Nem szabványos szerelés

Indította villany94, 2013. február 28., 17:48:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

villany94

Sziasztok!
Előrebocsátom, nem vagyok villanyszerelő. Évekkel ezelőtt felszereltem egy fürdőszobai elszívót otthonra. Amióta kicsit közelebb kerültem a villamos témakörhöz, már tudom, hogy nem szabványosan lett "kivitelezve".
Jellemzők: 30W (230V/150mA). Mindez egy 5 méteres 0.5mm2 réz MT kábellel, ami védőcső nélkül be van vakolva a falba. A nullát - mivel nincs a helyiségben kötődoboz - a lámpatestben szerelve annak nullájáról, sorkapoccsal elosztva vittem tovább. A kábel gyakorlatilag mindenhol a falban fut, szabadon sehol nincs. Érvéghüvelyt használtam.
1. Szerintetek érdemes volna ezt az egészet "szabványosra" átszerelnem?
2. Ekkora áram okozhat túlmelegedést (tüzet) például egy meglazult kötés esetén?

pgz

Nem a legszebb megoldás, de azt nem írtad van e benne kapcsoló, vagy a lámpával együtt működik?

A vezeték ha tömlővezeték, falban vakolva elfogadható, olyan mintha MMfal vezeték lenne.

Ha a kötések mint írtad sorkapoccsal vannak és a terhelés is kicsi, akkor jó.

Mégegy kérdés hol van a kádhoz, zuhanyfülkéhez képest a lámpa illetve az elszívó?

villany94

Idézetet írta: pgz Dátum 2013. február 28., 18:33:16 DÉLUTÁN
Nem a legszebb megoldás, de azt nem írtad van e benne kapcsoló, vagy a lámpával együtt működik?
A vezeték ha tömlővezeték, falban vakolva elfogadható, olyan mintha MMfal vezeték lenne.
Ha a kötések mint írtad sorkapoccsal vannak és a terhelés is kicsi, akkor jó.
Mégegy kérdés hol van a kádhoz, zuhanyfülkéhez képest a lámpa illetve az elszívó?

A villanykapcsolót kicseréltem dupla kapcsolóra, azzal lehet kapcsolni az elszívót. Víz nincs a közelében, csak kb 3-4 méterre. A vezeték tömlő, amit szabadon is lehetne használni, csak éppen most be van falazva..


Novill

Ugyan Mtk kábel vakolat alá is helyezhető, de nem tanácsolom. A keresztmetszetekre oda kell figyelni, mert a készüléken kívüli hálózat szerelésre van minimum keresztmetszet meghatározva.

Villanyreszelő

1.5 Réz ha jól saccolom a minimum.
Alut pedig 16 os alatt tilos.

villany94

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 01., 18:09:39 DÉLUTÁN
A keresztmetszetekre oda kell figyelni, mert a készüléken kívüli hálózat szerelésre van minimum keresztmetszet meghatározva.

Köszönöm! Azóta utánaolvastam és valóban.. Neten fellelhető kalkulátorok szerint a 30W-hoz a 0.5mm2 kábel nagyjából 30x-osan túl van méretezve. Ez megnyugtató, hiszen mást az a kábel már nem táplál. Ami még aggaszt, hogy mennyire elfogadható megoldás, hogy nem a kötődobozból hoztam a nullát? Egy fali porcelán lámpatest mögött ágaztattam el, gyakorlatilag a falba süllyesztve.

Villanyreszelő

Idézetet írta: superfluid Dátum 2013. március 01., 19:40:10 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 01., 18:09:39 DÉLUTÁN
A keresztmetszetekre oda kell figyelni, mert a készüléken kívüli hálózat szerelésre van minimum keresztmetszet meghatározva.

Köszönöm! Azóta utánaolvastam és valóban.. Neten fellelhető kalkulátorok szerint a 30W-hoz a 0.5mm2 kábel nagyjából 30x-osan túl van méretezve. Ez megnyugtató, hiszen mást az a kábel már nem táplál. Ami még aggaszt, hogy mennyire elfogadható megoldás, hogy nem a kötődobozból hoztam a nullát? Egy fali porcelán lámpatest mögött ágaztattam el, gyakorlatilag a falba süllyesztve.

Üdv.superfluid!

Akkor a világítási nullán fog visszafolyni az áram,csak nehogy a védő vezetőre legyen kötve véletlen.Ellenőrizni kell a vezeték keresztmetszetét,a kötéseket,védő vezető folytonosságot.Fi relé van a házban?

attilav

Sziasztok!
Én egy másik esetet vetnék fel, szintén nem szabványos szerelés.
73'-ban épült szegedi panel, kocka 10 emeletes. A ház/lakás kialakítása olyan hogy az előszobát meg lehetett hosszabbítani a lépcsőház felé, amit az első adandó alkalommal meg is tettünk.
Csakhogy annak idején a villanyszerelő úgy oldotta meg a plusz helyiségrészben a lámpák és konnektorok felszerelését hogy egyszerűen rákötött a mért fővezetékre a lakáselosztó előtt, és hát ezek az szerelvények túl vannak biztosítva, hiszen közvetlenül az óra alatti 20 amperos kismegszakítóról mennek. 2 lámpáról, az egyik neon, és egy konnektorról van szó. Érintésvédelmis járt kinn és azt tanácsolta hogy ne nagyon égessük ezeket a lámpákat és lehetőleg ne használjuk azt a konnektort. A lakásban 10 amperos áramkörök vannak. Az elosztó táblát az én nyomásomra anyám bele egyezett hogy ki cseréltessem, mert a szobámba a régi hálózat nem bírta a számítógép okozta terhelést és egy sorbakötött konnektornál elégett a kötés, ezért a számítógépnek a villanyszerelő új áramkört javasolt csatornában vezetve, amit a régi bakony elosztótáblára már nem akartam rábízni, és külön kismegszakítóra akartam kötni.
Ezért legolcsóbb megoldásként lett egy simovill bskn12 tábla xbs 10 amperos kismegszakítókkal, és a gépnek egy új áramkör 1.5MT-vel. Most egyelőre nincs probléma a hálózattal. De ami aggaszt hogy a betáp vezeték több helyen is meg van szakítva a kihozott előszoba szerelvényeinek leágazásai miatt, és pontosan nem emlékszem hogy a 90-es évek elején a villanyszerelő
mivel oldotta meg a kötést, az rémlik hogy simán össze csavarta, illetve mintha hupolfixet is tett volna rá, de nem emlékszem pontosan. További probléma a hálózattal hogy régebben gyakran előfordult hogy az égők kidurrantak, főleg a 60W-osak, és a foglalatból kiolvadt a menet. Az én szobámba az ufo lámpába cseréltem is emiatt foglalatot(kerámia foglalatos lámpáról van szó) és most két 40W-os égővel azóta nem volt gond. Viszont a nappaliban az 6 égős csillár hiába raktunk bele csak 40W-os izzókat, általába kidurrannak mind és az óra alatti kismegszakító is levágódott ilyenkor. Ezért pár éve nem használjuk a nappali csillárját, helyette állólámpával világítunk ott. Most hogy meg lett a lakáselosztócsere érdemes újra megpróbálni beüzemelni a nappali csillárját hátha nem vágódik már le/nem durran ki az izzó? A csillár izzóinak kidurranását a betáp kábelen levő esetleg szabálytalan kötések melegdése is okozhatta? Milyen izzókkal próbálkozzunk a csilláron? Az új energiatakarékosak közül melyik felel meg a 40W-osnak? A csillár gyertya izzókat fogad. Ha továbbra is fennáll a probléma akkor érdemes a
betáp vezetéket kicseréltetni? Az mérőórák az emeleteken vannak, tehát csak az adott szinten a lakásunk és az óra közötti kábelt kellene cserélni. Egy ilyen főkábelcserét mennyiért számítanak meg? Az árat a regisztrált villanyszerelő határozza meg, vagy a démász?

villany94

Köszönöm az eddigi válaszokat!
Tehát a "fő bűn" amit elkövettem, hogy 10A-es biztosítottságú szakaszhoz csatlakoztam egy 0.5mm2 keresztmetszetű vezetővel. Bár a fogyasztóm (páraelszívó) árama "elhanyagolható" kb 150mA, vajon előfordulhat-e olyan hiba, ami 0.5mm2 vezeték túlterhelését okozná? Gondolok itt arra az esetre, hogy például zárlatba megy a fogyasztó és 8A folyik rajta tartósan, de a bizti még nem old le, ezért a vezeték elfüstöl, netán tüzet okoz.. Bocs, lehet hogy hülye kérdés :)

Villanyreszelő

Idézetet írta: superfluid Dátum 2013. március 02., 13:21:33 DÉLUTÁN
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Tehát a "fő bűn" amit elkövettem, hogy 10A-es biztosítottságú szakaszhoz csatlakoztam egy 0.5mm2 keresztmetszetű vezetővel. Bár a fogyasztóm (páraelszívó) árama "elhanyagolható" kb 150mA, vajon előfordulhat-e olyan hiba, ami 0.5mm2 vezeték túlterhelését okozná? Gondolok itt arra az esetre, hogy például zárlatba megy a fogyasztó és 8A folyik rajta tartósan, de a bizti még nem old le, ezért a vezeték elfüstöl, netán tüzet okoz.. Bocs, lehet hogy hülye kérdés :)


Lehet,hogy majd valaki elvágja azt a vezetéket,és ráköt egy nagyobb fogyasztót,teszem azt.
10 A megfelelő szállításához 1.5 cu vezetékre van szükség. Ezt szoktuk kiépíteni a dugaszolóig,és ez a minimum keresztmetszet amit be szoktunk rakni. Ha egy készülék zsinór kisebb keresztmetszettel rendelkezik,mely csak egy fogyasztót táplál,dugaljon át érdemes csatlakoztatni,fürdőbe IP44 csapfedeles,vagy fölötte lévő dugaljat javasolnék egy 10 mA-es fi relével,ami a fürdőn kívül van elhelyezve,és csak azt a dugaszolót táplálja.