MSZ 2364-460:2002

Indította Novill, 2012. január 06., 16:35:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Nézzünk egy példát.
Az MSZ 2364-460:2002 szabvány a leválasztás és kapcsolásról tartalmaz leírásokat.

Így tartalma a következõ részekre van bontva 461 sorszámtól indítva:
-általános elõírások
-leválasztás
-tiltó kapcsolás mechanikai karbantartáshoz
-vészüzemeltetés

üzemszerû kapcsolás a 465 sorszámtól indítva:
-általános elõírások
-vezérlõ áramkörök
-motorvezérlés

Így ehhez a témához hozzá lehetne szólni.

És aki rendelkezik a szabvánnyal az egy fejezet részt összefoglalná a lényeget.

Nézzük az MSZ 2364-460:2002  461. általános részt:
TN-C rendszerekben és a TN-C-S rendszerek TN-C részében a PEN vezetõt nem szabad leválasztani vagy lekapcsolni. A TN-C-S és TN –S rendszerekben a nulla vezetõt nem szükséges leválasztani vagy lekapcsolni, ha a tápláló hálózat kezelõje nyilatkozik, hogy a táphálózat PEN vagy nulla vezetõje megfelelõ kis ellenálláson keresztül le van földelve. Röviden ennyi az általános rész lényege, amit ugyan lehetne szakmailag tovább elemezni. Itt lehetne megemlíteni, ha már megjelent a módosítása.  Gondolom az ötlet nem rossz.

Novill

Folytatva az elõzõ szabványról szóló hozzászólást. A szabványok folyamatosan változnak. Ahhoz, hogy teljes képet tudjunk kapni a szabvány változásokról, állandóan figyelemmel kell kísérni. Ami nem könnyû feladat egy részt idõhiány másrészt szabvány hiány is okozza a problémát. Itt az elõzõleg említett MSZ 2364-460:2002 szabvány 461 fejezete már be van építve az MSZ  HD 60364-4-41:2007 szabványba.  Elõfordul, hogy egy szabvány rész át kerül a másikba, akár változtatva is.  Van, hogy a többi része viszont érvényben van. Ezért egy régebbi szabvány ismerete nem jelent hátrány. Mert a felülvizsgálat során a létesítés kori szabvány is ismerni kell.

Üzenet összefûzve: 2012. január 11., 10:37:20 DÉLELŐTT

Folytatva a 462 fejezet leválasztásról írja az alábbiakat: Minden áramkörnek leválaszthatónak kell lennie az egyes aktív tápvezetékrõl. Ez a szakemberek védelmét is szolgálja karbantartás, javítás és átalakítás esetén. Alkalmazhatóak a közös leválasztások is, ha az üzemi viszonyok megengedik. TT rendszerben  a nulla vezetõ  megszakítása is elõírás három fázis esetén. A leválasztásnak olyannak kell lenni-e, hogy megakadályozza a véletlenszerû feszültség alá helyezést. Több oldalú betáplálás esetén figyelmeztetõ feliratot kell elhelyezni, vagy reteszelve kell megoldani. Indokolt esetben a leválasztás után gondoskodni kell a kisütésrõl.

Novill

Folytatva a szabvány 463 fejezet a következõket írja a "tiltó kapcsolás mechanikai karbantartáshoz" Ha a mechanikai karbantartás  fizikai sérülés veszéllyel járhat, akkor tiltó kapcsolót kell alkalmazni.Ezek a különbözõ villamos  forgó gépek,fûtõtestek, elektromágneses szerkezetek, és hidraulikus, stb. szerkezetek. A villamos szerkezetek mechanikai karbantartás során megfelelõképpen meg kell akadályozni, hogy véletlenszerûen feszültség alá kerüljön. Ezek lehetnek a figyelmeztetõ táblák, lelakatolás, elzárás vagy burkolat elhelyezés.

Fecó

Egy 3~ 400 V-os elosztószekrényben 3 pólusú leválasztó-kapcsolót építettünk be a tervezõ elõírása szerint. Most belénk kötöttek, hogy ez így nem jó, és erre a szabványra hivatkoznak, hogy a nullavezetõt is le kell válasszuk, mert ez a szabvány elõírja a 4 pólusú leválasztást . Sajnos ez nekem nincs meg, esetleg lenne aki megerõsíteni vagy cáfolni tudná az állítást, akár konkrét idézettel az említett szabványból? Én úgy veszem ki, hogy csak TT rendszernél kötelezõ a 4 pólusú leválasztás.

Novill

Sajnos nekem sincs mindegyik meg, de ez meg van. Remélem sikerül válaszolni.Nem tudom erre gondolsz-e. Az MSZ 2364-460:2002  szabvány:
" 461 . általános elõírás 461.2. TN-C rendszerekben és a TN-C-S rendszerek TN-C részében a PEN vezetõt nem szabad leválasztani vagy lekapcsolni.
A TN-C-S és TN-S rendszerekben a nulla vezetõt nem szükséges leválasztani vagy lekapcsolni, ha a táphálózat vezetõje nyilatkozik, hogy a táphálózat PEN vagy nulla vezetõje megfelelõ kis ellenálláson keresztül le van földelve.
E pont megjegyzés dõlt betûs részében pedig:
Az egyértelmû, hogy a PEN vezetõt semmilyen körülmények között ( tehát leválasztásnál sem) nem szabad lekapcsolni. Érdekes újdonság, hogy TT rendszerekben ( tehát nem nullázott hálózatokon) a leválasztásnál és áramütés veszélye esetén a vészkikapcsolásoknál a nulla vezetõ megszakítását háromfázisú táplálásnál is megköveteli, viszont  a nullázott áramkörökben nem teszi lehetõvé az N nulla vezetõ megszakítását, ha az megbízhatóan földelt( függetlenül attól, hogy az áramkör három vagy egy fázisú). E könnyítés alkalmazása a hazai egyfázisú áramkörökben a korábbi rendelkezések általános közismertsége miatt nem ajánlható. "

Fecó

Igen, erre gondoltam, és így már szó szerint tudom idézni, köszönöm! Most már csak a "táphálózat vezetõje nyilatkozik" részbe tudnak belekötni, mert valóban ilyen nyilatkozat nincs a birtokunkban, de az érintésvédelem biztos TN rendszerû, az nem kérdés.

Novill

Egy kérdés: adva vagyon egy normál nullázott lakás villamos hálózata. A feladat egy háromfázisú aggregát és normál hálózat átkapcsolásának a megoldása. A leválasztást ebben az esetben négy póluson célszerû megoldani biztonság miatt. Vajon ez megfelel-e a vonatkozó szabványnak,( szabvány pontokra való hivatkozással)?

Fecó

Egy másik témakörben már szóba hoztam a leválasztás feltételeit, követelményeit, és a vonatkozó szabványra is kaptam ajánlást, idézetet. Egy új problémával kellet szembesüljek ismét, a "már azért sem, mert azt mondtam" kategóriáról van szó. A helyzet:

1. Villamos elosztószekrény szerelése tervek alapján, betápláló rendszer: TN-S 400 V.
Fõkapcsoló a tervek alapján 3 pólusú. Szerkezet leszállítva, beüzemelve.

2. Megrendelõ jelzi, nem jó a 3 pólusú, mert neki 4 pólusú kell a vonatkozó 2364-460:2002 szerint.

3. Kérjük a megrendelõtõl, nyilatkozzon milyen érintésvédelmi rendszerû az Õ által biztosított megtáplálás

4. Megrendelõ jelzi, hogy TN-S rendszerû az általa létesített megtáplálás.

5. Mi jelezzük, hogy ebben az esetben a szabvány szerint egy nyilatkozatot kell adniuk, hogy idézem:" a táphálózat vezetõje nyilatkozik, hogy a
táphálózat PEN vagy nulla vezetõje megfelelõ kis ellenálláson keresztül le van földelve."
Mivel a TN-S rendszer csak abban az esetben szabványos, ha ez a feltétel teljesül.

6. Megrendelõ jelzi, hogy nem ad ki ilyen nyilatkozatot, ez nem is elvárható tõle, és továbbra is kéri a fõkapcsoló cseréjét, mert nem szabványos!

Létezhet hogy egy üzemi terület elektromos üzemvitelét végzõ társaság, nem adhat ki nyilatkozatot errõl? Szerintem akinek a villamos hálózata a létesítési elõírások figyelembevételével készült, és a szabványoknak megfelelõen, az minden további nélkül nyilatkozhat errõl, hiszen gyakorlatilag a föld és nullavezetõ fémes összeköttetésben van. Nem lehet kötelezni a kezelõt ilyen nyilatkozattételre? Nekem ez az "akkor sem nyilatkozom, és azt mondtam ki kell cserélni" kategória. Én erre reagáljak úgy, hogy a szabványok betartása nem kötelezõ? Vagy nyilatkozat híján is megvalósítottam a megfelelõ biztonsági szintet? A szabvány elõdje, nem kérte a hálózat kezelõjétõl a nyilatkozatot, csak a 2002-es módosítás kéri.



szmihaly

IdézMegrendelõ jelzi, hogy nem ad ki ilyen nyilatkozatot, ez nem is elvárható tõle

Ez idáig OK! De ki létesítette a betápkábelt? Az miért nem ad ki az általa elvégzett munkáról bizonylatot? Ha ennyire vágja a szabványt,akkor tudnia kellene a betáplálás feltételeit,és dokumentálásait is. Tõled elvárja a rendes munkát,aki meg a betápot odakészítette az meg halgat? Vagy õk vitték oda valahonnan? Ha ezért nem nyilatkozik,akkor érthetõ.  :)

JUVILL


Nem az volt a kérdés, hogy ki vitte oda, hanem, hogy mi a mûszaki megoldás.
Mi a szabványos?
Mi az elõírás?:)