapcsolóval meg lehet toldani, ami fonákjára fordítja a termosztát eddigi mûködését.

Ezt a termosztátot könnyû beszerezni, kukázni is lehet selejtezett öreg bojlerból stb.., ezért viszonylag olcsó.

A keringtetõ szivattyú motorja nem nagy wattszámú, a legkisebb relé ill. mágneskapcsoló is vígan mûködteti, erre különösebb gondja aligha lesz..

üdv: Múzeumigazgató

www.fenymuzeum.hu

Fecó

Maximálisan egyetértek az elõttem szólókkal, bármelyik megoldás jó lehet. De nekem az nem világos, hogy a kazánköri vízkör is egy önálló zárt kör lenne, és a radiátoros kör egy másik önálló kör? A kazán rádolgozna a tartályon belüli hõcserélõre gravitációsan, és felfûtené a tartály szekunder vizét, ami a radiátorokat viszi? Vagy a tartály csak egy "hidraulikus váltó" lenne, és a kazán vize, meg a radiátoroké is egy és ugyanaz? Elektromosan egyszerûen megoldható a vezérlés, ahogyan írták a többiek, de szerintem itt gépész oldalról is kérj tanácsot, egy olyan vegyeskazános fûtésrendszer, amit radiátoros fûtéshez terveztek, ami még lehet gravitációs rendszerû is, tehát szivattyú nélkül is üzemel, nem biztos hogy tolerálja ha egy rövid szakasszal megfût pillanatok alatt egy tartálynyi vizet, majd isten ne adja, de apró mûszaki hiba miatt nem indul a szekunder oldali keringetés. Bár gondolom ha gravitációs lenne a kazánkör, valószínûleg "nyitott", akkor legfeljebb elfolyatsz pár liter vizet a tetõn, de Én inkább javasolnám, elsõ körben egy gépészetben jártas szakemberrel beszéld át mit is szeretnél valójában, Õ megmondja hogyan lehet felépíteni a rendszert üzembiztosan, a megfelelõ biztonsági berendezésekkel, utána átbeszélhetjük hozzá a vezérlést. A kivitelezést lehet hogy már Te magad is le tudod bonyolítani, de ahogyan a villamos áram is veszélyes tud lenni, úgy a gépészeti rendszernek is megvannak a maga szabályai.

Tret

Tisztelt banderas!Nem értem a lényegét az elképzelésednek vagyis hogy,hogy és minek is szeretnéd a pillanatnyi(?) energiát puffertartályban tárolni?Azt tudnám elképzelni hogy egy használati melegvíz tartály vizét melegíted a plusz(?) energiáddal,vagyis mikor nem a fûtéskörbe irányítod a meleget hanem a tartályban futó hõcserélõn keresztül melegíted a boyler vizét.Én személy szerint ennek látom értelmét.Itt szükséged lesz egy mágnes szelepre vagy motoros váltó szelepre ami a két kör között vált.Ezt vezérelheted a novill által már leírt eszközökkel.De mindenképpen javaslom,hogy az elképzeléseddel keress meg egy szakembert,sok energiát,pénzt megspórolsz vele.Egyébként az ilyen dolgokhoz általában lehet kapni kész vezérléseket is.Ha érdekel a dolog szívesen segítek benne.